کد خبر: 774903 A

اما چگونه با پرداخت هزینه کم یک سفر راحت داشته باشیم؟ چه مواردی را با خود به همراه ببریم؟ این نکات را باید قبل از خرید بلیط اتوبوس بدانید.

سفر با اتوبوس یکی از سفرهای ارزان قیمت و به صرفه است که دانشجویان به آن علافه زیادی دارند. علت آن هم کاملا مشخص است قیمت آن است! یک دانشجو شاید شغل مناسبی برای پرداخت هزینه های زیاد هواپیما و یا حتی قطار را نداشته باشد، به همین دلیل است که به دنبال یک جایگزین باید بگردد. اما چگونه با پرداخت هزینه کم یک سفر راحت داشته باشیم؟ چه مواردی را با خود به همراه ببریم؟ این نکات را باید قبل از خرید بلیط اتوبوس بدانید. 

آیا حق و حقوق خود را می دانید؟

 این حق شماست که بدانید در یک سفر با  اتوبوس چه مسیری را برای رسیدن به مقصد طی و از چه جاده‌ها و شهرهایی گذر می‌کند. معمولا شرکت‌های حمل و نقل، هنگام صدور بلیت، مسیر سفر را به شما اطلاع می‌دهند. نرخ خدمات حمل و نقل مسافر با اتوبوس هر سال را وزارت راه و ترابری از سوی سازمان حمل و نقل پایانه‌های کشور صادر می‌کند.

شرکت‌های مسافربری باید در صورت درخواست شما بدون دریافت وجه اضافی، بلیت صادره را تمدید کنند. برای کودکان زیر ۵ سال که صندلی جداگانه‌ای به آنها اختصاص نمی‌یابد، خدمات حمل و نقل رایگان است. شرکت‌های مسافربری ملزم هستند در همان ساعتی که در بلیت شما درج شده وسیله نقلیه مناسبی برای سفر شما آماده کنند، ولی در صورت تاخیر بیش از یک ساعت در حرکت وسیله نقلیه عمومی، شرکت ملزم به تامین وسیله نقلیه جایگزین و یا استرداد کل مبلغ بلیت در صورت درخواست مسافر است. پس قبل از خرید بلیط اتوبوس به این نکته توجه کنید.

اگر شما تا یک ساعت قبل از آغاز سفر نوروزی از سفر منصرف شوید شرکت‌های مسافربری با کسر ۱۰ درصد کل مبلغ بلیت، پول بلیت را به شما باز می‌گردانند. فراموش نکنید اگر اتوبوس شما در طول سفر دچار نقص فنی شد و از ادامه سفر بازماند، شرکت حمل و نقل موظف است بدون ایجاد هزینه اضافی و در اسرع وقت، وسیله مناسب را برای انتقال مسافران فراهم کند.

به نکات بهداشتی و سلامت دقت بیشتری بکنید

 رانندگان اتوبوس‌ها را شرکت‌های حمل و نقل از میان افرادی که صلاحیت اخلاقی و حرفه‌ای دارند و آزمون‌های لازم را گذرانده‌اند، برمی‌گزینند. کارکنان اتوبوس در طول سفر نوروزی موظفند اصول اخلاقی و شئونات اسلامی را رعایت کنند. همچنین در زمان و مکان مناسب برای بجا آوردن نماز توقف کنند. فراموش نکنید رعایت اصول بهداشتی اتوبوس تحت نظارت مسوولان شرکت مسافربری است و شما می‌توانید اگر شکایتی در این زمینه داشته باشید این شکایت را با این مسوولان در میان بگذارید.

پذیرایی از مسافران در داخل اتوبوس و ارائه آب آشامیدنی باید با استفاده از ظروف یک‌بارمصرف استاندارد باشد.

ایمنی در اتوبوس را جدی بگیرید

اگر طول سفر نوروزی شما بیش از هشت ساعت است باید حتما یک راننده کمکی در اتوبوس شما حضور داشته باشد تا در هنگام خستگی و خواب‌آلودگی راننده اول جایش را با او عوض کند. هیچ راننده‌ای حق ندارد با سرعت غیرمجاز براند. فراموش نکنید سرنشینان اتوبوس برای حوادث احتمالی بیمه شده‌اند و اگر خدای‌نکرده حادثه‌ای در طول سفر رخ دهد شرکت بیمه‌گر در حد تعهدات خسارات وارده به مسافران را جبران می‌کند.

برای سفر چقدر بار می توانم حمل کنم؟

شما در طول مسافرت با اتوبوس می‌توانید ۲۰ کیلوگرم بار را به ازای هر نفر همراه ببرید و اصلا لازم نیست بابت آن هزینه اضافی به شرکت اتوبوسرانی بپردازید. وقتی شما بار و وسایل‌تان را تحویل می‌دهید مسوولیت نگهداری آن برعهده شرکت مسافربری است. مسافران باید در قبال تحویل بارشان به شرکت مسافربری، برچسب شماره‌دار مربوط به بار خود را دریافت کنند.

اگر بد خواب هستید توجه کنید

اگر شما در طول سفر با اتوبوس خواب‌تان نمی‌برد و چندین ساعت کلافه می‌شوید می‌توانید قبل از سفر یک عدد قرص خواب‌آور ضعیف با تجویز پزشک‌تان مصرف کنید.

استفاده از هدفون را فراموش نکنید

اگر سر و صدای مسافران، گریه کودکان و حتی رفت و آمد ماشین‌ها در جاده شما را ناراحت می‌کند می‌توانید یک هدفون همراه ببرید و در طول سفر با اتوبوس به‌خصوص در طول شب گوش‌هایتان را با آن بپوشانید.

از شرکت مسافربری مشهور خرید کنید

ممکن است شما بلیت ‌گران‌تری بخرید ولی در عوض سفر نوروزی‌تان را در اتوبوسی سپری می‌کنید که ایمن‌تر است. خدمات بیشتری به شما ارائه می‌شود و صندلی‌های بهتری دارد بنابراین شرکت‌های مسافربری برتر را انتخاب کنید.

دور رستوران های بین راهی را خط بکشید

باید گفت در رستوران بین‌راهی استانداردی وجود ندارد. سطح بهداشت این واحدها در حد ابتدایی است. اگر مجبورید در این مکان‌ها غذا بخورید دست‌کم آنهایی را برگزینید که معتبرتر هستند. اگر چه معمولا رانندگان اتوبوس در رستوران‌های خاص توقف می‌کنند و استفاده از رستوران بهتر، ‌مقدور نیست ولی برای ارزیابی سطح بهداشت این رستوران‌ها به وضعیت دستشویی‌ها، لباس کارگران،‌ نظافت میزها، حضور حشرات و تمیزی وسایل غذا مثل چاقو و چنگال و لیوان دقت کنید.

تفاوت سفر با اتویوس و قطار چیست؟ کدامیک را انتخاب کنیم؟

  • ازلحاظ هزینه بلیط، قطارها رنج قیمتی بالاتر و وسیع‌تری دارند؛ اما نا گفته نماند که در بعضی قطارهای اتوبوسی قیمتی پایین‌تر از قیمت بلیط اتوبوس هم می‌بینیم.
  • متأسفانه به دلیل نبود شبکه ریلی در تمام نقاط کشور امکان استفاده از آن در تمام ‌مسیرها فراهم نیست دراین میان اتوبوس‌ها توانسته‌اند با خدمت‌رسانی در تمامی خطوط بین‌شهری از این جنبه از قطارها پیشی بگیرند.
  • ازلحاظ امنیت، اتوبوس امنیت پایینی دارد وهمان طور که در اخبار می‌بینیم خطاهای انسانی در حین رانندگی و یا فرسودگی اتوبوس و یا شرایط بد جوی در فصل‌های سرد سال سبب اتفاقات ناخوشایندی برای مسافران می‌شود.
  • ازلحاظ راحت بودن سفر، حتی سفر با قطارهای با کمترین امکانات نیز هم راحت تر از اتوبوس است. مهم‌ترین ویژگی‌اش هم این است که شما در قطارها به‌راحتی در هر زمان به سرویس بهداشتی، برق موردنیاز گوشی و تبلت و مواد غذایی دسترسی دارید و با خیالی آسوده از مسیر سفر خود لذت می‌برید.
اتوبوس حمل و نقل دانشجو سازمان حمل و نقل گریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر