کد خبر: 843376 A

مسجد سلطان احمد دارای یک گنبد اصلی ، شش مناره و هشت گنبد ثانویه است. این طرح اوج دو قرن توسعه مساجد عثمانی است. این عنصر شامل برخی عناصر مسیحی بیزانس از همسایه ایا سوفیا با معماری سنتی اسلامی است و آخرین مسجد عالی دوره کلاسیک به حساب می آید. معمار اثر Mehmed Ağa ، ایده های استاد خود Sinan را با عظمت و شکوه خود ترکیب کرد.

معماری داخلی مسجد:

در سطح پایین تر و در هر اسکله ، فضای داخلی مسجد با بیش از 20.000 کاشی و سرامیک به سبک ازنیک دست ساز ساخته شده است که در ایزنیک (نیکای باستانی) در بیش از پنجاه طرح مختلف لاله ساخته شده است. کاشی های سطح پایین تر از نظر طراحی سنتی هستند ، در حالی که در سطح گالری طراحی آنها با نمایانگرهای گل ، میوه و سرو به صورت پررنگ می شود. کاشی ها زیر نظر استاد ایزنیک ساخته شده اند. قیمت پرداخت شده برای هر کاشی با حکم سلطان تعیین می شود ، در حالی که به طور کلی قیمت کاشی با گذشت زمان افزایش می یابد. در نتیجه ، کیفیت کاشی های به کار رفته در ساختمان بتدریج کاهش یافت.

02

در قسمتهای بالای داخلی رنگ آبی حاکم است. بیش از 200 پنجره شیشه ای رنگ آمیزی شده با طرح های پیچیده اذعان دارند نور طبیعی ، امروزه توسط لوسترها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. روی لوسترها تخم شترمرغ یافت می شود که منظور از جلوگیری از کباب های داخل مسجد با دفع عنکبوت ها بود. تزئینات شامل آیاتی از قرآن است که بسیاری از آنها توسط سید کاسیم گوباری ساخته شده است و بزرگترین خطاط زمان خود محسوب می شود. کفپوش ها با فرش پوشانده شده اند ، که توسط مؤمنین اهدا می شود و به طور مرتب در هنگام فرسودگی تعویض می شوند. بسیاری از پنجره های بزرگ جلوه ای بزرگ را به وجود می آورند. گچ های موجود در سطح کف با سکتیل opus تزئین شده است. هر سرا پنج پنجره دارد که بعضی از آنها کور است. هر نیم گنبد دارای 14 پنجره و گنبد مرکزی 28 (چهار نوع آن کور است). شیشه رنگی برای ویندوز هدیه ای از Signoria ونیز به سلطان بود. بسیاری از این پنجره های رنگی در حال حاضر با نسخه های مدرن و کمبود و یا هیچ شایستگی هنری جایگزین شده اند.

03

مهمترین عنصر در قسمت داخلی مسجد میراب یا محراب است که از سنگ مرمر ریز حک شده و مجسمه ساخته شده است و دارای طاقچه استالاکتیتی و یک تابلوی کتیبه ای مضاعف در بالای آن است. این منطقه توسط بسیاری از پنجره ها احاطه شده است. دیوارهای مجاور در کاشی های سرامیکی روکش شده اند. در سمت راست محراب ، میناب غنی تزئین شده یا منبر است ، جایی که امام هنگام تحویل خطبه خود در هنگام نماز ظهر جمعه ها یا روزهای مقدس می ایستد. این مسجد به گونه ای طراحی شده است که حتی وقتی بیشترین جمعیت را در خود جای دهد ، همه افراد در مسجد می توانند امام را ببینند و بشنوند.

کیوسک سلطنتی در گوشه جنوب شرقی واقع شده است. این برنامه شامل یک سکو ، یک لوگیا و دو اتاق استراحت کوچک است. این منطقه به گالری سلطنتی در نگارخانه فوقانی جنوب شرقی مسجد دسترسی می دهد. این اتاق های استراحت به هنگام سرکوب سپاهان سرکشگر جانیساری در سال 1826 به مقر بزرگ ویزیر تبدیل شد. دهکده سلطنتی (hünkâr mahfil) توسط ده ستون مرمر پشتیبانی می شود. این محراب خاص خود را دارد که قبلاً با یک گل رز و گلدسته و صد قران تزئین شده بود.لامپهای زیادی در داخل مسجد یکبار با طلا و سنگهای قیمتی پوشانده شده بودند. در بین کاسه های شیشه ای می توان تخم شترمرغ و توپ کریستالی یافت. تمام این تزئینات برداشته شده و یا غارت شده اند.که میتوانید در تور ارزان استانبول از آن بازدید کنید لوحهای عالی روی دیوارها با نام خلفا و آیاتی از قرآن حک شده است. آنها در اصل توسط خوشنویسان بزرگ قرن هفدهم ، سید کاسیم گوباری از دیاربکر بودند ، اما بارها و بارها بازسازی شده اند.

خارجی

نمای جلوی جادار به همان شکل نمای مسجد سلیمانیه ساخته شده است ، به جز افزودن برجهای برجسته در گنبدهای گوشه ای. این دادگاه به اندازه خود مسجد بزرگ است و با یک بازی طاق پیوسته (revak) محاصره شده است. از دو طرف امکانات وضو دارد. چشمه شش ضلعی مرکزی نسبت به حیاط کوچک است. دروازه ای بنایی اما باریک به حیاط ، از نظر معماری از طاق نمایش بیرون است. گنبد نیمه آن دارای ساختار استالاکتیت ریز است که تاج آن توسط یک گنبد کوچک باریک بر روی تالوبات بلند است. دبستان تاریخی آن (صبیان مکتبی) به عنوان "مرکز اطلاع رسانی مساجد" مورد استفاده قرار گرفته است که در مجاورت دیواره بیرونی آن در سمت هاگیا سوفیا واقع شده است. این جایی است که آنها ارائه دهنده خدمات شرقی رایگان در مسجد آبی و به طور کلی اسلام را به بازدید کنندگان ارائه می دهند.

یک زنجیره سنگین آهنی در قسمت فوقانی ورودی درب در ضلع غربی آویزان شده است. فقط سلطان مجاز به ورود به دربار مسجد با اسب بود. زنجیر در آنجا قرار داده شد ، به طوری که سلطان هر وقت وارد دادگاه می شد سر خود را پایین می آورد تا از اصابت اصابت گلوله خودداری کند. این یک ژست نمادین بود ، تا از فروتنی حاکم در برابر الهی اطمینان حاصل شود.

مناره ها

مسجد سلطان احمد ابتدا یکی از دو مسجد در ترکیه است که شش مناره دارد ، دومین مسجد سابانچی در آدانا. هنگامی که تعداد مناره ها فاش شد ، سلطان به دلیل پیش فرض بودن مورد انتقاد قرار گرفت ، زیرا این همان تعداد مناره ها در مسجد کعبه در مکه بود. وی با سفارش یک مناره هفتم که در مسجد مکه ساخته می شود این مشکل را بر طرف کرد.بازدید از این مکان با یک تور لحظه آخری استانبول توریاب پیشنهاد میشود

04

چهار مناره در گوشه و کنار مسجد آبی ایستاده است. هر یک از این منارهای شفاف و مداد شکل دارای سه بالکن (به نام Şerefe) با چوبهای استالاکتیت است ، در حالی که این دو مورد دیگر در انتهای سلف ، فقط دو بالکن دارند. قبل از اینکه موذین یا نمازگزار باید پنج بار در روز از یک پله مارپیچ باریک صعود کند تا ندای دعا را اعلام کند.امروزه از سیستم اعلام عمومی استفاده می شود و این تماس را می توان در قسمت قدیمی شهر شنید که توسط سایر مساجد در مجاورت تکرار می شود. جمعیت زیادی از ترک ها و گردشگران تور استانبول در غروب آفتاب در پارک روبروی مسجد آبی جمع می شوند تا صدای ندای نماز عصر را بشنوند ، زیرا آفتاب غروب می کند و این مسجد درخشان از نورهای پر نور رنگی می باشد.

رنگ آمیزی معماری ویندوز استانبول کاشی و سرامیک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر