کد خبر: 1127405 A

قیمت خودرو در حال صعودی شدن است. این عنوان تازه ترین خبری است که از بازار خودروهای داخلی به گوش می رسد. محصولات دو خودروساز بزرگ داخلی، ایران خودرو و ساپیا مجددا در مدار افزایش قرار گرفت.

علیرغم اینکه قیمت خودروها در کارخانه دو خودروساز بزرگ داخلی طی 5 ماه اول سال، بدون تغییر مانده، اما بازار خودرو همچنان در حال رکورد شکنی است. این روند بویژه از مرداد ماه سرعت گرفته است. با این حال معامله گران این حوزه معتقدند طی روزهای ابتدایی شهریور ماه قیمت ها تا حدودی در حالت ثبات قرار داشتند. نوسان و افزایش قیمت در مرداد ماه به گونه ای بود که حداقل هر چند روز یکبار، خودروها با افزایش قیمت 5 الی 10 میلیون تومانی مواجه می شدند.

با این حال، به نقل از خبرگزاری ها، روند معاملات 24 ساعت گذشته و امروز بازار خودروهای داخلی حاکی از افزایش قیمت در انواع خودروها بود. این افزایش قیمت شامل حال خودروهای مونتاژی همچون سوزوکی گراند ویتارا گردید به طوری که قیمت این خودرو از حدود یک میلیارد و 150 میلیون تومان، به قیمت یک میلیارد و 200 میلیون تومان افزایش یافت.

با رکورد جدیدی که در بازار خودرو ثبت شد و توانست بازار خرید خودرو را تحت تاثیر خود قرار دهد، قیمت پراید در تیپ های مختلف مشمول افزایش شد و مدل 111 آن که در هفته پیش در حدود 143 میلیون تومان معامله می شد، طی روزهای اخیر به حدود 145 میلیون تومان رسیده است. مدل 131 پراید نیز با 2 میلیون تومان افزایش قیمت، در حال حاضر در محدوده 132 میلیون تومان معامله می شود. پراید مدل 132 که هفته گذشته 127 میلیون تومان قیمت خورده بود، امروز با 2 میلیون به 129 میلیون تومان رسید. پراید تیپ 151 مدل سالهای 1399 و 1400 نیز با افزایشی 2 میلیون تومانی، به ترتیب 146 و 153 میلیون تومان معامله شدند.

این افزایش قیمت در خودروهای گروه پژو نیز اتفاق افتاد؛ در این میان، خودروهای مونتاژی مانند پژو 2008 مدل 98 که در طول هفته اخیر، 870 میلیون تومان معامله می شد، امروز با تجربه حدود 20 میلیون تومان افزایش به 890 میلیون تومان رسید. افزایش 20 میلیون تومانی مشمول مدل 1399 این خودرو نیز شده و قیمت آن را به 970 میلیون تومان رسانده است.

پژو 206 مدل 99، از محدوده 220 میلیون تومان در هفته گذشته، به 225 میلیون تومان طی امروز رسیده است و مدل 1400 آن نیز با تجربه 8 میلیون تومان افزایش، در حدود 240 میلیون تومان معامله می شود. خودروی تیپ 5 پژو 206 در آستانه 300 میلیونی شدن است و با 10 میلیون فاصله 290 میلیون تومان معامله می شود. در پژو پارس ساده تولید سال 99 در حدود 5 میلیون تومان افزایش قیمت رخ داده و مدل 1400 آن نیز در طول یک هفته 5 میلیون تومان افزایش قیمت داشته است.

گروه خودروهای سمند نیز افزایش قیمت قابل توجهی ثبت کردند؛ قیمت خودروی سمند lx ef7 مدل 1400، طی یک هفته اخیر 1.84 درصد افزایش یافته و هم اکنون در حدود 272 میلیون تومان مورد معامله قرار می گیرد. قیمت خودرو کارکرده مدل 1399 این خودرو، با تجربه افزایش 5 میلیون تومانی به 260 میلیون تومان رسیده است و قیمت سمند lx مدل 1400 مشمول افزایش 6 میلیون تومانی شده و مدل 1399 آن نیز با 5 میلیون تومان افزایش مواجه شده است.

خودروهای گروه دنا نیز از این افزایش قیمت بی نصیب نمانده و قیمت دنا معمولی مدل 1400، نسبت به هفته گذشته 4 میلیون تومان افزایش داشته است و در حال حاضر 316 میلیون تومان معامله می شود. دنا توربو پلاس دنده ای مدل 1400، با تجربه 5 میلیون افزایش با قیمت 415 میلیون تومان به فروش می رسد.

در گروه خودروهای کوییک، کوییک دنده ای تیپ 1400، مشمول 10 میلیون تومان افزایش قیمت شده و طی یک هفته گذشته به حدود 169 میلیون تومان رسیده است. مدل 1399 این خودرو نیز در این مدت با افزایش 2 میلیون تومانی 161 میلیون تومان معامله می شود.

عوامل دخیل در افزایش قیمت خودروها

از جمله عواملی که به افزایش قیمت خودروهای داخلی و مونتاژ دامن زده می توان به معرفی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به مجلس، افزایش نرخ دلار و اظهاراتی در رابطه با احتمال از سرگیری مذاکرات وین اشاره کرد. این دلایل از منظر فعالان بازار خودرو، سه عامل دخیل در افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر عنوان شده اند.

در طول هفته گذشته، نوسانات در بازار خودرو چندان چشمگیر نبود اما این روند طی روزهای اخیر محسوس تر شده و افزایش قیمت در انواع خودروها رخ داده است.

مشخص شدن کابینه در دولت جدید در روزهای پایانی هفته اخیر از جمله عوامل موثر در افزایش قیمت خودروها بوده است. انتخاب رضا فاطمی اقدم به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت از منظر فعالان بازار خودرو، یکی از عواملی است که با توجه به نگاه وی به این بازار یکی از دلایل گرانی خودور می باشد. بازار خودرو در حال حاضر برای تجربه نوسانات چشمگیر چشم انتظار سیاست ها و راهبردهای وزیر دولت رئیسی است.

یکی دیگر از دلایل ذکر شده از سوی فعالان حوزه خودرو به عنوان علت گرانی خودرو در روزهای اخیر، نوسان در نرخ دلار بوده است. دلار با عبور از مرز 26 هزار دلاری در محدود 27 هزار دلار معامله می شود. طی روزهای گذشته دلار برای مدتی به بالای 28 هزار تومان نیز رسید. با این حال هم اکنون در محدوده 27 هزار تومان در نوسان است. همین نوسانات موجود در قیمت دلار در روزهای اخیر به افزایش قیمت خودرو دامن زده است.

برجام و اظهار نظرهایی درباره از سرگیری مجدد مذاکرات وین یکی از دلایل دیگری است که از آن به عنوان دلیل گرانی خودرو نام برده می شود. پیشروی طالبان و در دست گرفتن حاکمیت افغانستان نیز در این افزایش قیمت بی تاثیر نبوده است و تا حدودی توانسته بازار خودروی ایران را تحت تاثیر خود قرار دهد.

در پی این تحولات بازار ارز دچار نوساناتی شد که این امر بازار خودرو را نیز که بسیار وابسته به نرخ دلار است تحت تاثیر قرار داده و منجر به افزایش قیمت خودروها در سطح خودروهای صفر و خودرو دست دوم شده است.

حال با توجه به گرانی و نوسانات قیمتی موجود در بازار خودرو و با عنایت به اینکه این گرانی ها بر قدرت خرید بسیاری از مردم تاثیر گذاشته و میزان خرید و فروش خودروی صفر را تا حدودی کاهش داده، در این میان هستند وب سایت هایی که در راستای حمایت از مردم، خودرو دست دوم و کارکرده را با قیمتی مناسب که در توان مردم عادی باشد، به صورت اقساطی به فروش می رسانند. از جمله این وب سایت ها می توان از اتو 360  نام برد که خدمات ویژه ای را در این راستا برای کاربران و مشتریان خود ارائه می دهد.

انتهای پیام/
قیمت خودرو خودرو کارکرده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر