کد خبر: 714904 A

وظیفه‌ی اصلی درمان ارتودنسی قرار گرفتن دندان‌ها بر روی هم و مرتب شدن آنها از وظایف ارتودنسی است، متخصصین ارتودنسی می‌توانند به هر دلیلی از ناهنجاری‌های فک و دندان برای درمان استفاده کنند.

ایلنا؛ ارتودنسی: دندان ها عضوی از صورت هستند، که نامرتبی و نامنظمی آن ها جلوه بدی بر روی صورت ایجاد می کنند. رسیدگی به دندان ها، لبخند زیبایی را برای افراد به وجود می آورد.

گاهی ناهنجاری و نامرتبی های دندانی و فکی علاوه بر نا زیبایی سبب کاهش اعتماد به نفس و مشکلات گیجگاهی می شود. از همین رو ارتودنسی بهترین راه درمان است. متاسفانه، برخی افراد از انجام درمان ارتودنسی بخاطر جلوه ایی که بر روی دندان ها دارند سرباز می زنند. اما قبل از اینکه از نسبت به درمان ارتودنسی گارد بگیرید بهتر از نتیجه اثر بخش آن را نیز در نظر بگیرید.در ادامه با اطلاعات بیشتری در درمان ارتودنسی آشنا می شوید

اصلی ترین وظایف ارتودنسی:

وظیفه ی اصلی درمان ارتودنسی قرار گرفتن دندان ها بر روی هم و مرتب شدن آنها از وظایف ارتودنسی است،متخصصین ارتودنسی می توانند به هر دلیلی از ناهنجاری های فک و دندان برای درمان استفاده کنند.

انواع روشهای درمان در ارتودنسی:

1-ارتودنسی با دستگاههای ثابت:دستگاههایی هستند که در طول درمان خارج کردن آن ها توسط بیمار وجود ندارد و از براکت و سیم تشکیل شده است،براکت ها اجزای کوچکی هستند که به وسیله ی مواد چسبنده ی خاص به دندان ها چسبانده می شود را براکت می گویند.

Untitled-2

2-ارتودنسی با دستگاههای متحرک:دستگاههای متحرک و یا همان پلاک که برای استفاده از این دستگاه بیمار در طول درمان خود می تواند دستگاه را از دهانش خارج کند اما این روش برحسب تجویز پزشک در زمان های کوتاه مانند زمان غذا خوردن و یا مسواک زدن می باشد.

Untitled-3

3-ارتودنسی دیمون:سیستم سلف لیگیت براکت هایی هستند که از محبوبیت زیادی در بین متخصصین ارتودنسی کسب کرده اند.این محصول از کیفیت بالا و قابل اتکا بودن برخوردار است.دکتر مسعود داوودیان متخصص ارتودنسی از جمبه مبدعین ارتودنسی دیمون هستند که با صدها نمونه درمانی موفق از جمله برترین متخصصین برتر کشور در این حوزه به شمار میروند.

Untitled-4

4-ارتودنسی لینگوال:استفاده از روش ارتودنسی به این صورت است که به جای جلوی دندان در پشت دندان ها در کنار زبان قرار می گیرد و این روش جایگزین زیبا برای کسانی که می خواهند دندان هایشان صاف شود و ارتودنسی آنها مخفی بمانند از این روش استفاده می کنند.

5-ارتودنسی نامرئی:ارتودنسی نامرئی یا همان اینویزیلاین یکی از محصولات ارتودنسی است که می تواند تعدادی از مشکلات دندان را اصلاح کند،استفاده از این محصول می تواند به شما دندان هایی متعادل با لبخندی زیبا ارائه دهد استفاده از این روش برای اصلاح دندان ها راحت و بدون درد است و در مقابل ارتودنسی های سنتی نامرئی می باشد.در ارتودنسی نامرئی شما می توانید از قالب های پلاستیکی شفاف استفاده نمایید و استفاده از این قالب ها باعث می شود نیروی ثابتی به دندان های شما وارد کند این قالب ها از دندان بیمار گرفته می شود و بعد استفاده از آن باید دو هفته یکبار تعویض شود.

Untitled-5

6-ارتودنسی فانکشنال:فانکشنال نوعی پلاک هستند در صورتی که اگر مشکلات از کلاس 2 و کلاس 3 باشد را می تواند برطرف کند.مشکلات کلاس 2 از ناهنجاری فکی به شمار می آید.کاربرد ارتودنسی فانکشنال برای بیمارانی است که فک بالایی آنها جلو آمده است و فک پایین آنها برعکس فک بالا به عقب رفته در این روش می توانیم هم از دستگاههای ثابت و هم از پلاک های متحرک استفاده نماییم.

Untitled-6

7-ارتودنسی سرامیکی:براکت‌های سرامیکی که دراصطلاح به آنها براکت‌های بیرنگ، شفاف یا شیشه‌ای نیز گفته می‌شود، ازموادکامپوزیتی همرنگ با رنگ دندان تهیه می‌شوند. بیماران بزرگسال تمایل بیشتری به انتخاب این نوع براکت‌ها دارند زیرا بسیار شبیه دندان بوده و حتی از فاصله ی کمتری هم قابل تشخیص بر روی دندان‌ها نیستند.

Untitled-7

مراحل مراقبت از دندان در حین ارتودنسی:

1-نخ دندان:استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی برای کسانی که براکت و سیم دارند مهم و ضروری است.نخ دندان می تواند محافظ خوبی در برابر تماس موادغذایی باشد و نیز همچنین استفاده از دهان شویه های فلوراید دو تا سه بار در هفته ضروری است.اگر این نکات را را رعایت کنید دندان های شما پوسیده نخواهد شد.پوسیدگی دندان یا بیماری لثه به درمان ارتودنسی ارتباطی ندارد و به دلیل بی توجهی شما به رعایت نکردن سلامت دندان های شما می باشد.کسانی که بهداشت را در این زمینه رعایت نکنند باعث می شود اطراف براکت ها رنگ مینای دندان به صورت لکه های سفید رنگ تغییر کند.

Untitled-8

در قدیم به جای براکت ها حلقه هایی در دور دندان می انداختند که از جنس فلزی بوده و از ظاهر خوبی برخوردار نبوده اند،و به دلیل از بین رفتن چسب زیرین پوسیدگی ایجاد می کرد.اما امروزه استفاده از چسب مخصوص به نام کامپوزیت تمام براکت ها به سطح مینا چسبانده می شود.استفاده از کامپوزیت برای دندان های جلو به دلیل دید بیشتر نسبت به دندان های دیگر می کنند و می خواهند ته زرد رنگی در روی دندان ها ایجاد نشود و بعد از اینکه طول درمان ارتودنسی شما به پایان برسد با برداشتن لایه ی نازک میکرونی که برای آماده سازی چسباندن براکت ها استفاده کردند می توانید از دندان های سفید و درخشنده ایی برخوردار باشید و لذت کافی را ببرید.

2-مسواک های مخصوص:مسواک های مخصوص ارتودنسی در بخش مرکزی موهایی در سر مسواک قرار دارند که کوتاهتر از موهایی که در محیط آن قرار دارد و شما می توانید با این مسواک ها اطراف براکت را تمیز کنید و اگر هم در بین دندان هایتان به دلیل خارج کرن دندان هایتان فاصله افتاده است می توانید از مسواک های بین دندانی برای تمیز کردن فاصله ی دندان هایتان فاصله افتاده است می توانید از مسواک های بین دندانی برای تمیز کردن فاصله ی دندان هایتان استفاده کنید.

Untitled-9

3-مسواک های برقی:به تمیز شدن براکت ها به ویژه کودکان کمک می کند و کودکان را به رعایت بهداشت تشویق می کتد.

4-دهان شویه ها:یکی دیگر از راه های رعایت بهداشت در زمان درمان ارتودنسی استفاده از دهان شویه های فلوراید مهم و ضروری است.

5-قرص های آشکار ساز:برای استفاده از این قرص شما می توانید از پزشک معالج خود درخواست کنید و با جویدن این قرص تمام پلاک های میکروبی روی سطح دندان های شما رنگ می گیرد و می توانید آنها را بر سطح دندان هایتان مشاهده کنید و با استفاده از مسواک های مخصوص سطح دندان هایتان را پاک کنید.

6-استفاده از آب:اگر بعد از غذا خوردن  شرایط مسواک زدن برایتان ممکن نیست می توانید کمی آب را در دهانتان بگردانید و تمام موتد غذایی را از دهان خود خارج کنید.

7-جعبه ی نگهداری پلاک ارتودنسی:

اگر از پلاک های متحرک استفاده می کنید می توانید در هنگام غذا خوردن آن را از دهانتان خارج کنید بنابراین مراقب باشید تا آسیبی به پلاکتان وارد نشود،برای نگهداری از پلاکتان از گذاشتن آنها در پشت پنجره ی اتومبیل و یا زیر نور آفتاب خودداری کنید پس بهتر است برای نگهداری پلاک در چنین مواقعی جعبه ی پلاستیکی مناسب برای پلاکتان تهیه نمایید و در جعبه ی مخصوص خودش بگذارید.

اعتماد به نفس پزشک پوسیدگی دندان زیبایی ناهنجاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر