کد خبر: 1160979 A

استان لرستان به‌خاطر موقعیت جغرافیایی خود و قرارگرفتن در رشته‌کوه زاگرس آب‌وهوایی کوهستانی و چهارفصل دارد. بیشتر شهرستان‌های این استان در کوه زاگرس قرار دارد و این استان یکی از مناطق کوهستانی غرب کشور است.

تنوع بالایی در آب‌وهوای استان لرستان از بخش‌های شمال شرقی به جنوب غربی استان دیده می‌شود. همچنین لرستان سومین استان پر آب کشور ایران است و چیزی حدود 12 درصد آب‌های ایران در اختیار این استان است. همین موضوع سبب شده تا پرورش نهالستان میوه در لرستان و خرید نهال میوه در لرستان اهمیت فراوانی پیدا کند. شما عزیزان می‌توانید جهت خرید انواع متنوع نهال میوه به سایت نهالستان پالیز نهال مراجعه فرمایید.

موقعیت جغرافیایی

استان لرستان از نظر موقعیت جغرافیایی از سمت شمالی خود با همدان و استان مرکزی، از سمت شرقی خود با استان اصفهان و از بخش جنوبی خود با استان خوزستان همسایه است. در شمال غربی استان لرستان کرمانشاه قرار دارد و در جنوب غربی آن استان ایلام قرار گرفته است.

آب و هوا

همانطور که گفتیم استان لرستان از نظر اقلیمی یک استان با چهارفصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان است. این تنوع فصلی در تمامی قسمت‌های استان دیده می‌شود. زمستان‌های استان لرستان همراه برف و کولاک است، این در حالی است که در بخش‌های جنوبی استان هوایی بارانی و پاییزی وجود دارد.

 بیشترین میزان اختلاف دمای ثبت شده در استان لرستان بین حداکثر و حداقل دما بالا 80 درجه سانتی‌گراد بوده و بیشترین دما 4.47 و کمترین دمای مطلق -36 بوده است. این استان سالانه در حدود 550 میلی‌لیتر بارندگی را تجربه می‌کند و پس از استان‌های مازندران، گلستان و گیلان چهارمین استان پربارش کشور است.

ارتفاع از سطح دریای استان لرستان

استان کوهستانی لرستان دارای دشت‌های وسیعی نظیر: دشت‌های سیلاخور، چالان چولان، کوهدشت، الشتر، دلفان و خرم‌آباد است. اکثر قسمت‌های این استان از کوه‌های فشرده و دره‌های U و  V شکل تشکیل شده است که از رشته‌کوه زاگرس نشئت‌گرفته است.

ارتفاع استان لرستان از سطح دریا در هر منطقه تفاوت دارد؛ اما به‌طورتقریبی منطقه الیگودرز استان لرستان حدود 2100 متر است. این استان از بلندترین و مرتفع‌ترین استان‌های ایران است. لرستان سرتاسر خود دارای کوه‌های مرتفع زیادی نظیر: چهل نابالغان، گرین، کوه میش پرور، کوه رباط، کوه سرسبز، اشترانکوه، کازینستان، قالی کوه و کوه تمندر است.

معرفی بهترین نهال میوه در لرستان

هنگام خرید نهال میوه در لرستان داشتن اطلاعات کافی از ویژگی‌های نهال و سازگاری آن با محیط موردنظر از اهمیت بالایی برخوردار است. لرستان از نظر کاشت نهال میوه‌هایی مانند: انگور، خرمالو، آلو، شلیل، سیب، گیلاس، بادام، گلابی، زردآلو، پسته و هلو بسیار مناسب است. در ادامه با سایت پالیز نهال همراه باشید تا علاوه‌بر شناخت نهال‌های میوه سازگار با استان لرستان، با بهترین نهال میوه در لرستان نیز آشنا شوید.

خرید نهال بادام

image_4b8fc65a3bc5241771e0efc77c4ce825ba3003d7

بادام از میوه‌هایی است که به‌صورت خشک و تازه مصرف می‌شود و بازار فروش خوبی در میوه‌فروشی‌ها و آجیل‌فروشی‌ها دارد. بنابراین پرورش نهال بادام می‌تواند در آینده برای شما سود خوبی به همراه داشته باشد. این نهال گلدهی زمان‌بری دارد و دیررس است؛ اما مقاومت بالایی در برابر دماهای مختلف دارد و قادر است دو سال پس از کاشت، میوه دهد. عمر مفید درخت بادام در حدود 30 تا 35 سال است، اما باید توجه داشته باشید که با پیر شدن درخت، کیفیت میوه‌های آن پایین می‌آید و نیاز به رسیدگی بیشتری دارد. بهترین و سریع‌ترین روش پرورش درخت بادام، خرید نهال آماده است.

خرید نهال هلو

هلو نیز از میوه‌های خوش مزه و جذابی است که در تابستان برداشت می‌شود. تنوع ارقام و گونه‌های میوه هلو بسیار زیاد است و شما می‌توانید بر اساس سلیقه، ذائقه و سازگاری نهال با محیط یکی از ارقام را خریداری کرده و پرورش دهید. ازآنجاکه این میوه به آبیاری زیادی احتیاج دارد، لرستان منطقه خوبی برای کاشت آن است. هلو در انواع هسته جدا و هسته چسبیده به گوشت میوه در بازار موجود است.

نهال میوه گلابی

میوه گلابی از میوه‌های جذاب تابستانی است که در انواع سفت و نرم و طعم ترش یا شیرین وجود دارد. از میوه درخت گلابی در تهیه انواع مربا، کمپوت، میوه خشک و تازه‌خوری استفاده می‌شود. نهال گلابی از مقاومت بالایی برخوردار است و یکی از نهال‌های مناسب کاشت در استان لرستان به شمار می‌رود. کاشت این میوه با بذر، پیوند، نهال و پاجوش انجام می‌شود.  نهال گلابی مسلماً یکی از گزینه‌های مناسب جهت خرید نهال میوه در لرستان خواهد بود.

نهال میوه گیلاس

سایت نهالستان پالیز گردو یکی از تولیدکنندگان ارقام مختلف نهال گیلاس در لرستان است و محصولاتی بدون آفت و بیماری همراه با تضمین خرید به شما عزیزان ارائه می‌کند. نهال گیلاس از میوه‌های تجاری و اقتصادی است و باردهی فوق‌العاده‌ای دارد. میوه گیلاس از آلبالو درشت‌تر بوده و طعم آن شیرین است. باردهی درخت گیلاس همانند درخت آلبالو به شکل خوشه‌ای است. عمر مفید درخت گیلاس باتوجه‌به میزان رسیدگی بین 25 تا 30 سال است.

نهال میوه سیب

image_4618af88776aa7c813704bdc6a8581eb28e7e289

سیب درختی است که معمولاً با هر اقلیمی سازگاری دارد. فروش این میوه در بازار زیاد است. مدت‌زمان باردهی نهال سیب 3 سال پس از کاشت آن بوده و میزان باردهی با رشد درخت بیشتر خواهد شد.

نهال میوه پسته

پسته از ارقام لاکچری و گرانی است که هم به‌صورت خشک و هم به‌صورت تازه در بازار طرف‌دار دارد. رشد این میوه در لرستان به‌خوبی انجام می‌شود و نیاز به رسیدگی طولانی‌مدت ندارد. پسته باید در خاکی که شن و رس دارد، قرار گیرد.

نهال میوه انگور

انگور دارای ارقام متنوعی شامل: انگور سیاه سردست، انگور بلک ویلیام، انگور ردگلوب، انگور جوین، انگورشانی، ریش بابا، شمشیری، کشمشی و... است. با کاشت نهال انگور شما می‌توانید علاوه بر میوه رسیده این درخت، از برگ مو و غوره آن هم استفاده کنید. نهال انگور از نظر کاشت کاملاً اقتصادی و پرسود است. برداشت میوه رسیده انگور از اواسط تابستان تا اوایل پاییز ادامه دارد. رشد انگور سریع است و میوه دهی آن به‌صورت پربار و خوشه‌ای است.

نهال میوه آلو

درخت آلو در انواع آلو طلایی، آلو سیاه، آلو بخارا، آلو کالیفرنیا، آلو استنسیل و گوجه سبز موجود است و طعم آن بسته به میزان رسیدگی، نوع و رقم آن ترش، تلخ یا شیرین است. آلوها یا پوست نازکی دارند و یا پوستشان ضخیم است. مقاومت نهال آلو در برابر سرما بسیار زیاد است. بنابراین حتی در بخش‌های شمالی لرستان قابل پرورش است. نهال میوه آلو یکی از گزینه‌های دیگر جهت خرید نهال میوه در لرستان است.

نهال میوه شلیل

شلیل میوه‌ای است که در خانواده هلو قرار دارد و بدون کرک و شیرین است. این میوه قابل کاشت در بیشتر بخش‌های لرستان بوده و در برابر سرما مقاوم است.

 نهال میوه گردو

باتوجه‌به ارتفاع هر بخش از لرستان می‌توان نهال گردو پرورش داد. گونه‌هایی که در لرستان قابل پرورش هستند شامل: چندلر، فرنور و ژنوتیپ برتر هستند. نهال ژنوتیپ برتر تا ارتفاع 1800 متر از سطح دریا عملکرد و رشد خوبی دارد و مقاوم به سرما است. از نهال گردوی فرنور می‌توان در مکان‌های مرتفع استان لرستان که تا 2500 متر از سطح دریا فاصله دارند، استفاده کرد. نهال چندلر هم اگرچه کیفیت و شفافیت بالایی دارد اما تا ارتفاع 1500 متر از سطح دریا قابل‌کشت است.

نهال میوه زردآلو

میوه زردآلو یکی دیگر میوه‌ای محبوب و خوش‌طعمی است که دارای شکلی بیضی یا گرد است و رنگ آن از زرد است. از ارقام زردآلو می‌توان به زردآلو نخجوان، شکرپاره، نادری، میرزایی و ... اشاره کرد.

نهال میوه خرمالو

نهال خرمالو در انواع سیبی، گوجه‌ای و موزی وجود دارد. طیف رنگی میوه خرمالو از نارنجی کم‌رنگ تا پررنگ است. این میوه طعم شیرینی دارد و نسبت به خاک شور بسیار حساس است و باید در کاشت آن از خاک مخصوص و زهکشی شده استفاده شود.

شرایط آب و هوایی و اقلیم استان جهت پرورش بهترین نهال میوه در لرستان

شرایط آب‌وهوایی برای پرورش بهترین نهال میوه در لرستان  بسته به میزان بارندگی و دمای محیط، به سه بخش تقسیم می‌شود:

سرد کوهستانی

در قسمت کوهستانی استان لرستان در فصل زمستان بارش برف بسیار زیاد است و روزهای یخ‌بندان در این منطقه ممکن است بالاتر از 70 روز باشد. این منطقه از لرستان در فصل تابستان هوایی معتدل و خنک دارد. منطقه سرد کوهستانی در قسمت شرق، شمال و شمال غربی استان لرستان قرار گرفته است.

در این منطقه سرمای شدید و زمستان با بارش اولین برف آغاز می‌شود. فصل بهار و پاییز در بخش کوهستانی بسیار کوتاه است. مناطقی نظیر بروجرد، دورود، ازنا، الیگودرز، نورآباد و الشتر با ارتفاع بیش از 1400 متر از سطح دریا جز مناطق سرد و کوهستانی هستند. جهت خرید نهال میوه در لرستان به سازگاری نهال با این منطقه دقت کنید.

معتدل مرکزی

این بخش از استان لرستان حد وسطی از ناحیه کوهستانی و ناحیه پست جنوبی است. ارتفاع این منطقه کمتر از ناحیه سرد و کوهستانی آن است و بیشتر از نواحی پست جنوبی است. به همین دلیل بارش‌های جوی فصل زمستان و بهار آن اغلب به‌صورت باران است. در این بخش فصل بهار از اوایل اسفند آغاز می‌شود و در اردیبهشت‌ماه کم‌کم هوا گرم خواهد شد. در طول تاریخ این منطقه به‌ندرت دچار یخ‌بندان شده است. شهرهایی مثل خرم‌آباد و حومه آن دارای این نوع شرایط آب‌وهوایی هستند.

گرم جنوبی

دشت‌های استان لرستان و پلدختر و بخش پاپی در این ناحیه قرار دارند، این بخش از کمترین میزان ارتفاع برخوردار است و نسبت به دو منطقه دیگر میزان بارش کمی را تجربه می‌کند و معمولاً آفتابی و گرم است. دما تابستان در این ناحیه به دلیل بادهای گرم خوزستان و کوتاه بودن عرض جغرافیایی بسیار بالا است. زمستان‌های منطقه گرم جنوبی هم بسیار معتدل است. معمولاً زمان برداشت محصولات و میوه‌ها در این ناحیه چند ماه زودتر از سایر نواحی است.

بهترین نهال از نظر میزان رسیدگی و مراقبت از آن‌ها

بهترین نهال از نظر میزان رسیدگی و مراقبت از آن‌ها نهالی است که از ارتفاع و قطر مناسبی برخوردار باشد، پربازده و اقتصادی باشد و درگیر هیچ‌گونه بیماری و آفات نباشد. همچنین وجود صمغ در نهال یکی از نشانه‌های بیماری در آن است. علاوه‌برآن بتوان آن را در انواع محیط‌ها کاشت و مقاومت خوبی داشته باشد.

امروزه برخلاف گذشته هدف از احداث باغ میوه بیشتر کسب سود و درآمد مناسب و کافی است. بنابراین کشاورزان و باغداران به دنبال نهال‌هایی هستند که علاوه بر رسیدگی راحت و بدون هزینه، بتواند به‌وفور میوه دهد و سوددهی بالایی را برای او به ارمغان آورد. شما می‌توانید جهت خرید بهترین نهال میوه در لرستان به سایت پالیز نهال مراجعه فرمایید. جهت خرید نهال میوه در لرستان با بهترین کیفیت می‌توانید با کارشناسان خبره سایت پالیز نهال تماس بگیرید.

همان‌طور که می‌دانید رسیدگی به گیاهان اگر خیلی سخت و طولانی باشد، سبب آزار و خستگی باغبان خواهد شد. در نتیجه انتخاب نهالی که به مراقبت و رسیدگی کمی احتیاج داشته باشد، اهمیت فراوانی دارد. در لرستان نهال میوه‎هایی نظیر: پسته، انگور، بادام، گلابی، سیب، گیلاس و هلو انتخاب خوبی برای پرورش هستند. به منظور دریافت اطلاعات در زمینه قیمت نهال میوه در لرستان می‌توانید از سایت آنلاین پالیز نهال بهره‌مند شوید. قیمت نهال میوه در لرستان به انواع و ارقام نهال بستگی دارد.

شناخت مناطق آب و هوایی جهت کشت بهترین نهال میوه

شهر خرم‌آباد، مرکز استان لرستان است و به چشمه‌های ایران نیز مشهور است. این شهر به سبب بارندگی و موقعیت جغرافیایی کاملاً سرسبز و خوش‌آب‌وهوا است. باتوجه‌به اینکه استان لرستان در غرب کشور قرار گرفته است، مناطق کوهستانی و جنگل‌های زیادی دارد. از مناطق زیبای لرستان می‌توان به جنگل‌های بلوط، کوهستان‌ها و آبشار‌های بلند و زیبای آن اشاره کرد که سبب جذب افراد طبیعت دوست زیادی به این استان شده است. همانطور که گفتیم نواحی مختلفی در لرستان از نظر آب‌وهوایی و اقلیمی وجود دارد.

یکی از بهترین میوه‌های مناسب کاشت در لرستان نهال گردو است. باتوجه ‌به نواحی و بخش‌های مختلف لرستان هر نهالی مخصوص به منطقه خاص خود است. بنابراین نمی‌توان هر نوع نهالی را در منطقه خاصی کاشت. دقت داشته باشید که قبل از خرید نهال میوه در لرستان حتماً به شرایط آب‌وهوایی مناسب گیاه را در نظر بگیرید. در غیر اینصورت نهال شما رشد و باردهی مناسبی را تجربه نخواهد کرد و ممکن است به شما خسارت‌های زیادی وارد کند.

یکی از مشکلات استان لرستان مجاورت با استان خوزستان، بیابان‌زدایی شرق مدیترانه و صحرای عربستان است، هرسال لرستان به دلیل این همسایگی دچار گردوغبار می‌شود.

جمع بندی نهایی در رابطه با خرید نهال میوه در لرستان

در این مقاله تلاش نمودیم تا شما را با انواع نهال‌های سازگار با استان لرستان آشنا کنیم و موقعیت جوی این استان را نیز به شما معرفی نماییم. نهالستان‌های زیادی در سطح کشور ایران وجود دارند که در زمینه فروش انواع و ارقام نهال میوه، ابزار مرتبط با پرورش نهال، احداث باغ و آموزش تکثیر درختان فعالیت دارند. اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که هنگام انتخاب یکی نهالستان برای خرید، باید از سالم بودن نهال و کیفیت آن مطمئن شد.

 پالیز نهال تجربه فراوانی در این زمینه دارد و نهال خریداری شده توسط شما را در کمترین زمان به همراه ضمانت سلامت کالا به شما تحویل می‌دهد. نهال‌های موجود در پالیز نهال دارای شناسنامه و مجوز سازمان جهاد کشاورزی هستند و شما می‌توانید با خیال راحت خریدهای خود را از این فروشگاه انجام دهید. برای خرید نهال میوه در لرستان همین حالا به سایت نهالستان پالیز نهال مراجعه کنید.

وب‌سایت تخصص نهالستان پالیز جهت خرید وفروش ارقام تجاری نهال گردو: palizgerdo.ir

وب‌سایت تخصصی جهت خریدوفروش انواع ارقام تجاری نهال میوه: paliznahal.ir

شماره تماس با ما: 09021832393 - 09141832393 - 09331832393

جناب آقای مهندس سعید قاسمی

پایان رپرتاژ آگهی
بهترین نهال میوه در لرستان خرید نهال میوه در لرستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر