کد خبر: 862720 A

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی، فرش ماشینی و تابلو فرش توسط دستگاه های به روز صنعتی بافته می شود که نمونه‌هایی مصنوعی از فرش دستبافت هستند. این فرش‌ها، کیفیت و قیمت کمتری نسبت به فرش‌های دستباف دارند. پیشینه به وجود آمدن این نوع فرش در ایران نشان می دهد که برای اولین بار در اوایل دهه پنجاه توسط کارخانه‌های ابریشم و مخمل کاشان بافته و به بازار عرضه شده است. این فرش‌ها امروزه طرفداران زیادی در ایران و جهان دارند.

این در حالی است  که در حدود هشتاد سال پیش، مردمانی از دیار تبریز، نوعی دیگر از فرش که فقط جنبه زیبایی و تزئینی دارد را به نام تابلو فرش خلق کردند. تابلو فرش، به دو دسته دستبافت و ماشینی تقسیم می شود، که تابلو فرش ماشینی، خود دو نوع بافت ماشینی و چاپی را شامل می شود. امروزه با توجه به شباهت زیاد این نوع از فرش‌ها به نوع دستبافش، توانسته طرفداران زیادی را در بین علاقه مندان به فرش پیدا کند.

ما در اینجا می خواهیم به ویژگی های مهم این دو نوع از فرش های ماشینی بپردازیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

انواع فرش های ماشینی

فرش های ماشینی، از نظر میزان شانه و تراکم‌شان، به این 5 دسته تقسیم می‌شوند: 400 شانه، 1500 شانه،  700 شانه، 1000 شانه و 1200 شانه. هر چه شانه فرش بیشتر باشد، نشان دهنده تراکم بالاتر آن است و همچنین تراکم بالاتر؛ نشان دهنده ی سفتی آن خواهد بود. پس در نتیجه، فرش های 700 شانه از تراکم کمتر و نرمی بیشتری برخوردار می باشند. فرش های ماشینی با شانه و تراکم بیشتر، از زیبایی و ظرافت بیشتری نیز برخوردارند؛ چون تعداد گره‌ها در فرش ماشینی بالاتر است و در نتیجه بافت ریزتری را دارا هستند.

ابعاد فرش ماشینی

این نوع از فرش ها در ابعاد 1.5*1، 2*1، 3*1، 4*1، 2.25*1.5، 6، 9 و 12 متری که ابعاد استانداری هستند تولید و عرضه می شوند. این در حالی است که می توان در ابعاد دلخواه نیز آن ها را سفارش داد و تحویل گرفت.

02

آهار فرش

فرش های ماشینی به جز قسمت بافتشان که در هم تنیدن نخ ها برای به وجود آمدن تار و پود آن ها است، بخش دیگری به نام آهار دارند که این بخش به منظور بالا بردن استحکام فرش در برابر هرگونه پارگی و فرسایش کاربرد دارد و ترکیبی از نشاسته با رزین های صنعتی است.

انواع تابلو فرش های ماشینی

  • تابلو فرش بافت ماشینی

در این نوع از تابلو فرش‌های ماشینی، همانگونه که از اسمش پیداست، بافت ماشینی دارند و با دادن یک طرح یا نقشه به دستگاهی که قابلیت نقشه خوانی دارد؛ دستگاه آن را در ابعاد دلخواه می بافد.

  •  تابلو فرش چاپی

در تابلو فرش چاپی، در ابتدا فرش در ابعاد دلخواه به رنگ کاملا سفید بافته شده و سپس طرح و نقشه مورد نظر به وسیله دستگاه بر روی آن چاپ می شود.

سرعت بافت و تهیه این نوع از تابلو فرش، نسبت به نوع ماشینی سریع‌تر است اما این در حالی است که دوام رنگ‌ها در نوع چاپی کمتر است. همچنین طرح ها در تابلو فرش بافت ماشینی، واقعی تر به نظر می رسند.

03

ابعاد تابلو فرش ماشینی

تابلو فرش‌های ماشینی، در ابعاد مختلفی تولید و ارائه می شوند که متداول ترین این ابعاد، اندازه های 70 در 50، 100 در 50، 100 در 70، 70 در 50 و 100 در 50 می باشد. به طور کلی در رابطه با این تابلوها نیز همانند فرش های ماشینی می توان آن ها را در ابعاد دلخواه هم سفارش داد.

بهترین تابلو فرش ماشینی

اولویت مهم در انتخاب یک تابلو فرش که مرغوب بودن آن را رقم می زند، میزان تراکم آن‌ها است. یعنی هر چه تراکم آن ها بیشتر باشد، در واقع ظرافت آن ها بالاتر خواهد بود و شباهت‌شان به نوع دستباف بیشتر می شود. همچنین این میزان ظرافت در تابلو فرش های بافت ماشینی نسبت به نوع چاپی بیشتر دیده می شود.

04

آهار تابلو فرش

همانطور که در فرش‌های ماشینی برای بالا بردن استحکام‌شان از آهار استفاده می‌کنند، در تابلو فرش های ماشینی نیز آهار کاربرد دارد و پس از آماده شدن تابلو فرش، آن را به وسیله های ترکیبی از مواد صنعتی که چسب گونه هستند آهار می زنند.

حالا با اطلاعاتی که در رابطه با ویژگی های فرش ماشینی و تابلو فرش ماشینی (www.malekshah.ir) ، دارید می توانید به راحتی با خانواده خود همراه شده و با سلیقه ی خود، به خرید بپردازید. اما تفاوتی که این بار دارید، این است که دیگر خودتان تا حدودی کارشناس فرش شده‌اید و قطعا بعد از خرید، رضایت در چشمان‌تان موج خواهد زد!

حالا با اطلاعاتی که از انواع فرش ماشینی و تابلوفرش دارید می توانید به راحتی با خانواده خود همراه شده و با سلیقه ی خود به خرید بپردازید. اما تفاوتی که این بار دارید این است که دیگر خودتان تا حدودی کارشناس فرش شده اید و قطعا بعد از خرید رضایت در چشمانتان موج خواهد زد

ایران ایران و جهان خانواده زیبایی فرش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر