کد خبر: 737950 A

در عصرامروز درتمام کشورهای صنعتی پیش رفته برای اینکه درانباشته کردن و کم کردن زمان صرفه جویی کنند از ابزارهای از پیش ساخته تولید و ساخت استفاده می کنند. یکی از ابزارات پیش ساخته، دیوارهای پیش ساخته بتنی هستند که تاریخ استفاده از این ابزارات بعد از جنگ جهانی دوم است که برای بازسازی خانه های ویران شده توسط جنگ استفاده می شد.

ایلنا؛ فرایند ساخت پانل

اگر که کمی مطاعه داشته باشید می دانید پانل دارای ساختاری سبک می باشد که درهر دو طرف آن از دو لایه تشکیل شده و در میان آن دو لایه ای که در طرف پانل وجود دارد موادی نرم و سبک وجود دارد که از آن به منظورعایق استفاده می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را کلمل بخوانید.

مراحل ساخت پانل به دو روش انجام می شود.

مراحل ساخت پانل به دو صورت قابل انجام است:

1) ساخت پانل دیواری و پانل سقفی- کانتینیوز (continues):

یکی از مواد اولیه مورد نیازساخت پانل، ورق گالوانیزه است.دستگاهایی تعبیه شدند که به وسیله ربات های حساس مکانیکی و مکانیزه کنترل می شود تا این ورق گالوانیزه ها با مواد خاص از قبیل فوم پلی یورتان یا فوم پلی استایرن و همچنین چسب که بسیار ضروری است وارد آن شوند و بعد از انجام اقداماتی داخل دستگاه پانل به صورت های مختلف بسته به کاربدش و سفارش مشتری برش خورده و کامل شده بیرون میاید.

2) ساخت پانل- دیس کانتینیوز (discontinues):

این شیوه اقدامات تولید پانل به شکل مجزا از یکدیگر تولید می شود و یا اینکه قسمت به قسمت و به ترتیب می باشد. در این شیوه بخش های ساخت به دو مرحله پلی یورتان و پلی استایرن بخش بندی می شوند.

روش دیس کانتینیوز پانل دیواری و پانل سقفی پلی یورتان به شکل زیر انجام می شود:

- اولین کار این است که ورق های گالوانیزه را به کمک دستگاه فرم دهنده تعبیه شده قاش می زنند.

-این ورق ها دریکسری قالب های مختص خود گذاشته می شوند به گونه ای که میان

 آن ها حتما پوچ و خالی باشد

- و فضای خالی موجد در بین دو لایه را همچنبن با فوم پلی یورتان پر می کنند.

- مرحله آخر این است که به وسیله گرم و سرد کردن فوم موجود، آن را خشک کرده و از قالب مختص خود خارج می شود.

روش دیس کانتینیوز پانل دیواری و پانل سقفی  پلی استایرن به این شکل انجام می شود:

- مرحله اول این است که این ورق ها را در دستگاه هایی فرم دهنده به آن که به صورت رولی هستند قرار می دهند تا به اندازه دلخواه و مناسب قاش و برش بخورد.

- به وسیله دستگاه بخصوص برای برش دادن فوم پلی استایرن برای تولید حاضر می شود.

- درمرحله آخر فوم پلی استایرن را به همراه ورق گالوانیزه با استفاده ازچسب به خصوص چسبانده، محکم پرس شده و خشک می شود که این رویه ساخت دارای پانل دیواری و پانل سقفی میباشد.

مزایای استفاده از پانل:

• بسیار سبک

• قابل حمل

• نصب راحت و سریع

• عایق بودن دربرابر صدا

• عایق بودن در برابر گرما و سرما

• مقاومت بالا در مقابل رطوبت

• هزینه کم

•قابلیت مقاومت بالا در مقابل زلزله

• وزن کم سازه

• سرعت اجرا بالا

•  طول عمر سازه را افزایش میدهد.

• قابلت مجدد نصب

• مقاومت بالا در مقابل حشرات موذی

• مقاوم بودن در زنگ زدگی

• بازیافت راحت

• داشتن انواع رنگ ها و تنوع

• شستشو آسان و سریع

• به فروش رسیدن سریع بعد از اتمام کار

• و...

0111555

دیوار پیش ساخته

در عصرامروز درتمام کشورهای صنعتی پیش رفته برای اینکه درانباشته کردن و کم کردن زمان صرفه جویی کنند از ابزارهای از پیش ساخته تولید و ساخت استفاده می کنند. یکی از ابزارات پیش ساخته، دیوارهای پیش ساخته بتنی هستند که تاریخ استفاده از این ابزارات بعد از جنگ جهانی دوم است که برای بازسازی خانه های ویران شده توسط جنگ استفاده می شد. این دیوارها به وسیله ی میله های فولادی تشکلیل شده اند که موجب مقاومت بالا آن ها درمقابل اتفاقات طبیعی مثل طوفان و زلزله ها می شود.

این دیواره های پیش ساخته همچنین با داشتن عرض و ارتفاع مشخص دیوار جداکننده میان سطح زمین های موجود و دیوار کشی ناحیه ها ، نیز نام دارندو از طرح های متنوع و رنگ های زیادی نیز برخوردارند.دیوارهای پیش ساخته بتنی از چندین ستون کناره ای و زیربنا جدا برای مقاومت عمودی و عرضی می باشند.

مصالح تشکیل دهنده دیوار پیش ساخته بتنی:

سیمان: ویژگی های سیمان مورد استفاده بایستی با استانداردهای جهانی، خصوصیات سیمان مدل 1 و 2 به شماره 389 ایران تطابق داشته باشد.

سنگدانه: ویژگی های آنهایی که مورد استفاده اند (ماسه 3-0 ، ماسه 6-0 ، شن عدسی 10-0 و شن نخودی15 -10)  باید تطابق با استاندارد جمهوری ایران به شماره 302  داشته باشد.

افزودنی: درجهت راحتی در انباشته کردن قالب ها ی به خصوص و رسیدن به سطحوح غیر شیب دار و صیقلی از ماده بالا ساده کننده با کیفیت عالی استفاده می شود.

آب: آب که مورد استفاده قرارمیگرد بایستی صیقل، پاکیزه و بدون ماده آلی ، قلیایی و اسیدی (آب شرب) که در جهت تولید مواد مضر هستند باشد. ویژگی های آب بایستی با استاندارد ملی کشورمان به شماره 14748 ( آب اختلاط بتن )تطابق داشته باشد.

میلگرد: میلگرد مصرفی، استاندارد A3آن مطابق با مقررات  با پایداری کششی زیاد (400 مگاپاسکال) می باشد.

 فرایند ساخت دیوار پیش ساخته بتنی :

  • به وسیله ی دستگاه میکسر تویین شفتبتن ریزی می شود.
  • حال  با استفاده از تراک میکسر همه ی مکانیزه به مرحله ی ساخت دیوار پیش ساخته بتنی انتقال می گردد.
  • پیش از اینکه اقدامات بتن ریزی صورت بگیرد، قالب به خصوص روغن کاری می شود،
  • کیفیت مجموعه های آرماتور کنترل می شوند و سپس در قالب های خود انقال می گیردند که بخاطر محافظت روکش میلگرد اسپپسر (فاصله انداز) درپیرامون این مجموعه ها قرار میگرند.
  • بتن ریزی به شکل خودجوش ریخته می شود، سطح کار پر می شود و بعد از گذشتن زمانی مراحل به عمل آوردن آغاز می شود.
  • روش به عمل آوردن این قطعه ها به شکل بخار دهی (steam curing) می باشد.
  • در فرایند آخر پس از به عمل آوردن، قطعه ها به ناحیه انبار محصول نهایی(دپو) منتقل می شوند تا بر پایه نوع سفارش کاربران  بارگیری و فرستاده شود.

نصب دیوار پیش ساخته بتنی:

نصب دیوارهای پیش ساخته بسیار راحت است در مدت زمان کمی انجام می شود به این خاطر به زمان کمتر و نیروی انسانی کمتری نیاز دارد.به دلیل قابلیت حمل آسان این دیوار ها می توان در اندازه های دیوار کشی تغییر داد و همچنین امکان جا به جا کردن کلی آن ها را از جایی به جای دیگر را به وجود اورده.

مزایای دیوار پیش ساخته بتنی:

    از هردو طرف آن نما کاری شده که باعث کاهش قیمت های نما سازی می شود.

   نصب کردن آن در مدت زمان پایین صورت میگرد بنابراین سرعت بسیار بالا می رود.(روزانه 400 متر طول)

    قابلیت نصب راحت و جابه جایی راحت دارد.

 هزینه ها را بسیار کاهش میدهد و نیازی به تعمییر و نگهداری مداوم ندارد.

  در سطح های شیب دار و ناصاف قابلیت نصب دارد.

wrdedfdef

از پانل می توان در ایجاد ساختمان ها با استفاده از سازه فلزی و بدون استفاده از سازه فلزی استفاده کرد.ساختمان های ساخته شده با پانل مزیت های زیادی نسبت به ساختمان های ساخته شده با اسکلت فلزی است و همه دیوار ها و سقف در ساختمان های ساخته شده با پانل به یکدیگر متصل است و این امر موجب می شود در این سازه ها با تخریب یک دیوار یا یک سقف و یا کف دیگر اجزا بار وارد شده را تحمل کنند و از تخریب کلی ساختمان جلوگیری کنند.ساندویچ پانل گونه ای از پانل است که  امروزه در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد .استفاده از پانل ها در ساختمان علاوه بر اینکه دیوار و سقف ساختمان را د برابر آلاینده ها و رطوبت و حرارت عایق می کند و مصرف سوخت شوفازها و بخاری ها و آبگرمکن و ... را کاهش می دهد و موجب صرفه جویی انرژی می شود و به طور کلی استفاده از پانل در ساختمان وجب صرفه جویی هزینه می شود و مهم ترین ویژگی پانل مقاومت آن در برابر باد و طوفان و زلزله است .

منبع: پانل

 

جنگ جهانی دوم زمین صرفه جویی طول عمر وزن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر