کد خبر: 727296 A

از مرزهای چین و ژاپن تا ایران با آریو سایپا

آریو ابتدا در ذهن چینی‌ها چراغش روشن شده بود، آن هم از شرکت زوتی که چند سالی می‌شود نامش در زمینه طراحی و ساخت خودروهای بادوام بر سر زبان‌ها افتاده است. در ابتدا، زوتی z300 به ایران آمد، اما موجودی آن شاید به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسید. سایپا اما ایده را در هوا زد و خط تولید و مونتاژش برای این زیبای چینی فعال شد.

ایلنا؛ در بدو امر، آریو سایپا را در تاکسی‌های هواپیمایی می‌دیدیم اما این شرکت ایرانی با برنامه دراز مدتش اریو اتومات و دنده‌ای را گسترش داد؛ به گونه‌ای که حالا در سایت دیوار آریو یا همان اس 300 در آگهی‌های زیادی برای فروش به چشم می‌خورند. بیایید کمی در اریو سایپا بنشینیم، یک گشتی بزنیم و ببینیم واقعا به آن باکیفیتی که می‌گویند، هست؟

پیش از بازکردن درها، بگذارید روراست باشیم؛ آریو اس 300 اصالتا چینی است اما باید باز هم کمی به عقب برگردیم. چینی‌ها برای طراحی زوتی z300 نیم نگاهی داشتند به رقیب قدیمی خود؛ تویوتا آلیون ژاپنی. آریوی ما هم بیشتر از اینکه ظاهری چینی داشته باشد ژاپنی است، آن هم تولید شده از برند تویوتا که برای تصاحب ماشین‌هایش باید چند صد میلیون تومان خرح کرد. اما اریو سایپا داستان متفاوتی دارد، یعنی طراحی، پلتفرم، شاسی و بدنه‌اش نمونه‌ای اقتباسی است از تویوتا آلیون. حالا بفرمایید داخل و به اتاق مجلل و جادار اریو سایپا یا همان S300 وارد شوید. همانطور که نمای بیرونی اس 300 سایپا یکدست و زیبا جلوه می‌کند، در کابین آن هم همه چیز هماهنگ‌شده و تحت کنترل است. مثلا داشبورد این خودرو طوری شلوغ نیست که سرنشینان در آن احساس گمراهی کنند. همچنین کیفیت مونتاژ در سطح ایده‌آلی گزارش می‌شود.

همانند اکثر محصولات نیمه لوکس سایپا، اریو نیز در دو نسخه دنده اتومات و دستی به بازار عرضه شد. موتور 1.5 لیتری دارای جعبه دنده دستی و موتور 1.6 لیتری دارای جعبه دنده اتوماتیک است.

و حالا بگذارید کمی از آپشن‌های اریو سایپا بگوییم. ترمز چهار چرخ دیسکی مجهز به سیستم ضد قفل ای بی اس، کامپیوتر سفری، شیشه‌ها و آینه‌های برقی، گیربکس اتوماتیک تیپ ترونیک، سنسور دنده عقب، صندلی‌های چرمی، چراغ‌های جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع و مه شکن جلو و عقب چند نمونه برجسته از این امکانات و تجهیزات رفاهی است. البته نمونه فول آریو سایپا هم در بازار موجود است که به سانروف، ایربگ‌های جانبی و پرده‌ای، جی پی اس، دوربین دنده عقب و ... مجهز است.

در سایت دیوار خرید اریو سایپا در هر سه مدل اتومات، دستی و فول آپشن آگهی دارد. برای مثال در این سایت اریو مدل 96 از نوع دنده اتومات با 47 هزار کیلومتر کارکرد به قیمت 86 میلیون تومان به فروش می‌رسد. در آگهی دیگری آریو سایپا دنده دستی صفر کیلوکتر به رنگ سفید رنگ 84 میلیون تومان ارزش‌گذاری شده است. همچنین در یک مورد دنده اتوماتیک و فول آپشن این خودرو و بدون کارکرد 92 میلیون تومان به فروش می‌رسد. البته لازم به ذکر است در ابتدای ورود قیمت این اس 300 دنده دستی50 میلیون تومان و قیمت اس 300 دنده اتوماتیک 57 میلیون تومان از سوی شرکت سایپا اعلام شده بود! همچنین مدل فول آپشن اریو سایپا 3 الی 4 میلیون تومان بیشتر خرج برمی‌داشت؛ اما امان از گرانی ناگهانی دلار که روی همه خودروهای داخلی و خارجی تاثیر گذاشت.

اریو سایپا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر