کد خبر: 852932 A

به گزارش وب سایت پزشکی دکتر چک در مقاله ای مربوط به علت خارش بدن ، دلایل زیادی باعث ایجاد خارش در بدن می شوند . از جمله این دلایل می توان به خشکی پوست ، اگزما ، آلرژی ، کهیر و ... اشاره کرد . تعداد زیادی از افراد هر روزه به پزشک مراجعه کرده و میگویند که خارش مثل یک بیماری بی پایان گریبان گیر آن ها شده است. در واقع خارش پوست علت خاصی دارد ، اگر به هر علتی بدون دلیل دچار خارش پوست شدید ، حتما باید به پزشک مراجعه کنید .

علت خارش پوست بدن

پوست به عنوان یک محافظ از اندام های داخلی بدن مراقبت می کند . سلول های پوست این ایمنی را به عهده دارند و از بدن در مقابل حجوم ویروس ها ، باکتری ها و سایر میکروب ها محافظت می کنند . هنگام حضور یک عامل خطرآفرین ، این سلول ها از خود واکنش نشان می دهند و همین امر باعث خارش در آن ناحیه از پوست می شود . در این مقاله بیشتر به علت خارش بدن و پوست پرداخته ایم .

اگزما

اصلی ترین و مهم ترین علت خارش پوست اگزما می باشد . اگزما بیشتر در کودکان شایع است و در بزرگسالان کمتر دیده می شود . علت بیماری اگزما مربوط به ناهموار بودن پوست می شود. همین امر باعث خشک شدن، افزایش احتمال التهاب و تورم پوست می شود. در این شرایط باید حتما پوست را مرطوب نگه دارید.

اغلب اوقات شاهد این هستیم که اگزما به مرور زمان وخیم تر می شود. این دسته از افراد باید بسیار مراقب سلامت جسمانی خودشان باشند ؛چرا که بیش از دیگران در معرض ابتلا به عفونت های پوستی قرار دارند.

خشکی پوست

یکی دیگر از مهمترین دلایل خارش بدن ، خشکی پوست می باشد . اگر ناحیه ای که میخارد ، هیچگونه جوش یا التهابی نداشته باشد ، به احتمال زیاد دلیل خارش آن ناحیه ، خشکی پوست است .

شرایط آب و هوا هم در خشکی پوست تاثیر دارد. شست و شو بسیار بدن هم می تواند باعث از بین رفتن چربی پوست شود. خارش پوست تمامی گروه های سنی را هدف قرار می دهد. هر چه سن افراد بیشتر شده، پوست بدنشان خشک تر و کشیده تر می شود.

برای درمان خارش پوست می توانید از مرطوب کننده های باکیفیت استفاده کنید. در صورتی که التهاب موضع به مشکل خارش پوست اضافه شد، بهتر است که سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

نشانه های رایج خشکی پوست شامل:

 • پوستی خشن، زبر یا پوسته پوسته؛
 • خارش بی اندازه؛
 • طوسی یا خاکستری رنگ شدن پوست بدن افراد تیره پوست؛
 •  احتمال خونریزی موضع از شدت خارش؛
 •  پوستی خشک و لب های ترک دار.

کهیر یا التهاب پوستی

کهیر در حقیقت همان التهاب پوستی است که در نتیجه آزاد شدن نوعی ماده شیمیایی، به نام «هیستامین»در بدن دیده می شود. با آزاد شدن این ماده شیمیایی، رگ های کوچک خونی به بیرون تراوش می کنند؛ به همین دلیل است که کهیر با التهاب پوست همراه است.

02

کهیر دو به نوع تقسیم می شود:

 • کهیر حاد: این نوع از کهیر در نتیجه تماس با ماده آلرژی زا، مثل یک غذای مشخص یا مصرف دارو، به وجود می‌آید. مواد غیر آلرژی زا هم به عنوان محرک های قوی عمل می کنند. از جمله مواد غیر آلرژی زا می توان به آب و هوای بسیار سرد یا گرم، در معرض آفتاب بودن یا انجام حرکات ورزشی اشاره کرد.
 • کهیر مزمندر این نوع از کهیر، عوامل آلرژی زا هیچ نقشی ندارند. همین مورد باعث می شود که انجام آزمایش های آلرژی برای تشخیص کهیر بی فایده باشد. این شرایط می تواند برای ماه ها یا حتی سال ها ادامه داشته باشد. خوشبختانه کهیر مسری نیست و نمی تواند افراد دیگر را بیمار کند. خارش پوست و احساس درد از جمله عواقب کهیر است.

مشکلات روانی

افسردگی ، اضطراب ، نگرانی و وسواس هم میتواند باعث خارش بدن شود ! گاهی اوقات شاهد این هستیم که خارش پوست هیچ نشانه فیزیکی و ظاهری از خود بروز نمی دهد. اغلب اوقات این ذهن افراد است که حس خارش را القا می کند و فرد را مجبور به خارش قسمتی از بدن می کند. خارش های بیش از حد ممکن است به پوست آسیب برساند.

آبله مرغان و زونا

یکی دیگر از رایج ترین و اصلی ترین دلیل خارش بدن آبله مرغان و زونا است . در مقاله ای مربوط به زونا ، ذکر شده است که هنگام ابتلا به این بیماری احساس سوزش، خارش و درد موضعی قبل از بروز تاول ها به سراغ شما می آید .

در آبله مرغان یا زونا با جوش هایی قرمز رنگ و پر از مایع مواجه هستیم و بسیار خارش دارد و تمام قسمت های بدن را در بر میگیرد.

معمولا علاوه بر بروز جوش ها، تب، گلو درد، بی اشتهایی و احساس درد در تمام نقاط بدن حس می شود.

تا زمانی که تمام جوش ها به طور کامل از بین نروند، همچنان فرد ناقل ویروس است و می تواند دیگران را هم مبتلا کند. پس راه های درمان آبله مرغان را دریابید و به فکر درمان باشید .

از دیگر دلایل خارش بدن و پوست میتوان به موارد زیر اشاره کرد .

 • آلرژی؛
 • نیش حشرات؛
 • قارچ کاندیدا؛
 • کک؛
 • زرد زخم؛
 • عفونت قارچی؛
 • سرخک؛
 • پسوریازیس.

منبع : دکتر چک

آب و هوا آلرژی پوست دارو مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر