کد خبر: 785432 A

مدیر عامل شرکت صبا نیروی سدید خبر داد:

صبانیرو اولین تولیدکننده توربین‌های بادی در ایران و خاورمیانه است که با برخورداری از نیروهای متخصص و امکانات تولیدی و آزمایشگاهی مدرن و منحصر بفرد، محصولات خود را با انتقال تکنولوژی صورت گرفته از شرکت وستاس دانمارک- پیشگام صنعت توربینهای بادی دنیا- تولید می‌کند.

این شرکت با داشتن گواهینامه ISO 9001-2008 در مدیریت کیفیت، ISO 14001-2004 در محیط زیست، OHSAS 18001-2007 در ایمنی و بهداشت حرفه‌ای و ISO/IEC 17020 در سیستم مدیریت کیفیت بازرسی فنی؛ در زمینه طراحی و تولید، نصب، راه‌اندازی و ارایه خدمات پس از فروش توربینهای بادی فعالیت می کند. در این راستا خبرگزاری ایلنا با قربانی، مدیر عامل شرکت صبا نیروی سدید به گفتگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

 شرکت صبا نیرو از چه سالی فعالیت خود را آغاز نموده است؟

این شرکت با هدف ساخت و توسعه تکنولوژی نیروگاه‌‌های بادی و نیز مونتاژ اجزای نیروگاه در سال 1379 تاسیس و در نیمه دوم سال 1382 احداث کارخانه آن به اتمام رسید و در نهایت در تاریخ 20 آبان 1382 توسط وزیر وقت نیرو و همچنین وزیر وقت صنایع و معادن افتتاح شد. صبانیرو اولین تولیدکننده توربین‌های بادی در ایران و خاورمیانه است که با برخورداری از نیروهای متخصص و امکانات تولیدی و آزمایشگاهی مدرن و منحصر بفرد، محصولات خود را با انتقال تکنولوژی صورت گرفته از شرکت وستاس دانمارک- پیشگام صنعت توربین‌های بادی دنیا- و با اخذ گواهینامه ISO 9001-2008 در مدیریت کیفیت، ISO 14001-2004 در محیط زیست، OHSAS 18001-2007 در ایمنی و بهداشت حرفه‌ای و ISO/IEC 17020 در سیستم مدیریت کیفیت بازرسی فنی؛ طراحی و تولید می‌کند. محصول اصلی شرکت، توربین‌های بادی در ظرفیتهای 660 و 710 کیلو وات است. این شرکت تاکنون تولید، نصب و راه‌اندازی بیش از 200 دستگاه توربین بادی در ظرفیت‌های 300، 550 و 660 کیلو وات در ایران و ارمنستان را اجرا کرده است. در این راستا در طی سالیان گذشته بخش عمده‌ای از توربین‌های بادی این شرکت، بومی‌سازی شده بطوری که تولید 90 درصد تجهیز برج ، 80 درصد تجهیز پره و 50 درصد تجهیز ناسل در داخل انجام می‌شود. در واقع به طور میانگین بیش از70 درصد توربین های بادی این شرکت، بومی سازی شده‌اند.

photo_2019-07-14_15-27-50

شرکت صبا نیرو تا به امروز چه پروژه‌هایی را به ثمر رسانده است؟

این پروژه‌ها شامل قرارداد تولید، نصب و راه اندازی 143 واحد توربین 300، 550 و 660 کیلو واتی برای احداث نیروگاه 90 مگاواتی در مزارع بادی منجیل، هرزویل و سیاهپوش استان گیلان، قرارداد تولید، نصب و راه اندازی 43 واحد توربین 660 کیلو واتی برای احداث نیروگاه 4/28 مگاواتی در مزرعه بادی بینالود استان خراسان رضوی، و قرارداد تولید، نصب و راه اندازی 4 واحد توربین 660 کیلو واتی در سایت پوشکین پاس ارمنستان به ظرفیت 64/2 مگاوات بوده است.

در خصوص پروژه های در دست اقدام توضیح دهید؟

اولین مورد الحاقیه 25% قرارداد قبلی مبنی بر تولید، نصب و راه اندازی 34 واحد توربین 660 کیلو واتی برای احداث نیروگاه 4/22 مگاواتی به سفارش سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره‌وری انرژی برق بوده است. دومین مورد نیز می توان به نیروگاه سبز منجیل اشاره کرد که شامل پروژه سرویس و تعمیرات اساسی 45 دستگاه توربین 660 کیلو واتی می باشد و آخرین مورد نیز پروژه های مرتبط با برق منطقه ای آذربایجان، اصفهان، خوزستان و سیستان و بلوچستان، بابت سرویس های دوره ای و تعمیرات اساسی توربین های 660 کیلو واتی است.

از توانمندی‌ها شرکت صبا نیرو بگویید.

شرکت صبا نیرو بعنوان پیشرو در عرصه انرژی های تجدیدپذیر بادی، اولین کارخانه تولیدکننده توربین های بادی در ایران و خاورمیانه میباشد. از توانمندی‌های این شرکت می‌توان به برخورداری ازلایسنس تولید توربین660 کیلو وات از معتبرترین تولید کننده دنیا - وستاس دانمارک- ، وجود نیروهای فنی و متخصص آموزش دیده توسط این شرکت ، بومی سازی بالای70 درصدی توربین های بادی، وجود رزومه بسیار قوی در زمینه تولید و نصب بیش از 200 توربین بادی در کشور، برخورداری از قالب پره و ابزارهای تخصصی تولید، مونتاژ و نصب و تعمیرات توربین، پشتیبانی فنی در تمامی مناطق کشور و همچنین کشورهای همسایه و پایش 24 ساعته عملکرد توربین با استفاده از تکنولوژی کنترل از راه دور اشاره کرد.

ضمن آنکه تأمین قطعات یدکی، تعمیر و یا تعویض قطعات و تجهیزات بزرگ همچون گیربکس و ژنراتور، تعمیرات اساسی (Overhaul)،  نصب و راه اندازی تجهیزات جانبی، طراحی، ساخت و تولید انواع قالبها و قطعات کامپوزیتی، ساخت پره 6 متری تمام کامپوزیتی، ساخت کاور و دماغه، بهره مندی از آزمایشگاه تخصصی کامپوزیت و پلیمر و ... از دیگر توانمندی های این شرکت است.

در خصوص خدمات شرکت صبا نیرو توضیح دهید.

در خصوص خدمات شرکت صبا نیرو نیز می‌توان به نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری و تامین قطعات یدکی بالغ بر170 دستگاه توربین بادی(کیلو واتی و مگاواتی)، تعمیرات اساسی (Overhaul) بیش از 45 دستگاه توربین بادی، امکان نصب و راه اندازی لوازم جانبی توربین بادی شامل سیستم اعلام و اطفاء حریق، سیستم های کنترل از راه دور، بازرسی فنی کلیه قطعات و تجهیزات توربین بادی، طراحی، ساخت و تولید انواع قالب‌ها و قطعات کامپوزیتی و فلزی توربین های بادی، ارائه خدمات تخصصی در آزمایشگاه کامپوزیت و پلیمر، ارائه مشاور جهت سرمایه گذاری در حوزه برق بادی، مطالعات امکان سنجی فنی و اقتصادی (تهیه Feasibility Study) احداث نیروگاه بادی؛ اشاره کرد.

مهمترین چالش‌های شرکت صبا نیرو چیست؟

 دراین خصوص می توان به کمبود منابع مالی و کاهش نقدینگی، افزایش نرخ ارز و تاثیرات آن بر روند تسویه حساب و تامین منابع ارزی خرید، عدم حمایت وزارت نیرو در تکمیل پروژه های جاری، نرخ رشد تورم و افزایش قیمت تمام شده و عدم امکان تکمیل پروژه ها با برآوردهای قبلی، اشاره داشت.

در مورد  اهداف و راهبردهای آتی شرکت صبا نیرو توضیح دهید؟

مهمترین اهداف این شرکت حرکت به سمت فن آوری های نوین و High Tech (مگاواتی)، تقویت فرایند سرویس و نگهداری در سایت های قبلی (منجیل و بینالود)، توسعه فعالیت‌ها و مناسبات تجاری و تولیدی با سایر کشورهای مستعد بخصوص منطقه‌ای و همسایه است.

تحریم‌ها و نوسانات نرخ ارز چه مشکلاتی برای این شرکت ایجاد کرده است؟

تحریم‌ها و نوسانات نرخ ارز باعث افزایش هزینه مواد اولیه مورد نیاز وارداتی و افزایش هزینه‌های تبادلات مالی شده است.

 چه انتظاراتی از کارفرمایان و  دستگاه و نهادهای دولتی دارید؟

مهمترین خواسته برای شرکتهای تولیدی و با سابقه ای چون صبا نیرو، بهره مندی از معافیت‌های لازم  در بخش بیمه و مالیات می باشد. پس از آن پرداخت به موقع صورت وضعیت‌های مربوطه از سوی کارفرمایان نیزبسیار مهم  بوده و می بایست حمایت های جدی نیز از تولید کنندگان درخصوص پرداخت تسهیلات کم بهره، صورت بپذیرد. ضمن آنکه جهت تسویه حساب‌های ناشی از اجرای قرارداد همانند بیمه، مالیات و اقساط تسهیلات بانکی به‌دلیل عدم دریافت به ‌موقع مطالبات، می بایست فرصت کافی به تولید کننده ارائه شود.

شرکت صبا نیرو برای حضور در بازار های منطقه‌ای چه برنامه‌هایی دارد؟

توسعه مناسبات کاری در کشورهای همسایه و مستعد  مانند آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، کردستان عراق و ... و نیز رایزنی با سفرای کشورهای هدف از جمله برنامه‌‌‎های این شرکت در جهت حضور در بازارهای منطقه‌ای است. در این راستا مذاکرات متعددی با سفیر ایران در ارمنستان در جهت فعالسازی پروژه توسعه نیروگاه بادی سایت پوشکین پاس انجام شده و در دست پیگیری می باشد. سایت بادی مذکور توسط شرکت صبا نیرو فعال و راه اندازی گردیده است. در انتها به اطلاع میرساند شرکت صبا نیرو یکی از شرکت‌های تابعه هولدینگ بزرگ گروه صنعتی سدید است.

photo_2019-07-14_15-27-54

 

توربین سدید صبانیرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر