کد خبر: 757172 A

جامعه ایران در حال پیر شدن می‎‌‌باشد و طبق آمارها تا سال 2030، از هر 4 نفر ایرانی یک نفر بالای سن 60 سال و سالمند می­باشد. دوران سالمندی، شرایط زندگی متفاوت همراه با برخی بیماری‌ها را در بر دارد. یکی از این بیماریها آلزایمر یا زوال عقل می‌باشد که در برخی از سالمندان خود را نشان می‌دهد که نگرانی­های فرزندان و خانواده علاوه بر دیگر شرایط فرد سالمند را در پی خواهد داشت.

ایلنا؛ برای خانواده و اقوام فرد مبتلا به آلزایمر بسیار دشوار است که عزیزشان موارد یا حتی گفتگوی دقایقی پیش را به یاد نیاورد. خانواده تمایل داشته تا فردی مراقبت‌های لازم را از سالمند انجام دهد بدون آنکه سالمند احساس ناراحتی کند، بهترین انتخاب پرستار سالمند می‌باشد تا مراقبت از سالمند را بر عهده بگیرد و در کنار وظایف نگهداری، دارو و غذای سالمند را به موقع بدهد.

نگهداری از سالمند آلزایمری

زمانی که آلزایمر در مراحل اولیه می‌باشد ، خانواده فرد بیمار میتواند از او نگهداری و مراقبت کند، اما با تشدید آلزایمر، نیاز به یک پرستار برای نگهداری از سالمند آلزایمری می‌باشد که این بیماری و تغییر رفتارهای سالمند را درک کند.

آگاهی از نیازهای سالمند مبتلا به آلزایمر و کارهای روزمره وی به پرستار کمک بسیاری می­کند و دانستن این اطلاعات در برقراری ارتباط پرستار با بیمار موثر بوده و خانواده و پرستار می­بایست همواره از نگاه سالمندشان به اطراف نگاه کنند. توصیه می‌شود که موارد محیطی که برای فرد آزار دهنده یا استرس آور است یا تغییر رفتار وی را تشدید کرده از محیط دور یا حذف نمائید.

bigstock-Senior-Man-85464194_preview

شناخت تغییر رفتار در مبتلایان به آلزایمر

رعایت این موارد در بهبود عکس العمل و رفتار سالمند بسیار موثر می باشد.

  • خودرا در جایگاه او قرار دهید و به زبان بدن فرد آلزایمری توجه کنید، احساس و خواسته­­ی وی را درک کنید.
  • بررسی کنید که چه چیزی باعث میشود که فرد دچار آلزایمر دچار تغییر رفتار و بدخلقی میشود و آن را برطرف کنید.
  • بررسی کنید که آیا با تغییر محیط فعلی حس آرامش به فرد باز میگردد؟
  • واکنش نسبت به حالات و رفتار پرستار ممکن است موجب واکنش سالمند شود. در این خصوص پرستار باید به عکس العمل رفتاری خود نیز توجه کرده و در صورت اثر منفی در سالمند، رفتار‌های پرستار بایستی اصلاح گردد.

محیط مناسب برای سالمندان مبتلا  به آلزایمر

محیط مناسب و آرام و ایمن برای نگهداری از سالمند یا بیماری آلزایمری در نظر بگیرید. حفظ محیط مناسب در کاهش استرس و داشتن آرامش بسیار موثر است. در محیط زندگی فرد آلزایمری، مواردی مانند، صداها، نور، سایه، رنگ­ها، آینه ­ها و اشیاء منعکس کننده، تابلوها و تصاویر و ... که موجب استرس و تحریک بیمار بوده را اصلاح نمائید.

d99a3faecd5cb1ed4866c323a89dd99f

واکنش به مشکلات رفتاری بیمار آلزایمری کنترل شده باشد، در غیر اینصورت استرس وی را تشدید می­کند. در صورتی که از این رفتارها ناراحت شده، آرامش خود را حفظ کرده و صبور باشید. ترک لحظه‌ای محیط در کاهش عصبانیت و ناراحتی شما در برابر رفتارهای بیمار بازگرداننده آرامش شما است.

بیماران متفاوت روش­های متفاوتی برای کاهش استرس خواهند داشت. پرستار یا مراقب سالمند می‌تواند این روش­ها را آزمایش کرده و بهترین را انتخاب نماید. با توجه به شرایط جسمی بیمار، ورزش مناسبی را انتخاب کرده و او را همراهی کنید. اطمینان دهید که ورزش برای وی دشوار نخواهد بود. پیاده روی و ورزشهای نشسته نیز در برخی از سالمندان تاثیرات مثبتی دارد. علاوه براین، ورزش در روحیه مثبت فرد بیمار و پرستار اثر می­گذارد.

فعالیتهای روزانه و لذت بخش سالمند بیمار که فراموشی داشته در بازگشت وی به زندگی قبل کمک میکند. بنابراین فعالیتهایی چون آشپزی، آبیاری به گیاهان و گلدان­ها، خرید کردن و ... با همراهی پرستار سالمند از جمله آنهاست.

خاطره بازی یا مرور خاطرات گذشته با سالمند آلزایمری، به او آرامش می­دهد. چراکه این سالمندان شاید لحظه ای پیش را به یاد نیاورند اما گذشته دور را گاها بیاد می­آورند. در ضمن در یادآوری گذشته و خاطرات، سوالات کلی بپرسید.

افزایش استرس و نگرانی سالمند در ارتباط با افراد ناشناس، شاید به قطع روابط و دیدارهای فامیلی و ... انجامد ولی اهمیت ارتباط با دیگران، موثر در فعالیتهای جسمی و اجتماعی اوست. بنابراین دیدار و آشنایی تک به تک با افراد در این فعالیتها مناسب می باشد.

گوش کردن به موسیقی، مخصوصا موسیقی مورد علاقه سالمند به او آرامش می­دهد. در صورت تمایل و واکنش آرام سالمند هنگام صرف غذا یا استحمام برایش موسیقی دلخواه را بگذارید.

پرستار سالمند در منزل برای فرد آلزایمری بهترین گزینه می باشد تا وی در کنار خانواده و منزل خویش به زندگی ادامه دهد، اگر تمایل دارید تا اطلاعات لازم برای قیمت پرستار سالمند در منزل افراد آلزایمری را بدست بیاورید، با آسانیسم تماس حاصل نمایید تا در سریع‌ترین زمان، کارشناسان آسانیسم شما را راهنمایی نمایند. زمینه فعالیت آسانیسم در حوزه پرستار سالمند و پرستار کودک در منزل می‌باشد، کارشناسان ما برای پاسخگویی به سئوالات شما عزیزان آماده بوده.

آلزایمر ایران خانواده سالمندان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر