کد خبر: 1152030 A

 

متاسفانه بیشتر افراد  احساس می کنند که نیازی به معاینه بهداشتی و  یا چکاپ کامل ندارند و این کار یک نوع هدر دادن پول می دانند.اما با توجه به زندگی پر تنش امروزی ما و استرس های فراوان که و همچنین با توجه آلودگی های فراوان در محیط اطرافمان به خصوص آلودگی هوا و همچنین تغذیه ناسالم، ابتلا به بیماری های مختلف دور از ذهن نیست و  هر کدام از این عوامل و عوامل بسیاری دیگری که ذکر نشده اند ، می توانند عاملی برای ابتلا به بیماری هایی چون، بیماری های قلبی ، آسم ، دیابت ، سردرد ، افسردگی … و غیره باشند. پس برای آگاهی از سلامت بدن و پیشگیری از بیماری ها معاینه یا چکاپ کامل بدن برای هر فردی به خصوص افراد مسن امری ضروری است. در ادامه این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد این آزمایش سخن بگوییم:

آزمایش های چکاپ کامل بدن

آزمایش چکاپ شامل آزمایشاتی مختلفی می باشد که هر فرد باید به صورت دوره ای و منظم، چند بار در سال یا حداقل به صورت سالانه انجام دهد. از فواید انجام چکاپ کامل بدن می توان به تشخیص به موقع و سریع بیماری ها، آگاهی از میزان حدودی  مواد معدنی، ویتامین ها و غیره و پیشگیری در صورت احتمال بیماری در آینده می باشد.

 چکاپ کامل بدن ، یک پکیج کامل برای بررسی جامع سلامتی  کل بدن  از جمله قلب ، کلیه ، کبد ، ریه ،  می باشد. چکاپ کامل می تواند روشن کننده آلارم و هشدار وجود ناهنجاری در بدن است و در صورت انجام این آزمایش ، این هشدار می تواند فرد را از وجود ناهنجاری های درون بدنش آگاه سازد و سریعتر و راحت تر با بیماری مقابله نماید.این بیماری ها می توانند بیماری های خطرناکی همچون بیماری های قلبی عروقی ، بیماری های تنفسی ، سرطان ، دیابت ، فشار خون ، بیماری های گوارشی و غیره باشند.

نکته حائز اهمیت در مورد آزمایش چکاپ کامل بدن این است فرد نتایج چکاپ قبلی خود را نگهداری نماید زیرا در بسیاری از موارد مقایسه نتایج آزمایش های جدید با نتایج آزمایش های قبلی کمک شایانی به تشخیص بیماری‌ها توسط پزشکان می‌کند؛ لذا نگهداری و همراه داشتن نتایج آزمایش‌های قبلی هنگام مراجعه به پزشک یک امر ضروری است. همچنین نتایج آزمایش های شما می تواند جهت اهدای خون و آزمایش‌های دوره‌ای بعدی نیاز باشد.

برای انجام برخی از تست های چکاپ کامل مانند آزمایش خون نیاز است که فرد 8 تا 10 ساعت ناشتا باشد، اما توجه داشته باشید که خوردن آب قبل از آزمایش منعی ندارد و اشکالی در نتیجه آزمایش‌ها ایجاد نمی‌کند. اما  مصرف برخی دارو‌ها می‌تواند در نتایج آزمایش‌ها تداخل ایجاد کند؛ بنابراین اگر فردی داروی خاصی را مصرف می‌کند زمان مراجعه به آزمایشگاه حتماً باید این نکته را به مسئولان آزمایشگاهی اطلاع دهد.

آزمایش خون

آزمایش خون یکی از شناخته شده ترین آزمایش ها است و یکی از راه‌های مهم  برای بررسی وضعیت جسمی فرد می باشد. آزمایش خون تصویری کلی از سلامت بدن فرد را  ارائه می دهند. 

خون در  بدن وظیفه انتقال مواد مغذی، هورمون ها و اکسیژن به اندام های بدن و بارگیری مواد زائد از آن ها برای خروج از بدن را برعهده دارد.  قطعا میزان نسبی مواد موجود در خون می تواند اطلاعات مفیدی را از وضعیت جسمانی فرد آزمایش  دهنده در اختیار او و پزشک قرار دهد.

آزمایش خون به دلایل مختلفی انجام می شود و افراد انجام دهنده این آزمایش می توانند اهداف متفاوتی برای انجام آن داشته باشند.ممکن است هدف فرد برای انجام آزمایش خون صرفا بررسی و اطمینان از سلامت عمومی خود باشد. این آزمایش همچنین می تواند جهت پیشگیری از بیماری صورت گیرد به خصوص در مواردی که فرد مستعد بیماری خاصی باشد.

3534

همچنین در بسیاری از موارد این آزمایش جهت  تشخیص بیماری انجام شود. در این حالت پزشک برای تشخیص بهتر از فرد می خواهد آزمایش خون انجام دهد. به عنوان مثال نتایج حاصله از آزمایش خون می تواند برای تشخیص بیماریهایی مانند  دیابت،کم خونی،  هپاتیت، بیماری کلیوی، چربی خون ، بیماری های قلبی و .... بسیار کمک کننده باشد.

انجام این آزمایش، در بازه‌های زمانی مشخص و منظم، به فرد کمک می کند تا  از نحوه تغییر شرایط جسمانی خود در گذر زمان آگاه شود. پیشنهاد می شود افراد برای آگاهی از شرایط بدنی خود ، در صورت امکان هر شش ماه یا حداکثر به صورت سالانه این آزمایش خون را انجام دهند.

https://doctoreto.com/blog/complete-blood-count/

آزمایش قند خون

بدن افراد کربوهیدرات‌های ورودی به بدن را به گلوکز تبدیل می‌کند. گلوکز نوعی قند است که یکی از مهمترین ترکیباتی است که برای انجام متابولیسم بدن و تامین انرژی جهت انجام فعالیت های روزمره، مورد نیاز است. هورمونی به نام انسولین به انتقال گلوکز از جریان خون به سلول‌ها کمک می‌کند و با این مکانیسم باعث کاهش قند خون می‌شود.

افزایش یا کاهش سطح گلوکز در خون می‌تواند نشانه‌ی بیماری باشد.به عنوان مثال اگر سطح  گلوکز خون بیشتر از حد مجاز باشد، می تواند نشانه‌ابتلا فرد به دیابت باشد. بدین ترتیب در برخی از موارد لازم است تا آزمایش قند خون انجام شود تا سطح قند خون تشخیص داده شود. در صورتی که فرد علائم دیابت را داشته باشد، متخصص از او می خواهد آزمایش قند خون را انجام دهد.

آزمایش قند خون  یک آزمایش تشخیصی است و  از مهم ترین و پرکاربردترین آزمایش هاست . آزمایش قند خون، میزان گلوکز در خون را اندازه گیری می‌کند و  مشخص می کند که آیا سطح قند خون فرد در محدوده سالم قرار دارد یا خیر این آزمایش همچنین برای تشخیص دیابت و پیش دیابتی برای نظارت بر پروسه درمان قند خون بالا و قند خون پایین توسط پزشک درخواست می گردد.

معمولا این آزمایش برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند ، افراد نزدیک آنها دیابتی هستند یا طبق نتایج قبلیشان شرایط پیش دیابتی دارند، تجویز می شود.در این صورت پزشک از فرد می خواهد که در ساعات معینی از روز مثل قبل از صبحانه، بعد از صبحانه و همچنین ساعت 4 یا 5 بعد از ظهر این آزمایش را انجام دهد. به طور معمول توصیه می شود  که فردی که قصد انجام آزمایش قند خون دارد حداقل 8 ساعت قبل از انجام آزمایش ، ناشتا باشد.

هزینه چکاپ کامل بدن

یکی از مهم ترین مسائل  برای افرادی که به آزمایشگاه ها مراجعه می نمایند و  قصد انجام چکاپ کامل بدن را دارند، هزینه این آزمایش می باشد. هزینه این آزمایش اگر توسط بیمه شما پوشش داده شود، 70 درصد مبلغ را بیمار و 30 درصد را بیمه پرداخت میکند.

باید توجه داشت که متاسفانه بسیاری از افراد ، چکاپ را یک هزینه و حتی هدر دادن پول و وقت می دانند اما اگر واقف به فواید این آزمایش باشیم متوجه می شویم که مزایای این آزمایش می تواند بسیار بیشتر از هزینه آن باشد.به عنوان مثال در بسیاری از بیماری ها تشخیص زودهنگام بیماری موجب می‌شود که از بسیاری از هزینه‌هایی که برای درمان بیماری‌ها در مراحل پیشرفته صرف می‌شوند پیشگیری شود.

حتی جدا از جنبه مالی ، در صورتی که پس از انجام چکاپ متوجه شوید  که به بیماری خاصی مبتلا نیستید و از سلامت جسمی خود اطمینان حاصل نمایید، با خیال آسوده تری و بدور از استرس و نگرانی احتمال مبتلا بودن به بیماری به زندگی روزمره خود ادامه می دهید.

قطعا هزینه انجام آزمایش چکاپ کامل تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند شهری که قصد انجام آزمایش در آن را دارید ، آزمایشگاه مورد نظر و حتی سن و جنسیت فرد است و  می تواند با توجه به این عوامل قیمت های مختلفی را برای این آزمایش در نظر گرفت اما به صورت کلی می توان گفت که در حال حاضر هزینه چکاپ کامل بدن از حدود 400 هزار تومان تا حدود یک میلیون و پانصد هزار تومان می باش

برای انجام آزمایش چکاپ کامل بدن چگونه باید اقدام کنیم؟

برای چکاپ کامل بدن می توانید به سامانه https://doctoreto.com/ همگام با سایر مراکز علمی دنیا با بهره گیری از پزشکان متخصص و فوق تخصص، در زمینه‌های مختلف پزشکی و استفاده از مدرن‌ترین تجهیزات پزشکی، به ارائه خدمات پیشرفته بالینی، چکاپ کامل بدن مردان و چکاپ کامل بدن زنان، مطابق با استاندارد های بین المللی می پردازد مراجعه کنید. بیماران با رزرو کلینیک‌های وابسته به این مجموعه می توانند با معاینه دوره ای تمام سیستمهای بدن، از میزان سلامت جسمانی خود، آگاهی کامل کسب نمایند.

انجام این آزمایش، باعث می شود در صورت وجود اختلال احتمالی، به پیشگیری سریع آن اقدام ورزیده، از بروز عواقب آتی بیماری جلوگیری بعمل آید.

برای ارتباط با ما میتوانید از کانال های ارتباطی زیر استفاده کنید:

آدرس:

دفتر شیراز:

دفتر ۱ : پارک علم و فناوری فارس، ساختمان آپادانا

دفتر ۲ : بلوار امیرکبیر، ساختمان یونیک، واحد ۵۰۱

دفتر تهران:

خیابان وزرا، خیابان هفتم، پلاک ۷، طبقه چهارم

شماره تماس:

۰۲۱-۹۱۰۰۶۰۳۰

۰۷۱-۹۱۰۰۶۰۳۰

ایمیل: support@doctoreto.com

تاریخ: 1400/08/10

 

پایان رپرتاژ آگهی
آزمایش آزمایش خون چکاپ کامل بدن چکاپ کامل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر