کد خبر: 961021 A

نگهداری و پرورش انواع گل و گیاه یکی از فعالیت های پرسود در کشورمان است که چند سالی می شود محبوبیت و رونق خاصی به خود گرفته است. پیرو همین امر افراد متعددی گرایش و زمینه کاری خود را عوض کرده و اقدام به راه اندازی سالن گل و گیاه نموده اند.

با توجه به بررسی های انجام شده افرادی که به شکل صنعتی در وسعت زیاد به نگهداری برخی گیاهان و میوه های خاص گلخانه ای مانند توت فرنگی، آلوئه ورا، زعفران، گل رز و ... مشغول هستند، درآمد های چند صد میلیون تومانی برداشت کرده اند. پیگیری و علاقه برخی افراد به این موضوع باعث شده تا ما در ادامه این مقاله تمامی اطلاعات ضروری درباره راهاندازی سالن گل و گیاه را برای شما عزیزا گردآوری کنیم؛ با ما همراه باشید.

برای راه اندازی گلخانه و سالن پرورش گل و گیاه باید چه مواردی در نظر گرفته شود؟

یکی از حساس ترین زمینه ها در صنعت کشاورزی، فعالیت در گلخانه و سالن های پرورش گل و گیاه می باشد. در واقع در چنین مکان هایی باید فرد بتواند با توجه به نوع محصولات خود شرایط استاندارد اعم از دما، رطوبت و تهویه را در بهترین و استانداردترین حالت ممکن ایجاد کند و این امر تنها در صورتی امکان پذیر است که از برخی ماشین آلات و تجهیزات بهره گیری شود. 

تامین گرمای لازم برای گلخانه

یکی از مهم ترین مواردی که در گلخانه ها و سالن ها باید مد نظر گرفته شود تامین گرمای لازم و رساندن دمای محیط به دمای استاندارد است. در صورتی که محیط شما کوچک و محدود باشد می توانید به راحتی از هیتر برقی استفاده کنید؛ ولی چنان چه مکان مورد نظر بزرگ و گستره باشد باید از تجهیزاتی بکار ببرید که بتوانند برای تامین نیاز محیط پاسخگو باشد. به طور کلی انواع جت هیتر گلخانه به دلیل قدرت بالا در پرتاب گرما در سالن های پرورش گل و گیاه مورد استفاده قرار می گیرد. 

گلخانه محیط حساسی است و حضور گاز های سمی و آلاینده حاصل از احتراق می تواند در کوتاه مدت باعث پژمرده شدن و نابودی گیاهان شود. از این رو در صورت خرید جت هیتر باید از نوع گلخانه ای که دارای دودکش هستند خریداری کنید، چرا که گرمای تولید شده توسط این دستگاه ها پاک و بدون آلودگی می باشند. علاوه بر  این می توانید از انواع بخاری های آتش درون با ظرفیت های مختلف که مخصوصاً برای تولید گرمای پاک طراحی شده اند، بهره گیری کنید. 

77777777777777777

رطوبت مورد نیاز برای سالن پرورش گل و گیاه

 

تامین رطوبت محیط، بحث ضروری دیگری است که در زمینه پرورش گل و گیاه باید مورد توجه قرار بگیرد. سالن  و گلخانه به عنوان مکان کنترل شده رد نظر گرفته می شود، که فرد می تواند به صورت 4 فصل و بدون محدودیت از آن درآمدزایی کند. عدم تامین رطوبت مورد نیاز و استفاده از سیستم گرمایشی می تواند باعث خشک شدن هوا و ازبین رفتن محصولات شود. 

رطوبت ساز دستگاهی است که طی فرایند حجم قابل توجهی از آب را طی فرایندی به رطوبت تبدیل کرده و در نهایت به محیط انتشار می دهد. این دستگاه تحت عنوان مهسازو مهپاش نیز شناخته می شود که در ظرفیت ها و اندازه های متنوعی تولید می شود. 

البته اگر سالن شما در اقلیم سرد و خشکی قرار دارد و به همین دلیل در تامین گرما و رطوبت کمی با مشکل مواجه می شوید، می توانید با خرید دستگاه دیگ بخار به راحتی بخار گرم تولید کنید. این دستگاه با توجه سیستم گرمایش بکار رفته در آن می تواند در کوتاه مدت آب را به بخار گرم تبدیل نماید و به محیط انتقال دهد.

اقدامات حیاتی در راه اندازی سالن پرورش گل و گیاه

وارد شدن به هر زمینه کاری مستلزم در نظر گرفتن برخی تمهیدات و صرف هزینه های ضروری می باشد. راه اندازی سالن گل و گیاه نیز از این قاعده مستثنی نبوده و فرد برای این که بتواند بدون محدودیت انواع گل، گیاه، قارچ و میوه را پرورش دهد باید از تجهیزات سالن گلخانه بهره گیری کند. در واقع تنها در این حالت می توان شرایط دمایی، رطوبتی و … برای رشد محصول را تامین نمود.

بعد از این که شما توانستید تمامی موارد و شرایط لازم برای پرورش و رشد گل و گیاه مورد نظر خود را اعمال کنید، هنوز یک مشکل اساسی وجود دارد که عدم توجه به آن می تواند خسارت های سنگینی را به پرورش دهنده وارد کند. قطع شدن برق و از کار افتادن تمامی دستگاه ها و تجهیزات می تواند باعث از بین رفتن شرایط پایدار سالن و گلخانه شود که در این حالت تمامی محصولات از دست می روند.

بهره گیری از یک ژنراتور قدرتمند می تواند برق مورد نیاز برای کارکرد تمامی دستگاه های داخل سالن را تامین کند. در این حالت هنگام قطع شدن برق هیچ گونه مشکل یا اختلالی در گلخانه و سالن رخ نمی دهد.

آخرین موردی که به بررسی آن می پردازیم گردش هوا در چنین محیط هایی می باشد. هنگامی که تجهیزات گرمایشی و رطوبتی در داخل سالن کار می کنید تنها می توانند بخش های محدودی را تحت تاثیر قرار دهند. علاوه بر این گرمای تولید شده توسط هیتر ها بنا به قانون یه سمت بالا حرکت می کند چرا که وزن آن سبک است. این درحالیست که رطوبت که در واقع همان آب پودر شده می باشد به دلیل وزن نسبتاً زیاد در قسمت پایین یا همان کف باقی می ماند. 

فن سیرکوله وسیله ای است که برای به حرکت درآوردن هوا در داخل سالن مورد استفاده قرار می گیرد. این فن با کارکرد مداوم خود رطوبت و گرما را به صورت یکسان در محیط پخش می کند. دقت کنید که بری بالا بردن کیفیت کار حتماً باید فن ها را به صورت طولی در سالن قرار دهید تا از بدین ترتیب از تمام پتانسیل پرتاب هوا بهره گیری کنید. به هنگام خرید تمامی تجهیزات باید به این نکته توجه داشته باشید که اندازه و مساحت سالن شما چقدر است و با در نظر گرفتن آن تمامی ماشین آلات و تجهیزات خود را خریداری کنید.همچنین برای بهبود رشد گیاهان، گل ها و قارچ در سالن و گلخانه می بایست حتماً از کمپوست غنی و بذر باکیفیت بکار ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ اندیشه سبز مراجعه نمایید.

تهویه مورد نیاز در سالن گل و گیاه

در گلخانه ها و سالن های پرورش گل و گیاه، علاوه بر سیستم های حرارتی و رطوبت ساز، سیستم های تهویه نیز نقش اساسی در رشد گیاهان ایفا میکنند. نقاط مختلف داخل یک سالن همیشه هم دما نیستند. هدف از اجرای تهویه و نصب هواکش ها و فن ها در گلخانه ها یکنواخت سازی دما و رطوبت و گازهای تنفسی می باشد. همچنین سیستم های تهویه در فصل های گرم سال برای کاهش دما و در فصل های سرد برای معتدل کردن رطوبت کارایی بالایی دارند.

تهویه گلخانه ها در فصل تابستان بیشتر از فصل زمستان می باشد. در فصل های گرم اصولا به ازای هر دقیقه لازم است که کل هوای گلخانه تعویض شود. به همین جهت در گلخانه های صنعتی از انواع هواکش های بزرگ و فن های سیرکوله جهت تهویه هوای داخل سالن استفاده میشود. تهویه در این نوع گلخانه ها بیشتر به شکل اتوماتیک بوده و توسط سیستم های اتوماسیون کنترل میگردد.

در زمان نصب سیستم های تهویه در گلخانه ها به جهت بادهای غالب و ارتفاع گیاهان توجه میشود. هواکش ها برای تهویه بهتر در خلاف جهت باد غالب منطقه نصب میشوند. همچنین ارتفاع هواکش ها به نحوی تنظیم میگردد که سطح آنها با ارتفاع گیاهان اختلاف کافی داشته باشد تا گیاهان در معرض جریان مستقیم هواکش ها قرار نگیرند.

12

سیستم های هواکش در گلخانه ها به همراه پدهای سلولزی در طراحی سیستم سرمایشی نیز به کار گرفته میشوند. انواع فن های 140، 120، 100 و 80 سانتی متری از جمله پرکاربردترین فن ها در سالن های پرورش گل و گیاه می باشند.

در گلخانه های پلاستیکی و صنعتی هوای تازه همیشه از بیرون به داخل گلخانه وارد شده و جایگزین هوای مکش شده میشود. در طراحی سیستم تهویه گلخانه ها اصولا پنجره هایی در دیواره جانبی و یا انتهایی گلخانه و دقیقا در مقابل فن ها ایجاد میکنند. سرعت جریان هوا در گلخانه ها بین پنجره ها و هواکش ها نباید بیش از یک متر بر ثانیه باشد.

 اندازه پنجره ها معمولا 1.5 برابر بزرگتر از چارچوب فن انتخاب میشود تا هوای تازه به اندازه کافی به داخل گلخانه وارد شود. همچنین بیشتر فن هایی که در گلخانه ها مورد استفاده قرار مییگرند از نوع دمپردار بوده و سرعت آنها در دو مدل دور کند و دور تند قابل تنظیم است. در فن های دمپردار زمانیکه فن خاموش میشود، دریچه ورودی آن به طور کامل توسط دمپرها بسته میشود.

برق رشد صنعت کشاورزی وزن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر