کد خبر: 735842 A

طبیعت هدیه‌ای ارزشمند است که از میلیون‌ها سال پیش تاکنون در اختیار انسان‌ قرار گرفته و حفظ و نگهداری از آن بر‌عهده خود او است. سفرهای نوروزی فرصتی مناسب برای بهره بردن از طبیعت زیبای فصل بهار است و حفاظت از تمام این زیبایی‌ها بر‌عهده گردشگران است. محافظت از طبیعت راه‌های زیادی دارد که رعایت‌ آن‌ها خیلی کار سختی نیست و به کمی حس مسئولیت و امانت‌داری نیاز دارد.

ایلنا؛ فقط کافی است زمانی که برای تفریح به جنگل، ساحل و یا کویر می‌رویم زباله، باقیمانده‌ غذا، وسایل آتش زا و ظروف یکبار مصرف را در طبیعت به‌عنوان یادگار باقی نگذاریم و از آن‌جا هم عناصر طبیعت را به یادگار همراه خود به شهر نیاوریم. به همین راحتی!؟

راحت باشید زباله‌ها را در طبیعت رها کنید، خودشان تجزیه می‌شوند

رها کردن پسماند مواد مصرفی یا همان زباله در طبیعت آسیب‌های جبران ناپذیری برای محیط زیست دارد که گاهی اوقات قابل جبران نیست. فرقی نمی‌کند زباله پوست میوه باشد، ظروف شیشه‌ای یا ظروف یکبار مصرف هر کدام از این‌ها به ترتیب ۶ ماه، ۴۰۰۰ سال و ۱۰۰۰ سال زمان می‌برد تا در طبیعت تجزیه شوند. خیلی راحت می‌شود زباله‌ها را بعد از تفکیک در یک کیسه زباله جمع کرد و در طبیعت باقی نگذاشت تا به طبیعت بیش از این آسیب نرسد. با اجاره ویلا در متل قو به راحتی می‌توان از ساحل دریا خزر استفاده کرد و با جمع کردن زباله‌ها زیبایی ساحل رویایی خزر را حفظ کرد. اما اگر هر کدام از مسافران نسبت به جمع کردن زباله‌های خود بی‌اعتنا باشند در مدتی کوتاه ساحل تبدیل به زباله‌دانی می‌شود نه تنها جایی برای تفریح نیست بله زندگی تمام موجودات زنده نیز به خطر می‌افتد.

اگر جنگل‌ها نباشند هوای تمیز هم نیست

در زندگی امروزه که بسیاری از جنگل‌ها در اثر استفاده نامناسب، آتش‌سوزی، قطع درختان و فرسایش در حال تخریب است، حفاظت از آن‌ها یکی از اصلی‌ترین وظایف کسانی است که برای استراحت به این مناطق مراجعه می‌کنند. با رعایت چند نکته ساده می‌توان در حفظ جنگل‌ها موفق بود، فقط کافی است برای تهیه غذا و چای از قبل زغال‌ها آماده خریداری کرد و برای درست کردن آتش از شاخه‌های درختان استفاده نکرد. در زمان خروج از جنگل حتماً اگر آتشی روشن است به‌طور کامل خاموش شود تا از آتش سوزی جنگل پیشگیری شود. پوست و تنه درختان جای یادگاری نوشتن نیست بهتر است برای ثبت روزهای زیبا و خاطره‌انگیز از دوربین عکاسی و دفترچه خاطرات استفاده شود. یکی دیگر از کارهای غلط تاب بستن به تنه درختان جوان است که وزن زیاد مسافران باعث شکسته شدن تنه و شاخه‌های درختان می‌شود. استان گیلان منطقه‌ای سبز با جنگل‌های ناب و بکر است که به راحتی با اجاره ویلا در رشت می‌توان از این نعمت خدادادی بهره برد و خاطراتی خوش به‌جا گذاشت.

همه با هم حامی حیوانات باشیم

شاید بارها تصویر حیواناتی را که در اثر سهل‌انگاری انسان‌ها جان خود را از دست داده‌اند دیده باشید. زندگی حیوانات از طبیعت جدا نیست و حضور آن‌ها چرخه زندگی انسان و طبیعت را کامل می‌کند. خیلی‌ها علاقه دارند اگر در جنگل‌، برکه و یا بیابان حیوانات کوچک و دوست داشتنی را می‌بینند به‌عنوان حیوان خانگی با خود به خانه ببرند که این عمل جز آسیب زدن به حیوان و کمک به انقراض گونه‌های جانداری فایده دیگری ندارد. یکی دیگر از اعمال آسیب زننده به زندگی جانوری شکار بی‌رویه و غیرقانونی حیوانات است که برای زندگی اجتماعی حیوانات تهدید بزرگی به شمار می‌رود. در تعطیلات نوروز با اجاره سوئیت در لاهیجان می‌توان از طبیعت زیبای این شهر استفاده کرد و شاهد زندگی جانوران بومی این منطقه بود و لذت برد.

حیوان زباله زیبایی سفرهای نوروزی طبیعت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر