کد خبر: 1136180 A

ارتودنسی جز جراحی‌های زیبایی محسوب می‌شود که تنها کودکان و جوانان از آن استفاده نمی‌کنند، بزرگسالانی که به زیبایی ظاهری خود اهمیت می‌دهند نیز می‌توانند از این روش اصلاحی استفاده نمایند. ارتودنسی دندان برای نظم‌دهی به دندان‌ها، برطرف‌کردن هرگونه ناهنجاری و تغییر در موقعیت غیرعادی در فک و دندان می‌باشد. اما سؤالی که وجود دارد این است، بهترین دوران برای استفاده از این روش درمانی چه موقع است؟ در ادامه این مقاله با بررسی ارتودنسی کودکان، بزرگسالان با ما همراه باشید.

ارتودنسی در کودکان

کودکان به علل مختلف مانند دندان‌های نامنظم و نامرتب به ارتودنسی دندان نیاز پیدا خواهند کرد. مسائلی مانند تصادف، برخی عادات غلط مانند مکیدن انگشت شست، افتادن دندان‌های شیری و داشتن سابقه ارتودنسی در اعضای خانواده احتمال نیاز کودک را به ارتودنسی افزایش خواهد داد. به‌طورکلی اگر کودک شما دارای علائم زیر است باید سریعاً به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. متخصصین ارتودنسی پزشکانی هستند که بعد از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی برای 2 الی 4 سال درباره موقعیت دندان و فک، ناهنجاری‌های دندان و فک و نحوه درمان آن دوره می‌بینند.

 • بعد از سن 5 سالگی کودک هنوز انگشتان خود را می‌مکد یا از شیشه شیر استفاده می‌کند
 • حین قورت دادن غذا به‌جای اینکه زبانش را به سقف دهان نزدیک کند به دندان‌های جلو می‌زند
 • تنفس دهانی دارد و به‌جای بینی از دهان نفس می‌کشد
 • دندان‌های دائمی کودک کج است
 • اگر بین تمامی دندان‌هایش فاصله افتاده
 • از دست‌دادن زود یا دیرهنگام دندان‌های شیری
 • درد در هنگام گاز زدن یا جویدن غذا
 • دندان‌های شلوغ، نامرتب و نهفته
 • صدا دادن فکین هنگام باز و بسته کردن دهان
 • غیرطبیعی بودن روی‌هم رفتن دندان‌ها
 • عدم تناسب دندان‌ها و فکین با سایر بخش‌های صورت
 • شلوغی دندان‌های جلویی در سن 7 یا 8 سالگی
 • اگر یکی از فک‌هایش بیشتر به سمت راست یا چپ متمایل است

فواید ارتودنسی در کودکان

از مزایای ارتودنسی کودکان در سنین پایین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. این موارد شامل:

بهبود سلامت دهان و دندان: علاوه بر مرتب کردن دندان‌ها، بهداشت دهان و دندان نیز به‌مراتب آسان‌تر خواهد شد که همین امر به‌سلامت دهان و دندان کمک و از پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها جلوگیری خواهد کرد.

بهبود تکلم و توانایی در جویدن: در شرایطی که دندان‌ها در موقعیت مناسبی قرار نگیرند تکلم و جویدن غذا ممکن است به‌درستی انجام نشود. درصورتی‌که عمل جویدن به‌درستی انجام نشود این امر منجر به بروز مشکلاتی در فرد خواهد شد.

پیشگیری از درمان‌های پیچیده: اگر ارتودنسی زمانی انجام بگیرد که فرد در سن رشد است می‌تواند از درمان‌های پیچیده در آینده جلوگیری نماید.

کوتاه شدن طول درمان: در کودکان طول درمان ارتودنسی بسیار کوتاه‌تر است. ارتودنسی در سنین بالا بسیار دشوارتر، پرزحمت‌تر، زمان‌برتر و هزینه بر تر خواهد بود.

کاهش هزینه‌های درمانی: ارتودنسی در بزرگسالان باعث می‌شود که تعداد مراجعاتی که به متخصص ارتودنسی می‌شود افزایش یابد که این افزایش مراجعه در نتیجه باعث افزایش هزینه‌ها خواهد شد.

افزایش اعتمادبه‌نفس: کودکان نیز به‌ظاهر خود بسیار اهمیت می‌دهند، و عدم ارتودنسی دندان کودک ممکن است بر روی اعتمادبه‌نفس کودک تأثیرات سو بگذارد.

شظبشیس

زمان طلایی ارتودنسی در کودکان چه موقع است؟

اینکه بهترین زمان مراجعه اولیه به متخصص ارتودنسی چه زمانی است یک مسئله است، و اینکه شروع درمان چه زمانی باشد یک مسئله دیگر است. بهترین زمان برای مراجعه به ارتودنسی در کودکان حدوداً 6 الی 8 سالگی است. در شرایطی که در این سن نیاز به درمان وجود داشته باشد، فاز اول درمان آغاز می‌شود. در شرایط شروع درمان احتمال استفاده از بریس یا همان سیم‌کشی ارتودنسی بسیار کم است و در این شرایط بیشتر از فضا نگهدارها، وسیع کننده‌های دهان و غیره استفاده می‌شود. اما بهترین سن برای شروع دوره درمانی 10 الی 15 سالگی است که بیشتر دندان‌های کودک درآمده است که در این سن از بریس استفاده می‌شود.

مدت‌زمان اتمام درمان ارتودنسی در بچه‌ها چقدر است؟

مدت زمانی که ارتودنسی در دهان کودک می‌ماند به عوامل مختلفی مانند نوع مشکل، شدت آن و شرایط کلی کودک بستگی دارد. فاز اول درمان در صورت وجود مشکل (ازدست‌دادن زودهنگام دندان‌های شیری و کوچک بودن فک) ممکن است 4 الی 8 ماه زمان ببرد.

فاز دوم درمان ارتودنسی که در آن از بریس استفاده می‌شود ممکن است 6 ماه تا 1 سال و چند ماه به زمان نیاز داشته باشد تا مشکل برطرف شود.

سلسی

ارتودنسی در بزرگسالان

برای اصلاح لبخند و دندان‌هایتان مهم نیست در چه سنی هستید، زیرا در هر سنی می‌توانید از درمان‌های ارتودنسی استفاده نمایید. قبل از هرگونه اقدامی باید از سلامت دندان، لثه و استخوان‌های فک هر فردی در هر سنی اطمینان حاصل شود. البته ارتودنسی بزرگسالان ممکن است کمی پیچیده باشد، به همین علت باید بهترین متخصص ارتودنسی که دارای تخصص و تجربه کافی است را برای مراجعه انتخاب نمایید.

مراحل ارتودنسی بزرگسالان

در بزرگسالی مراحل انجام ارتودنسی ممکن است تا 3 سال زمان ببرد. ابتدا زیباجو با پزشک ملاقات کوتاهی دارد که درباره روند درمان از پزشک سؤالاتی را می‌پرسد و دندانپزشک توضیحاتی را درباره روند کلی درمان خواهد داد. برای ادامه پروسه درمانی نیاز است که پزشک برای زیباجو فوتو گرافی پزشکی و رادیولوژی تجویز کند. پزشک باید بر اساس مدارک پزشکی دندان‌های فرد را معاینه کند. وضعیت دندان‌ها و فک باید به طور کامل بررسی شود و در مواردی ممکن است سی‌تی‌اسکن و ساخت مدل دیجیتالی از دندان‌های بالا و دندان‌های پایین و بررسی اکلوژن لازم باشد. بعد از تکمیل شدن فرایند معاینه به فرد کوتاه‌ترین و مؤثرترین راه پیشنهاد خواهد شد. برای اینکه درمان ارتودنسی مؤثر واقع شود، پزشک نکاتی درباره رعایت بهداشت دهان و دندان را به فرد گوشزد خواهد کرد.

بعد از گذراندن مراحل بالا دندانپزشک دستگاه ارتودنسی را بر روی دندان قرار می‌دهد و بر روی هر دندان یک براکت قرار می‌گیرد. این مرحله ممکن است حداقل 30 دقیقه و حداکثر چندین ساعت زمان ببرد. زمانی که ارتودنسی را نصب می‌کنید آسیبی به لثه‌ها وارد نخواهد شد و فرد احساس درد نمی‌کند. طولانی‌ترین بخش درمان در بزرگسالان مربوط به تأثیرگذاری دستگاه ارتودنسی است که ممکن است چند ماه تا چند سال زمان ببرد. این دوره درمانی بسته به عوامل مختلف مانند شدت و پیچیدگی دندان‌ها و سن بیمار و ساختار صورت وابسته است. بعد از نصب دستگاه متخصص باید هر 4 تا 8 هفته یکبار آن را بررسی نماید و اگر نیاز باشد تنظیمات دوباره‌ای را بر روی آن انجام دهد و میزان تأثیرگذاری آن را بررسی کند.

تفاوتی که بین ارتودنسی بزرگسالان و کودکان وجود دارد چیست؟

 • خون‌رسانی به بافت و تبدیل سلولی: در بزرگسالان این خون‌رسانی کاهش‌یافته و به طبع مدت‌زمان بیشتری نیاز دارد تا بافت‌ها سازماندهی شوند اما در کودکان این واکنش سریع است.
 • وضعیت لثه: در کودکان رباط لثه دارای پهنای خوبی بوده که می‌تواند نیروی زیادی را تحمل نماید. اما در بزرگسالان می‌توان نیروی کمی برای حرکت‌دادن دندان‌ها وارد کرد.
 • ظاهر سیم و براکت روی دندان: ظاهر سیم برای بزرگسالان نگرانی بزرگی است که به آن توجه می‌کنند.
 • تأثیر بر روی صحبت‌کردن: بزرگسالان به‌سختی به این براکت‌ها عادت می‌کنند اما کودکان سریع‌تر با این وضعیت آداپته می‌شوند.
 • رشد: سرعت رشد در کودکان برای اصلاح بافت و ساختارهای درحال‌رشد بالاست اما در بزرگسالان این سرعت بسیار کم است.
 • وضعیت دندان‌ها: در بزرگسالان ممکن است دندان‌ها به پرشدگی و ترمیم نیاز داشته باشند.
 • سلامت عمومی: در کودکان عموماً نگرانی‌ای وجود ندارد، اما ممکن است در بزرگسالان ملاحظاتی در نظر گرفته شود.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/
ارتودنسی دندان ارتودنسی کودکان ارتودنسی بزرگسالان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر