کد خبر: 945631 A

سوالی عمدتاً توسط والدین مطرح می‌شود این است که فرزند من هیچ انگیزه‌ای برای درس خواندن ندارد و چطور باید او را قانع کنم که درسش را بخواند و اهمیت آن را درک کند و متوجه شود که درس خواندن و ادامه تحصیل تا چه حد می‌تواند در آینده او موثر باشد و به اهمیت برنامه ریزی درسی پی‌ببرد و نیازی به پیگیری‌های ما نباشد.

ایجاد انگیزه در فرزندان یکی از اصلی‌ترین چالش‌های والدین با فرزندان است، سوالی عمدتاً توسط والدین مطرح می‌شود این است که فرزند من هیچ انگیزه‌ای برای درس خواندن ندارد و چطور باید او را قانع کنم که درسش را بخواند و اهمیت آن را درک کند و متوجه شود که درس خواندن و ادامه تحصیل تا چه حد می‌تواند در آینده او موثر باشد و به اهمیت برنامه ریزی درسی پی‌ببرد و نیازی به پیگیری‌های ما نباشد.

اما راهکار این مشکل چه چیزی است؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که عمدتاً والدین از آن غافل هستند برقراری ارتباط موثر با فرزندان است این که بتوانند روابطی را در خانواده ایجاد کنند که فرزند بتواند به راحتی از دغدغه‌هایش بگوید و مشکلاتش را مطرح کند و در نتیجه آن تعامل خود را با والدین بالا ببرد و توصیه‌های والدین را پذیرا باشد

مورد دیگر شفاف‌سازی در خصوص اهمیت تحصیل در آینده او و جایگاهی که می‌تواند به واسطه تحصیلات و آموخته‌های خود در جامعه است که می‌تواند در او برای ادامه تحصیل و رسیدگی به تکالیفش انگیزه ایجاد کند.

والدین برای ایجاد انگیزه در فرزندان راهکارهای بسیاری را با توجه به شرایط سنی و موقعیت تحصیلی فرزندشان می‌توانند امتحان کنند، راهکارهایی مانند شناخت صحیح از نیازهای فرزند، بررسی احتمال افت تحصیلی وی، گفتگو با هدف حل چالش‌ها در بستر خانواده و.... راهکارهای بسیار دیگری که می‌تواند تغییراتی در بی‌انگیزگی فرزند ما ایفا کنند.

پیدا کردن این راهکارها می‌تواند فرآیندی بسیار زمان‌بر باشد و نیازمند آزمون و خطاهای بسیاری باشد و ما را با چالش‌های بسیاری روبه‌رو کند و یا مشکلات بیشتری را برای ما ایجاد کند در نتیجه توصیه می‌شود که راهنمایی‌های مشاور تحصیلی در این خصوص جدی بگیرید و از آن کمک بگیرید

افت تحصیلی جامعه مشکلات والدین برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر