کد خبر: 791335 A

طبیعتاً شما در خرید و فروش هیوندا اکسنت و در خریدوفروش تویوتا یاریس سدان قرار است چند صد میلیون پول بپردازید. این یعنی امکانات و آپشن‎ها برای شما بسیار مهم هستند. در هر دو خودرو هم از ایربگ برای راننده و سرنشین، و هم از ترمزهای ضد قفل و سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز استفاده شده است.

ایلنا؛ در سال ۲۰۱۴ بود که نسخه مخصوص خاورمیانه از تویوتا یاریس تولید شد و بعد از چند سال به عنوان یکی از رقبای اصلی هیوندا اکسنت در بازار معرفی شد. اکسنت از جمله خودروهایی است که به خوبی مورد توجه ایرانی‌ها قرار گرفته است و آمار فروش خوبی دارد.

البته دخالت شرکت کرمان خودرو و همچنین خدمات پس از فروش آن‌ها تأثیر مهمی در فرآیند خرید و فروش هیوندای اکسنت داشته و یکی از اصلی‌ترین دلایل رونق این بازار است.

اما در این مطلب می‌خواهیم گزینه خرید هیوندا اکسنت را با خرید تویوتا یاریس سدان با هم مقایسه کنیم و ببینیم که کدام یک از آنها از لحاظ اقتصادی و از لحاظ عملکرد می‌تواند خودروی بهتری برای ما باشد.

 مشخصات موتوری هیوندا اکسنت در برابر یاریس سدان

 به عنوان مهمترین بخش بررسی یک خودرو، ابتدا مشخصات فنی و موتوری آنها را با هم مقایسه می‌کنیم. در تویوتا یاریس سدان ما با یک موتور با حجم ۱۴۹۷ سی‌سی مواجه هستیم که با چهار سیلندر با آرایش خطی و ۱۶ سوپاپ پر شده است. این پیشرانه برای تولید حداکثر قدرت ۱۰۶ اسب بخار و حداکثر گشتاور ۱۴۰ نیوتن متر کافی است.

ضمن اینکه نیروی تولید شده با استفاده از دیفرانسیل جلو به چرخ‌های جلو انتقال داده می‌شود و یک گیربکس ۴ دنده اتوماتیک برای آن استفاده شده است. ارائه شتاب صفر تا صد معادل با ۱۲ ثانیه و همچنین مصرف ترکیبی ۷ لیتر از عوامل فنی مهم دیگر در تویوتا یاریس سدان هستند.

 در طرف مقابل در خرید هیوندای اکسنت شما صاحب یک خودرو با پیشرانه ۱۵۹۱ سی‎سی می‌شوید که حداکثر قدرت آن ۱۲۸ اسب بخار و حداکثر گشتاور آن هم ۱۵۶ نیوتن متر است.

در این موتور ۴ سیلندر خطی و ۱۶ سوپاپ استفاده شده و نیروی آن به کمک دیفرانسیل جلو به چرخ‌های جلو انتقال داده می‌شود. یک گیربکس ۴ دنده اتوماتیک کمک می‌کند که هیوندا اکسنت حد فاصل بین حالت سکون تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت را با 11.5 ثانیه طی کند و مصرف ترکیبی آن هم 7.6 لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر باشد.

Untitled-5

مشخصات ظاهری دو خودرو

 برای معرفی هیوندا اکسنت می‌توانیم آن را یک خودرو با ظاهر ساب کامپکت معرفی کنیم که از طراحی جدید و مدرن بهره می‌برد و ظاهر آن در نمای جلو تهاجمی و در نمای بغل عضلانی است.

در نمای جلوی خودرو استفاده از یک ورودی هوای مشبک کوچک و دو چراغ نسبتاً بزرگ و کشیده جلب توجه می‌کند. در قسمت بغل خودرو یک خط برجسته مثبت در قسمت دستگیره‌ها استفاده شده است و در پایین درب هم یک فرورفتگی نسبتاً بزرگ شاهد هستیم.

به نظر می‌رسد که شکل ظاهری تویوتا یاریس سدان از چند جهت برتری داشته باشد. این خودرو ظاهر پخته‌تر و جذاب‌تری دارد و برجستگی‌های استفاده شده در آن بسیار متواضع‌تر و جالب‌تر هستند. چراغ‌های جلوی یاریس با شبکه ورودی هوا هماهنگ شده و سپر خودرو به شکل متناسب و جذابی است. هم در بغل و هم در قسمت جلوی خودرو شاهد استفاده از برجستگی‌های هستیم که ظاهر آن را جذاب‌تر می‌کند.

Untitled-6

امکانات و آپشن‎ها

 طبیعتاً شما در خرید و فروش هیوندا اکسنت و در خریدوفروش تویوتا یاریس سدان قرار است چند صد میلیون پول بپردازید. این یعنی امکانات و آپشن‎ها برای شما بسیار مهم هستند. در هر دو خودرو هم از ایربگ برای راننده و سرنشین، و هم از ترمزهای ضد قفل و سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز استفاده شده است.

یکی از ایرادات تویوتا یاریس سدان استفاده از سیستم ترمز کاسه‌ای برای لاستیک عقب است که امروزه استفاده از آن رواج چندانی ندارد. در مورد هر دو خودرو از قدرت کمکی الکترونیکی برای فرمان  استفاده شده است، اما هیوندا اکسنت هم از کروز کنترل و هم از سانروف بهره می‌برد.

 مقایسه قیمت خودرو

 به عنوان آخرین بخش مقایسه دو خودرو، به سراغ قیمت آنها می‌رویم که طبیعتاً فاکتور بسیار مهم و تعیین کننده‌ای است. اگرچه مدل‌های جدیدی از خودروی یاریس در بازار وجود دارد اما مدل ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ این خودرو با قیمتی در حدود ۳۴۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. در طرف مقابل قیمت هیوندای اکسنت مدل ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ در بازار ایران در حدود ۲۶۰ میلیون تومان است و برای خودروهای مونتاژی صفر هم مبلغی در حدود ۳۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

مشخصات موتوری هیوندا اکسنت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر