کد خبر: 784760 A

با 300 میلیون تومان در دیوار می‌توان چه خودرویی خرید؟

اگر 350 میلیون تومان پول داشته باشید با آن چه ماشینی می‌خرید؟ بعضی از مردم با این پول یک شاسی‌بلند بزرگ چینی می‌خرند اما گروهی دیگر پولشان را خرج پیدا کردن و خریدن یک خودروی جمع و جور هاچ‌بک فرانسوی به نام c3 می‌کنند.

 اگر در سایت دیوار سری به آگهی‌های خودرو هاچ‌بک فرانسوی به نام c3 بزنید، می‌توانید مدل‌های 96 تا 98 آن را از این سایت پیدا کنید.

شاسی‌بلندهای 300 میلیونی

قیمت فروش سایپا سیتروِن c3  در خود نمایندگی و حاشیه بازار متفاوت است. آخرین بار سایپا این خودرو را با 230 تا 240 میلیون تومان می‌فروخت اما همان طور که گفته شد نرخ معامله یک c3 در بازار دست دوم حدود 140 میلیون تومان از این مبلغ بیشتر است. اگر 370 میلیون تومان پول داشتید آیا می‌توانستید یک خودروی کراس‌اوور بخرید؟ بله. آیا می‌توانستید یک خودروی شاسی بلند بخرید؟ احتمالا بله. آیا می‌توانستید به اندازه‌ای که به کیفیت سیتروئن مطمئن هستید، به آنها هم اطمینان داشته باشید؟ نه.

هایما s7 توربو صفر 290 میلیون تومان و کارکرده سالم آن احتمالا 250 میلیون تومان است. یعنی اگر به جای سیتروین c3 از این شاسی بلند چینی بخرید 80 میلیون تومان هم در جیبتان می‌گذارید. نتیجه این خواهد بود که  خودرویی سوار خواهید شد که به جای موتور بنزینی، موتوری توربوشارژ خواهد داشت که شتابش کمتر از بنزینی است. توان خروجی حجمی c3، 102 اسب بخار بر لیتر است اما هایما 94 اسب بخار بر لیتر. هر دو اگرچه جعبه دنده مشابه دارند اما ضعف دیگر این خودروی شاسی بلند چینی، این است که تنها می‌تواند 170 کیلومتر بر ساعت براند ولی هاچبک فرانسوی تا سرعت 213 کیلومتر را هم برنامه‌ریزی کرده است.

اگر فکر می‌کنید تا الان رقیب خوبی برای مقایسه انتخاب نکرده‌ایم پس سراغ چری تیگو 7 توربو می‌رویم. مدل اکسلنت صفر این خودرو 370 میلیون تومان است. موتور تیگو 144 اسب بخار اما موتور سایپا c3 163اسب بخار قدرت تولید می‌کند. باز هم در این خودروی شاسی بلند چینی حداکثر سرعت 185کیلومتر بر ساعت است که اجازه هیجان داشتن را به راننده و سرنشین نمی‌دهد.

اگرچه فروش کوپا فلگ شیپ متوقف شده اما این خودرو هم می‌تواند سوی دیگر این رقابت قرار بگیرد. مدل صفر این خودرو از c3 هم بیشتر و حدود 390 میلیون تومان است. موتور این محصول شهر خودرو، برابر با 1.5 لیتر (کمتر از c3)، حداکثر توان خروجی آن 156 اسب بخار (باز هم کمتر از c3 ) و مصرف بنزین بیشتری دارد.

برتری خودروهای چینی

آنچه به خودروهای چینی با این توان و شتاب ضعیف برتری می‌دهد تنها امکانات و آپشن‌های رفاهی آنهاست. برای مثال در هایما، کوپا و تیگو صندلی به صورت برقی در هشت جهت تنظیم می‌شود اما این امکان برای خودروی فرانسوی در شش جهت دستی است. یا اینکه ابعاد بزرگ شاسی بلند به این خودروها اجازه طراحی سانروف چه پانورامیک و چه غیر پانورامیک را داده اما در c3 جای خالی آن حس می‌شود. در کوپا سنسور بین خطوط و رادار نقطه کور فعال شده اما در هیچ کدام از خودروهای دیگر (چه تیگو و هایما و چه سیتروئن) این امکان وجود ندارد. در کوپا و تیگو دوربین 360 به راننده دید بیشتری می‌دهد اما در c3 و هایما این امکان وجود ندارد.

با توجه به این تفاوت‌ها باید تصمیمتان را بگیرید. اگر خودرویی با امکانات رفاهی و کمی مد روز می‌خواهید سایت دیوار را باز کنید و دنبال یکی از همین چینی‌ها بگردید اما اگر دنبال محصولی با موتور و توان بالا هستید، سیتروئن حداقل تا 10 سال هم که شده زیر پایتان را خالی نخواهد کرد.

شاسی‌بلندهای 300 میلیونی فروش سایپا سیتروِن c3 سیتروین c3 برتری خودروهای چینی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر