کد خبر: 715918 A

امروزه، اقتصاد، تعیین کننده قدرت کشورهاست. یکی از مولفه‌های شکوفایی اقتصاد نیز تامین مالی است. اهمیت تأمین مالی خرد به آن اندازه است که برنامه‌های فراوانی توسط دولت‌ها، نهادهای به عنوان کلیدی‌ترین استراتژی برای فقرزدایی در کشورهای با درآمد پایین و دهک‌های فقیر در کشورهای غنی درحال اجراست.

ایلنا؛ یکی از این برنامه‌ها، ایجاد صندوق قرض‌الحسنه با رویکرد تقویت سنت زیبای قرض‌الحسنه است. در سالیان اخیر مباحث داغ و فراوانی در خصوص صندوق های قرض‌الحسنه انجام شده است و مردم قرض‌الحسنه را نوعی قرض می‌دانند که در آن بهره‌ای در کار نباشد. در کشورهای در حال توسعه مثل ایران، حضور و توانمندی بنگاه‌های کوچک نقش اساسی در رشد و ترقی کشور دارد. بنابراین لازم است  که این بنگاه‌ها از سوی دولت و  بانک ها و موسسات مالی مورد حمایت قرار بگیرند.

به همین منظور، بانک‌ها برای شکوفایی اقتصاد دو رویکرد را اتخاذ کرده اند؛ نخست ارایه خدمات مبتنی بر رویکرد کلان نظام در حوزه عدالت محوری  و دوم حمایت از اقتصاد مقاومتی و تولید و شکوفا کردن اقتصاد ملی. در رویکرد نخست بانک‌ها، بخش قابل توجهی از منابع خود را به‌صورت تسهیلات خرد، در اختیار همه مردم قرار می‌دهد که بتوانند در جهت مردمی کردن اقتصاد نقش داشته باشند.

در حال حاضر وجود صندوق‌های قرض‌الحسنه راهی بسیار مناسب برای راه‌اندازی و یا ادامه حیات بنگاه‌های اقتصادی است. از فعالیت‌های اعتباری که در صندوق های قرض‌الحسنه یا تعاونی‌های اعتبار انجام می‌گیرد در دنیا تحت عنوان تأمین مالی خرد یا اعتبارات خرد یاد می شود. هرچند بانکها در حوزه تأمین مالی خرد نیز سلطه خود را حفظ کرده اند

در حال حاضر یکی از بانک‌ها که در راستای حمایت از تولید و شکوفایی اقتصاد کشور، اقدام به تاسیس صندوق قرض‌الحسنه کرده است، بانک پارسیان است. هدف اصلی این بانک از تاسیس صندوق قرض‌الحسنه نقش‌آفرینی موثرتر در راستای ایفای رسالت‌های اجتماعی بانک پارسیان بوده و نشان دهنده این است که کمک به اقشار آسیب پذیر و مشارکت در مسئولیت‌های اجتماعی و ملی مورد توجه ویژه  این صندوق است. صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسیان تا پایان آذر ماه 1397 به بیش از 81 هزار نفر از متقاضیان به میزان 6958 میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه (از ابتدای تاسیس صندوق در آبان ماه 92 تا پایان20 آذرماه 97) پرداخت کرده است.

فعالیت‌های گسترده‌ای که صندوق قرض‌الحسنه بانک پارسیان تاکنون در بخش اعطای وام داشته متکی به منابعی است که از محل سپرده‌گذاری خیرین و نیک اندیشان تامین می‌شود، بدیهی است که دستمایه و سرمایه اصلی صندوق برای ایفای نقش‌ها و ماموریت‌های محوله، جذب و جلب هر چه بیشتر منابعی است که بدون آنها مطمئنأ انجام دیگر فعالیت‌ها میسر و ممکن نخواهد بود.

برگزاری مستمر و به‌هنگام جشنواره قرعه‌کشی حساب‌های قرض‌الحسنه پس‌انداز به دنبال کمپین‌های تبلیغی و اطلاع‌رسانی یکی از ابزارهای صندوق برای گزارش‌دهی شفاف به هموطنان و در کنار آن تشویق ایشان به افتتاح حساب قرض‌الحسنه پس‌انداز و افزایش موجودی است.

در حال حاضر اعطای تسهیلات قرض الحسنه بانک پارسیان شامل: پرداخت تسهیلات ازدواج در راستای اجرای قانون بودجه کشور، پرداخت تسهیلات اشتغال به مددجویان معرفی شده از سوی سازمان بهزیستی و کمیته امداد در راستای اجرای قانون بودجه کشور، پرداخت تسهیلات درمان براساس تفاهمنامه های امضا شده با انجمن های حمایتی از بیماران در استان های محروم، پرداخت تسهیلات مسکن به نیازمندان در استان های کم برخوردار و محروم، پرداخت تسهیلات ضروری به نیازمندان است.

پرداخت تسهیلات به بیماران از طریق همکاری با  انجمن های حمایتی

صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان در چارچوب ایفای بهتر رسالت های اجتماعی خود، با پایش انجمن‌های حمایت از بیماران در شهرستان‌ها و نیز نقاط کم برخوردار و محروم دور از مرکز، اقدام عملی را برای حمایت از آنان درحد توان و امکان آغاز نموده و توانسته است با بیش از 32 موسسه و ارگان حمایتی در سراسر کشور همکاری داشته باشد و از طریق تمدید مستمرتفاهم‌نامه‌های منعقده و شناسایی انجمن‌های خیریه جدید، با اعطای وام ارزان قیمت با کارمزد 3درصد سالیانه به هموطنانی که نیازمند واقعی این تسهیلات بوده‌اند در رفع نیاز‌های ضروری ایشان در حد توان و وسعش نقش‌آفرین و اثرگذار باشد.

تا این لحظه با موسسات و انجمن‌هایی مانندکانون هموفیلی ایران انجمن تالاسمی ایران و استان سیستان و بلوچستان، انجمن بیماران  دیستروفی تهران ، مرکز جامع درمان بیماران خاص کشور، انجمن حمایت از بیماران سرطانی استانهای کرمان، اردبیل،کردستان،گلستان و خراسان شمالی (عطوفت)، انجمن خیریه بیماران خاص استان هرمزگان، انجمن ام اس استانهای اردبیل و خراسان شمالی، امدادگران عاشورا تهران و استان فارس، انجمن جانع درمان بیماران خاص استانهای هرمزگان و خراسان جنوبی، انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان‌کردستان، انجمن بیماران کلیوی ایران و استانهای گیلان، اردبیل، زنجان، ایلام، فارس، لرستان و بوشهر و... همکاری و تعامل داشته و مراحل تخصیص و پرداخت وام به بیماران تحت پوشش این انجمن‌ها و موسسات به صورت مستمر درحال انجام است.

صندوق قرض‌الحسنه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر