کد خبر: 1149209 A

بازار آهن آلات یکی از بزرگ‌ ترین و مهم‌ ترین بازارهای داخلی کشور است. همان‌ طور که می‌دانید مقاطع و محصولات فولادی و فلزی در صنعت ساختمان سازی کاربرد بسیاری دارند و در واقع ارکان اصلی این صنعت محسوب می‌شوند. با توجه به نقش ساختمان سازی در اقتصاد کلان کشور می‌توان گستردگی بازار آهن را درک کرد.

در این بین تیرآهن به دلیل مقاومت فوق العاده و سطح کیفی بالا به صورت گسترده و در طیف وسیعی در صنعت ساختمان استفاده می‌شوند. هر چند این مقاطع فلزی در صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند اما اکثریت مردم کاربرد تیرآهن را در صنعت ساخت و ساز می‌شناسند. یکی از مهم‌ترین فاکتورها در مورد خرید و استفاده از این مقاطع فلزی، قیمت تیرآهن است. متأسفانه قیمت تیرآهن به صورت روزانه دست خوش تغییرات قرار گرفته و در نوسان است. با توجه به این مسئله شناخت بهترین انواع تیرآهن و فاکتورهای تولید و عرضه این محصول از خسارت‌های سنگین ساخت و ساز جلوگیری می‌کند.

تیرآهن چیست؟

هر چند با این محصولات فلزی آشنایی دارید اما بهتر است ابتدا به صورت تخصصی‌تر با آن آشنا شویم و سپس راجع به فاکتورهای مؤثر بر قیمت تیرآهن صحبت کنیم. تیرآهن یکی از مهم‌ترین و پرکاربردترین پروفیل‌های ساختمانی است که سطح مقطع آن به شکل حروف انگلیسی I  و H می‌باشد. این محصول از دو قسمت جان و بال تشکیل شده است. قسمت میانی که همان بخش اصلی تیرآهن است،جان و لبه‌های آن بال نامیده می‌شوند. این پروفیل در انواع مختلفی تولید می‌شود و جزء اصلی تشکیل دهنده ساختمان‌هایی است که بر پایه اسکلت فلزی استوارند. به این ترتیب ساختمان سازی بر مبنای اسکلت فلزی بدون تیرآهن غیرممکن است. انواع مختلف تیرآهن بر حسب استانداردهای مختلفی که دارند، از ویژگی‌های متفاوتی نیز برخوردارند. به صورت کلی تیرآهن بر اساس استاندارد تولید شده در سه گروه زیر جای می‌گیرند.

  • تیرآهن با بال پهن یا ipb  که در مقایسه با تیرآهن‌های معمولی از ارتفاع بیشتری برخوردارند و به تیرآهن هاش نیز معروف اند. این نوع تیرآهن در ساخت ستون، خرپا، پل و غیره استفاده می‌شود.
  • تیرآهن تولید شده با استاندارد روسیه و چین یا به اختصار inp که در آن ضخامت بال  با فاصله گرفتن از جان کمتر می‌شود.
  • تیرآهن معمولی یا ipe که تحت استاندارد ایران و اروپا تولید می‌شود. ضخامت بال‌ها در این پروفیل آهنی ثابت و با یکدیگر برابر است.

مزایا و معایب استفاده از تیرآهن

با توجه به این که سرعت اجرا و نصب تیرآهن بالا است، روند رشد پروژه‌های اجرایی نیز سریع و مثبت خواهد بود. تیرآهن برای ساخت پل و ستون مورد استفاده قرار می‌گیرد و نسبت به بتن فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کند، ضمن این که به دلیل مقاومت فوق العاده تیرآهن و وزن کمتر آن نسبت به بتن برای استفاده در ارتفاع زیاد گزینه بسیار ایده آلی است. اگر ساختمان‌سازی بر پایه اسکلت فلزی انجام شود، پس از پایان عملیات اسکلت‌بندی و در مراحل بعدی، می‌توان سازه دیگری بر روی سازه قبلی احداث کرد. هر محصولی در کنار مزایای فراوان از معایبی نیز برخوردار است و تیرآهن نیز از این قاعده مستثنا نیست. اصلی‌ترین مشکل این پروفیل مربوط به قیمت تیرآهن است. شاید در ظاهر نوسان قیمت تیرآهن چندان زیاد به نظر نرسد، اما از آنجا که در هر سازه ساختمانی حجم وسیعی از تیرآهن لازم است، اختلاف زیادی در هزینه اجرای پروژه ایجاد می‌شود که در صورت عدم پیش بینی و برنامه ریزی صاحبین پروژه‌ها با شکست مواجه خواهند شد.

image_07122f4f8dfe130f20177675e64c2f7c1a1b32ed

گذشته از آن با وجود این که تیرآهن خود از بهترین آلیاژهای فولادی با کنترل کیفی دقیقی تولید می‌‌شود و استحکام و مقاومت آن مورد تأیید استانداردهای ملی و جهانی است اما ممکن است اتصالات این پروفیل از استحکام کافی برخوردار نباشند. به همین دلیل نظارت مهندسی در مراحل متصل سازی پروفیل‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. از طرفی تیرآهن یک پروفیل با کمترین میزان مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی است و در صورت خوردگی دچار کاهش ابعاد می‌شود. هر چند برای این معضل نیز راهکارهایی اندیشیده شده است و معمولاً قبل از ورود تیرآهن به پروسه اجرا و ساخت آن را با ضدزنگ مقاوم‌سازی و عایق‌بندی می‌کنند.

نکات مهم هنگام خرید تیرآهن

هنگام خرید تیرآهن باید به نکات مختلفی توجه کنید. قبل از هر چیزی باید از قیمت تیرآهن یا به عبارتی قیمت روز تیرآهن مطلع شوید. بعد از آن باید بهترین برند را برای خرید انتخاب کنید. کارخانه تولیدکننده این پروفیل سهم بزرگی در کیفیت و استحکام آن دارد. ابعاد، اندازه، استانداردهای به کار رفته در تولید این محصولات آهنی، متریال‌های استفاده شده در آن، وزن هر شاخه، نوع کاربرد و غیره از دیگر پارامترهای مهم در خرید این پروفیل هستند. در ادامه بهترین تولیدکنندگان داخلی تیرآهن و پرکاربردترین انواع این پروفیل را معرفی می‌کنیم.

تیرآهن اصفهان

 تیرآهن اصفهان محصول تولیدی شرکت ذوب آهن اصفهان از بزرگ‌ترین و برترین شرکت‌های تولیدی مقاطع فولادی در داخل کشور است. کارخانه ذوب آهن اصفهان به عنوان پیشرو تولید در صنعت فولاد شناخته می‌شود. خطوط تولید، تجهیزات و ماشین آلات این کارخانه از پیشرفته‌ترین متدهای روز دنیا هستند و فرآیند طراحی و تولید تیرآهن در این کارخانه کاملاً مهندسی و پیشرفته  انجام می‌شود. تیرآهن‌هایی که در این کارخانه تولید می‌شوند به تیرآهن اصفهان یا تیرآهن ذوبی نیز معروفند. مقاطع فولادی در این کارخانه بر اساس استاندارد اروپا و در سه نوع نیم بال پهن موازی، بال پهن موازی و بال باریک شیب‌دار تولید می‌شوند. تمام مقاطع تولید شده در کارخانه ذوب آهن اصفهان از بهترین آلیاژ و باکیفیت بالا ساخته می‌شوند. به همین خاطر پروفیل‌های این کارخانه به صورت عمده در ساختمان‌سازی استفاده می‌شوند.

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان به دلیل ضخامت بیشتر و وزن بالاتر مقاطع آن نسبت به سایر برندها بیشتر می‌باشد. جالب است بدانید کارخانه ذوب آهن اصفهان علامت اختصاری ESCO را با فاصله دو متر از یکدیگر بر روی بدنه تیرآهن حک می‌کند. به این ترتیب شناسایی این برند و تشخیص اعتبار آن آسان شده است.

تیرآهن فایکو

برند فایکو نیز از معروف‌ترین تولیدکنندگان مقاطع فولادی در کشور است. فایکو نام تجاری شرکت فولاد البرز ایرانیان است که در سال ۱۳۳۹ در شهرستان مازندران تأسیس شده است. تیرآهن تولید شده در شرکت فایکو از بهترین آلیاژهای فولادی ساخته شده و براساس استانداردهای سه گانه تهیه و تولید شده است. مقاطع فولادی فایکو قبل از ورود به بازار آهن آلات از لحاظ دوام، کیفیت، خواص مکانیکی، آنالیزهای شیمیایی و متالوژی مورد آزمایش و سنجش‌های با دقت و حساسیت بالا قرار می‌گیرند. از آنجا که محصولات این برند بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی تولید و عرضه می‌شوند، فایکو دارای چندین گواهی نامه استاندارد کیفی است. وزن و قیمت تیرآهن فایکو به سایز و شماره هر شاخه بستگی دارد. شرکت فولاد البرز ایرانیان  مقاطع فولادی خود را از سایز ۱۴ تا ۲۴ تولید می‌کند.

تیرآهن سایز ۱۸

این نوع تیرآهن از پرکاربردترین مقاطع  فولادی در ساخت و ساز است. ساختار بسیار پرقدرت، دوام بالا، قابلیت تحمل وزن و فشار سازه از بارزترین ویژگی‌های تیرآهن ۱۸ می‌باشد. این پروفیل در برابر خمش مقاومت بسیار بالایی دارد. از این جهت برای مقاوم‌سازی و استحکام بخشیدن به سازه‌های بزرگ از این تیرآهن استفاده می‌شود. این مقطع از بهترین آلیاژ فولاد و بر مبنای استانداردهای موجود تولید شده و در برابر فرآیندهای شیمیایی مانند پوسیدگی و خوردگی نیز بسیار مقاوم است. وزن این پروفیل بسته به ضخامت آن و قیمت تیرآهن سایز ۱۸ بسته به وزن آن تعیین می‌گردد.

تیرآهن سایز ۱۴

این پروفیل نیز از مهم‌ترین قطعات فلزی در ساختمان‌سازی است. تیرآهن ۱۴ معمولاً در سه وزن۱۲۰,۱۳۰,۱۴۰ کیلوگرم تولید می‌شود. این محصول نسبت به محصولات مشابه سبک و در سایز کوچک‌تر است اما به دلیل کاربردی بودن تقاضای آن بسیار بالا است. در واقع تقاضای بالای این تیرآهن به آن اهمیت خاصی بخشیده است. استفاده از این تیرآهن وزن سازه را سبک و هزینه اجرای پروژه‌ها را کاهش می‌دهد.

قیمت تیرآهن

قیمت این مقاطع فولادی به صورت روزانه بر اساس نوسانات بازار ارز، افزایش یا کاهش قیمت سنگ آهن، میزان تقاضا در بازار و عدم هماهنگی در آن، شرایط ساخت و ساز مسکن، حوادث سیاسی مانند تحریم‌ها و سایر فاکتور‌های معمول مانند سایز و وزن تیرآهن، برند تولیدکننده، نحوه خرید، هزینه حمل و نقل و عوامل بسیار دیگر تعیین می‌شود. نکته مهم در مورد قیمت این پروفیل این است که خریداران باید حتماً قبل از خرید آن به صورت عمده تمام فاکتورهای مرتبط با ساخت و ساز را در نظر بگیرند تا متحمل ضرر نشوند. تیرآهن معمولاً به صورت شاخه یا کیلویی به فروش می‌رسد.

image_1f84089a76b9362a6eddead6b1717ad3079e57be

بهترین سایت فروشگاهی عرضه کننده تیر آهن

از آنجا که امروزه اکثر خرید و فروش‌ها به صورت آنلاین انجام می‌شود، شرکت‌های عرضه کننده قطعات فولادی نیز این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده‌اند که محصولات فولادی مورد نیاز خود را به صورت غیرحضوری خرید کنند. در این راستا شناخت بهترین شرکت عرضه کننده از اهمیت بسیاری برخوردار است. به همین جهت ما به شما شرکت آهن استیل یکتا را پیشنهاد می‌دهیم. شما می‌توانید در این سایت بهترین برندهای تیرآهن را با قیمت مناسب خرید کنید.

 قبل از آن می‌توانید قیمت روز انواع این پروفیل را در صفحه سایت مشاهده و با قیمت دیگر سایت‌ ها مقایسه کنید. با توجه به قیمت‌های رقابتی در فروش آنلاین، سایت آهن یکتا ثبات بیشتری در قیمت محصولات خود دارد. اگر در مورد انواع تیرآهن اطلاعات درستی ندارید، کادر متخصص و باتجربه این سایت آماده ارائه خدمات مشاوره هستند.

برای استعلام قیمت تیرآهن و یا مقاطع فولادی دیگر مشاوره با کارشناسان با شماره تلفن 02154071 تماس بگیرید و یا به سایت ما https://ahanyekta.com مراجعه فرمایید.

پایان رپرتاژ آگهی
تیرآهن قیمت تیرآهن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر