کد خبر: 1145410 A

تاریخچه حکاکی فلزات و غیرفلزات

به گزارش لیزر پارسا، این هنر از گذشته تا کنون یکی از پر کاربردترین و همچنین مهم ترین راه ها برای حک کردن اطلاعات مهم رو سطوح مختلف می باشد هنر حکاکی فلزات در اولین و ابتدایی ترین دوران خود به صورت کنده کاری روی سنگ انجام میشد و انسان های اولیه به این صورت منظور خود را می رساندند . هنر حکاکی در ایران باستان هم از جایگاه مهمی برخوردار بوده که به عنوان مثال می توان به سکه های هخامنشیان و ساسانیان و مهر های هخامنشان اشاره کرد. قدیمی ترین دستگاه های حکاکی که سنتی هم هستند شامل انواع مغار است که به نیروی انسانی نیاز داشت و با دست روی اجسام مختلف حک میشد . به مرور زمان روش های صنعتی جای روش های سنتی را گرفته و توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرده اند و انواع مختلفی از این دستگاه ها تولید شد .این دستگاه ها سرعت بسیار بالایی دارد و بدون دخالت دست انجام می شود و همچنین روی سطوح مختلف مانند پارچه و چرم شیشه – سنگ – پلاستیک و همچنین فلزات روکش دار حکاکی می شود .

انواع ماشین آلان حکاکی لیزری

- برنج

-تیتانیوم

- آلومینیوم

-استیل ابزار

اطلاعات فنی دستگاه حکاکی لیزری

یکی از بهترین نمونه های دستگاه های حکاکی باید به نوع لیزر آن توجه کرد زیرا منبع که آن ها برای تامین انرژی و کنده کاری روی سطوح در تجهیزات نیاز دارند پرتویی با لیزر طول موج نانومتر می‌باشد.

این دستگاه مشخصاتی دارد که در ادامه برای شرح می دهیم :

این دستگاه ها با توجه به نوع لیزری که دارند و همچنین توانایی کنده کاری روی سطوح مختلف به گروه های لیزر فیبر اشاره کرد که این لیزر ها می توانند همزمان چند قسمت سطوح مورد نظر را حکاکی کنند .

لازم به ذکر است که دستگاه های لیزر حکاکی به دلیل قابلیت فیکسچر روتاری ای که دارند می توانند روی قطعات و تجهیزاتی که شکل استوانه ای دارند با ظرفت و دقت بالا حکاکی کنند . همچنین این دستگاه های منبع دو گانه لیزر دارند که طور همزمان برش اکرلیک و حکاکی را روی سطوح مختلف مثل چوب و لاستیک و سنگ و فلز حکاکی کنند . یکی دیگر از انواع دستگاه های لیزر لیزر بارکد است که این نوع دستگاه کنده کاری بارکد را روی قطعات کوچیک و بزرگ با دقت بالا و ظرافت بسیار زیاد انجام می دهد .

این  دستگاه ها حکاکی های مانند :

2D

UPC

Data matrix

را می توانند انجام دهند .

لیزر فلز با دستگاه بیزر فایبر بسیار سریع و آسان است . این دستگاه به دلیل دقت بالایی که دارد می توان علائم دقیقی را بدون تمیز کردن یا انجام دادن مورد نیاز تولید کرد .

تنظیم موقعیت ابتدایی لیزر

موقعیت ابتدایی موقت برای حکاکی یا علامت گذاری منحصر به فرد تنظیم کنید .

فیکسچر روتاری

با استفاده از این قابلیت می توان روی قطعات و اشکال استوانه ای حکاکی کرد . این قابلیت مخصوص تنظیم سریع و شکل های ساده است .

 برای برنامه های مارک گذاری دقیق و اچ کردن  Rotary 3-Jaw Chuckاستفاده می شود.

چرا باید از لیزر حکاکی استفاده کنیم ؟

-سریع

-راحت

-کیفیت عالی

-هزینه کم

- با دوام ترین روشی که می توان از ان برای حکاکی برند خود روی استفاده کنید .

روش های برش فلزات توسط لیزر :

- سوزاندن

- ذوب ماده به همراه دمیدن پرفشار

-تبخیر ماده

- برش سرد

- ایجاد شکاف با استفاده از تنش های حرارتی

در ادامه چند نمونه از این روش هارا با اختصار برای شما توضیح می دهیم .

برش تبخیری :

این روش حرارت پرتو متمرکز می شود و دمای نقطه اثر به نقطه جوش می رسد و این فرایند باعث تبخیر ماده و ایجاد حفر می شود . البته باید توجه داشت که این روش تنها برای مواردی استفاده می شود که ذوب نمیشود که می توان به چوب یا کربن و پلاستیک های تروموست اشاره کرد .

برش با ایجاد شکاف به وسیله تنش های حرارتی:

مواد ترد نسبت به شکستی حرارتی بسیار حساس هستند . اشعه لیزری روی سطح ماده متمرکز می شود و این فرایند باعث به وجود آمدن حرارت موضعی و همچنین منبسط شدن حرارت می شود . این عمل در ماده شکاف ایجاد می کند و وقتی که پرتو حرکت می کند می توان آن را هدایت کرد تا برش اتفاق بیوفتد .

این روش معمولا برای برش لیزری شیشه و موادی که شیشه ای مانند هستند استفاده می شود .

حکاکی فلزات با استفاده از لیزر:

حکاکی روی فلزات که به منظور درج مشخصات و ... صورت می گیرد به دلیل  اینکه ساختار فلز نفوذ پذیری بسیار سختی دارد . امروزه در همه جای دنیا برای دستیابی به آن از روش های مختلفی استفاده می شود مانند الکتروشیمی و بسیاری از روش های دیگر.

اما دلایلی مانند هزینه نسبتا بالا ، کیفیت بد ، طرح پذیری دشوار، زمانبر بودن این موضوع همیشه چالش بر انگیز بوده اما امروزه با استفاده از تکونولوژی حکاکی لیزر  ، هم نیاز های گفته شده برطرف شده و هم این حرفه یعنی حکاکی فلزات کاملا  خلاقانه نیاز های جدید زیادی را به وجود آورده است و همچنین کاربرد های متعددی از حکاکی پدید آمده و تقاضای استفاده از این روش روز به روز درحال افزایش است .

دستگاه لیزر فلزات قابلیت حکاکی انواع :

1- لوگو

2-بارکد

3-اعداد

4-طرح های مختلف

5-نوشته

6- اشکال مختلف

مزایای حکاکی لیزر روی فلزات :

1- کیفیت بی نظیر و عالی

2-اثر بازگشت ناپذیرو دائمی

3-قیمت مناسب و به صرفه

4-سرعتی بسیار بالا و سریع

5-خدشه ناپذیر بودن

به دلیل مزایای گفته شده این روش بهترین روش و بهترین گزینه برای حکاکی روی فلزات می باشد .

خدمات حکاکی لیزر روی فلزات :

1- شماره سریال (سریال نامبر)

2-کیو آر کد

3-درج تاریخ

4-طرح

5-برند

6-لوگو

7درج بارکد

این روش علاوه بر اینکه همیشگی و دائمی است یکی از سریعترین نوع خدمات حکاکی است .حکاکی با لیزر این مزیت را دارد که با توجه به نوع و ضخامت قطعه عمق و ضخامت مورد نظر را برای قطعه موردنظر به وجود بیاورد . که در این صورت می توانیم حکاکی سطحی و حکاکی عمیق حتی در 1 میلیمتر را انجام دهیم . حتی در صورت رنگ هم می توانیم رنگ تیره یا روشن را دارا باشیم .

منبع: http://parsalaser.com/services/cutting-engraving

انتهای پیام/
حکاکی لیزر پارسا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر