کد خبر: 700790 A

​امروزه با پیشرفت تکنولوژی انجام بسیاری از امور مانند ارتباطات، خرید، گرفتن تاکسی، پرداخت قبوض و ... اینترنتی شده است. در این دنیای پیشرفته؛ تجهیزات دیجیتال، سیستم‌های آنلاین، تجارت الکترونیک مفاهیمی مبتنی بر اینترنت برای سهولت زندگی و کنترل تمام امور از هر مکان و در هر زمان می‌باشند. در این بین اینترنت همراه راهکاری برای پیاده سازی اینترنت اشیا برای اتصال تمامی تجهیزات الکترونیکی به اینترنت در هر لحظه و در تمام نقاط می‌باشد و دسترسی به اینترنت دایمی و همیشگی همراه تنها با استفاده از تجهیزات سیم کارت خور از قبیل مودم همراه امکان پذیر است.

در این مطلب می‌خواهیم در رابطه با اینترنت همراه، اینترنت اشیا و کاربرد آن صحبت کنیم. همچنین تجهیزاتی مانند مودم همراه و پاور بانک مودم دار که در این زمینه کاربرد فراوانی دارند را معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید.

اینترنت همراه چیست ؟

با اینترنتی شدن انجام بسیاری از امور چالش اصلی این است که بتوانیم ارتباط دایم خود را با اینترنت حفظ نماییم.

یکی از تجهیزاتی که می‌تواند ارتباط دایم با اینترنت را فراهم نماید مودم همراه است که به مودم سیم کارت خور یا مودم جیبی نیز معروف می‌باشد.

از آنجا که مودم سیم کارت خور کوچک است قابل حمل بوده و می‌تواند ارتباط دایم ما با اینترنت را حفظ نماید. اما این مودم همراه چیست و چه مزایایی دارد؟

مودم همراه و مزایای آن

مودم همراه یا مودم سیم کارت خور، دستگاهی است که توسط سیم کارت یکی از اپراتورهای تلفن همراه، اینترنت را در اختیار دستگاه‌های دیجیتال قرار می‌دهد و هیچ نیاز دیگری به خط ثابت تلفن یا کابل ندارد.

همچنین این مودم‌ها کوچک و قابل حمل هستند به طوری که در کیف یا جیب جای می‌گیرند، بنابراین با استفاده از یک مودم سیم کارت خور می‌توان در هر مکانی اتصال خود بااینترنت را حفظ نماییم.

شاید بگویید تلفن همراه نیز چنین امکانی را فراهم می‌کند اما خیر اینگونه نیست. مودم همراه مزیت‌هایی دارد که نسبت به دیتای موبایل به آن برتری بخشیده است. از مزایای مودم جیبی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

02-mobile-modem-internet

1. با استفاده از این دستگاه‌ها زمان تخلیه شارژ باتری تلفن همراه به تاخیر خواهد افتاد. زیرا اتصال به اینترنت از طریق دیتای تلفن همراه سبب مصرف شارژ بیشتر گوشی و کاهش طول عمر باتری می‌شود.

2. با استفاده از مودم جیبی اینترنت را می‌توان با دستگاه‌های دیگر به اشتراک گذاشت و اهمیتی ندارد که آن دستگاه‌ها به روز باشند. بنابراین می‌توان   با استفاده از یک مودم LTE اینترنت نسل چهارم 4G و LTE را در اختیار تمام دستگاه‌ها قرار داد.

3. اگر یک مودم LTE داشته باشیم با سرعت و کیفیت بسیار بالاتری می‌توانیم از اینترنت استفاده نماییم.

4. همانطور که از نام این مودم‌ جیبی مشخص است، این مودم‌ها کوچک و سبک است و می‌تواند در هر مکانی اینترنت را در اختیار شما قرار دهد.

5. در مکان‌هایی که خط تلفن ثابت و دسترسی به برق وجود ندارد، مودم سیم کارت خور می‌تواند برقرار کننده ارتباط اینترنتی باشد.

بنابراین مودم سیم کارت خور یکی از تجهیزاتی است که می‌تواند اینترنت دایمی را در اختیار ما قرار دهد. این مودم‌ها روز به روز در حال پیشرفت هستند و به نظر می‌رسد که در آینده‌ی اینترنت اشیا نقش موثری داشته باشند. اما اینترنت اشیایی که از آن صحبت می‌کنیم چیست؟

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یا IOT مخفف عبارت Internet of Things است.

به طور کلی اینترنت اشیا، تجهیزاتی را توصیف می‌کند که به اینترنت متصل شده و آنها را می‌توان از راه دور توسط نرم افزارهایی روی موبایل یا تبلت کنترل نمود. به عبارت دیگر دستگاه‌های مختلف می‌توانند از طریق اینترنت به یکدیگر متصل شده و با انسان یا خودشان تعامل برقرار کنند.

اینترنت اشیا می‌تواند بسیاری از وسایل پیرامون ما را در برگیرد. به عنوان مثال می‌توان از موجودی یخچال، و کارایی دستگاه‌های دیگر مطلع شد. در ادامه با کاربرد اینترنت اشیا  بیشتر آشنا خواهیم شد.

03-internet-of-things

کاربرد و آینده اینترنت اشیا

پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2020 بسیاری از تجهیزات در بستر اینترنت اشیا فعالیت کنند. احتمالا موبایل‌ها، ساعت‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترها جزو اولین دستگاه‌هایی خواهند بود که فضای IOT را به خود اختصاص می‌دهند.

از دیگر وسایلی که می‌توان نام برد دوربین‌های نظارتی مانند انواع دوربین مدار بسته شامل دوربین مداربسته بیسیم، دوربین مداربسته سیم کارت خور، دوربین مدار بسته وای فای دار، دوربین رم خور، دوربین شارژی و سیستم‌های امنیتی هستند که در بستر IOT فعالیت گسترده‌تری هم خواهند یافت.

می‌توان سیستم گرمایشی، قفل‌ها و کنترل روشنایی منازل را از راه دور تنظیم نمود. به عنوان مثال دمای محیط را از طریق باز کردن پنجره‌ها و روشنایی را از طریق پرده‌ها و چراغ‌های هوشمند تنظیم کرد. یا ممکن است یخچال هوشمند شما با چک کردن موجودی و تاریخ انقضای مواد خوراکی، به شما پیامی ارسال نماید.

اینترنت اشیا در سیستم حمل و نقل، می‌تواند زمان تعمیرات، ترافیک و سوخت رسانی به موقع کارامد باشد و از بسیاری از خطرات در حین رانندگی و مشکلات فنی جلوگیری نماید. ماشین‌های خودران فعالیت خواهند کرد و سنسورهای کار گذاشته شده در سطح جاده‌ها می‌توانند رانندگی و سیستم حمل و نقل را متحول سازند.

حتی می‌توان از IOT بسیاری از کارهای شهرداری را آسان نمود و برای کنترل و مدیریت ضایعات و هدر رفت از آنها استفاده کرد.

می‌توان از طریق IOT وضعیت و حالات بیمار را کنترل کرد و جان بسیاری را نجات داد.

بسیاری از این نمونه‌ها را می‌توانیم ذکر کنیم. اما به طور کلی می‌توان گفت که با اینترنت اشیا در یک دنیای نوین و پیشرفته با مدیریت اینترنتی مواجه خواهیم شد که زندگی انسان را آسان کرده و بسیاری از خطرات و مرگ و بیماری را کاهش خواهد داد.

استفاده از اینترنت همراه برای پیاده‌سازی اینترنت اشیا

مودم همراه و پاور بانک مودم دار از جمله تجهیزاتی هستند که برای برقراری اینترنت همراه در استفاده از اینترنت اشیا استفاده خواهند شد و دسترسی دایم به اینترنت را برقرار خواهند نمود.

همانطور که در معرفی مودم همراه توضیح دادیم، این مودم‌ها می‌توانند دسترسی دایم به اینترنت را فراهم نمایند. بنابراین در زمان‌هایی که به اینترنت و خط ثابت تلفن دسترسی نداریم، مثلا در سفر و یا در کمپینگ‌‌های ورزشی می‌توان تجهیزات اینترنتی را به راحتی از طریق موبایل و تبلت کنترل نمود.

پاور بانک مودم دار از دیگر تجهیزاتی است که علاوه بر آنکه می‌تواند شارژ موبایل و تبلت شما را برقرار کند، می‌تواند همزمان اینترنت را هم در اختیار شما قرار دهد.

پاور بانک مودم دار دستگاهی است که از ادغام یک پاور بانک و یک مودم سیم کارت ساخته شده است. دستگاه کوچک و قابل حملی است که می‌تواند در آینده‌ اینترنت اشیا بسیار موثر واقع شود. هم اکنون نیز برای استفاده از برخی تجهیزات مانند دوربین مداربسته بیسیم و دوربین مداربسته سیم کارت خور نیز از پاور بانک‌های مودم دار می‌توان استفاده نمود. این دوربین‌ها از طریق وای فای می‌توانند تصاویر را بر روی موبایل و تبلت انتقال دهند. بنابراین هم به اینترنت نیاز دارند و از آنجا که باتری آنها برای مدت زمان طولانی طراحی نشده است به منبع تغذیه برق اضطراری هم نیازمند هستند که یک پاور بانک مودم دار می‌تواند تمام نیازهای این دوربین‌ها را فراهم نماید.

جمع بندی

در این مقاله با اینترنت همراه و اینترنت اشیا آشنا شده و کاربردهای اینترنت اشیا را بررسی نمودیم.

همچنین استفاده از اینترنت همراه برای ارتباط با اینترنت اشیا را توضیح دادیم.

برای خرید انواع مودم همراه و پاور بانک و آشنایی بیشتر با این دستگاه‌ها می‌توانید به بخش خرید مودم همراه در فروشگاه اینترنتی پاساک مراجعه کرده و در صورت لزوم از طریق تماس با مشاوران فنی پاساک گروپ راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

منبع : ویرلن

اینترنت تاکسی تجارت الکترونیک جاده سیم کارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر