کد خبر: 754845 A

صنعت تزریق پلاستیک همواره در صدر موفق ترین صنایع کشور در بخش اقتصاد داخلی و خارجی و همچنین اشتغال زایی به شمار می آید.

ایلنا؛ صنعت پلاستیک همواره در صدر موفق ترین صنایع در بهبود شرایط اقتصادی کشور ایران به شمار می آید که در این گروه، تزریق پلاستیک مهمترین بخش اقتصادی و اشتغال زایی از این مجموعه می باشد. این صنعت با توجه به میزان بالای تقاضای محصولات تزریقی، چشم انداز فوق العاده ای در آینده پیش رو دارد. حضور کارخانجات و ماشین آلات تزریق پلاستیک موجب اشتغال زایی صدها کارگر مشغول به کار است و با در نظر گرفتن تولیدکنندگان ماشین آلات، این آمار به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

نقش صنعت پلاستیک در کارآفرینی و رونق اقتصادی

صنعت پلاستیک نه تنها با ایجاد حدود یک میلیون شغل در کشور، یکی از مهمترین بخش های صنعتی کشور است که در شرایط تحریمی نیز با صادرات و ارز آوری خود توانسته است کمک حال وضعیت اقتصادی کشور باشد. پویایی تولید، کارآفرینی و اشتغال، توسعه صادرات غیر نفتی و رونق اقتصادی از مهمترین دستاوردهای صنعت پلاستیک و تزریق آن در کشور می باشد.

مطابق با آمارهای ارائه شده، صنعت پلاستیک و پلیمر در ایران جزو 5 گروه صنایع ارز آور کشور قرار گرفته است. براساس این آمارهای وزارت صنعت، پنج رشته فعالیت که یکی از آنها محصولات لاستیک و پلاستیک می باشد، به لحاظ ارزشی توانسته اند بیشترین ارز آوری در سال 97 را به ارمغان بیاورند. ارزیابی صادرات این پنج غول صنعتی نشان می دهد آنها در مجموع توانسته اند بیش از 19 میلیارد دلار صادرات را به ثبت برساند. بر اساس آمارهای این وزارتخانه، صادرات محصولات لاستیک و پلاستیک در سال گذشته یک میلیارد و 101 میلیون دلار، گزارش شده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه در دو سال گذشته رشد بیش از 19 درصد را تجربه کرده است.

تزریق پلاستیک، صنعتی همگام با فناوری روز

مزایای فراوانی همچون انعطاف پذیری بالا، وزن سبک، شکل پذیری و رنگ پذیری تجهیزات تولید شده با پلاستیک، نسبت به سایر مواد اولیه و آلیاژها باعث گردیده تا صنعت تزریق پلاستیک در دنیا به مراتب از ایران بیشتر مورد توجه قرار گیرد. از این رو نگرش و زمینه های استفاده از محصولات تولید شده با پلاستیک باید در کشور اصلاح شود. همچنین با توجه به اینکه ترویج فرهنگ مصرف کالای ایرانی به رشد و توسعه اقتصادی، پویایی تولید، اشتغال زایی، شکوفایی صادرات، رفاه عمومی و ... منجر می شود تجاری سازی کالای تولید داخلی، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. علاوه بر این مدنظر قرار دادن نیاز صنایع خارجی، منجر به افزایش صادرات نیز می گردد که این امر به نوبه خود ضمن افزایش درآمدهای کشور، در نهایت به افزایش تولید نیز منجر خواهد شد.

تولید کنندگان داخلی همواره به دنبال استفاده از تکنولوژی نوین دستگاه تزریق پلاستیک، مواد اولیه با کیفیت از جمله انواع پلیمر، پلی اتیلن، پلی پروپیلن و مواد پلی استایرن در تولید کالای مرغوب و مشتری مداری هستند. بهره‌مندی واحدهای تولیدی محصولات پلاستیکی به فناوری روز دنیا از مزیت‌های مهم این صنعت است. به عبارت دیگر فناوری، راز درخشش صنعت پلاستیک است که باعث گردیده این صنعت فضای رشد و پیشرفت را دارا باشد، مشروط به اینکه همگام با فناوری روز دنیا رو به جلو حرکت کند.

محصولات قابل تولید با ماشین آلات تزریق پلاستیک

محصولاتی که با استفاده از دستگاه های تزریق پلاستیک ساخته می شوند تنها به محصولات خانگی خلاصه نمی شوند و صنایع بسیاری از تولیدات این ماشین آلات بهره می برند. ظروف پلاستیکی یکبار مصرف از مهمترین محصولات این صنعت به شمار می روند. اغلب اسباب بازی های پلاستیکی شامل عروسک ها و سازه های پلاستیکی با این دستگاه های تولید می شوند.

در صنعت آب و فاضلاب نیز محصولاتی شامل انواع واشرها و اورینگ های پلاستیکی مخصوص لوله های فاضلاب با استفاده از این دستگاه ها تولید می شوند.

در صنعت پزشکی تولید لوله های آزمایشگاهی، سرنگ و سایر قطعات پزشکی از این تجهیزات بهره می برند.

صنایع خودرویی یکی از پرکاربردترین صنایع در استفاده از دستگاه های تزریق پلاستیک می باشند. بسیاری از تجهیزات پلاستیکی به کار رفته در قطعات خودرو از جمله سپر خودرو، فرمان، روکش درب ها و غیره به وسیله این ماشین آلات تولید می شوند.

دستگاه سبدزنی و ماشین آلات سبد زنی مهمترین تجهیزاتی هستند که به کمک صنعت کشاورزی آمده و در جهت تولید انواع سبدهای پلاستیکی میوه و گلدان های پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرند.

تولید بیشتر قطعات پلاستیکی تلفن های همراه، داکت های پلاستیکی و سایر تجهیزات رادیویی به کمک ماشین تزریق صورت می پذیرد.

انواع محصولات پی وی سی که بیشتر در صنعت ساختمان کاربرد دارند نیز از جمله محصولاتی هستند که به وسیله ماشین های تزریق پلاستیک PVC تولید می شوند.

Untitled-5

لزوم رعایت استانداردهای سلامت در تولید محصولات پلاستیکی

لوازم خانگی پلاستیکی که با دستگاه های تزریق پلاستیک تولید می شوند باید مطابقت با استانداردهای روز دنیا و همچنین متشکل از مواد اولیه مرغوب باشند که سطح تکنولوژی تولید این گونه لوازم در ایران چیزی از صنایع جهان کم ندارد. اما مهمترین مسئله ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است از آنجا که این ظروف به طور مستقیم با سلامت انسان ارتباط دارند بنابراین باید متناسب با استاندارد های روز دنیا تولید شوند. برای ساخت لوازم پلاستیکی آشپزخانه مجموعه ای از آزمایشات لازم از قبیل تست Food Grade بر روی ماده پلاستیک اولیه صورت می گیرد. سپس با تکیه بر دانش روز و استفاده از بروزترین تجهیزات و قالب تزریق پلاستیک، لوازم پلاستیکی آشپزخانه متناسب در طرح ها و رنگ های گوناگون تولید می شوند.

جایگاه شرکت های داخلی در صنعت تزریق پلاستیک کشور

در منزل هر ایرانی چه از لحاظ تجهیزات ساختمانی و چه از لحاظ لوازم خانگی، حجم قابل توجهی از لوازم با مواد اولیه پلاستیکی تولید می شود که براساس این حجم از تولید و در نتیجه تقاضا، سرمایه گذاری مناسبی طی 10 ساله گذشته در صنعت پلاستیک کشور صورت گرفته و صنعتگران خوبی در این حوزه رشد و نمو پیدا کرده اند.

صنعت ظروف پلاستیک در ایران از پیشرفت مناسبی برخوردار است، این صنعت در تامین مواد اولیه تولید نیاز زیادی به خارج از کشور ندارد و به عبارت بهتر بخش عمده ای از مواد اولیه صنایع پلاستیک خوشبختانه در داخل کشور تولید می‌شود. در حال حاضر بازار محصولات پلاستیکی به وسیله برندهای داخلی قبضه شده به طوری که اجازه خودنمایی به تولید کنندگان ترک و چینی را نمی‌دهد. صنعت پلاستیک در کشور بر مدار رونق و بالندگی قرار دارد، تولید کنندگان خارجی دیگر نمی توانند در بازار ایران عرض اندام کنند.

خوشبختانه تولیدکنندگان بزرگی در کشور ما در زمینه تولید دستگاه های تزریق پلاستیک فعالیت دارند که توانسته اند وابستگی ما به واردات این دستگاه ها به میزان قابل توجهی کاهش دهند. از جمله این شرکت ها و کارخانجات می توان به شرکت اطلس ماشین پلیمر اشاره نمود که در کنار سایر شرکت های بزرگی همچون شرکت ماشین های تزریق پلاستیک پولاد و شرکت نکو بهینه ماشین به فعالیت می پردازند.

اطلس ماشین پلیمر، ارائه کننده دستگاه های تزریق پلاستیک

شرکت اطلس ماشین پلیمر ارائه کننده دستگاه ها و ماشین آلات تزریق پلاستیک سابقه ای طولانی و درخشان در تولید این دستگاه ها دارد. از جمله خصوصیات بارز و این برند از ماشین آلات می توان به تناژهای متنوع با کیفیت و عملکرد عالی و دقیق اشاره نمود. ویژگی دستگاه های ارائه شده توسط این شرکت پیشرفته و کم مصرف بودن، و همچنین سرعت تزریق بالا می باشد.

Untitled-6

شرکت اطلس ماشین پلیمر به عنوان نماینده شرکت هایدا کشور چین، به کمک دستگاه های پیشرفته تزریق پلاستیک پتانسیل تولید انواع مختلف محصولات اعم از اسباب بازی، قطعات آب و فاضلاب، ظروف پلاستیکی، لوازم پزشکی، لوازم خانگی، صنعت خودرو، صنعت باغبانی و کشاورزی، لوازم تزئینی و صنعت ساختمان را دارد.

انواع ماشین های تزریق پلاستیک شرکت اطلس ماشین پلیمر

دستگاه ها و ماشین آلات تزریق پلاستیک شرکت اطلس ماشین پلیمر، از سه گروه اصلی به شرح زیر تشکیل شده است:

سری HDX

ماشین آلات سری HDX با کاربری عمومی، یکی از پر فروش ترین و کارآمد ترین دستگاه های تزریق این شرکت از لحاظ قیمت و کارایی می باشد. این سری در عین سادگی توان تولید بیش از 95 درصد از مصنوعات پلاستیکی را دارا می باشد.

سری HDJS

سری HDJS سروو موتور از لحاظ مصرف برق و انرژی به میزان 20 الی 80 درصد و سرعت و دقت و عملکرد بالا (کمتر از 0.05 ثانیه) جهت تولید قطعات حساس در مونتاژ و جداره ضخیم که دارای تایم خنک کاری طولانی می باشند مورد استفاده قرار میگیرد.

بازه تناژ این سری از ماشین های تزریق پلاستیک، بازه ی گسترده تناژ سری HDX و HDJS از 50 تا 3300 تن است که بازه خروجی محصولات آن ها نیز بین 50 تا 50224 گرم می باشد. 

سری HDL

سری HDL تزیق پلاستیک مجهز به سیستم درایو و سروو موتور جهت صرفه جویی در مصرف انرژی با دقت بالا می باشد. در این سری از دستگاه ها از سیستم کنترل هوشمند جهت دسترسی آسان تر استفاده شده است. این سری با بهره گیری از طراحی مدولار و استفاده از قطعات هیدرولیکی با برندهای معتبر جهانی، کیفیت بیشتر محصول را تضمین می کند. تناژ سری HDL از 50 تا 3300 تن است که محصولاتی از 55 تا 40126 گرم تولید می کند.

ارز اشتغال اقتصاد پلاستیک جهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر