کد خبر: 929402 A

بیهوشی یا ورود صدمات فیزیکی به اعضاء و جوارح ما از جمله مهمترین عواملی هستند که موجب از کار افتادگی آن ها شده و سبب می شوند تا کارکرد آن ها مختل گردد . به طور مثال ضربه ای به سر یا ورود ویروسی به بدن ممکن است قدرت چشایی یا بویایی ما را ضعیف کند ، نوعی بیماری خاص بینایی ما را محدود کرده و یا ضرب دیدگی و کوفتگی استخوان ها و عضلات مانع از حرکت سریع و آزادانه ما شود .

این عوارض هرچه که باشند ، تنها کیفیت زندگی را تحت الشعاع قرار می دهند و نه موجودیت آن ها ! به عبارت دیگر چنانچه فردی صدایی را نشنود تنها در برقراری ارتباط با دیگران به مشکل برخواهد خورد و کم کاری این عضو یا فقدان کلی آن به مرگ فرد منجر نمی شود .

این در حالیست که اعضایی از بدن ما نیز وجود دارند که چنانچه برای چند دقیقه از کار افتند خسارات جبران ناپذیری به بار آورده و حتی موجب مرگمان می شوند . سیستم تنفسی بدن انسان (و تک تک اجزای آن) یکی از همین بخش هاییست که نمی توان از کنار کارکرد نامطلوبش بسادگی گذشت ، چرا که این کار بمثابه مرگ فرد بیمار می باشد .

با توجه به همه این توضیحات ، به دستگاه هایی نیازمندیم تا بتواند تنفس ضعیف انسان را تقویت کرده و یا هوای مورد نیاز بدن افراد بی هوش یا فاقد کنترل روی اندام های تنفسی‌شان را به صورت مصنوعی شبیه سازی کند ، محصولاتی که در ادامه به بررسی دو دسته مهم آن ها خواهیم پرداخت .

دستگاه تنفّس مصنوعی یا ونتیلاتور

با عنایت به توضیحات فوق می توان حدس زد که وظیفه ونتیلاتورهای تنفسی چیست! این محصولات واسطه هایی مکانیکی – الکترونیکی هستند که با شبیه سازی عمل تنفس ، بنا به نحوه کیفیت تنفس بیمار ، ویژگی های جسمانی ، سطح هوشیاری و مقدار نیاز بیمار چرخه ای مناسب برای وی تعریف کرده و پس از دمیدن اکسیژن مورد نیاز فرد به داخل ریه او ، اندکی درنگ و تخلیه آن ، یک سیکل تنفسی را به سرانجام می رساند .

پر واضح است که اعمال مستمر این عمل که به چرخه تنفسی تبدیل می شود در پی تکرار خود ، حیات بیماری در کما رفته را حفظ کرده و با کمک به تنفس بیمارانی با تنفسی ضعیف در ساعاتی از شبانه روز ، لذت خوابی آرام ، استراحتی به دور از آپنه ، حالات شبهه خفگی یا نفس تنگی را به آن ها می بخشد .

انواع ونتیلاتورهای تنفسی

در همه مدل های ونتیلاتورهای تنفسی می توان رد پای فشار هوا و قوانین علمی حاکم بر آن را مشاهده کرد . در همین رابطه یکی از راه های تشویق یا وادار کردن شش ها به پر و خالی شدن ، استفاده از فشار منفی و خلاء در اطرافشان می باشد . با توجه به این توضیحات یکی از مدل های رایج این محصولات که به ونتیلاتورهای فشار منفی نیز معروف هستند ، محفظه هایی آب بندی شده و غیر قابل نفوذی می باشند که با نصب شدن روی قفسه سینه ، با تخلیه هوای درون خود شش ها را نیز به سمت بالا می کشانند و با همسان سازی جریان هوا ، عمل بازدم را شبیه سازی می کنند .

این در حالیست که در نمونه های فشار مثبت ، گاز با فشاری بیشتری نسبت به فشار اتمسفر هوا وارد ریه ها شده و قفسه سینه را به اتساع وا می‌دارد . گفتنیست که در این مدل ها که دارای ساختار پیشرفته تری هستند ، لوله تراشه یا تراکستومی جریان هوا را تنظیم و مقدار دقیق و مورد نیاز آن را به داخل بدن بیمار گسیل می کند .

2

اکسیژن ساز چیست و چه تفاوتی با ونتیلاتور دارد ؟

از آنجایی که عمل تنفس در بیماران زیر تیغ جراحی ، حاضر در بخش مراقبت های ویژه ، در حال گذراندن دوره نقاهت یا دارای مشکلاتی حاد مانند التهاب ریه بسیار حساس بوده و انجام محاسبات اشتباه در نحوه و میزان ورود و خروج هوا ممکن است به قیمت جان آنان تمام شود ، مهندسین حوزه پزشکی تنها به یک روش و وسیله ای خاص بسنده نکرده و با با طراحی و ساخت آلترنیتیوهای متعدد در پی جلب رضایت همه متقاضیان و نجات جان افراد بیشتری رفته اند .

اکسیژن سازها به عنوان یکی دیگر از انواع دستگاه های تنفس مصنوعی ، محصولاتی هستند که بر خلاف ونتیلاتورها که با تغییر فشار و تحریک شش ها به ورود اکسیژن و خروج کربن دی اکسید حاصل از سوخت و ساز بدن کمک می کردند ، با غنی سازی اکسیژن موجود در هوا ، سیال تنفسی انسان را برای مصرف وی آماده می کنند .

این محصولات که با مکش هوا ، نیتروژن موجود در آن را که درصد قابل توجهی از هوای پیرامونمان را تشکیل می دهد (حدوداً 78 درصد) از اکسیژن جدا کرده و ماده مورد نظرمان را با خلوصی قریب به 95 درصد آماده مصرف می سازد ، با تولید و عرضه در مدل های ثابت و پرتابل ، با گنجایش های مختلف و همچنین تجهیزاتی جانبی از قبیل مرطوب سازها ، انواع فیلترهای تصفیه و لوله های تنفسی، اکسیژن مطلوب بیمار را فرآوری کرده و با اعطای آن به افرادی با انسداد ریه ، آمفیزم یا دارای مشکلاتی ریوی ، پونومی ، آسمی و قلبی نفسی تازه و باطراوت به آنان می بخشند .

در انتها لازم به ذکر است که شرکت تجهیزات پزشکی کاویان ، به عنوان مجموعه ای که قریب به 25 سال در زمینه تهیه و پخش دستگاه های ونتیلاتور و سخت افزارهای اتاق عمل و بیهوشی مشغول به فعالیت می باشد ، قادر است تا همه محصولات کمک تنفسی موجود در بازار ایران را در اختیار متقاضیان این محصولات قرار دهد .

 در صورت نیاز به دریافت مشاوره رایگان با ما تماس حاصل فرمایید .

دستگاه تنفّس مصنوعی ونتیلاتور ونتیلاتورهای تنفسی انواع ونتیلاتورهای تنفسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر