کد خبر: 704405 A

صنعت اجاره خودرو یکی از صنایع شناخته شده در سراسر جهان است و مردم کشور های مختلف برای انجام کار های خود در صورت نیاز از خدمات شرکت های اجاره خودرو استفاده می کنند.

به گزارش ایلنا، تاریخچه اجاره خودرو و شروع این صنعت به همان زمانی بر می‌گردد که اتومبیل‌ها به مردم معرفی شدند. در واقع اگر بخواهیم تاریخچه به وجود آمدن این صنعت را به طور مختصر شرح دهیم باید مبدا آن را از آمریکا و از یک مغازه دوچرخه فروشی بدانیم.

هرچند شروع رسمی خدمات اجاره ماشینرا همزمان با تاسیس شرکت Sixt در آلمان می دانند که به دنبال آن کمپانی های دیگری هم در این صنعت مشغول به کار شدند و با تاسیس شعب جدید در شهر ها و حتی کشور های مختلف فعالیت خود را گشترش دادند و آن را به مردم تمامی جهان شناساندند.

اجاره خودرو در ایران

با وجود تاریخچه نسبتا طولانی اجاره خودرودر جهان که تقریبا به یک قرن پیش باز می گردد، این صنعت در ایران به نسبت نو پا بوده و نزدیک به دو دهه است که در ایران وارد شده است و به دنبال آن شرکت های بزرگ و متعددی در این زمینه تاسیس و فعالیت خود را آغاز کرده اند.

خدمات شرکت های اجاره خودرو

شرکت های اجاره خودرو در ایران ممکن است خدمات متعددی را به مشتریان خود عرضه کنند، اما به صورت کلی تمامی این شرکت ها خدمات اصلی چون اجاره خودرو با راننده و خودرو تشریفات، اجاره ماشین در اختیار و بدون راننده و اجاره ون را به مشتریان خود ارائه می دهند.

برخی دیگر نیز ممکن است متناسب با تقاضای مشتریان، در زمینه های دیگر هم چون اجاره ماشین عروس و اجاره اتوبوس برای سفر های دسته جمعی و برگزاری تور های خصوصی نیز فعالیت کنند.

شرایط اجاره خودرو

تقریبا تمامی شرکت های اجاره ماشین شرایط و ضوابط یکسانی برای اجاره خودرو به مشتریان خود دارند که عبارتند از:

  • داشتن گواهینامه معتبر با اعتبار زمانی حداقل 6 ماه
  • داشتن حداقل سن 20 سال

مدارک مورد نیاز اجاره خودرو

اگر شخصی واجد شرایط لازم برای اجاره خودرو باشد برای اجاره ماشین و طی کردن روند قانونی آن باید مدارکی را به شرکت مربوطه ارائه دهد که این مدارک عبارتند از:

  • مدارک شناسایی معتبر
  • مدارکی مربوط به احراز شغلی مشتری و یا محل سکونت شخص
  • پرداخت کل مبلغ کرایه که از قبل از طرف شرکت اجاره خودرو به مشتریان اعلام شده است که این پرداخت می تواند به صورت انتقال پول الکترونیکی و یا پرداخت نقدی در دفتر شرکت اجاره ماشین باشد.
  • پرداخت مبلغی تحت عنوان ودیعه که این مبلغ با توجه به نوع خودرویی که قرار است اجاره شود متفاوت بوده و از قبل از طرف شرکت اجاره خودرو اعلام می شود. لازم به ذکر است که این مبلغ ودیعه یادیپوزیت بلافاصله بعد از برگرداندن ماشین، به مشتری باز گرداننده خواهد شد.

مدارک اجاره خودرو برای خودرو با راننده

برای اجاره خودرو با راننده نیازی به ارائه مدارکی که در بالا ذکرشد نبوده و تنها هزینه کرایه ماشین و مبلغ ودیعه از مشتری گرفته می شود که پس از اتمام سفر و بازگرداندن خودرو به مشتری باز گردانده می‌شود.

پول خودرو اجاره خودرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر