کد خبر: 917478 A

سیم بکسل ها ابزارآلاتی هستند که با وجود کاربری عمومی و سادگی در ظاهر دارای پیچیدگی های فراوانی هستند و انتخاب و بکارگیری آنها نیاز به تجربه بالا، اطلاعات فنی و مهندسی شامل اطلاعات شناخت مواد و متریال ها، اطلاعات مهندسی محاسبه بار وارده بر پیکر سیم بکسل در شرایط و زوایای اتصال مختلف، اطلاعات مناسب از شرایط آب و هوایی محل اتصال و کاربری سیم بکسل و شناخت انواع ساختار ها و بافت های این ابزار کاربردی صنعتی دارد که درک این پیچیدگی ها مستلزم داشتن اطلاعات کافی از علم مکانیکی می باشد.

مشخصات فنی سیم بکسل ها شامل مشخصات مکانیکی سیم بکسل ها و مشخصات شیمیایی این ابزار آلات می شود که در رده های مختلفی قابل بحث می باشد. 

اما اهمیت داشتن دانش کافی برای درک بهتر فرایند کاربری سیم بکسل ها به منظور آشنایی با صنایع مصرف کننده، شرایط کاری سیم بکسل، طول عمر سیم بکسل ها و در نتیجه انتخاب سیم بکسل مناسب برای صنایعی خاص صورت می پذیرد.

مشخصات فنی سیم بکسل ها را می توان بر حسب درجه اهمیت دسته بندی نمود چرا که برخی از این فاکتور ها با ضریبی بزرگ تر و برخی دیگر با ضریبی کوچکتر در کیفیت و کاربری و انتخاب سیم بکسل ها نقش دارند. در زیر به بررسی مهمترین خواص سیم بکسل ها می پردازیم. ابتدا به بررسی خواض مکانیکی و سپس به بررسی خواص شیمیایی سیم بکسل ها و اهمیت آنها می پردازیم.

خواص مکانیکی سیم بکسل

بدون تردید با توجه به اینکه سیم بکسل یک ابزار مکانیکی می باشد که کارکرد آنها به قرنها قبل باز می گردد همچنان خواص مکانیکی سیم بکسل ها از مهمترین فاکتور های تاثیر گذار بر کیفیت، انتخاب سیم بکسل و طول عمر این قطعه صنعتی می باشد. البته باید در نظر داشت خواص مکانیکی سیم بکسل ها با خواص شیمیایی آنها آمیخته بوده و در واقع اغلب خواص مکانیکی بصورت مستقیم از ترکیبات شیمیایی بکار رفته در تولید سیم بکسل ها نشات می گیرد. البته به جز متریال بکار رفته عملیات حرارتی بکار گرفته شده در تولید سیم بکسل ها نیز از دیگر فاکتور های بسیار موثر بر عملکرد و کیفیت و در کل بر روی خواص مکانیکی سیم بکسل ها محسوب می شود. در زیر به بررسی فاکتور های مکانیکی موثر بر خواص و انتخاب سیم بکسل می پردازیم.

  1. تنسایل مقاومتی سیم بکسل اولین و مهمترین مورد در لیست خواص مکانیکی سیم بکسل ها می باشد. تنسایل مقاومتی برای سیم بکسل نتاب بطور خاص که برای لیفتینگ در ارتفاعات بالا و برای بار های سنگین با جرثقیل ها مورد استفاده قرار می گیرد دارای اهمیت بسیار بالایی است. تنسایل سیم بکسل ها اغلب از میزان حداقلی 1560 N/mm2 آغاز شده و برای سیم بکسل ها با کاربری های متوسط حدود 1770 و برای سیم بکسل نتاب اغلب در گرید های بالاتر یعنی 1960 یا 2160 نیوتن بر میلیمتر مربع انتخاب می شود.
  2. WLL سیم بکسل که در واقع نشان دهنده حداکثر قابلیت بارگیری سیم بکسل در حالت عمودی و بصورت آویز می باشد. WLL سیم بکسل ها بر خلاف تنسایل که برای قطر های مختلف ثابت است با تغییر قطر سیم بکسل بصورت تساعدی افزایش پیدا می کند. در بسیاری از جداول مهندسی انتخاب سیم بکسل ها از WLL استفاده می شود.
  3. Hardness یا سختی سطحی سیم بکسل ها که بعنوان معیاری از سایش محسوب می شوند. بدین معنا که با بالا رفتن سختی سطحی سیم بکسل مقاومت سایشی آن نیز افزایش پیدا می کند. سختی سطحی سیم بکسل ها اغلب برای برخی انواع مانند سیم بکسل حفاری دارای اهمیت بالایی است.
  4. MBL یا حداقل بار پارگی و یا برش سیم بکسل یکی دیگر از فاکتور هایی است که تابع قطر سیم بکسل بوده با افزایش قطر افزایش پیدا می کنند. MBL سیم بکسل ها بسته به متریال بکار گرفته شده در تولید سیم بکسل اغلب ضریبی از WLL می باشد. بعنوان مثال MBL سیم بکسل استنلس استیل Stainless steel wire rope حدود 3 برابر WLL سیم بکسل استیل در قطر برابر می باشد.

بجز خواص مکانیکی سیم بکسل ها که مستقیما بصورت عددی بیان می شوند برخی دیگر از خواص مکانیکی مانند انعطاف نیز در بررسی کیفی سیم بکسل ها نقش دارند که اغلب بصورت دستی مورد تست قرار می گیرند. بازرسی ظاهری سیم بکسل نیز به جز خواص مکانیکی اصلی راهی برای بررسی کیفی سیم بکسل ها محسوب می شود.

خواص شیمیایی سیم بکسل ها

متریال بکار رفته در تولید سیم بکسل نه تنها از اصلی ترین فاکتور های موثر بر خواص مکانیکی بلکه با تاثیر بسیار بالا و مستقیم بر خواص شیمیایی سیم بکسل ها عرضه می شود. در این میان بیش از هر چیز خاصیت ضد خوردگی و ضد زنگ سیم بکسل ها در برابر تجزیه کننده های محیطی که در گرید پایین از آب و رطوبت گرفته تا خورنده های قدرتمند مانند نمک ها و اسید ها می باشند از متریال سیم بکسل تاثیر می پذیرند.

در این میان سیم بکسل استیل بدون نیاز به هیچ گونه آبکاری سطحی و با دارا بودن درصد بالایی از عناصر فلزی فعال دارای قابلیت های محیطی بسیار بالایی در برابر آب و رطوبت می باشد. قیمت سیم بکسل استیل به سبب دارا بودن خواص شیمیایی بسیار بالا بالاتر از قیمت سیم بکسل فولادی است. سیم بکسل استیل با ساختار هایی چون 1X7 , 7X7 , 7X19 , 6X19+IWRC عرضه می شود و دارای تنسایل مقاومتی پایین تر از سیم بکسل های فولادی با مقدار 1570 نیوتن بر میلیمتر مربع است.

مشخصات فنی سیم بکسل خواص مکانیکی سیم بکسل خواص شیمیایی سیم بکسل ها سیم بکسل استیل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر