کد خبر: 791950 A

یکی از نکات مهم در استخرها به خصوص در فصول سرد را می‌توان گرمایش آب استخر دانست برای گرمایش بهینه آب استخر میتوان از سیستمی استفاده کرد که به آن مبدل حرارتی استخری گفته می شود.

ایلنا؛ مبدل استخر یا مبدل حرارتی استخری در واقع واسطه ای است برای انتقال حرارت از سیستم‌های گرمایشی به آب استخر، این مبدل ها در مدل ها و نوع های گوناگون با استفاده از جنس فلزات مختلف ساخته می‌شوند در ادامه به بررسی مبدل حرارتی استخری و انواع آن خواهیم پرداخت.

مبدل حرارتی استخری چیست؟

مبدل های حرارتی وسایلی هستند که امکان انتقال حرارت را بین دو سیال فراهم میکنند. این دو سیال در مبدل های حرارتی می تواند شامل مایعات و یا گازها و یا ترکیبی از این دو باشد. مبدل حرارتی وظیفه انتقال گرما به مایع سرد تر و یا انتقال گرما از مایع گرمتر را بر عهده می گیرد و بنابراین می توان گفت که مبدل های حرارتی برای گرم کردن و یا سرد کردن بسته به نوع احتیاجی که در سیستم تشخیص داده شده است استفاده می شود.

ساده ترین مبدل حرارتی را میتوان رادیاتور خودروها دانست که در لوله های آن وظیفه انتقال حرارت بر عهده آب می باشد.

البته باید توجه داشت که مبدل حرارتی استخری وظیفه انتقال گرما از موتورخانه و تاسیسات استخر به آب استخر و عملا وظیفه گرمایش را بر عهده دارد اما در رادیاتور خودرو وظیفه این سیستم انتقال گرما از داخل موتور به هوای آزاد و در نتیجه خنک کردن آن می باشد .

مبدل های حرارتی برد بسیار وسیع و گسترده ای دارند و در صنایع مختلف دیده می شوند. مبدل های حرارتی را می توان در صنایعی مانند نیروگاه ها، پالایشگاهها، صنایع پتروشیمی، صنایع ساخت و تولید، صنایع فرآیندی، صنایع غذایی و دارویی، صنایع ذوب فلزات، گرمایش، تهویه مطبوع، سیستم های تبرید و کاربردهای دیگر مشاهده نمود. مبدل های حرارتی در دستگاه‌هایی مانند دیگ بخار، مولد بخار، کندانسور، اپراتور، تبخیر کننده ها، برج های خنک کننده، پیش گرمکن، فن کویل، خنک کن و گرم کن روغن رادیاتورها، کوره ها و دیگر دستگاه‌ها دید.

همانطور که در پیش نیز گفته شد از ساده ترین نوع مبدل های حرارتی می توان رادیاتور خودرو را نام برد یکی دیگر از مبدلهای حرارتی معمول که روزانه با آنها سر و کار داریم را می‌توان مبدل حرارتی استخری دانست.

مبدل حرارتی استخری وظیفه انتقال گرمایش از آب گرم شده توسط کوره و سیستم گرمایشی استخر به آب استخر را بر عهده دارد.

انواع مبدل ها و نوع مبدل حرارتی استخری

مبدل ها بنا به نوع استفاده در مدلهای مختلف طراحی و ساخته می شوند. یک نوع از مبدل ها را می توان مبدل هایی دانست که در آنها سیال سرد و گرم بدون هیچ واسطه‌ای با هم در تماس هستند. این نوع مبدل معمولاً در سیستم‌های استفاده می‌شود که امکان مخلوط شدن مایع سرد و گرم وجود ندارد ولی مبدل استخری از نوع مبدلی است که بین سیال سرد و سیال گرم دیواره و مانعی وجود دارد. این جداسازی به این دلیل انجام می‌شود که نباید آب استخر با آب گرم شده در موتورخانه استخر مخلوط شود.

در گرم کردن آب استخر، جکوزی و آکواریوم های بزرگ  مبدل های حرارتی پوسته و لوله رایج ترین نوع مبدل ها بوده و بیشترین استفاده را در گرم کردن آب این گونه محیط‌ها دارند، چرا که در مقابل مبدل های حرارتی پوسته و لوله مبدل های حرارتی صفحه ای قرار دارند که به دلیل شرایط مختلفی در آب استخر و آکواریوم همچون سختی آب و وجود مواد شیمیایی به سرعت دچار رسوب گرفتگی شده و هزینه‌های نگهداری و تعمیرات بالایی را به سیستم وارد خواهند کرد. در مقابل هزینه و تمیز کردن مبدل های پوسته و لوله راحت تر و کم هزینه تر نیز خواهد بود.

جنس مبدل استخری

مبدل حرارتی استخری معمولاً از دو جنس مس و یا استیل ساخته می‌شود که جنس استیل آن با نام مبدل استخر استیل شناخه می شود. هر کدام از این مبدل ها ویژگی هایی دارند که باعث می‌شود مزایا و معایبی نیز داشته باشند. بنا به تحقیقات به عمل آمده مواد شیمیایی همچون کلر و اسیدها که در محیطهای استخری بسیار هم رایج می باشد مقاومت بیشتری دارد و می تواند عمر مفید بیشتری را برای تجهیزات استخر ایجاد نماید. 

مبدل استیل استخری از مقاومت بالایی در برابر کلر اسیدها و خوردگی در برابر آنها برخوردار است. می‌توان گفت که برای استخر های آب شور و آکواریوم های بزرگ آب شور نیز بایستی از جنس تیتانیوم استفاده کرد و مبدل استخری تیتانیوم برای این نوع از استخرها می تواند مناسب ترین جنس قلمداد شود.

ویژگی های مبدل حرارتی استخری مناسب

با توجه به اینکه مبدل حرارتی استخری یکی از قطعاتی است که در استخرها و تجهیزات جانبی آن بسیار پر استفاده و پر استهلاک می باشد بایستی در انتخاب آن به نکات قابل توجهی اشاره نمود.

  • مبدل حرارتی استخری با توجه به نوع آب و همچنین مواد شیمیایی موجود در آب مورد نظر بایستی کمترین میزان خوردگی و استهلاک را داشته باشد.
  • مبدلهای استخری به طور دوره ای نیاز به سرویس و تمیز کردن به وسیله روش اسید شویی را خواهند داشت بنابراین بایستی به نوعی طراحی و ساخته شوند تا بتوان به راحتی به آنها دسترسی پیدا کرد.
  • مبدل های استخری بایستی به نحوی طراحی و تولید شوند که با اشغال کمترین فضای ممکن بیشترین راندمان را در اختیار فضای استخر قرار دهند.
  • مبدل های استخری بایستی از تجهیزات و اتصالات مناسب برخوردار باشند تا علاوه بر افزایش عمر مفید آنها سبب افت فشار نیز نشوند.

تشخیص این که چه نوع از مبدل حرارتی برای سیستم گرمایش آب استخر می تواند بهترین نوع باشد را می توان یک کار کاملا تخصصی دانست که در آن بایستی مسایل مختلفی از جمله نوع سیستم گرمایش استخر ، آب مورد استفاده و مواد موجود در آن بررسی گردد و در همین راستا نیز بودجه قابل تخصیص برای نصب و همچنین سرویس و نگهداری آن مشخص گردد.

به همین منظور و برای پیشگیری از اتلاف هزینه های انجام شده و رسیدن به نتیجه بهینه بایستی در این زمینه پیش از هر اقدامی با متخصصان این حوزه مشورت نمود تا به کمک آن ها بتوان بهترین شرایط و سیستم را در نظر گرفته و نصب نمود .

مبدل استخر مبدل استخر استیل انواع مبدل ها نوع مبدل حرارتی استخری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر