کد خبر: 934298 A

تولیدکنندگان گیاهان دارویی و مکمل‌های گیاهی وظیفه دارند ادعاها و تبلیغات خود را بر مبنای شواهد علمی ارائه کنند به گونه‌ای که دروغ یا گمراه‌کننده نباشد. اگرچه آن‌ها ملزم به ارائه‌ی مدارک خاصی به سازمان غذا و دارو نیستند. بنابراین شما باید به عنوان یک مصرف‌کننده هوشمند باشید و تنها به تبلیغات یک محصول بسنده نکنید.

گیاه سرخارگل، برای جلوگیری از سرماخوردگی، درخت چهل سکه برای بهبود حافظه، تخم کتان برای کاهش کلسترول و ... مفید هستند؛ لیستی ادامه‌دار از گیاهان دارویی و خواص آن‌ها. مکمل‌ها و داروهای گیاهی نوعی از گیاهان هستند که سالیان سال است برای اهداف دارویی استفاده می‌شوند. اما این داروها به طور گسترده‌ای تحت آزمایش‌های علمی قرار نگرفته‌اند و مصرف آن‌ها می‌تواند نگران‌کننده باشد.

اما عوارض جانبی آن‌ها چقدر می‌تواند بد باشد؟ به گفته‌ی محققان بسیار بد! هر آنچه که می‌تواند اثرات درمانی قابل توجهی داشته باشد، به قدری قوی است که ممکن است آسیب‌های جدی نیز به بار آورد. بنابراین بسیار مهم است که پیش از خرید، از خواص و عوارض جانبی بالقوه‌ی یک مکمل یا داروی گیاهی به خوبی آگاهش شوید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که پیش از مصرف حتما با پزشک خود مشورت کنید؛ به خصوص اگر باردار، دچار بیماری‌های زمینه‌ای یا در وضعیت شیردهی هستید. در ادامه با برخی نکات پیش از خرید اینترنتی گیاهان دارویی آشنا خواهید شد که بهتر است پیش از خرید به آن‌ها توجه داشته باشید.

 1. به توضیحات و برچسب محصول دقت کنید

یک محصول گیاهی تائید شده باید دارای برچسبی باشد که اطلاعات زیر روی آن درج شده باشد:

 • نام گیاه یا مکمل گیاهی
 • نام و نشانی از سازنده یا توزیع کننده
 • لیست کاملی از مواد تشکیل دهنده
 • مقدار مصرف و ماده‌ی موثره

در صورتی که هر یک از اطلاعات نوشته شده روی محصول را درک نکردید، لازم است حتما از پزشک سوال کنید.

 1. اعتبار ادعاهای مربوط به داروی گیاهی را بررسی کنید

تولیدکنندگان گیاهان دارویی و مکمل‌های گیاهی وظیفه دارند ادعاها و تبلیغات خود را بر مبنای شواهد علمی ارائه کنند به گونه‌ای که دروغ یا گمراه‌کننده نباشد. اگرچه آن‌ها ملزم به ارائه‌ی مدارک خاصی به سازمان غذا و دارو نیستند. بنابراین شما باید به عنوان یک مصرف‌کننده هوشمند باشید و تنها به تبلیغات یک محصول بسنده نکنید. جهت بدست آوردن اطلاعات قابل اعتماد در مورد یک مکمل خاص، اقدامات زیر را انجام دهید:

از پزشک یا داروساز خود سوال کنید. آن‌ها حتی اگر در مورد یک داروی گیاهی خاص اطلاعاتی نداشته باشند، می‌توانند در رابطه با مواد تشکیل دهنده آن اظهار نظر کنند.

به دنبال یافتن تحقیقات علمی در رابطه با آن داروی گیاهی باشید. شما می‌توانید به راحتی با یک جستجوی آنلاین، به اطلاعات معتبر در رابطه با آن گیاه دست یابید.

با سازنده‌ی محصول تماس بگیرید. اگر در مورد یک محصول خاص سوال دارید، با تولید کننده تماس بگیرید و از آن‌ها در رابطه با اطلاعات اثبات‌کننده‌ی ادعاهایشان سوال کنید.

 1. از خرید داروهای ترکیبی اختصاصی خودداری کنید

اگر عبارت ترکیب اختصاصی، ترکیب دستی یا چیزی شبیه به آن را در توضیحات یک محصول مشاهده کردید، از خرید آن اجتناب کنید. اغلب این محصولات ترکیبی از گیاهان دارویی هستند که مقدار واقعی هر گیاه در آن‌ نامشخص است. این موضوع می‌تواند بسیار خطرناک باشد چرا که هر فرد باید مقدار دوز مشخص مصرف یک داروی گیاهی را براساس شرایط خود رعایت کند.

 1. مراقب این ادعاها باشید

در مورد داروهای گیاهی که ادعا می‌کنند باعث افزایش سطح انرژی می‌شوند یا در کاهش وزن به شما کمک می‌کنند، بیشتر احتیاط کنید. این مواد دارویی اغلب حاوی مواد تشکیل‌دهنده‌‌ای مانند کافئین هستند که نشان می‌دهد تپش قلب و برخی مشکلات دیگر ایجاد می‌کنند.

 1. با پزشک خود مشورت کنید

این نکته‌ای کاملا بدیهی است که بسیاری از افراد به سادگی از کنار آن عبور می‌کنند. اما لازم است پیش از شروع مصرف هر داروی گیاهی حتما با پزشک خود مشورت کنید. به خصوص اگر دارای بیماری‌ زمینه‌ای هستید. حتی قرص‌ها و مکمل‌های گیاهی نیز می‌توانند با داروهای دیگر تداخل داشته باشند و در صورت بارداری و شیردهی می‌توانند بسیار خطرناک باشند.

 1. به برند تولید کننده توجه کنید

سعی کنید به سراغ مارک‌ها یا فروشنده‌هایی بروید که قبلا امتحان خود را پس داده‌اند و از آن‌ها و ادعاهایشان مطمئن هستید.

 1. به دنبال تائیدیه شخص ثالث باشید

بر روی محصول به دنبال نشان استاندارد و تائید سازمان غذا و دارو باشید. این سازمان‌ها محصولات گیاهی را پیش از عرضه بررسی و آزمایش می‌کنند و در صورت تائید آرم خود را روی برچسب محصول درج می‌کنند. بنابراین سعی کنید به سراغ محصولاتی بروید که دارای این علائم ایمنی هستند.

 1. از فروشگاه اینترنتی معتبر خریداری کنید

خطر مصرف خودسرانه‌ی گیاهان دارویی، زمانی که از یک فروشگاه اینترنتی نامعتبر خرید می‌کنید افزایش می‌یابد. این داروها ممکن است غیر‌استاندارد، تقلبی، بدون مجوز یا آلوده باشند. هنگام خرید آنلاین به دنبال نشانه‌های قابل پیگیری در وبسایت باشید؛‌ از جمله آدرس  و اطلاعات تماس با فروشنده و نماد اعتماد الکترونیکی کسب و کارهای اینترنتی. اگر به دنبال یک فروشگاه اینترنتی گیاهان دارویی معتبر در این زمینه هستید، حتما به وبسایت رسمی haftpar.com مراجعه کنید.

جمع بندی

به طورکلی، مهم‌ترین نکته هنگام خرید اینترنتی داروهای گیاهی، مشورت با پزشک و بررسی اعتبار فروشنده است. در صورتی که باردار یا شیرده هستید، کمتر از 18 یا بیشتر از 65 سال سن دارید یا به زودی قصد انجام جراحی دارید، اکیدا از مصرف خودسرانه‌ی داروهای گیاهی خودداری کنید. آیا شما تجربه‌ای در خصوص خرید اینترنتی گیاهان دارویی دارید؟‌

 

پزشک جراحی کاهش وزن مشکلات خرید اینترنتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر