کد خبر: 1159264 A

برخی منابع به اشتباه سیم و کابل را معادل یکدیگر استفاده می‌کنند حال آن که این امر به طور قطع اشتباه است.سیم و کابل دارای دو مفهوم کاملا متفاوت هستند که مهم است قبل از خرید سیم و کابل با مفهوم و ویژگی های آن ها به طور جداگانه آشنا شوید.

گاهی وقت‌ها برای نشان دادن تفاوت این دو به تعداد رشته و سایز اشاره می‌کنند ممکن است با استفاده از این دو فاکتور بتوان تا حدودی تشخیص داد اما نمی‌توان گفت که اگر تک رشته باشد سیم و اگر دارای چندین رشته باشد کابل دسته‌بندی می‌شود و یا اگر سایز سطح مقطع کم باشد سیم و اگر سطح مقطع بزرگ باشد کابل می‌باشد در واقع این تصور اشتباه است زیرا سیم هایی وجود دارند که از دو رشته تشکیل شده اند (سیم های نایلون) و هم چنین سیم هایی وجود دارد که سطح مقطع بزرگی دارند پس بر این منوال تقسیم بندی کردن اشتباه است.

سیم افشان

سیم به سه دسته کلی تقسیم می‌شود :

 • سیم های افشان
 • سیم های مفتول
 • سیم های نیمه افشان

سیم افشان : سیم های افشان ساختار پیچیده‌ای تدارند و از چندین رشته نازک سیم مسی ساخته شده اند به همین دلیل سیم افشان نرم و قابل انعطاف می‌باشد و به دلیل انعطاف بالایی که دارند از آن ها در سیم کشی ساختمان ها استفاده می‌شود. ولتاژ نامی تعریف شده استاندارد  برای سیم های افشان 300 – 500 ولت است. سایز های سیم افشان با سطح مقطع های ان تعیین می‌شود که در ادامه توضیح داده شده‌است.

سیم مفتولی : سیم مفتولی به دلیل انعطاف بسیار پایین به سیم خشک شناخته می‌شود. سیم های مفتول در واقع تک سیم هستند و تنها یک رشته هادی در ساختار خود دارند که توسط عایق پوشانده شده است. ولتاژ نامی تعریف شده برای این نوع سیم ها 450-750 ولت می‌باشد و بیشتر در تابلوهای برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیم های مفتول با سطح مقطع های 1.5 تا 240 (mm^2) در بازار موجود هستند.

سیم نیمه افشان: سیم های نیمه افشان در واقع مابین سیم های افشان و سیم های مفتولی قرار می‌گیرند و این به این معنی است که در ساختار آن ها تعداد رشته سیمی که به کار رفته از سیم مفتولی بیشتر و از سیم افشان کمتر است. ولتاژ تعریف شده برای سیم های نیمه افشان 450-750 ولت است و میزان انعطاف این سیم ها بیشتر از سیم های خشک (مفتول) و کمتر از سیم های افشان است.

کاری که سیم ها انجام می دهند در واقع هدایت جریان برق می‌باشد. سیم های افشان از چندین رشته باریک و نازک مس (یا آلومینیوم) تشکیل شده اند که توسط یک روکش از جنس pvc احاطه شده اند به عبارت دیگر ساختار سیم های افشان شامل هادی (که هدایت کننده جریان برق است) و روکش ( که نقش محافظ را ایفا می‌کند) می‌شوند. جنس هادی همانطور که پیش از این اشاره شد یا مس و یا آلومینیوم می‌باشد . مس هادی بهتری نسبت به آلومینیوم است اما به همان نسبت سیم های مسی دارای قیمت بالاتری نسبت به سیم های آلومینیومی می‌باشد. سیم های مفتول هم مانند سیم های افشان می‌توانند هادی مس و یا آلومینیوم داشته باشند.

برای تشخیص سیم افشان از سیم مفتول کافی است یه حروف اختصاری نوشته شده بر روی بدنه سیم دقت کنید و یا با استفاده ار دست میزان انعطاف و استحکام آن را تست کنید. سیم های افشان دارای انعطاف بیشتر و استحکام کمتری نسبت به سیم های مفتول می‌باشند.

مشخصه های سیم افشان

پیش از اینکه برای خرید سیم افشان اقدام کنید بهتر است که درباره آن اطلاعات مختصر و مفیدی داشته باشید. در واقع سیم های افشان با توجه به میزان آمپر مصرفی و ولتاژ در دو دسته ولتاژ 300 – 500 و 450 – 700 تولید می‌شوند. انتخاب آمپر مصرفی مجاز برای خرید سیم افشان به کاربرد مورد انتظار از سیم بستگی دارد و به طور کلی ولتاژ سیم حاصل ضرب دو مقدار مقاومت ایجاد شده در سیم افشان و  جریان عبوری از سیم افشان، است. مشخصه بعدی که از مشخصه‌های مهم سیم است میزان مقاومت سیم افشان می‌باشد که از مقاومت هادی نشئت می‌گیرد. اگ بخواهیم مقاومت هادی را اندازه‌گیری کنید بایستی با استفاده از دستگاه اهم سنج مقاومت یک متر از سیم را محاسبه کرده و با مقدار استاندارد مقایسه کنید. مقدار استاندارد برای مقاومت سیم افشان 3/13 اهم بر کیلومتر است چنانچه مقاومت به دست آمده از این مقدار بیشتر باشد سیم دارای کیفیت مناسب نمی‌باشد و مقاومت بیشتر از حد مجاز به چند دلیل است. دلایلی مانند : کمتر بودن تعداد رشته های سیم نازک مسی از تعداد استاندارد و مجاز، رشته های مسی دارای ناخالصی هستند که باعث شده رسانا بودن سیم افت کرده و مقاومت آن بیش از حد مجاز شود. پس در هنگام خرید سیم افشان مهم است که به مشخصه های فیزیکی و فنی سیم حتما دقت کنید.

نام گذاری سیم ها:

یکی از مواردی که می‌تواند در هنگام خرید سیم افشان به شما کمک کند علائم اختصاری نوشته شده بر روی سیم افشان است. در نام گذاری سیم ها ( و کابل ها ) مشخصه های سیم مثل جنس هادی، جنس عایق و ... با استفاده از حروف تعریف شده اند که با توجه به این حروف می‌توان متوجه نوع سیم و کابل شد و با دقت بیشتری نسبت به خرید سیم اقدام نمود.

در زیر این حروف عنوان شده اند:

حرف Y: عایق پی وی سی

حرف N: سیم مسی

حرف F: سیم های نرم

حرف A: سیم مخصوص داخل لوله ها

حرف M: سیم های مقاوم در مقابل رطوبت

 

سطح مقطع سیم های افشان

سیم های افشان در شرکت افلاک الکتریک خراسان در چندین سایز تولید می‌شود که سایز های آن در جدول زیر عنوان شده است.

سیم افشان

تعداد رشته سیم

سایز سطح مقطع

1

0.35

1

0.5

1

0.75

1

1.5

1

2.5

 

اگر سیم تک رشته باشد افشان و اگر دو رشته باشد سیم در گروه سیم های نایلون قرار میگیرد. سیم های نایلونی سفید رنگ هستند و برای تامین روشنایی خانه ها در سیم کشی ساختمانی و یا حتی تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیم های نایلونی هادی ای از جنس مس دارند و دارای رسانایی الکتریکی بالایی هستند. در شرکت افلاک الکتریک سیم نایلون نیز در سطح مقطع های زیر تولید می‌شوند.

 

سیم نایلون

تعداد رشته سیم

سایز سطح مقطع

2

0.35

2

0.5

2

0.75

2

1.5

2

2.5

 

کابل شبکه

مهم است که پیش از خرید کابل شبکه با انواع و ساختار کابل های شبکه آشنا شوید. کابل های شبکه به سه صورت کواکسیال، فیبر نوری و زوج بهم تابیده در بازار وجود دارند و وظیفه اصلی این نوع کابل ها انتقال و جابجایی اطلاعات در سیستم های ارتباطی می‌باشد. اگر قصد خرید کابل شبکه را دارید اما در مورد آن اطلاعاتی ندارید پس حتما در این قسمت همراه باشید تا که اطلاعات مختصری جهت خرید کابل شبکه در اختیار شما گذاشته شود.

نکته حائز اهمیت در خرید کابل شبکه توجه به تفاوت های انواع کابل های شبکه می باشد. مشخصه مهمی که انواع کابل شبکه از یکدیگر متمایز می‌سازد پهنای باند یا به عبارت دیگر میزان سرعتی است که داده ها توسط کابل انتقال می‌یابد. کابل های فیبر نوری دارای بیشترین سرعت انتقال داده می‌باشند اما به دلیل قیمت تمام شده‌ی بسیار زیاد این نوع کابل تنها در مکان هایی مورد استفاده قرار میگیرد که نیاز به سرعت بالا جهت انتقال دیتا ها وجود داشته باشد مکان های مانند بیمارستان، فرودگاه و ... . کابل های زوج به هم تابیده (شبکه محلی LAN) در شرکت ها و برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

44

ساختار کابل شبکه زوج سیم

1)هادی

2)عایق

3)رنگ زوج های بهم تابیده شده

4)جدا کننده و محافظ داخلی زوج ها

5)روکش

در ساختار کابل شبکه 4 زوج سیم وجود دارد که در هر زوج یک رنگ اصلی و یک رنگ فرعی است. رنگ زوج‌ها عبارت است از : سفید قهوه ای / قهوه ای – سفید ابی/ ابی – سفیدنارنجی /نارنجی – سفید سبز/ سبز

4 رنگ اصلی در کابل شبکه در واقع رنگ های قهوه‌ای ،آبی، نارنجی و سبز است و 4 رنگ فرعی هم در واقع ترکیب 4 رنگ اصلی با رنگ سفید است. وظیفه رنگ‌های اصلی این است که سیگنال مثبت را ارسال کنند و وظیفه رنگ‌های فرعی این است که ارسال سیگنال منفی را انجام دهند. زوج های به هم تابیده به واسطه یک محافظ داخلی یا جدا کننده از یکدیگر جدا شده اند.

انواع کابل شبکه زوج سیم

آشنایی با انواع کابل که به نام کابل شبکه زوج سیم بهم تابیده شده یا Twisted-pair دارای چندین مدل می‌باشد که در ادامه به بررسی این مدل ها پرداخته شده است.

 • Cat1

این کابل در انتقال صدا و سیستم تلفن استفاده می‌شود. این نوع کابل ها از ترافیک شبکه کامپیوتری پشتیبانی نمی‌کنند بنابراین جدیدا در برق کشی خانه های مسکونی از این کابل استفاده نمی‌شود اما در منازل مسکونی که قدیمی هستند هنوز این کابل ها در سیستم تلفن وجود دارند.

 • Cat2

این کابل دارای 4 سیم به هم تابیده شده و سرعت کابل شبکه cat2 حداکثر 4 مگابیت بر ثانیه است. استفاده از این کابل هم مانند کابل Cat1 تقریبا منسوخ شده و تنها در ساختمان های قدیمی دیده می‌شود.

 • Cat3

کابل Cat3 داده‌ها را با حداکثر سرعت 10 مگابیت بر ثانیه انتقال می‌دهد و حداکثر پهنای باند در این مدل از کابل های شبکه 16 مگاهرتز می‌باشد.

 • Cat4

از کابل cat به بعد می‌توان فواصل 100 متر را نیز کابل کشی کرد. کابل Cat4 نیز کار انتقال داده ها را با سرعت 10 مگابیت بر ثانیه انجام می‌دهد و اما امروزه از این کابل زیاد استفاده نمی‌شود.

 • Cat5

کابل شبکه cat 5 از نوع UTP می‌باشد (این استاندارد قدیمی شده و کاربرد زیادی ندارد) این کابل ها دارای حداکثر پهنای باند 100 مگا هرتز هستند  ( به عبارتی دیگر داده ها توسط کابل های cat5 با سرعت حداکثر 100 مگا هرتز انتقال می‌یابند)

 • Cat5e

کابل شبکه Cat5e پیشرفته شده‌ی کابل Cat5 است. پهنای باند کابل Cat5e از 100 مگا هرتز (در کابل Cat5) به 1000 مگا هرتز رسیده است که این یک مزیت محسوب می‌شود.

 • Cat6

در کابل های cat6 از اسپسلسن نایلون و محافظ الکتریکی استفاده شده است تا که از بهم ریختگی در سیگنال ها جلوگیری و به کاهش تداخلات کمک شود. در این کابل ها داده ها با سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه جابجا می‌شوند لازم به ذکر است که سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه تا حداکثر فاصله 55 متری را پوشش می‌دهد و در فواصل بیشتر سرعت کاهش می‌یابد و خوب است بدانید به لحاظ قیمتی کابل های Cat6 قیمت بالاتری نسبت به دو مدل قبل دارد.

 • Cat6a

حفاظت و ضخامت کابل Cat6a نسبت به کابل Cat6 بیشتر شده است هم چنین کابل Cat6a می‌تواند مسافت طولانی تری را نسبت به کابل Cat6 تحت پوشش قرار دهد و داده ها را با سرعت 10 گیگ بر ثانیه انتقال دهد.

 • Cat7

 کابل Cat7 در مقایسه با دیگر کابل های cat  مجهز به فناوری پیشرفته‌تری است. سرعت انتقال داده در این کابل ها برابر 10 گیگ بر ثانیه است از این کابل ها برای سرورها، سیستم های پایگاه داده و ... استفاده می‌شود.

45

برای خرید انواع سیم و کابل می‌توانید با شرکت افلاک الکتریک خراسان در ارتباط باشید تا شما را در خرید سیم وکابل با کیفیت بالا و متناسب با کاربرد مورد انتظار، راهنمایی نمایند.

 

پایان رپرتاژ آگهی
شرکت افلاک الکتریک خراسان آشنایی با انواع کابل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر