کد خبر: 727298 A

«DMG» نام گروه خودروسازی آلمانی بود که سنگ بنای اولیه‌اش در سال 1899 زده شد. دایملر در طول مدت آنقدر فربه شد که توانست با گروه Benz & cie ادغام و به دایملر بنز AG معروف شود. دایملر AG هنوز هم فعال است و خیلی از برندهای معروف زیر سایه این برند آلمانی کار می‌کنند. این نکته‌ای است که خیلی‌ها آن را نمی‌دانند. اما چه برندهایی؟ مرسدس بنز و اسمارت! و هر دو در زمینه خودروهای لاکچری نه تنها در آلمان که در سراسر دنیا زبانزد عام و خاص هستند.

ایلنا؛ مرسدس بنز احتمالا به گوش خیلی‌ها آشنا باشد. از این رو می‌خواهیم Smart  را معرفی کنیم؛ ترجمه فارسی آن هوشمند است که اگر قدری بیشتر ماشین‌های این کمپانی را بشناسید، به زیرکی آن‌ها پی خواهید برد. اسمارت در ایران هم وارد و خرید و فروش می‌شود. برای مثال در سایت دیوار چند آگهی معامله خودروهای اسمارت به چشم می‌خورد.

فورتو و فورفور (Fortwo, Forfour) مشهورترین محصولات اسمارت زیر پرچم دایملر بودند، با این حال در آلمان نماندند و به قاره‌های دیگر از جمله آسیا و آفریقا صادر شدند. نسل اول اسمارت فورتو از سال 1998 تا 200 واسمارت فورفور از 2002 تا 2004 خط تولید فعالی داشت. بد نیست بدانید نام اولیه اسمارت فورتو، اسمارت سیتی بود که در دو مدل کوپه و کابریو ساخته می‌شود. هر چند که در ابتدا از اسمارت فورتو استقبال ویژه‌ای به عمل نیامد اما از آنجایی که آلمانی‌ها به سماجت معروفند، بالاخره جای خودشان را در دل‌ها باز کردند. اولین نکته‌ای که هنگام دیدن خودروهای اسمارت متوجه آن خواهید شد، اندازه‌شان است، خودروهای این کمپانی آنقدر کوچک هستند که به هیچ‌وجه‌ نگرانی بابت پیدا کردن جای پارک وجود ندارد. ماشین‌های اسمارت هاچ‌بک یا مینی‌سوپر نیستند بلکه به آن‌ها میکروکار گفته می‌شود؛ با این حال با توجه به عملکرد و مشخصات فنی انواع خودروهای اسمارت، آن‌ها را «هیولای ریزجثه‌» می‌نامند.

حالا از میان انواع خودروهای اسمارت از جمله فورفور، فورتو، رودستر، کی و کراسبلید تنها فورفور و فورتو تولید می‌شوند.

اسمارت‌های بازار ایران کدامند؟

پیشتر از خرید و فروش خودروهای اسمارت در ایران سخن گفتیم. در سال 1388 پارس خودرو اعلام کرد قرارداد واردات 6 هزار خودروی اسمارت به کشور منعقد شده و به زودی شاهد خودنمایی ریزه میزه‌های آلمانی در خیابان خواهیم بود. این اتفاق اما در عمل نیفتاد. مدتی بعد ستاره خاورمیانه ایرانیان خبر از واردات اسمارت فورتو داد. ظاهرا تا این لحظه نمایندگی اسمارت در ایران همین ستاره خاورمیانه ایرانیان است، هر چند در میان مدل‌های موجود، چندتایی هم پلاک آزاد دارند یا مثلا در مشهد نمایندگی مرسدس این شهر چند سالی می‌شود که دست به واردات اسمارت زده است.

حالا اسمارت فورتو در هر دو مدل دو در و چهار در و اسمارت فورفور در نسخه چهار در، در کشور معامله می‌شوند. البته از آنجا که واردات این میکروکارها به ایران در تعداد محدودی صورت گرفته، برای پیدا کردن هر کدام از مدل‌ها باید سعی بیشتری کرد. با این حال در سایت دیوار چند مدل اسمارت فورتو و اسمارت فورفور آگهی شده است. برای مثال در این سایت اسمارت فورتو مدل جدید دو در با 10 هزار کیلومتر کارکرد و در حد نو 180 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. البته فروشنده می‌گوید قیمت واقعی این خودرو بالای 200 میلیون تومان است اما به دلیل مهاجرت به این قیمت آن را به فروش می‌رساند.

 

آلمان خاورمیانه خرید و فروش مهاجرت پارس خودرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر