کد خبر: 936015 A

سوالی که شاید ذهن خیلی از دانش‌آموزان کنکوری را به خود مشغول کرده باشد این است که، چرا مشاوران کنکور اینقدر به اهمیت جمع‌بندی در فرصت‌های‌ باقی مانده به کنکور اشاره می‌کنند؟ مگر چه فرقی داردکه یک درس را چطور جمع‌بندی کنید؟ باید علت جمع‌بندی را بدانید تا با درک اهمیت موضوع تمام توان خود را برای موفقیت به کار بگیرید.

اول از همه باید بدانید در فرصت‌های آخر (بخصوص دو ماه پایانی)، به هیچ‌وجه زمان مطالعه و یادگیری دروس جدید نیست، بلکه شما باید سعی کنید برای اینکه نتیجه بهتری از تلاش خود بگیرید، آنچه تا به حال مطالعه کردید را تثبیت کنید و مطمئن شوید چیزی از قلم نیفتاده است. اما بسیار مهم است که بدانید چه درسی را و چگونه مطالعه و جمع‌بندی کنید. برای کدام یک از دروس باید زمان بیشتری بگذارید و چرا؟

پاسخ به این سوال ساده است، از طریق آزمون و خطا می‌توانید بدانید چه درسی نیاز به تثبیت و یادآوری بیشتری دارد. اما خوب است بدانید که همین آزمون و خطا هم باید هدفمند باشد. با ما همراه باشید تا توضیح دهیم منظور از هدفمندی چیست.

فرض کنید اولویت اول شما برای ادامه تحصیل در دانشگاه رشته داروسازی است و تا به اینجای کار سخت تلاش کرده‌اید. حالا وقت آن است که با ذهنی روشن‌تر، قبولی خود را در رشته داروسازی تضمین کنید، باید کارنامه کنکور سالهای گذشته در این رشته را بررسی کنید و در فرصت‌های باقی‌مانده، میانگین درصدهای مورد نیاز برای هر درس را بدانید، سوالات کنکور سال‌های گذشته را پاسخ دهید و از طریق پاسخ‌نامه درصدهای خود را برای هر درس محاسبه کنید و اگر به طور مثال در سه درس فیزیک، ادبیات و زبان انگلیسی درصد شما پایین‌تر از میانگین مورد نیاز برای قبولی در رشته داروسازی است، فرصت باقی مانده را به یادآوری مجدد و رفع اشکال در این دروس بپردازید تا زمانی که به میانگین مورد نظر برسید.

یک موضوع دیگر که کیفیت جمع‌بندی شما را تضمین می‌کند نحوۀ مطالعه صحیح قبل از فرصت‌های پایانی است. زمانی که شما برای جمع‌بندی دارید فرصت طلایی شماست، در طول این فرصت کم شما باید نکاتی مهم را در اختیار داشته باشید تا بتوانید فقط به مرور آن‌ها بپردازید نه اینکه ناچار شوید کل کتاب را مجدداً مطالعه کنید. این نکات مهم نیز تنها از طریق حاشیه نویسی و خط کشی و فیش برداری است. یعنی در طی سال که فرصت مناسب دارید نکات مهم را به روش‌های فوق جدا کرده باشید تا در زمان طلایی جمع‌بندی، منبعی برای مرور داشته باشید. که البته این روش‌ها هرکدام اصول و قوانین مربوط به خود را دارند و فقط با دانستن آن اصول می‌توانید بهره‌کافی را از آنها ببرید.

البته قبل از این مراحل برخی نکات دیگر را نیز باید رعایت کنید، به‌طور مثال شناخت دقیق شما از قوانین انتخاب رشته و زیرگروه‌ها در رشته‌های تحصیلی بسیار مهم است چرا که دروس یکسان در زیرگروه‌های مختلف ضریب متفاوتی دارند. این تفاوت در ضرایب هر زیرگروه، کار را برای مطالعه آسان‌تر می‌کند. زیرا کسی که به رشته پزشکی فکر می‌کند با کسی که خودش را برای اقیانوس‌شناسی آماده می‌کند، راه مطالعه خود را از همان ابتدا جدا می‌کنند.

آنچه که مسلم است، این‌است که اقیانوس‌شناسی با توانایی داوطلب در درسی مثل زمین‌شناسی ارتباط مستقیم دارد. در حالی‌که برای قبولی در پزشکی شیمی و زیست‌شناسی حرف اول را می‌زنند.

بنابراین شناخت تمامی محاسبات سازمان سنجش کشور و آشنایی با نکات مهم کنکور، مکملی برای مطالعات شبانه‌روزی منابع کنکور است و موفقیت در این آزمون سرنوشت ساز را تضمین می‌کند. همواره باید به این نکته توجه داشته باشید که برنامه ریزی مناسب، فهم دروس، یادگیری روش‌های مطالعه و تست زنی همگی ابزارهای لازم شما در موفقیت هستند که به تنهایی کافی نیستند و شناخت درست شما از زیر گروه‌های کنکور امری ضروری است.

دانش آموزان ذهن سازمان سنجش شیمی کنکور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر