کد خبر: 921095 A

چنانچه همه کارهایی که در یک جامعه به منظور سوداگری یا کسب درآمد انجام می شوند را در نظر بگیریم ، یا این امور در پی ارائه یک خدمت (بدون وجود و انتقال یک کالای فیزیکی) تحقق می یابند و یا در پی ارائه یک محصول به کسب سود توسط عرضه کنندگان بالادستی در زنجیره تأمین منجر می شوند .

بازرگانی ، یکی از ارکان اصلی اقتصاد

با توجه به توضیحات فوق ، در پاره ای اوقات افراد و مجموعه های حاضر در دسته دوم ، جنسی که خود تولید کرده‌اند را به فروش می رسانند (که تبعاً در دسته کسب و کارهای تولیدی یا صنعتی قرار می گیرد) و یا به عنوان واسطه ، کالایی را که خود در ساخت و فرآوری آن نقشی نداشته‌اند را روانه بازار می کند . در این زیرشاخه که می توان آن را «امور بازرگانی» تعریف کرد ، فروشندگان به واسطه واردات یک کالا یا تهیه آن ها از تولیدکنندگان داخلی ، با سودی مشخص این محصولات را به خریداران فروخته و بدین ترتیب در بازارهای اقتصادی فعالیت می کنند .

با کسب این آشنایی نسبی از ماهیت امور بازرگانی ، اینک به این مطلب می رسیم که این امور نیز به منظور سر و شکل دادن به حساب های خود ، میزان دارایی ، مقدار طلب و بدهی هایشان یا سود و زیانی که در دوره ای مشخص داشته اند به سازوکاری نیازمندند که عاملی جز حسابداری بازرگانی نمی باشد .

وظایف یک شرکت حسابداری در شرکت های بازرگانی

می دانیم که حسابداری شرکت ها  زبان مشترک اقتصاد است ، بدین معنا که با تعریف عناصری مشخص در همه مشاغل و همسان‌سازی روند جریان یافتن پول در آن ها ، بینشان یک رابطه منطقی و قابل سنجش برقرار می کند . تفاوتی ندارد که درون‌مایه کسب و کار شما چه بوده ، چه خدمتی ارائه می دهید یا چه محصولی را می فروشید ؛  خدمات حسابداری سبب می‌شود تا با تبدیل همه تراکنشات ، تولید ، ورود یا خروج اجناس یا دریافت و ارائه خدمات به عدد و رقم یا اطلاعاتی قابل فهم برای همه شرکا ، مالکان ، سهامداران و صد البته مراجع دولتی ، بتوان ارزش آن ها را بر پایه واحدهای پولی بیان کرد .

با توجه به تعاریف فوق ، حسابداری بازرگانی نیز به زیرمجموعه ای از علم و زبان حسابداری گفته می شود که با تمرکز بر روی این نوع مشاغل ، به

  • تعریف و برپایی سیستم‌های حسابداری بازرگانی مطابق با قوانین مالی و مالیاتی کشور ،
  • ثبت همه رویدادهای مالی مجموعه ،
  • تهیه اسناد مرتبط با انتقال وجوه (نقدینگی ، ورودی ، خروجی ، مطالبات و بدهی ها) ،
  • مشخص نمودن دارایی های جاری و غیرجاری یا بدهی های بلند مدت ،
  • رسیدگی دقیق و مستمر به وضعیت انبارها و کل موجودی و
  • تعیین قیمت تمام شده ، سود یا زیان خالص و ناخالص و همچنین هزینه های عملیاتی

می پردازد و لازم به ذکر است که سئو سایت تراز ارقام آرین توسط سئویاب بهینه سازی شده است .

حسابدار بازرگانی

از آنجایی که این نوع رسیدگی به حساب ها زیر شاخه ای از حسابداری می باشد ، بدیهیست که مجموعه های با سابقه و قدرتمندی که در این زمینه و همچنین حسابرسی ، خدمات مالی  یا دفاع مالیاتی مشغول به کار هستند توانایی به نتیجه رساندن کار و ساماندهی به حساب های بعضاً نامنظم این مجموعه ها را دارند .

بُنکداری را تصور کنید که از چند منبع مختلف ، چندین نوع کالای متفاوت را گرفته و با نرخ های گوناگون و یا تسفیه های غیر یکسان (نقدی ، چکی ، امانی و ...) آن ها را به فروش می رساند . پر واضح است که در چنین شرایطی چنانچه نظارت و ثبتی دقیق بر روی تک‌تک فاکتورها یا تعاملات مالی وجود نداشته باشد ، حتی اگر این فرد یا مجموعه دچار ضرر نشوند ، ممکن است به دلیل فقدان اسنادی ثبت شده و معتبر حق دیگری را ضایع کرده و یا چنین شاعبه ای را در ذهن آنان به وجود آورند ، لذا تجارت و داد و ستد ، حداقل در زمان معاصر بدون داشتن حسابداری کاربلد و مجرب امکان پذیر نیست .

ناگفته نماند که بسیاری از اموری که به چشم کسبه ای با حسابداری سنتی نیامده و عملاً ماهیتی یکسان دارند ، در محاسبات علمی مشابه یکدیگر نبوده و همانند تخفیف تجاری ، تخفیف توافقی ، تخفیف نقدی یا تخفیف به دلیل عیب و نقص کار ، هریک به نوعی در ترازنامه یا گزارشات مالی خودنمایی می کنند .

 

2

حسابداری بازرگانی با تراز ارقام آرین

با عنایت به این ضرب المثل «هرکه بامش بیش برفش بیشتر» ، شرکت هایی که دارای حجم معاملات بیشتری هستند ، علاوه بر سنگین تر شدن قیمت هر فاکتور و بالا رفتن حجم مبالغ جابجا شده در هریک از آن ها ، دارای تعداد بیشتری از این نوع همکاری‌ها نیز هستند که همین امر سبب می شود تا رسیدگی به حساب ها برای یک نفر دشوار شود .

از همین روی مجموعه هایی مانند تراز ارقام آرین با داشتن کارگروهی متخصص در حوزه رسیدگی به حساب های شرکت های بازرگانی ، با تسلط همه جانبه بر روی این مبحث آماده پذیرش پرونده حسابداری و مالیاتی شرکت‌های بازرگانی بوده و بدین ترتیب به تهیه صورت‌های مالی ، تنظیم ترازنامه های مختلف ، تدوین گزارش سود و زیان شرکت ، تهیه صورت گردش نقدینگی آن و همچنین امور مرتبط با اداره مالیات و کارکنان می پردازند.

سئو سایت شرکت حسابداری حسابداری بازرگانی تراز ارقام آرین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر