کد خبر: 780437 A

سازمان بهداشت جهانی (WHO) در برآورد سال 2016 اعلام کرد که 650 میلیون نفر در سراسر جهان چاق هستند. بسیاری از متخصصان، پرخوری و کم تحرکی را به عنوان علل اصلی شیوع چاقی می‌دانند. اینکه علت پرخوری افراد چاق چیست، موضوعی است که محققان جدیدا یافته‌هایی درباره آن پیدا کرده‌اند.

به گزارش ایلنا٬ به نقل از سایت سلامت دکتر سوشا در بررسی‌های انجام شده توسط یک تیم تحقیقاتی آمریکایی، انگلستان و سوئدی بر روی موش‌های آزمایشگاهی، سلول‌های مغزی خاصی کشف شده‌اند که از پرخوری را جلوگیری می‌کنند.

چاقی و علت آن اصلی آن چیست؟

چاقی یک مشکل جهانی است و سازمان بهداشت جهانی (WHO) در برآورد سال 2016 اعلام کرد که 650 میلیون نفر در سراسر جهان چاق هستند. بسیاری از متخصصان، پرخوری و کم تحرکی را به عنوان علل اصلی شیوع چاقی می‌دانند. اینکه علت پرخوری افراد چاق چیست، موضوعی است که محققان جدیدا یافته‌هایی درباره آن پیدا کرده‌اند.

برای مبارزه با چاقی و آشنایی با روش‌های لاغری بهترین مطالب را از بخش تناسب اندام  سایت تخصصی سلامت دکتر سوشا به این آدرسwww.drsosha.com  مراجعه فرمائید.

کشف سلول‎‌های عصبی القاکننده سیری در بدن

تاکنون مطالعات زیادی برای کشف راهی برای درمان چاقی و پرخوری انجام شده است اما در مطالعه اخیری که با همکاری محققان دانشگاه‌های آمریکا، انگلستان و سوئد بر روی مغز موش انجام شده است، مسیرهای مولکولی را در مغز موش‌های چاق بررسی کردند تا بتوانند راهی برای کنترل پرخوری و درمان چاقی پیدا کنند.

محققان در آزمایش‌های خود، در جمجمه‌های موش‌های آزمایشگاهی، حفره کوچکی ایجاد کردند تا با استفاده از میکروسکوپ‌های خاصی، عصب‌های مغزی را شناسایی کنند. آن‌ها سپس به موش‌ها غذاهای پرچرب دادند و پس از مدتی این موش‌ها به تدریج چاق شدند.

محققان روی فعالیت ناحیه هیپوتالاموس جانبی مغز (LHA) موش‌ها تمرکز کردند زیرا تحقیقات قبلی نشان داده بود که این بخش از مغز احساس گرسنگی انسان را کنترل می‌کند. بررسی‌های این محققان  نشان داد که نورون‌های بیان کننده ناقل گلوتامات وزیکولار نوع 2 (Vglut2) در هیپوتالاموس جانبی (این سلول‌های عصبی از گلوتامات به عنوان انتقال دهنده عصبی استفاده می‌کنند تا پیام عصبی را با سرعت بیشتری انتقال دهند) ، گرسنگی را سرکوب می‌کنند و در واقع احساس سیری را به موش‌ها القا می‌کنند. این نورون‌ها مانند ترمزی هستند که جلوی پرخوری را می‌گیرند و پیام سیری را به فرد القا می‌کنند.

کاهش عملکرد سلول‌های عصبی Vglut2 در افراد چاق و پرخور

حتما شما هم دیده‌اید که افراد چاق که رژیم غذایی پرچربی دارند، اشتهای بیشتری هم برای مصرف مواد غذایی بیشتر دارند. در مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها انجام شد، محققان دریافتند، زمانی که به مدت 2 هفته رژیم غذایی پرچرب به موش‌ها دادند،  فعالیت نورون‌های Vglut2 در هیپوتالاموس جانبی موش‌ها کمتر شد. وقتی موش‌ها به مدت ۱۲ هفته دیگر هم رژیم غذایی پرچربی داشتند، این کاهش فعالیت نورون‌های عصبی، بیش‌تر از قبل رخ داد. این وضعیت نشان داد که رژیم غذایی پرچرب، مانند ترمزی برای سلول‌های عصبی گلوتاماترژیک که کنترل کننده اشتها هستند، عمل می‌کنند و همین حذف عملکرد این نواحی مغزی باعث می‌شود فرد چاق به پرخوری خود ادامه دهد و چاقی او هر روز بیشتر شود.

در واقع محققان در این مطالعه که بر روی موش‌ها انجام شد، متوجه شدند که بسیاری از مناطق مغز برای کنترل اشتها با یکدیگر همکاری دارند و در ارتباط هستند اما نورون‌های Vglut2 در هیپوتالاموس جانبی یا به بیان دیگر نورون‌های بخش آمیگدال مغز مانند رهبر، تمام این ارتباطات را کنترل می‌کنند. بنابراین با دستکاری این نورون‌ها می‌توان تغییری در اشتهای افراد به وجود آورد.

cdk

راه درمان چاقی با استفاده از سلول‌های عصبی گلوتاماترژیک چیست؟

محققان امید دارند تا با کنترل عملکرد و فعال نگه داشتن سلول‌های عصبی گلوتاماترژیک، جلوی پرخوری و در نتیجه افزایش چاقی را بگیرند. البته این آزمایش بر روی موش‌ها انجام شده است اما امیدواریم در آینده این آزمایشات را بر روی مغز انسان‌ها نیز انجام دهند.

درمان چاقی با کنترل پرخوری

محققان امیدوارند با استفاده از روش‌های ژنتیکی و شیمیایی این نورون‌های مغزی کشف شده (نورون‌های Vglut2 در هیپوتالاموس جانبی مغز) را برای درمان بی اشتهایی یا پرخوری عصبی مورد هدف قرار دهند. آن‌ها بر این امیدند که ممکن است بتوانند نورون‌های این بخش از مغز را طوری دستکاری کنند که بی اشتهای عصبی را درمان کرده و جلوی پرخوری و اشتهای زیاد افراد چاق را بگیرند.

در صورتی که سوال پزشکی خاصی دارید، می‌توانید به بخش مشاوره پزشکی آنلاین سایت پزشکی دکتر سوشا مراجعه کرده و سؤالات خود را مطرح نمایید.

 

چاقی سلامت لاغری مواد غذایی موش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر