کد خبر: 805686 A

یکی از دلایل عمده شکست کسب و کارهای استارت آپی نداشتن تجربه، ایده خوب و مهمتر از همه تیم خوب هست. در این میان مدیران استارت آپ ها قبل از راه اندازی کسب و کار خود باید بدانند که در این مسیر چه موانع و مشکلاتی پیش روی دارند.

به گزارش ایلنا از رقابت‌های استارت‌آپی، طی مصاحبه ای که با مهندس مهدی قاسمی مدیرعامل شرکت طراحان ایده پرداز کاسپین داشتیم از چرایی شکل گیری شرکت طراحان ایده پرداز کاسپین و فعالیت هایی که در حال انجام دادن آن هستند، از ایشان سوال هایی پرسیده شد که به مدیران استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا و افرادی که به دنبال پیشرفت در کسب وکار خود هستند پیشنهاد می کنیم دنبال کننده این مصاحبه باشند.

  • شرکت طراحان ایده پرداز کاسپین با چه اهدافی شکل گرفت و هیئت موسس آن چه افرادی هستند که در این مدت زمان نسبتا کوتاه که از راه اندازی آن می گذرد به این شکل رشد و پیشرفت چشم گیری داشته است؟

بنام خدای زمان و زمانه

یکی از مشکلات و معظلاتی که سالهاست گریبانگیر اقتصاد خانواده های ایرانی است تروریسم اقتصادی می باشد، تا جایی که بسیاری ازشرکت های بزرگ مجبور به تعدیل نیرو شدند و این افراد بیکار فشاری افزون بر فشار جامعه را داشتند، برخی از این افراد با راه اندازی یک کسب و کار سنتی سعی بر امرارمعاش داشتند و برخی هم با راه اندازی کسب و کارهای مدرن و در این میان تعداد افرادی که با شکست روبرو می شدند بسیار بیشتر می بود و از یک طرف هم تعداد فارغ التحصیلان بیکار.

با توجه به اینکه پدر من سالهای سال کارخانه دار بود و مشاوره های اقتصادی میداند و من و برادرم مسعود قاسمی از کودکی در کنار او فعالیت داشتیم با پیچ و خم های صنعت تا حدودی آشنا شده بودیم و تصمیم گرفتیم به همراه خواهرم سه نفری شرکتی راه اندازی کنیم تا بتوانیم به کارخانه های تولیدی مشاوره کسب و کار بدهیم تا از ضرر آنها جلوگیری کنیم و بجای تعدیل نیرو، نیروی کار بیشتری را جذب داشته باشند.

به همین ترتیب در سال 1391 شرکت طراحان ایده پرداز کاسپین را راه اندازی کردیم و داستان شرکت ما آغاز شد.

شرکت طراحان ایده پرداز کاسپین در ابتدا به مظور ارائه خدمات مشاوره اقتصادی و تبلیغات کار خودش را شروع کرد البته با داشتن یک بیزینس پلن 10 ساله با اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت که بخش خدمات مشاوره صنعتی بخشی از اهداف کوتاه مدت به حساب می آمد.

02

در سال 93 به همراه دوستانی در کنار آقای دکتر مهدی مطهرنیا اندیشکده ی آینده پژوهی به نام سیمرغ باریخ را راه اندازی کردیم و در این اندیشکده که بنده و مهندس مسعود قاسمی به عنوان عضوی از هیئت موسس آن بشمار می آمدیم شروع به تحقیق توسعه بازار نموده و به این نتیجه رسیدیم که باید از سنین پایین روی آموزش کسب و کار فعالیت داشته باشیم.

به همین منظور بخش تحقیق و توسعه کسب و کار شرکت را با عنوان کلینیک کسب و کار راه اندازی و فعالیت ما روی نوجوانان دهه هشتادی از آنجا شروع شد.

این نوجوانان عزیز استعدادیابی می شوند و بعد از گذشت از فیلتر شرکت طراحان ایده پرداز کاسپین به آنها مهارت های مورد نیاز در جامعه آموزش داده می شود و با جلسات مشاوره پی در پی بعد از دیدن اینکه کامل آموزش دیدند با دانایی کامل وارد محیط کار خواهند شد.

  • حناب مهندس مهدی قاسمی تا جایی که خبر دارم شرکت طراحان ایده پرداز کاسپین در حال حاضر یک شتابدهنده برای کسب و کارهاست و خود این شرکت هم چنداستارتآپ را در سوابق خودش داره، امکانش هست توضیحی بفرمایید؟

 درسته فعالیت ما بر روی استارت آپ ها زمانی آغاز شد که خود ما صاحب یک استارت آپی شدیم و با موانع و مشکلات آن آشنا شدیم و تازه فهمیدیم که استارت آپ ها دقیقا دچار چه مشکلاتی هستند که تا درگیر نشویم نمیتوانیم آن را درک کنیم.

سال 94 پروژه استارت آپ ایران جزوه استارت خورد و در سال 96 رو نمایی از این استارت آپ را در نمایشگاه بین المللی مطبوعات داشتیم که مورد استقبال وسیعی قرارگرفتیم و آقای دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد، ایران جزوه را به عنوان بزرگترین شبکه اجتماعی علمی در کشور نام گذاری کردند.

در کنار آن در بخش شتابدهی شرکت طراحان ایده پرداز کاسپین نوجوانانی که ایده و تیم خوبی برای راه اندازی یک کسب و کار را داشته باشند حمایت می کنیم می توانند از خدمات شتابدهی ما بهرمند شوند.

  • ایران جزوه چه خددماتی ارائه می دهد؟

ایران جزوه بستری برای اشتراک گذاری منابع علمی در کشور است، محلی که تمامی دانشگاه های کشور در آن قرار داده شده و به تفکیک رشته و مقطع جزوات در آن به اشتراک گذاشته می شود.

دیتابیس ایران جزوه به جرات جزء بزرگترین دیتابیس های علمی در کشور می باشد و به همین منظور آقای دکتر صالحی از ایران جزوه به عنوان بزرگترین شبکه اجتماعی علمی در کشور نام بردند و این یک افتخار بزرگ برای شرکت طراحان ایده پرداز کاسپین به شمار می رود.

  • در حال حاضر چطور می شود از ایران جزوه استفاده کرد؟

با توجه به گستردگی خدمات و امکانات در ایران جزوه تیم ایران جزوه صلاح دانسته که مدتی این اپلیکیشن پایین باشه و بعد از یک سری اصلاحات به زودی دوباره منتشر گردد.

03

  • آقای مهندس مهدی قاسمی آیا شما به صورت عملی تمام این فعالیت هایی را که توضیح دادید را یاد گرفتید؟

خیر بنده دوره های مختلف مدریت (MBI) (GQS) (5S) و منتورینگ شرکت کردم و در محضر اساتیدی همچون آقای دکتر حمید مهدی، آقای دکتر مهدی مطهرنیا، آقای مهندس شارق و بسیاری از عزیزانی که در این حوزه فعالیت دارند ساعت های بسیار زیادی کسب علم کرده ام که این آموزه ها در کنار کار عملی نتیجه بخش بوده است.

شرکت طراحان ایده پرداز کاسپین، اولویت اول و آخری که دارد حمایت از کسب و کارهاست برای رسیدن به درآمد بیشتر و اشتغال زایی به همین سبب تلاش کرده ایم که همواره از نیروهای جوان و نوجوان در شرکت استفاده کنیم و با خیالی آسوده به تمامی مشتریانی که داریم خدمت رسانی می کنیم.

  • جناب آقای مهندس مهدی قاسمی علاقمندیم تا با گزارش های بیشتری از شما و مجموعه ی شما با خبرگزاری، در کنار ما باشید و امیدواریم که بیشتر از صحبت های شما استفاده کنیم

سلامت باشید، امیدوارم که در مصاحبه های آتی در توان داشته باشم تا برای مدیران جوان و نوجوانان عزیز که قصد راه اندازی کسب و کار استارت آپی دارند، تجربیاتم را ارائه کنم تا این عزیزان بتوانند با دانایی و اطلاعات کامل نسبت به راه اندازی کسب و کار خود اقدام کنند.

دنیای مجازی کسب و کار مصاحبه ایلنا کلینیک کسب و کار استارت آپ رقابت های استارت آپی مهندس مهدی قاسمی مهندس مسعود قاسمی مهندس سمیه قاسمی شرکت طراحان ایده پرداز کاسپین مدیریت کسب و کار دهه هشتادی ایران جزوه نوجوانان کارآفرین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر