کد خبر: 816251 A

معرفی کربنات سدیم

کربنات سدیم در دو نوع عمده تقسیم بندی می شود که این دو نوع کربنات سدیم سبک و دیگری کربنات سدیم سنگین می باشد که به معرفی آن ها و تشریح کاربرد این ماده در صنعت می پردازیم

ایلنا؛ کربنات سدیم اسم های تجاری مختلفی دارد. برخی از اسم های رایج کربنات سدیم در صنعت و تجارت کریستال سودا، سودای شست وشو، پنتال هیدرات، مونو هیدرات ، سودا اش، کربنات دو سود است. کربنات سدیم یکی از رایج ترین مواد شیمیایی موجود در طبیعت است که از طریق آن می توان محصولات زیادی را در صنعت به وجود آورد بنابراین کربنات سدیم جزو مهم ترین و پر استفاده ترین مواد در صنعت محسوب می شود.

از نظر ماهیت ، سدیم کربنات جامد سفید و شفاف رنگی است و می تواند در آب به شکل محلول در بیاید. در مورد تاریخچه استفاده کربنات سدیم مصریان را می توان از جمله افرادی دانست که از این محصول در فعالیت هایشان استفاده می کردند. کربنات سدیم را می توان از طریق نمک قلیایی معدنی طبیعی استخراج کرد و در گذشته در کف دریاچه ها نیز می توانستند کربنات سدیم را کشف کنند.

شاید بتوان رایج ترین استفاده از ماده شیمیایی کربنات سدیم را در ساخت شیشه اشاره کرد به طوری که اگر به کربنات سدیم حرارت بالایی دهیم و سپس آن را با ماده شیمیایی دیگری به نام کربنات کلسیم ترکیب کنیم و سپس  بلافاصله آن را در دمای پایین بیاوریم. در اینصورت محصول شیشه به دست می آید . هر کدام از موادهای شیمیایی می توانند درصد خالصی و ناخالصی بیشتر و یا کم تری داشته باشند. در مورد میزان خالصی و ناخالصی می توان از شرکت های مختلفی مانند پتروآکام که در این زمینه فعالیت دارند کمک گرفت. هم چنین در کربنات سدیم خلوص آن را بر اساس میزان موجود سدیم اکسید محاسبه می کنند.

مراحل تولید کربنات سدیم در صنعت

روش های زیادی برای تولید کربنات سدیم وجود دارد اما رایج ترین مسیر تولید یک روش سه مرحله ای می باشد که جلوتر در مورد کلیات این مراحل صحبت می کنیم. مرحله اول صرف تولید ماده شیمیایی بی کربنات سدیم می شود. مرحله دوم در جهت تولید ماده اصلی مورد نظر یعنی کربنات سدیم می شود. در مرحله آخر فرآیند به سمت بازیافت آمونیاک پیش می رود.

برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد جزییات مراحل فرآیند تولید کربنات سدیم می توان از شرکت های مختلفی مانند شرکت پتروآکام نیز کمک گرفت. شرکت پتروآکام می تواند در این زمینه مشاوره های ارزشمندی را به مشتریان گرامی ارایه دهد.

کاربردهای مختلف کربنات سدیم در صنعت

کربنات سدیم سنگین و سبک در صنعت و غیر صنعت می تواند نقش قابل توجهی را داشته باشد بنابراین ما به برخی از مهم ترین کاربرد های صنعتی کربنات سدیم اشاره می کنیم.

 • کربنات سدیم در ساخت مواد شیمیایی دیگر نقش مهمی را ایجاد می کند.
 • یکی از پر مصرف ترین و در عین حال ارزان ترین کاربرد کربنات سدیم در صنعت کاغذ سازی می باشد.  با وجود استفاده از این مواد می توان تا حدود زیادی استفاده ی چوب را برای ساخت کاغذ کاهش داد و این کاربرد را می توان نکته ی مثبتی برای حفظ محیط زیست در نظر گرفت و در صنعت کاغذ  سازی  می توانیم از کربنات سدیم در جهت رنگ زدایی کاغذ های باطله استفاده کرد.
 • کربنات سدیم در تولید صابون سازی نیز تاثیر گذار است.
 • در فرآیند حذف گوشت از استخوان و یا تاکسیدرمی نیز موثر است.
 • در فرآیند خنثی سازی پتروشیمی کربنات سدیم نیز نقش قابل توجهی را ایفا می کند.
 • کربنات سدیم را می توان در تصفیه دودکش ها از مواد گوگرد نیز استفاده کرد.
 • در از بین بردن کپک های تشکیل شده در چوب ها نیز می توان از کربنات سدیم استفاده کرد.
 • در صنعت رنگرزی، کربنات سدیم می تواند مانند عامل تسهیل کننده باشد و بین الیاف ها و رنگ ارتباط بهتری را ایجاد کند.

انواع کارکردهای مورد استفاده کربنات سدیم

کربنات سدیم را در کارکردهای مختلفی می توان به کار برد که سه نوع اصلی آن محصولات دارویی، محصولات شیمیایی و کارهای آزمایشگاهی می باشد. گریدهای شیمیایی می تواند در اندازه های متنوعی موجود باشند.  گریدها در هر نوعی که باشند چه خصوصیات شیمیایی و چه خصوصیات فیزیکی بی تفاوت هستند اما در برخی خصوصیات دیگر مثل سنگینی و اندازه متفاوت هستند.

انواع کربنات سدیم در صنعت

در صنعت از کربنات سدیم در دو نوع اصلی یاد می شود که نوع اول کربنات سدیم سبک و نوع دیگر کربنات سدیم سنگین است. تفاوت اصلی که باعث ایجاد این دو نوع کربنات سدیم در صنعت شده است به علت تفاوت در چگالی و اندازه ذرات این دو نوع کربنات سدیم است و هیچ تفاوتی در ماده تشکیل دهنده ی آن ها از نظر شیمیایی  وجود ندارد. همان طور که از اسم این دو نوع مشخص است کربنات سدیم سبک چگالی کم تر و دانه های کوچک تری دارد. کربنات سدیم سبک معمولا در صنایع نفت و تصفیه کاربرد بیش تری دارد و کربنات سدیم سنگین در زمینه ی صنعت شویندگی کاربرد فراوانی دارد.

0999

مراقبت های لازم به هنگام فعالیت بر روی کربنات سدیم

قبل از این که از کربنات کلسیم برای تولید محصول مورد نیاز استفاده کنیم بهتر است مواردی را برای حفظ ایمنی رعایت کنیم. مهم ترین مواردی که باید به هنگام کار کردن با کربنات سدیم رعایت کرد:

 • در صورتی که حتی برای مدت کوتاهی این مواد را استنشاق کردید بلافاصله به محیط و فضای آزاد بروید و برای مدتی در همان فضا بمانید.
 • کربنات سدیم برای پوست انسان آسیب زا است و نباید در حین کار با پوست انسان ارتباط مستقیمی  داشته باشد. در نتیجه می توان برای مراقبت از پوست از دست کش های مخصوص پنبه ای استفاده کرد.
 • چشم ها نیز مانند پوست نباید در برابر کربنات سدیم بدون محافظ باشند زیرا باعث خارش، سوزش و قرمزی در ناحیه چشم می شود در نتیجه می توان برای محافظت از آن ها از عینک های مخصوص استفاده کرد.
 • محلی که قرار است در آن با کربنات سدیم کار کرد باید حتما از سیستم تهویه استفاده کرد زیرا ذرات کربنات سدیم موجود در هوا می تواند بسیار خطرناک باشد. کربنات سدیم می تواند برای غشاهای مخاطی بسیار مخرب باشد و مشکلات تنفسی شدیدی را برای فرد ایجاد کند.
 • کربنات سدیم در هر نوع و اندازه ای که باشد خاصیت خورندگی و قلیایی بالایی دارد که می تواند بسیار مضر باشد پس حتما باید از وسیله های ایمنی لازم برای کار با این مواد استفاده کرد.
 • برای نگهداری کربنات سدیم باید از مکان های خشک استفاده کرد و از مکان های دارای رطوبت باید جلوگیری کرد. هم چنین برای انتقال این مواد شرکت پتروآکام شرایط ویژه ای را در حمل و نقل در نظر گرفته است تا این مواد با کم ترین خطر به مکان مورد نظر ارسال شود.

1000

 نحوه تخمین قیمت ماده کربنات سدیم

برای در نظر گرفتن هزینه کربنات سدیم باید به فاکتورهای مختلفی از جمله چگالی، اندازه و نوع کربنات سدیم، میزان خالصی و ناخالصی، توجه کرد. برای تخمین زدن هزینه می توانید از شرکت پتروآکام نیز کمک بگیرید.

کربنات سدیم معرفی کربنات سدیم کربنات سدیم در صنعت کربنات سدیم سنگین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر