کد خبر: 942022 A

کلمه استاندارد بیشتر افراد را به یاد نشان استاندارد می اندازد! اما اگر در پی دانستن معنی‌اش باشیم باید آن را اینگونه تعریف کنیم: آنچه طبق قرارداد، سنت، یا قوانین، نمونه ای برای سرمشق به کار می رود و اجرای آن قبول عام یابد. یا وضع قوانین و مقرارت برای تعیین کیفیت و مشخصات مطلوب یک کالا یا خدمات را استاندارد می‌گویند.

حالا سوال این است که ترازو دیجیتال چیست و استاندارد آن یعنی چه؟ بدیهی است که استاندارد ترازوی دیجیتال به مجموعه قواعد و قوانینی اشاره دارد که برای طراحی و اعمال دقت و حساسیت ترازو، به آنها رجوع می شود. همین قوانین و ضوابط است که دقت یک گرم را در انواع ترازوی دیجیتال مساوی و هم اندازه می کند.

استاندارد ترازو دیجیتال به همه آن مواردی گفته می‌ شود که یک ترازو را به ابزاری دقیق بدل می کند. این موارد می تواند از نوع طراحی نمایشگر ترازو آغاز شود و به جنس سینی و حساسیت لودسل آن تعمیم یابد. بسیاری از نکات ریز در طراحی انواع ترازو دخیل است که می تواند در تجربه کلی استفاده از ترازو و همچنین عملکرد آن در توزین موثر باشد. رعایت این موارد بر عهده طراحان، سازندگان و شرکت هاست. اما استاندارد ترازو دیجیتال را چه کسانی یا چه ارگانی وضع می کند؟

سازمان بررسی ترازوی دیجیتالی استاندارد

سازمانی وجود دارد با نام OIMLکه مخفف عبارتInternational Organization of Legal Metrologyیا سازمان بین‌المللی اندازه‌شناسی قانونی است. البته عبارت مخفف از روی عبارت فرانسوی این سازمان (OrganisationInternationale de MétrologieLégale) برداشته شده است. این سازمان در سال 1955 بنبان گذاشته شده است و کارش به وجود آوردن زبانی مشترک میان تمامی کشورهای عضو سیستم متریک است. چنانکه هرکس در هر گوشه از جهان از اصطلاحات برجسته و شناخته شده این زمینه برداشتی یکسان داشته باشد. به این ترتیب می توان دریافت چگونه مقدار 1 گرم در ترازویی ایرانی با مقدار 1 گرم در ترازویی ساخت تایوان باید یکسان باشد. در کشور ما نیز سازمان ملی استاندارد ایران از سال 1337 و بنابر مصوبه مجلس شورای ملی، عضو سازمان بین‌المللی اندازه‌شناسی قانونی (OIML) شده است و ملزم به رعایت تمامی مواردی است که این سازمان به عضا دیکته می کند.

OIML یا سازمان بین‌المللی اندازه‌شناسی قانونی مقرر می کند که برای توزین و ترازو چه اصطلاحاتی به کار برود و با چه ساز و کاری به کار بسته شود. به این ترتیب تمامی اعضا و شرکت هایی که در خاک اعضا هستند، بایستی موارد استاندارد سازی را در حین تولید محصولات مرتبط با حوزه توزین و خرید و فروش انواع ترازو رعایت کنند. به این شکل است که بخشی از مفهوم استاندارد ترازو دیجیتال تعریف می شود.

علاوه بر چنین ارگانی که برای یکدست سازی مفاهیم موجود در اندازه شناسی یا مترولوژی (علم اوزان و اندازه‌گیری)، تولیدکنندگان نیز بایستی طبق ضوابطی عمل کنند تا یک ترازو هرچه بیشتر استاندارد باشد. شکی وجود ندارد که خریدار ترازو تمایل دارد هنگام خرید انواع ترازو دیجیتال هزینه محصولی را بپردازد که از تمامی جوانب استاندارد باشد یا از کیفیت مطلوب و کارآمدی لازم برخودار باشد. اینجاست که در مبحث استاندارد ترازو دیجیتالی باید سراغ جنبه های دیگر یک ترازوی دیجیتالی نیز رفت.

خرید و فروش ترازو

خرید ترازوی دیجیتال استاندارد

برای مثال اینکه ترازو بادوام باشد و عمر مفیدش جواب هزینه ای را که خریدار کرده است، بدهد، باید بهترین بدنه را داشته باشد. در دسته ترازوی فروشگاهی غالب ترازوها از پلاستیک فشرده ABS ساخته شده اند. اینکه این پلاستیک خشک و فشرده در برابر نور خورشید مقاوم باشد و رنگ پریده نشود، یا اینکه در برابر ضربه های احتمالی و ناگزیر اندک استحکامی داشته باشد، و یا به قدر کفایت وزن داشته باشد و نه سنگین و نه سبک باشد، تماما زیرمجموعه استاندارد ترازو دیجیتال تعریف می شود. ترازویی از بدنه استانداردتر برخوردار است که طراحی ارگونومیکی داشته باشد تا پیشاپیش در بهترین وضعیت قرار بگیرد. طراحی بدنه باید به گونه ای باشد که بتوان ترازو را در وضعیت های مختلف قرار داد. بدنه استاندارد دیرتر شکننده می شود. شکننده شدن علت هایی مانند قرار گرفتن در برابر نور خورشید یا سپری شدن دوران عمر مفید بدنه دارد.

قطعات ترازو دیجیتالی

برای دیگر قطعات انواع ترازو دیجیتال نیز می توان چنین موالفه هایی تعریف کرد تا هنگام خرید ترازو با آنچه محصول دلخواه دارد، سنجیده شود. برخورداری از نمایشگر استاندارد، زمانی را که نمایشگر قادر به نمایش اعداد خواهد بود، افزایش خواهد داد. تفاوتی نمی کند که این نمایشگ LED یا LCD یا نمایشگری لمسی گرافیکی باشد. آنچه نیاز است، استاندارد بودن نمایشگر است. برخورداری از نمایشگر مخصوص مشتری یا نمایشگر دوم خود از دلایل استاندارد بودن ترازوست. البته این مورد در زمینه ترازو فروشگاهی صادق است. برای یک ترازوی آزمایشگاهی یا دقت بالای 0.01 (یک صدم) گرم داشت محفظه توزین از شرایط استاندارد بودن ترازو خواهد بود. برای ترازویی زیرپایی نشکن بودن جنس بدنه ترازو که اغلب از شیشه است، اهمیت دارد.

بنا بر این مواردی که می توان یک ترازوی دیجیتال را استاندارد دانست، به تمام جزییاتی مرتبط می شود که در یک ترازوی واحد وجود دارد. علاوه بر تمام جنبه های فنی، که دقت و ظرفیت نهایی توزین را مشخص می کند و از بارزترین موارد استاندارد سازی در انواع ترازوی دیجیتال است، موارد دیگر و بیشتر جانبی هم وجود دارد که مجموعه استاندارد ترازوی دیجیتالی را تشکیل می دهد. از آن جمله می توان به داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش اشاره کرد. می توان اینگونه تعبیر کرد که ترازوی استاندارد دیجیتال از گارانتی بلند مدت و خدمات پس از فروش راضی کننده ای نیز برخوردار خواهد بود. گارانتی آخرین بعد کامل کننده مجموعه ای است که از آن با نام استاندارد ترازو نام می بریم.

توزین و اندازه گیری تجهیزات کو

در رابطه با اطمینان از مسائل فنی، به یاد داشته باشید که همیشه هنگام خرید ترازو دیجیتالی آن را بیازمایید. ترازو را روشن کنید و با انواع سنگ کالیبره استاندارد، دقت و نحوه سنجش وزن ترازو را محک بزنید. به این ترتیب اطمینان خواهید داشت که عملکرد ترازویی که می خرید عملکردی استاندارد است. در این موارد باید فروشگاهی را بیابید که امکان آزمایش ترازو را به شما بدهد. خود این مساله می تواند از دلایل معتمد شدن یک فروشگاه برای خرید انواع ترازو باشد. پس، بعد از توجه به موارد استاندارد یک ترازوی دیجیتالی باید به یک فروشگاه استاندارد نیز بیندیشید. ما خرید ترازوی استاندارد را تسهیل کرده ایم و انواع ترازوی دیجیتالی استاندارد را با رعایت تمامی موارد استاندارد به شما عرضه می کنیم.

برای خرید ترازوی دیجیتال استاندارد به سایت ما سر بزنید:

tajhizat.co

استاندارد پلاستیک جهان خدمات پس از فروش مجلس شورای ملی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر