کد خبر: 772731 A

بسیاری از شرکت ها و کارخانجات برای امنیت کارکنان خود برای آنها لباس کار درنظر می گیرند.ویژگی ها ی یک لباس کار بسته به محیطی دارد که افراد در آن جا کار می کنند.این لباس کار در حقیقت پوششی است که شامل وسیله های حفاظتی افراد می شود.

1.لباس کار باید به نحوی باشد که افراد را از خطرات احتمالی حفظ کند.

2. لباس کار باید کاملا متناسب با سایز افراد و به اندازه دوخته شود.

3.اگر وجود آستین بلند برای کارکنان مزاحمت ایجاد می کند باید از لباس آستین کوتاه استفاده کنند.

4.افرادی که با ماشین آلات سروکار دارند باید از لباس کاری استفاده کنند که کاملا پوشیده باشد و از آویز کردن ابزار و داشتن ساعت،کلید و ... جلوگیری کنند.

5.کارکنانی که در محیط های آلوده مشغولند و مدام در معرض گرد و خاک قرار دارند و یا با مواد اشتعال زا و مسموم کننده سروکار دارند نباید از لباس های جیب دار و حتی لبه دارو ... استفاده کنند.چون گرد و خاک در منافذ باقی می ماند.

6.بعضی از افراد با مواد خورنده سروکار دارند باید از لباس کاری استفاده کنند که گازوآب نتواند در آن نفوذ کند.جنس لباس کار بر طبق نوع ماده ی استفاده شده تعیین می گردد.

7.لباس نسوز باید یک سره باشد و بخش های آن شامل کلاه،دستکش و کفش به صورت یک تکه باشد.

8.لباس افرادی که با مواد اسیدی یا رادیواکتیو سروکار دارند باید کاملا یکپارچه بوده و هیچ منافذی نداشته باشد.همینطور شامل کفش،کلاه و دستکش مخصوص نیز باشد.

9.کارکنانی که در مناطق سردسیر کار می کنند باید از لباس کار بارانی که کلاه در سر لباس داشته باشد،استفاده کنند و جنس پارچه نیز باید ضد آب باشد.اگر منطقه معتدل باشد آستر نخی و اگر سرد باشد آستر پشمی توصیه می شود.

شیظب

           

وسایل حفاظتی مناسب انواع مشاغل

1. کارگر برق کار و مخابرات : دسته های عایق الکتریسیته،کفش ایمنی عایق،دستکش و اگر لازم باشد کمربند ایمنی استفاده می شود.

2. کارگر ساختمانی :لباس کار این افراد باید دارای کمربند و کلاه ایمنی،کفش ایمنی و دستکش لاستیک باشد.

3. کارگر تراشکار :لباس کار این دسته از کارکنان باید دارای سربند ، مچ بندعینک تراشکاری و کفش ایمنی باشد.

4. جوشکار و کمک جوشکار :افراد در این حوضه باید از لباس کاری استفاده کنند که همراه با عینک یا ماسک جوشکاری باشد.کلاه و کفش ایمنی،پیش بند چرمی و گاهی اوقات کمربند ایمنی نیز لازم می باشد.

5. کارگر رنگ کار یا نقاش :ماسک کاغذی یک بار مصرف،چکمه پلاستیکی،کلاه پلاستیکی گوشی دار و دستکش یک بار مصرف جزء لباس کار این افراد می باشد.

6. کارگر شیشه گر :گتر و دستکش چرمی ،عینک حفاظتی و نیز پیش بند چرمی برای این دسته از افراد ضروری می باشد.

7. کارگر مقنی یا چاه کن :دستکش و چکمه لاستیکی،کلاه و کمربند ایمنی،طناب نجات،چراغ قوه،ماسک دارای کپسول اکسیژن و گاهی اوقات ماسک ضد گاز و عینک حفاظتی برای جلوگیری از گرد و غبارلازم است.

8. کار با مایعات شیمیایی یا اسیدها :دستکش و پوتین پلاستیکی ساق بلند،پیش بند و ژاکت پلاستیکی و عینکی ضد اسید برای این افراد مناسب است.

9. کارگر نجار :لباس کار این کارکنان باید دارای کفش و دستکش چرمی و ماسک ضد غبار باشد.

10. کارگر مکانیک :این افراد باید دارای کفش ایمنی،دستکش چرمی و همینطور عینکی مخصوص تراشکاری باشند.

11. کارگر ریخته گر و قالب ریز :این افراد باید دارای ماسک مخصوص بخارات مضر باشند و لباس کار آن ها شامل پیش بند نسوز،عینک مخصوص،کلاه و دستکش می باشد.

12. کارگر توربین بخار :کفش این افراد باید تخت و لاستیکی باشد و گوشی حفاظتی و دستکش ایمنی برای آنان لازم است.

13. کارگر آهنگر :عینک تراشکاری برای این کارگران ضروری است و هم چنین لباس کار آن ها باید دارای پیش بند و دستکش چرمی،کفش ایمنی و گاهی گوشی حفاظتی است.

14. حلبی ساز :پیش بند کارکنان حلبی ساز باید چرمی باشد.لباس کار آنان باید دارای دستکشی کف چرم و کفش ایمنی نیز باشد.

15. کارگر آزمایشگاه :گتر حفاظتی،ماسکی که مانع ازر نفوذ بخارات مضر باشد،دستکش و پیش بند پلاستیکی و عینک ضد اسید از مواردی است که در لباس کار این افراد باید رعایت شود.

16. کارگر معدن:لباس این کارگران باید دارای دستکش و ماسک حفاظتی باشد.کمربند مجهز به طناب نجات،چراغ ایمنی،کلاه ایمنی،پوتین ساق بلند لاستیکی از دیگر موارد در لباس کار این دسته از افراد است.

17. کارگر چاپخانه :لباس کار این دسته از کارکنان دارای ماسکی معمولی برای بخارات مضر می باشد.این افراد همچنین باید چکمه،دستکش و پیش بند پلاستیکی به همراه داشته باشند.

18. کارگر سردخانه :لباس کامل سردخانه شامل پوتین و کلاه ایمنی،پیش بند و دستکش حفاظتی می باشد.

شصق

 

19. جا به جا کردن اشیا سنگین :افرادی که با اشیاء سنگین سروکار دارند باید از کلاه و پوتین ایمنی و هم چنین دستکش چرمی استفاده کنند.این افراد باید از کلاه بسیار مقاوم اما سبک استفاده کنند.

انواع کفش ایمنی :

  • کفش ایمنی پلاستیکی از صدمات شیمیایی جلوگیری می کند
  • کفش ایمنی کفه فلزی در برابر سوراخ شدن مقاوم است
  • کفش ایمنی با کف پایی مخصوص از پنجه , قوزک و تمام قسمت های پا در موقع دویدن محافظت می کند
  • کفش ایمنی پنجه فولادی , پنجه ی پا در برابر فشار و ضربه مواظبت می کند 
  • کفش ایمنی از جنس بوتیل از پا در مقابل مواد خورنده مواظبت می کند
  • کفش ایمنی از جنس پلاستیک سخت که در مقابل جریان برق عایق است

در ادامه به شرح انواع لباس کار و نیاز کارمندان طبق دسته بندی شغلی می پردازیم.هرچه الیافی که در پارچه به کار می رود بهتر باشد،تبادل حرارتی راحت تر انجام می شود.

لباس کارها طبق شرایط دوخته می شوند مثلا افرادی که با حرارت درارتباطند باید لباس کاری با پوشش آلومنیوم داشته باشند که 90% اشعه ی مادون قرمز را برگشت می دهد.لباس کارهای متفاوتی من جمله عایق رطوبت و سرما،ضد حرارت،ضد مواد شیمیایی و رادیو اکتیو و ... موجود است.

منبع: لباس کار

 

 

 

سرما گاز مخابرات کلاه ایمنی چکمه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر