کد خبر: 783317 A

اصفهان یکی از تاریخی‌ترین و زیباترین شهرهای ایران و مرکز استان اصفهان است. شهر اصفهان به عنوان سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد شناخته می‌شود. این شهر در منطقه ای در دامنه‌ی کوه‌های زاگرس واقع شده و به طور کلی دارای آب و هوایی گرم و خشک است. مهم‌ترین شاخصه‌ی شهر اصفهان را می‌توان رودخانه‌ی زاینده رود دانست که در گذشته همواره و امروزه در برخی از فصول از میان شهر می‌گذرد.

اصفهان دربردارنده‌ی مجموعه ای از بی بدیل‌ترین بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری است که بسیاری از آن‌ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده اند. این شهر به دلیل داشتن مساجد بسیار زیبا به شهر گنبدهای فیروزه ای مشهور شده است، ولی مهم‌ترین لقب اصفهان را می‌توان نصف جهان دانست. اصفهان در صنعت نیز نقش پررنگی داشته و میزبان کارخانه‌های مهمی چون ذوب آهن اصفهان می‌باشد. اقتصاد سنتی اصفهان بر صنایع دستی، خاتم کاری، قلمزنی، فیروزه کوبی، کاشی سازی، میناکاری، ... استوار است.

سفر به اصفهان

سفر به شهر اصفهان با اتوبوس، هواپیما و قطار امکان پذیر است، این شهر از ایستگاه راه آهن، فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی و دو پایانه‌ی اتوبوسرانی به نام‌های صفه و کاوه در دو سمت شهر بهره مند است. بلیط اتوبوس اصفهان توسط تمامی شرکت‌های مسافربری و در اکثر ساعات شبانه روز به صورت بسیار منظمی ارائه شده و به فروش می‌رسد. فاصله‌ی زمینی اصفهان تا تهران، پایتخت کشور، در حدود ۵ ساعت تخمین زده می‌شود.

می‌توان گفت بهترین زمان سفر به شهر اصفهان فصل بهار علی الخصوص ماه‌های فروردین و اردیبهشت محسوب می‌شود. در این ماه‌ها اصفهان دارای آب و هوایی معتدل و بسیار مطلوب است. اگر علاقه مند به سفرهای هوایی هستید، در مِستر بلیط که یکی از با سابقه ترین سامانه‌های فروش آنلاین بلیط هواپیما، قطار و اتوبوس است می‌توانید لیست کاملی از پروازهای اصفهان را با ارزان‌ترین قیمت‌ها مشاهده کرده و بلیط هواپیما اصفهان را به آسانی خریداری نمایید. این وب‌سایت برای شما امکان مقایسه‌ی مدل‌های هواپیما، قیمت‌ها و شرکت‌های هواپیمایی را فراهم می‌آورد.

جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان

همانطور که ذکر شد اصفهان دارای مجموعه ای از زیباترین و مشهورترین بناهای تاریخی شامل مساجد، مدرسه‌ها، حمام‌ها و عمارت‌های بسیار شکوهمند است. مطرح‌ترین جاذبه‌ی گردشگری در شهر اصفهان میدان نقش جهان است که در چهار ضلع آن چهار بنای تاریخی بسیار زیبا شامل دو مسجد، یک عمارت و یک بازار به چشم می‌خورند. از مهم‌ترین و شناخته شده ترین اماکن دیدنی اصفهان می‌توان به سی و سه پل، پل خواجو، مسجد و مدرسه‌ی چهارباغ، برج کبوتر خانه، کاخ هشت بهشت، خانه‌ی مشروطه، کلیسای وانک، بازار، مسجد جامع و حمام علیقلی آقا اشاره کرد. اصفهان از موزه‌های زیادی نیز برخوردار است، گنجینه‌ی هنرهای تزئینی و هنرهای معاصر اصفهان، کاخ موزه‌ی چهلستون، موزه‌ی تاریخ طبیعی، موزه‌ی حمام علیقلی آقا و موزه‌ی کلیسای وانک از مهم‌ترین موزه‌های شهر اصفهان به شمار می‌روند.

اما جاذبه‌های گردشگری اصفهان به اماکن تاریخی محدود نمی‌شوند، بلکه این شهر دارای مجموعه ای از اماکن دیدنی جدیدی نیز هست که در ادامه با مهم‌ترین آن‌ها آشنا خواهیم شد.

مجموعه‌ی سیتی سنتر اصفهان

سیتی سنتر اصفهان و یا قلب شهر نام مجتمع تجاری، تفریحی و توریستی در جنوب شهر اصفهان است. مجموعه‌ی سیتی سنتر اصفهان دارای ۷ طبقه است: دو طبقه پارکینگ، دو طبقه واحدهای تجاری، طبقات دیگر شامل مجموعه‌ی رستوران‌ها، سالن همایش، مجموعه‌ی سینمایی و شهربازی سرپوشیده است. سیتی سنتر اصفهان با معماری زیبا به عنوان یکی از بهترین و کارآمدترین مجموعه‌های تجاری تفریحی در ایران شناخته می‌شود.

عمارت نمکدان

اصفهان به دلیل وجود بافت‌های قدیمی و معماری زیبا میزبان خانه‌های قدیمی فراوانی است و احتمالاً از این خانه‌های قدیمی بسیار شنیده ایم، ولی جالب است بدانید بسیاری از این عمارت‌های بسیار زیبا به تازگی به بهره برداری رسیده اند. برخی از خانه‌های تاریخی در اصفهان فقط جنبه‌ی بازدیدی داشته و برخی دیگر با تغییر کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از زیباترین این خانه‌ها که در موقعیتی فوق العاده و در نزدیکی میدان نقش جهان واقع شده، نمکدان نام دارد. عمارت نمکدان که هم اکنون به عنوان کافه رستورانی زیبا مورد استفاده است در گذر پشت مطبخ، خیابان استانداری قرار دارد. بنای این عمارت مربوط به زمان قاجار است و با مرمت‌های استادانه ای که بر آن انجام گرفته هم اکنون به یکی از زیباترین بناهای تاریخی شهر اصفهان تبدیل شده است. اشیای استفاده شده در فضاهای متنوع در این عمارت یادآور اصالت و زیبایی هستند.

اصفهان قلب مشهد گردشگری اصفهان منطقه ای
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر