کد خبر: 825695 A

حقایق مربوط به بیماری‌های کودکی

بیماری‌های کودکان در بخش‌های عفونی و غیر عفونی بسیاری وجود دارد که باید با مدیریت درمان به‌سرعت برطرف شود. برخی از رایج‌ترین آن‌ها، ازجمله عفونت‌های ویروسی و باکتریایی و همچنین بیماری‌های آلرژیک و سیستم ایمنی را معرفی خواهیم کرد.

برونشیولیت

تعدادی از ویروس‌های مختلف باعث برونشیولیت (التهاب راه‌های هوایی کوچک) می‌شوند که کودکان کمتر از 1 سال به آن مبتلا می‌شوند. در بیشتر موارد، این بیماری در اثر RSV (ویروس سینکسیال تنفسی) ایجاد می‌شود، اما همچنین می‌تواند در اثر آنفولانزا و سایر ویروس‌های متداول مرتبط با علائم تنفسی مانند تب، آبریزش بینی و سرفه ایجاد شود. تمامی این موارد بای با مصرف صحیح دارو کنترل شود.

یک علامت شایع برونشیولیت، علاوه بر موارد فوق، خس‌خس کردن سینه را شامل می‌شود (همان علامتی که در کودکان مبتلابه آسم مشاهده‌شده است) این بیماری در ماه‌های زمستان شایع است و در بعضی از نوزادان وقتی علائم تنفسی بسیار شدید باشد باید در بیمارستان بستری شوند. درمان برونشیولیت با آسم متفاوت است؛ اما ممکن است در برخی موارد از داروهای مشابه استفاده شوند.

عفونت گوش

عفونت گوش در کودکان بسیار شایع است و در اثر اختلال در لوله‌های اوستاکی (لوله‌هایی که گوش‌های داخلی را به گلو وصل می‌کنند و به‌عنوان تخلیه هر مایعی که ممکن است در آنجا جمع شود) ایجاد می‌شود. وقتی مایعات جمع می‌شوند، باکتری‌ها و میکروب‌های دیگر را جذب می‌کنند که ممکن است تکثیر شود و باعث عفونت شود. علائم آن شامل تب، درد گوش، ایجاد صدای لرزاندن در گوش و یا حتی تخلیه کانال گوش است. درمان عفونت گوش ممکن است شامل آنتی‌بیوتیک باشد. بعضی‌اوقات ممکن است مایعات داخل گوش میانی تخلیه شود.

آلرژی فصلی

آلرژی‌های فصلی در بسیاری از کودکان و بزرگ‌سالان دیده می‌شود. آبریزش بینی، عطسه و پف چشمان همه علائم شایعی است که دیده‌شده است. متأسفانه هیچ درمانی برای این موارد وجود ندارد. بااین‌حال، داروهایی وجود دارد که می‌تواند برای کاهش علائم مصرف شود. آنتی‌هیستامین‌ها به‌عنوان داروهای نسخه‌ای و بدون نسخه در دسترس هستند و می‌توانند به‌صورت خوراکی مصرف شوند، به‌عنوان اسپری بینی و حتی به‌عنوان در چشم مورداستفاده قرار گیرند. هدف کاهش شدت علائم است.

آنفولانزا

آنفولانزا به‌طورمعمول در ماه‌های زمستان مشاهده می‌شود و باعث تب بالا، لرز، درد بدن و علائم دیگر می‌شود. معمولاً به‌خودی‌خود برطرف می‌شود، اما در بعضی موارد، عوارض جدی ازجمله باعث ایجاد پنومونی می‌شود. در حال حاضر واکسیناسیون سالانه برای همه افراد 6 ماه و بالاتر توصیه می‌شود.

مننژیت

مننژیت التهاب بافت اطراف مغز و نخاع (مننژ) است. ویروس‌ها یا باکتری‌ها ممکن است باعث مننژیت شوند. علائم آن شامل سردرد، گردن سفت، تب و ضعف است. واکسیناسیون معمول شیوع بسیاری از دلایل باکتریایی را کاهش داده است. بااین‌حال، علل ویروسی هنوز رایج است. مننژیت باکتریایی می‌تواند منجر به عواقب شدید، ازجمله کاهش شنوایی دائمی، آسیب مغزی و حتی مرگ شود.

سیاه‌سرفه (پرتوسیس)

پرتوسیس باکتری‌هایی است که باعث سرفه‌ی زیاد می‌شود. این بیماری بسیار مسری است و بعضی‌اوقات در کودکان خردسال به‌ویژه نوزادان کشنده است. سیاه‌سرفه با واکسیناسیون قابل‌پیشگیری است. بااین‌حال، اغلب در کودکان بزرگ‌تر و بزرگ‌سالان درمان جدی به‌حساب نمی‌آید. این عفونت معمولاً با علائم سرماخوردگی آغاز می‌شود و سپس به سرفه‌ای مداوم و خشن تبدیل می‌شود که باعث می‌شود نفس‌نفس بکشد. واکسیناسیون برای کودکان، نوجوانان و بزرگ‌سالان توصیه می‌شود.

سرخجه (سرخک آلمانی)

سرخجه، همچنین به سرخک آلمانی معروف است، در بیشتر افراد باعث بیماری خفیف می‌شود... این ویروس می‌تواند باعث نقایص جدی و کشنده هنگام تولد در جنین شود. واکسیناسیون امری معمول است و منجر به کاهش چشمگیر شیوع آن شده است. این ویروس به‌صورت تب و بثورات شروع می‌شود و در بیشتر موارد بعد از دو تا سه روز برطرف می‌شود.

اوریون

اوریون یک بیماری ویروسی است که به‌طورمعمول با علائم شبه آنفولانزا شروع می‌شود و سپس منجر به تورم شدید حاد غدد بزاقی (پاروتیت) می‌شود. پیش از واکسیناسیون روتین، این‌یک بیماری بسیار شایع بود. علائم معمولاً بیش از دو هفته پس از مواجهه ظاهر می‌شوند و بیماری هفت‌تا 10 روز ادامه دارد. همان‌طور که در بسیاری از بیماری‌های ویروسی دوران کودکی، بیشتر عفونت‌ها خفیف است، اما خطر عارضه‌ای ازجمله مننژیت و مرگ وجود دارد.

سرخک

012

ویروس روبلا باعث ابتلا به سرخک می‌شود و این‌یک عفونت بسیار رایج در کودکان قبل از واکسیناسیون بود. متأسفانه، به دلیل افزایش زیاد عدم پذیرش واکسیناسیون توسط والدین، ​​ما شروع به مشاهده شیوع پراکنده در بین آن گروه‌ها داشتیم. سرخک یک بیماری حاد ویروسی است که می‌تواند منجر به عوارض جدی، حتی مرگ شود و به‌طورکلی با علائم غیراختصاصی مانند تب بالا، آبریزش بینی و سرفه شروع می‌شود. به دنبال این علائم، بیماران بثوراتی ایجاد می‌کنند که از صورت تا پاها پخش می‌شود. علائم به‌طورکلی یک یا دو هفته پس از قرار گرفتن در معرض شروع می‌شوند و علائم آن کمتر از یک هفته ادامه می‌یابد.

آبله مرغان

ویروس واریسلا باعث آبله‌مرغان می‌شود. واکسیناسیون اکنون معمول است و دیدن یک مورد معمولی در حال حاضر بسیار نادر است. قبل از واکسن، علت بسیار متداول بستری در بیمارستان بود. اگرچه عفونت آبله‌مرغان معمولاً یک اتفاق خوش‌خیم (اما ناراحت‌کننده) در زندگی کودک است، اما خطر قابل‌توجهی از عوارض شدید ازجمله عفونت‌های باکتریایی پوستی، ذات‌الریه و سایر موارد وجود دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود واکسیناسیون و روتین انجام شود.

در صورت داشتن آبله مرغان به مدرسه یا مهدکودک خود اطلاع دهید و یا او را در خانه نگه‌دارید وبا مصرف دارو  از شیوع بیماری در کودکان دیگر جلوگیری شود.

تشنج تب

در هنگام تشنج تب، کودک ممکن است بی‌هوش شود، سفت شود، ناگهان به زمین بیفتد یا دست‌وپا تکان بخورد. علائم دیگر شامل فک چفت شده و چرخش چشم در پشت سر است.

  • سعی نکنید کودک خود را مهار کنید. او را روی زمین بگذارید و بگذارید تشنج ادامه داشته باشد.
  • چیزی را به دهان فرزند خود وارد نکنید. فقط مطمئن شوید که راه هوایی وی برای جلوگیری از خفگی مشخص است.
  • بعد از اتمام تشنج، در صورت تمایل به کودک خود اجازه دهید بخوابد.
  • اگر این اولین بار است که فرزند شما تشنج می‌کند بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

آیا کودک شما گاهی اوقات خس‌خس کرده و احساس سفتی یا درد در سینه می‌کند؟ آیا او مشکل تنفس پیدا می‌کند؟ یا شاید او سرفه‌ای داشته باشد که از بین نرود. با آسم، مجاری هوایی کودک حساس و ملتهب است. این امر بسیار رایج است.

  • از فرزندتان بخواهید که طبق دستور پزشک از داروی استنشاقی استفاده کند. هر 20 دقیقه تا یک ساعت عمل را تکرار کنید.
  • از محرکهای رایج مانند گردوغبار، گرده، خز حیوانات، دود تنباکو و استرس خودداری کنید.
  • اگر علائم آسم برطرف نشده یا رو به وخامت رفته است، یا اگر علائم در طی چهار ساعت برطرف شد، فوراً فرزند خود را به پزشک مراجعه کنید.

آیا کودک یا فرزند شما به همان میزان عادی که در حال انجام کاری است، دچار ضعف نمی‌شوند؟ آیا شکل مدفوع او بسیار کند شده است و آیا مدفوع وی سخت‌تر از حد معمول است؟ ممکن است یبوست داشته باشد. علائم دیگر شامل شکم سخت، ناراحتی و لگن هست. نادر است که از شیر مادر از ابتلا به یبوست رنج ببرد زیرا شیر مادر به‌راحتی هضم می‌شود.

قبل از هر کاری برای رفع ناراحتی کودک با پزشک خود مشورت کنید.

آنفولانزای معده (معده) 

آیا فرزند شما از حالت تهوع و استفراغ رنج می‌برد؟ آیا مدفوع او بو و آبکی است؟ وی ممکن است مبتلابه آنفولانزای معده یا عفونت در روده باشد. علائم دیگر شامل درد عضلات ، درد شکم و تب خفیف است.

  • برای جایگزینی آب و نمک ازدست‌رفته ، کودک خود را با مایعات مانند آب یا آب‌میوه‌هایی که شیر ندارند هیدراته کنید. کودک خود را تشویق کنید که مایعات کم‌وزیاد مایعات مصرف کند
  • از سایر افراد خودداری کنید - آنفولانزای معده مسری است
  • فرزندتان را در صورت تداوم یا بدتر شدن علائم به پزشک خود برسانید                             
برونشیولیت عفونت گوش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر