کد خبر: 815591 A

امروزه کشیدن سیگار یکی از دلایل اصلی مرگ‌ و میر انسان‌ها در جهان است. بسیاری از این موضوع می‌هراسند که برای مشاهده نتایج بهبودی در سلامت باید مدت‌ها منتظر بمانند. ولی مزایای ترک سیگار در واقع بسیار سریع تر از آن‌چه تصور می‌کنید نمود پیدا می‌کند.

مزایای ترک سیگار برای بدن انسان درست یک ساعت پس از کشیدن آخرین سیگار خود را نشان داده و اوضاع پس از آن حتی بهتر نیز می‌شود.

ترک سیگار به معنی شکستن چرخه اعتیاد و اساساً بازنویسی مغز برای خودداری از مصرف نیکوتین است. برای ترک سیگار موفق،‌ سیگاری‌ها باید برنامه‌ای برای جلوگیری از تمایلات ناخواسته داشته باشند. مزایای ترک سیگار در اولین ساعات پس از کشیدن آخرین سیگار خود را نشان می‌دهند. فرد سیگاری هر چه سریع‌تر سیگار را ترک کند، ریسک ابتلا به سرطان، حمله قلبی و بیماری ریوی را در خود کاهش داده و سایر مضرات آن را از بین می‌برد. در ادامه مزایای ترک سیگار را از ابتدایی‌ترین لحظات تا چندین سال پس از آن مرور خواهیم کرد.

مزیت هایی که می توانید از طریق موسسه آوای زندگی قدیم و با شرکت در دوره ترک سیگار این موسسه، هر چه زودتر به آن ها دست پیدا کنید و سلامتی خود را به روزهای قبل از کشیدن سیگار بازگردانید.

یک ساعت پس از ترک سیگار

در عرض تنها ۲۰ دقیقه پس از آخرین سیگار، ضربان قلب کاهش یافته و به حالت نرمال بازمی‌گردد. فشار خون به تدریج کاهش یافته و چرخش خون بهبود می‌یابد.

۱۲ ساعت پس از ترک سیگار

سیگار حاوی سموم زیادی مانند کربن مونواکسید است. کربن مونواکسید گاز موجود در دود سیگار است. این گاز در دوزهای بالا ممکن است کشنده باشد و از ورود اکسیژن به درون ریه‌ها و در نتیجه خون جلوگیری می‌کند. با تنفس این گاز با دوز بالا و در مدتی کوتاه، با نبود اکسیژن دچار تنگی نفس خواهید شد.

پس از ۱۲ ساعت از کشیدن آخرین سیگار، بدن عاری از کربن مونواکسید اضافی خواهد شد. سطوح کربن مونواکسید به حالت نرمال بازگشته و سطوح اکسیژن افزایش می‌یابد. طی این مدت کوتاه پس از کشیدن آخرین سیگار، بدن رفته رفته خود را از حجم اضافی و مرگبار مونوکسید کربن پاک می‌کند و در نتیجه میزان اکسیژن در بدن و جریان خون بالا می‌رود. حتی در این مدت زمان کوتاه نیز تنفس فرد سیگاری، بهتر از قبل خواهد شد.

یک روز پس از ترک سیگار

پس از تنها یک روز، ریسک حمله قلبی کاهش می‌یابد. سیگار کشیدن با کاهش سطح کلسترول‌های مفید، باعث افزایش ریسک بیماری‌های قلب و عروق می‌شود و انجام فعالیت‌هایی را که برای سلامتی قلب مفید است مشکل‌تر می‌کند. کشیدن سیگار همچنین فشار خون را افزایش داده و باعث لخته شدن خون می‌شود که هر دو ریسک حمله قلبی را افزایش می‌دهند.

در کمتر از یک روز پس از ترک سیگار، فشار خون کاهش یافته و خطر حمله قلبی ناشی از فشار خون بالا کمتر می‌شود. در این مدت کوتاه، سطوح اکسیژن بدن افزایش یافته، انجام فعالیت‌های بدنی و ورزش آسان‌تر شده و عادات سالم در فرد نهادینه می‌شود. بالا رفتن سطح اکسیژن در خون بدین معناست که فعالیت فیزیکی ساده مانند راه رفتن و بالا رفتن از پله‌ ها نیز برای فرد آسان‌تر خواهد شد.

دو روز پس از ترک سیگار

سیگار کشیدن به قسمت‌های انتهایی عصب‌های بویایی و چشایی آسیب می‌رساند. در کمتر از دور روز پس از ترک سیگار، فرد متوجه بهبود حس بویایی و حس چشایی می‌شود.

02

سه روز پس از ترک سیگار

سه روز پس از ترک سیگار، سطوح نیکوتین در بدن فرد سیگاری کاهش می‌یابد. اگرچه نبود نیکوتین در بدن  به طور کلی بهتر است ولی این کاهش نیکوتین باعث می‌شود که نیاز به آن کمتر شود. تقریباً سه روز پس از ترک، ممکن است تغییراتی در خلق وخوی اغلب افراد مشاهده شود و زودرنج‌تر شوند. سردرد و تمایلات ناخواسته نیز از دیگر علائم روز سوم پس از ترک سیگار است.

یک ماه پس از ترک سیگار

در عرض تنها یک ماه پس از  ترک سیگار، عملکرد ریه‌ها بهبود خواهد یافت. با بهبود ریه‌ها و افزایش حجم اکسیژن آنها، سرفه‌های فرد کمتر شده و تنگی نفس نیز کاهش می‌یابد. توانایی‌ فرد برای ورزش و فعالیت های بدنی بیشتر شده و انجام فعالیت‌های وابسته به قلب و عروق مانند دویدن و پریدن آسان‌تر خواهد شد. در این مدت کوتاه توان فیزیکی شما بیشتر شده و گردش خون مناسب باعث می شود که مشکلی برای انجام حرکات ورزشی نداشته باشید.

یک تا سه ماه پس از ترک سیگار

طی چندین ماه آینده، چرخه‌های طبیعی بدن به حالت عادی بازخواهد گشت.

نه ماه پس از ترک سیگار

نه ماه پس از ترک سیگار، ریه‌های تا حدود زیادی ترمیم شده‌اند. ساختارهای مویی شکل و ظریف درون ریه‌ها به نام تاژک، از خسارات ناشی از کشیدن سیگار احیا شده‌اند. این ساختارها به دفع مخاط از ریه‌ها کمک کرده و با عفونت‌های ریوی مبارزه می‌کنند.

در همین زمان است که بسیاری از سیگاری‌های سابق متوجه کاهش دفعات عفونت‌های ریوی می‌شوند چرا که کار تاژک های ترمیم شده آسان تر از گذشته شده است.

یک سال پس از ترک سیگار

ما در موسسه ترک سیگار آوای زندگی قدیم سعی داریم با استفاده از تکنیک ها، راهکارها و روش های علمی و نوین متفاوتی که مختص شما طراحی کرده ایم، شما را در رسیدن به این مهم یعنی ترک سیگار یاری نماییم. حال یک سال از کشیدن آخرین سیگار شما می گذرد!

یک سال پس از کشیدن آخرین سیگار، ریسک بیماری‌های قلبی در فرد به نصف رسیده است. ریسک ابتلا به این بیماری پس از یک سال، مدام کاهش خواهد یافت.

همچنین شاهد بهبود سلامتی پوست خواهید بود. با بهبود سیستم گردش خون، پوست کلاژن بیشتری تولید کرده و این خود از بیشتر شدن چین و چروک جلوگیری کرده و باعث نرم تر شدن پوست و بهبود ظاهر فرد به طور کلی می‌شود.

پنج سال پس از ترک سیگار

سیگار حاوی سمومی است که باعث تنگ‌تر شدن رگ‌ها و شریان‌های خون می‌شود. همین سموم، خطر لخته شدن خون را نیز افزایش می‌دهد.

پس از گذشت پنج سال از کشیدن آخرین سیگار، بدن انسان تا حدی خود را ترمیم کرده که راه رگ ها و شریان‌ها نیز بازتر می‌شوند؛ این به معنای کاهش لخته شدن خون و حمله قلبی است. طی ده سال آینده، خطر حملات قلبی نیز کمتر شده و بدن انسان بیش از پیش ترمیم می‌شود. با گذشت زمان، رگ‌های خونی بازتر شده و زردی دندان‌ها و انگشتان نیز از بین خواهد رفت.

ده سال پس از ترک سیگار

ده سال پس از ترک سیگار، احتمال بروز سرطان ریه و مرگ ناشی از آن نسبت به فردی که مدام سیگار می‌کشد به نصف می‌رسد. احتمال ابتلا به سرطان در دهان، گلو یا سرطان لوز‌المعده نیز به صورت قابل توجهی کاهش می‌یابد.

پانزده سال پس از ترک سیگار

پس از پانزده سال، احتمال ابتلا به بیماری قلبی و عروقی با افراد غیرسیگاری برابر است. همچنین ریسک ابتلا به سرطان لوز‌المعده نیز با ریسک ابتلا به این بیماری در افراد غیرسیگاری برابر خواهد بود.

بیست سال پس از ترک سیگار

پس از بیست سال از کشیدن آخرین سیگار، ریسک مرگ به دلیل بیماری‌های ناشی از کشیدن سیگار که هم شامل بیماری‌های ریوی و هم سرطان می‌شود با کسانی که هرگز سیگار نکشیده‌اند هم‌تراز خواهد شد. بعد از این مدت امکان ابتلا به دیابت نیز کاهش یافته و امید به زندگی بیشتر خواهد شد.

مزایا

سیگار کشیدن عادتی مضر است که می‌تواند سلامتی را به خطر انداخته و منجر به مرگ شود. زمانی که فردی سیگار کشیدن را کنار می‌گذارد، بدن به صورت طبیعی درمان شده و سلامتی سیگاری‌های سابق با سلامتی غیرسیگاری‌ها برابری خواهد کرد.

برخی از تأثیرات ترک سیگار مانند کاهش فشار خون تقریباً خیلی زود در فرد ظاهر می‌شود. از میان رفتن خطرات دیگر مانند ریسک ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های ریوی و غیره طی سال‌های آینده در بدن فرد بروز پیدا کرده و هم‌سطح غیرسیگاری‌ها می‌شود.

با گذشت هر سال پس از ترک سیگار، خطرات ناشی از آن کاهش یافته، سلامتی به طور کلی بهبود می‌یابد و همین دلایل، ترک سیگار را به بهترین گزینه برای افراد در حال ترک تبدیل کرده است.

از طریق دوره های ترک سیگار موسسه آوای زندگی قدیم، ترک آسان سیگار بیش از هر زمان دیگری برای شما دست یافتنی می شود.

سیگار ترک آسان سیگار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر