کد خبر: 771190 A

وکالت جزء عقود بسیار رایج می باشد که امروزه از این عقود در صحنه‌های اجتماعی و اقتصادی و حتی بانک‌ها استفاده زیادی می کنند .وکیل و موکل برای انعقاد عقد وکالت، در مقابل همدیگر حق و تکلیف می‌یابند و روابط حقوقی، وظایف و مسئولیت‌های متقابلی را نسبت به هم خواهند داشت.

در کل وکالت در لغت به معنای واگذار کردن یا تفویض کردن می باشد و با همین لغات می توان آن را تعریف نمود. اما معنای آن در اصطلاحات حقوقی را می توان در ماده ۶۵۶ مشاهده نمود. طبق ماده 656 قانون مدنی ایران وکالت را می توان این گونه تعریف نمود: «وکالت عقدی است که به موجب آن، یکی از طرفین طرف دیگر را بر انجام امری نایب خود قرار می‌دهد.»

وجود پرونده های متنوع حقوقی و کیفری در شهر بزرگی مانند اصفهان تجربیات بسیاری را برای یک وکیل در اصفهان به همراه دارد و تجارب و دانش وی را ارتقا خواهد داد. بنابراین در انتخاب بهترین وکیل اصفهان توجه به مواردی همچون تجربه و کارکشته بودن وکیل پایه یک در اصفهان با رزومه ای درخشان در زمینه امور حقوقی حائز اهمیت است.

اگر هنوز هم در انتخاب بهترین وکیل اصفهان تردید دارید ، آشنایی با خدمات موسسه حقوقی حامد امیری در اصفهان می تواند تردید شما را به یقین تبدیل کند تا انتخابی منطقی تر داشته باشید. ارائه خدمات حرفه ای در تمامی امور حقوقی در موسسه وکالتی حامد امیری به صورت حضوری و غیر حضوری در اصفهان و در سطح کشور انتخابی مطمئن برای وکالت در امور حقوقی خواهد بود. همچنین با فراهم آوردن امکان مشاور حقوقی انلاین مسائل حقوقی خود را به صورت آنی با مشاور حقوقی در اصفهان در میان بگذارید و در هزینه های دادرسی صرفه جویی نمایید. با سامانه رزرو نوبت آنلاین وب سایت hamedamiri.com نیز می توانید به راحتی نوبت مشاوره حضوری و غیر حضوری خود را ثبت نمایید.

بررسی انواع وکالت

وکالت به ۲ دسته تقسیم می‌شود: مطلق و مقید.

وکالت مطلق به این معنا است که شخصی به منظور رسیدگی به تمامی امور وکیل شود و که این امور شامل امور اداری و مالی موکل می باشد. از جمله این امور مالی و اداری خرید و فروش و یا پرداخت هزینه های خانواده می باشد. به خاطر همین، در این زمینه کارها و امور، وکیل به اجازه موکل خود نیازی ندارد.

معنای وکالت مقید هم این است که مورد و موضوع وکالت کاملا مشخص و واضح می باشد و زمینه فعالیت وکیل فقط باید در همان زمینه و مورد معین، باشد و به آن عمل کند. برای مثال این امور مشخص می تواند شامل خرید خانه یا فروش ماشین باشد.  البته اگر در شهر اصفهان زندگی می کنید و برای امور مالی و اداری یا امور مشخص خود به دنبال وکیل پایه یک در اصفهان و همچنین مشاوره وکالت در اصفهان هستید لازم است با جستجوی دقیقی آن را شناسایی و پیدا کنید.

تقسیم وکالت ها از نظر شکلی

وکالت از نظر شکل به وکالت های رسمی یا عادی یا شفاهی تقسیم بندی می گردد. موضوع و مورد وکالت باید به شکلی باشد که به موجب قانون یا حتی در انحصار فردی نباشد، مثلا وکالتی که در مجلس معامله باید خود فرد عمل کند و نمی‌تواند دیگری را وکیل خود قرار دهد. علاوه بر این خود فرد موکل باید قادر باشد آن را انجام دهد.

حدود وکالت

برای حدود وکالت، طبق ماده ۶۶۳  که مقرر کرده است: «وکیل نمی‌تواند عملی را که خارج از حدود وکالت است انجام دهد». و همچنین طبق ماده ۶۶۱: «در صورتی که وکالت به طور مطلق داده شده و قیدی در آن نیامده، مربوط به اداره اموال خواهد بود.»

 

مورد وکالت

جهت توضیح مورد وکالت ، می‌توان به شکل خلاصه به موارد زیر اشاره کرد:

1. مورد وکالت نباید جزء مواردی باشد که به ضرورت قانون مباشرت شخص اصیل توجه داشته باشد و آن را ضروری ببیند، برای مثال مورد وکالت در سوگند.

2. مورد دوم این است که وکالت باید حتما معلوم باشد؛ بنابراین زمانی که به شکل مطلق درآمد، محدود به امور اداری و تصرفات مادی می‌شود.

3. مورد وکالت می‌تواند شامل امور مادی یا حقوقی باشد؛ برای مثال وکالت در عقد نکاح یک امر حقوقی می باشد، ولی در مقابل وکالت در اخذ ثمن و وکالت در پرداخت مالیات جزء تصرف مادی محسوب می گردند. به طور کلی می توان گفت که وکالت در همه امور می تواند انجام گیرد، مگر اینکه مباشرت اصیل به طور قانونی لازم و ضروری باشد.

وکالت در توکیل

وکیل برای محول کردن کاری که در وکالت بر عهده وی می باشد به شخص دیگر نیاز به تصریح دارد. در غیر این صورت، شخص ثالث در برابر موکل مسئول خسارات خواهد شد و باید خسارت بدهد. در صورت وجود چند وکیل در یک وکالت ، امکان دارد یا همه با هم وکالت کنند یا به شکل مستقل این کار را انجام دهند. اگر وکالت رایگان بود، قید نشده باشد، این به این معناست که این وکالت با اجرت خواهد بود. بنابراین، طرفین هر موقع مایلند می‌توانند قرارداد وکالت را به هم بزنند.

وکالت به طرق ذیل مرتفع می‌شود:

موکل که وکیل را از وکالت غزل نماید.

فوت با جنون موکل و وکیل

عقد وکالت زمانی از بین می رود که وکیل یا موکل فوت شود و یا دچار جنون شوند.

طبق قانون موکل این امکان را دارد که هر وقت خواست وکیل خود را عزل نماید. و همچنین طرفین می توانند بلاعزل وکالت را در قرارداد شرط نمایند. نکته قابل توجه این است که بلاعزل بودن وکیل نمی تواند مانع انجام امور از طرف موکل بشود.

انتخاب وکیل اصفهان مستلزم تلاش و تحقیق موشکافانه می باشد. تا با خیالت راحت و بدون نگرانی به امور شما رسیدگی نماید. با توجه به حدود و اختیارات وکیل و همچنین موارد ذکر شده، خیلی از افراد به دنبال وکیل دادگستری اصفهان هستند. این افراد باید با توجه به نوع تقاضای خود درصدد شناخت وکیل مناسبی جهت راهنمایی و مشاوره های اولیه تا رفع مشکلات آن ها باشند. همچنین با راه های راحت تری مانند مشاور حقوقی آنلاین موسه حقوقی حامد امیری در اصفهان و ثبت نوبت حضوری و غیر حضوری خود از طریق سامانه رزرو نوبت که در اختیار افراد قرار می گیرد می توانند مشاوره ی خود را به راحتی دریافت نمایند.

اجتماعی و اقتصادی اصفهان درآمد قانون مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر