کد خبر: 943231 A

حمل دریایی محموله‌های صادراتی بخش مهمی از بازرگانی در عرصه‌های بین المللی است که در صنایعی که بازار بزرگی را به خود اختصاص می‌دهند، بسیار کارآمد و مفید است و در صورتی که بتوانید در این زمینه با شرکت های بزرگ حمل و نقل دریایی و البته شرکت هایی که ترخیص کالای دریایی را ارائه می دهند همکاری کنید می توانید در عرصه تجارت بین المللی موفق ظاهر شوید.

اقتصادی ترین وسیله حمل و نقل برای انواع محموله صادراتی و وارداتی کشتی است. در حقیقت حمل و نقل دریایی بهترین راه حمل و نقل مسافت های بین قاره ای است. به این ترتیب انتقال محموله ها در تمام قابل ردیابی است.

مزایای حمل دریایی محموله صادراتی

یکی از ویژگی های مهمی که حمل بار از طریق دریا دارد، این است که شما می توانید محموله های سنگین و با حجم زیاد را در کانتینر های مجهز و با کشتی به کشور مقصد ارسال کنید. بنابراین حمل دریایی نسبت به حمل زمینی و هوایی ظرفیت حمل بار بیشتری دارد و این موضوع برای محموله های ماشین آلات و دستگاه های سنگین بسیار اهمیت دارد.

هزینه حمل دریایی محموله صادراتی نسبت به سایر راه های ارسال مانند هوایی و زمینی بسیار کمتر است. از این رو اگر به دنبال کاهش هزینه های صادرات و یا واردات خود هستید، می توانید راه دریایی را برای انتقال کالا انتخاب کنید تا در هزینه ارسال کالا صرفه جویی کرده باشید. علاوه بر این یکی از مزایای این حمل و نقل  دریایی هزینه ثابت حمل و نقل آن است، زیرا این هزینه توسط شرکت های بزرگ کشتیرانی و حمل و نقل دریایی از قبل مشخص شده است.

از جمله خدماتی که در حمل دریایی می توانید از آن بهره مند شوید، گروپاژ است. به این معنا که شما می توانید محموله صادراتی خود را همراه با سایر محموله ها در یک کانتیر بارگیری کنید.

نکته مهم دیگری که در حمل دریایی کالای صادراتی باید توجه داشت این است که مدت زمان حمل کالا از طریق دریا بسیار بیشتر است. بنابراین حمل و نقل دریایی برای آن دسته از کالاهایی که با گذشت زمان دچار خسارت می شوند، چندان مناسب به نظر نمی رسد. شما باید کالایی که را از طریق دریال صادر کنید که با گذر زمان آسیب نبیند.

مهم ترین کالاهایی که برای ارسال از طریق کشتی مناسب هستند عبارتند از :

خودرو و قطعات مربوط به خودرو سازی، کشتیرانی و راهسازی

تجهیزات و ماشین آلات صنایع مختلف تولیدی

اسباب بازی

تجهیزات امنیتی و مخابراتی مانند دوربین مداربسته

کندم، برنج و غلات

به این ترتیب کشور هایی که دستری مناسبی به دریا و رودخانه داشته باشند می توانند با فراهم کردن زیر ساخت های حمل و نقل دریایی، از این طریق مبادرت به واردات و صادرات کالا نمایند. این زیر ساخت ها شامل توسعه بنادر و حوضچه های آبی، اسقرار نهاد های گمرکی، انبار ها  و اتصال راه های زمینی به بنادر میباشد.

 

اسناد لازم برای ارسال کالا از طریق دریا

 بارنامه دریایی که در اصطلاح BL  نامیده می شود و توسط کشتیرانی صادر می شود، سندی است که مشخصات کالا در آن درج می شود. BL  زمانی صادر می شود که کالای شما توسط یک شرکت کشتیرانی از یک نقطه به نقطه دیگری حمل می شود. این بارنامه زمانی صادر می شود که کشتی از اسکله جدا شده باشد. در حقیقت ابتدا کشتیرانی کالا را تحویل می گیرد و کانتینر ها در کشتی بارگیری می شود. پس از انجام خدمات THC و جدا شدن کشتی از اسکله این بارنامه در سه برگه صادر می شود.

مندرجات بارنامه دریایی

آنچه که در بارنامه دریایی ذکر می شود شامل نام و مشخصات کشتی، زمان حرکت، طول مسیر ، سریال کانتینر مشخصات بار کانتینر و وزن آن ها است. برای پیگیری میتوانید اسم کشتیرانی که خدمات حمل و نقل را به شما ارائه می دهد را ارائه کرده و انتقال کالا را لحظه ای پیگیری کنید.

مهم ترین بنادر ایران در حمل و نقل دریایی

خوشبختانه موقعیت جغرافیایی ایران فرصت بهره مندی از حمل و نقل دریایی را در شمال و جنوب کشور فراهم کرده است. موقعیت بنادر جنوب کشورمان با توجه به دسترسی به دریای عمان، خلیج فارس و اقیانوس هند نه تنها در آسیا بلکه در سطح جهانی بسیار مطرح است. بندر چابهار در شمال دریای عمان به دلیل موقعیت استراتژیک جهت ترانشیپ و ترانزیت انواع کالا از بنادر حوزه خلیج فارس و افغانستان و آسیای میانه نقش مهمی دارد. علاوه بر این بنادر امام خمینی و شهید رجایی نیز از مهم ترین و پرترافیک ترین بنادر در حوزه صادرات و واردات کالابه شمار می رود.

خدمات گمرکی در ترخیص کالای دریایی

از آنجایی که هیچ کالایی صادرات و انواع هر نوع کالا در هر کشوری ملزم به انجام تشریفات گمرکی است، می توان کفت تشریفات گمرکی از حمل و نقل دریایی کالا جدا نیست و این دو لازم و ملزوم یکدیگر است. تشریفات گمرکی از قبیل ثبت سفارش، اخذ مجوز ها، پرداخت هزینه های گمرکی و انبار داری و ... که روند معمول در ترخیص کالا است، در رابطه با حمل دریایی کالا برای صادرات نیز صدق می کند. علاوه بر تشریفات گمرکی، در حمل و نقل دریایی ورود کلیه کشتی ها به دریاهای کشور و پهلو گرفتن در بنادر و تخلیه کالا ها در گمرک باید با هماهنگی صورت گیرد

یک شرکت معتبر در رابطه با ترخیص کالا (http://tahakhalij.ir) و حمل دریایی محموله های صادراتی خدمات زیر را به شما ارائه می دهد:

هماهنگی حمل و ترخیص کالا از گمرک بنادر مانند بندر خرمشهر، رجایی و ...

انجام امور حواله ارزی و ثبت سفارش کالا و اخذ مجوزهای لازم

 انتخاب روش حمل و نقل مناسب، ترخیص دریایی کالا از کلیه گمرکات کشور

مشاوره بازرگانی در رابطه با بهره مندی از تخفیفات سود بازرگانی در گمرکات هنگام ترخیص کالا

 

برای مشاوره در زمینه حمل دریایی کالا و انجام تشریفات ترخیص کالا از گمرک مانند ثبت سفارش کالا می توانید به شرکت های معتبر بازرگانی مانند طاها فیدار خلیج فارس  مراجعه و برای کلیه امور فوق راهنمایی و مشورت بخواهید.

ایران تجارت حمل و نقل عمان واردات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر