کد خبر: 1123934 A

شیراز، شهر راز و زیبایی، شهرتی بین المللی دارد و خارجیانی که به ایران سفر می‌کنند، حتماً برای دیدن این شهر برنامه‌ریزی می‌کنند. جاذبه‌های متنوع شیراز، این شهر را به مقصد اصلی گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است. به همین دلیل، بلیط چارتر شیراز همواره مشتریان زیادی دارد.

شیراز در طول تاریخ با نام‌های گوناگونی شناخته شده است، طوری که در کتاب‌ها و اسناد تاریخی با عناوین تیرازیس، شیرازیس و شیراز از آن یاد شده است. این شهر همچنین در دوران‌های گوناگونی از تاریخ ایران به عنوان پایتخت انتخاب شده است. علاوه بر این، بسیاری از مشاهیر ایران، مانند سعدی، حافظ، فردوسی، شهریار، بابا طاهر، سنایی و بهار در شیراز متولد شده و وفات کرده‌اند.

بهترین روش‌های مسافرت به شیراز

آس چارتر دو روش مختلف مسافرت به شیراز را پیشنهاد می‌دهد: تورهای شیراز و خرید بلیط چارتر شیراز با قیمت ارزان.

تور شیراز

تورهای مختلفی برای مسافرت به شیراز راه انداری می‌شوند که یکی از بهترین روش‌های بازدید از جاذبه‌ها و تهیه‌ی سوغات این شهر نیز به حساب می‌آیند. اگر می‌خواهید سفری راحت و برنامه‌ریزی شده داشته باشید، طوری که بتوانید به راحتی سوغات شیراز را نیز تهیه کنید، تورها گزینه‌ای بسیار عالی هستند.

پیدا کردن انواع تورهای داخلی و خارجی با وجود آس چارتر به کاری آسان تبدیل شده است. کافی است وارد سایت آس چارتر شوید، در میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر جستجو کنید، و پس از مقایسه‌ی بهترین تورها و قیمت آن‌ها، ارزان‌ترین تور شیراز را انتخاب کنید.

مسافرت با بلیط ارزان چارتری شیراز

روش دیگر مسافرت به شیراز تهیه‌ی بلیط ارزان چارتری شیراز است. در این روش می‌توانید بلیط ارزان چارتری را تهیه کنید و خود به طور مستقل به این شهر مسافرت کنید. البته این روش بیشتر برای کسانی مناسب است که آشنایی نسبی با شیراز دارند. با وجود این، اگر اولین بار است که برای تهیه‌ی بلیط چارتر شیراز اقدام می‌کنید، می‌توانید اطلاعات و پشتیبانی مورد نیاز خود را از آس چارتر دریافت کنید.

انواع سوغات شیراز

سوغاتی خریدن یکی از مهم‌ترین بخش‌های سفر است. سوغات شیراز را می‌توانیم به دو دسته‌ی عمده تقسیم کنیم:

  • سوغات خوراکی: این سوغات معمولاً شامل شیرینی‌های سنتی و محصولات بومی می‌شود.
  • صنایع دستی: این سوغات شامل هنرهای زیبا و ارزشمندی رایج در شیراز است.

هرچند که تعدادی از این سوغاتی‌ها را می‌توانید در شهرهای دیگر هم پیدا کنید، اما اگر تور یا بلیط چارتر شیراز خود را رزرو کرده‌اید و به این شهر می‌روید، حتماً اطرافیان خود را هم با این سوغات‌ها خوشحال کنید.

سوغات خوراکی شیراز

یوخه (کاک)

نوعی شیرینی سنتی که با خمیری نازک تهیه می‌شود. روی این خمیر، پودر شکر و دارچین می‌ریزند و خمیر را رول می‌کنند و در قطعات باریک برش می‌زنند. این شیرینی در کرمانشاه به نام کاک شناخته می‌شود.

مسقطی

مسقطی از مشهورترین سوغاتی‌های شیراز است. این خوراکی در واقع نوعی حلوا است که با نشاسته و مغز پسته تهیه می‌شود. مسقطی انواع و طعم‌های مختلفی دارد؛ برای مثال، مسقطی زعفرانی، پسته‌ای، گل محمدی و زرشکی.

کلوچه شیرازی

نوعی شیرینی لذیذ مانند شیرینی برنجی است که به آن کلوچه می‌گویند. بسته‌بندی‌های کلوچه شیرازی و مسقطی معمولاً با هم هستند و آنها را در کنار هم سرو می‌کنند. این شیرینی بسیار لطیف و خوشمزه است و غالباً با تخم خرفه تزیین می‌شود.

بادام سوخته

اگر می‌خواهید یکی از خوش‌طعم‌ترین شیرینی‌های سنتی ایران را تهیه کنید، اولین بلیط چارتر شیراز را از دست ندهید. برای تهیه‌ی بادام سوخته، بادام و شکر و آب را با هم مخلوط می‌کنند و حرارت می‌دهند تا جایی که شکر آب شود و با این کار پوششی شیرین روی بادام شکل می‌گیرد.

حلوا‌ی کاسه‌ای

این حلوای خوشمزه در زمان‌های قدیم برای پذیرایی در مراسم‌ها استفاده می‌شد. دلیل انتخاب این نام هم آن است که برای سرو کردن حلوا از کاسه استفاده می‌کردند و به هر کسی کاسه‌ای کوچک حلوا می‌دادند. این حلوای خوشمزه از آرد برنج، شکر، آب، گلاب، روغن و زعفران تهیه می‌شود.

رنگینک

یکی از دسرهای خوشمزه و مقوی شهرهای جنوبی کشور است که هواداران فراوانی دارد. به ویژه اگر تور یا بلیط هواپیما شیراز خود را نزدیکی یا برای ایام ماه رمضان تهیه کرده‌اید، این سوغات را خریداری و برای وعده‌ی افطار میل کنید.

فالوده شیرازی

مسافرت به شیراز با بلیط چارتر شیراز و نخریدن فالوده شیرازی یعنی از دست دادن قسمت بزرگی از سفر. وقتی سخن سوغات شیراز به میان می‌آید، اسم فالوده شیرازی بر زبان‌ها می‌آید. این دسر را در شیراز به تنهایی یا با بستی مخصوص سرو می‌کنند. معمولاً چاشنی‌های زیادی مانند آب‌لیمو، شربت آلبالو و سایر عرقیات به فالوده شیرازی افزوده می‌شود که طعمی بی‌نظیر به آن می‌بخشند.

عرقیات گیاهی شیراز

آب و هوای دلپذیر شیراز این شهر را به مرکز باغ‌ها و گلستان‌های زیادی تبدیل کرده است. به همین دلیل، بسیاری از گیاهان دارویی در این شهر رشد می‌کنند و انواع عرقیات گیاهی در شیراز یافت می‌شوند. از میان مشهورترین عرقیات گیاهی که هواداران زیادی در بین اهالی و گردشگران شیراز دارد، می‌توانیم به عرق بهارنارنج، بیدمشک، گلاب، نسترن و... اشاره کنیم.

عرق بها نارنج

توجه داشته باشید که اگر بلیط ارزان چارتری خود را در فصل بهار، به ویژه اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت، تهیه کرده‌اید، در هر مکانی از شیراز عطر بهارنارنج را استشمام خواهید کرد. عرق بهارنارنج معمولاً از شکوفه‌های نارنج تهیه می‌شود. البته خشک‌شده‌ی این گل‌های معطر را در بازار و عطاری‌ها نیز می‌توانید برای تهیه‌ی مربا یا دمنوش خریداری کنید.

عرق بیدمشک

بیدمشک درخت یا درختچه‌ای از خانواده بید است،  گل‌هایی به رنگ زرد دارد، در اواخر اسفند و اوایل فروردین گل می‌دهد و عمر گل‌دهی آن ۱۵ روز است. از این گیاه اسانسی خوش‌عطر تهیه می‌شود که درای خواص درمانی بسیار است. برای تهیه‌ی عرق بیدمشک باید قبل از باز شدن شکوفه‌ها آن‌ها را چید، و سپس، حداکثر ظرف مدت ۷۲ ساعت، عملیات عرق‌گیری را انجام داد تا عرقی با کیفیت به دست آید.

عرق نسترن

نسترن گلی خوش بو و زیباست که از آن عرقی معطر و مفید تهیه می‌شود. مصرف این عرق در روزهای گرم تابستان و برای آرامش و نشاط بخشی توصیه می‌شود.

گلاب میمند شیراز

گلاب یکی از عرقیجات معروف شیراز است که در میمند تهیه می‌شود و از مرغوب‌ترین گلاب‌های ایران به شمار می‌آید.

دمنوش‌های گیاهی شیراز

در واقع، می‌توانیم بگوییم که شیراز یکی از مراکز مهم گیاهان دارویی در ایران است که دمنوش‌های با عطرها و طعم‌های مختلف را از آنها تهیه می‌کنند. برای مثال، دمنوش بهارنارنج بسیار پرطرفدار است. اگر اطرافیانتان به نوشیدن دمنوش گیاهی تمایل دارند، یکی از کارهایتان پس از تهیه‌ی بلیط چارتر شیراز، خریداری بهترین گیاهان دارویی خواهد بود.

لیموی شیرازی

شیراز پر از باغ‌های مرکبات است. شما هم احتمالاً وصف لیموی شیراز را شنیده‌اید. آب‌لیمو، شربت لیمو و فالوده با لیموی شیرازی مزه‌ای فوق العاده دارد. پس اگر در فصل تابستان به شیراز سفر کردید، خرید لیموی تازه را فراموش نکنید.

آبغوره شیراز

آبغوره از با‌غ‌های انگور شیراز به دست می‌آید. شیرازی‌ها از آبغوره برای تهیه‌ی آش آبغوره استفاده می‌کنند.

صنایع دستی شیراز

صنایع دستی هنرمندان شیرازی همواره مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی بوده است. هنرمندان این شهر، با ذوق فراوان، جذاب‌ترین آثار هنری را خلق می‌کنند. همین همت و خوش‌سلیقه‌ای شیراز را به یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران در زمینه‌ی صنایع دستی تبدیل کرده است. در این بخش شما را با چند نمونه از صنایع دستی این شهر آشنا می‌کنیم تا پس بازگشت از سفر به شیراز با بلیط ارزان چارتری بتوانید اطرافیان خود را خوشحال نمایید.

خاتم کاری

هنر خاتم‌کاری عبارت است از کنار هم قرار دادن تکه‌های چوبی منظم و ظریف در رنگ‌ها و جنس‌های مختلف. برای ساخت آثار خاتم از متریال‌های مختلفی مثل عاج، استخوان، انواع چوب و طلا استفاده می‌شود. آثار هنرمندان خاتم‌کار شیراز بسیار زیبا است و لازمه‌ی کار آنها دقت و صبر فراوان است. به منظور پیدا کردن تاریخ این هنر باید تا دوران‌های دور به عقب بازگردیم، لیکن اوج شکوفایی آن در دوران صفویه بوده است.

سفال‌گری

هنر سفال‌گری در گذشته در بسیاری از نقاط جهان رواج داشته است. البته در هر شهر و کشوری از طرح‌ها و رنگ‌های متفاوتی برای تزئین ظروف و اشیای سفالی استفاده است. به همین دلیل، تفاوت را در آثار سفالی شهرها و کشورهای مختلف می‌توانیم مشاهده کنیم. اگر بلیط چارتر شیراز را تهیه کرده‌اید، فراموش نکنید که انواع ظروف و اشیای سفالی و لعابی را در قالب ظرف و ظروف، اشیای تزئینی و وسایل دکوری به عنوان سوغات خریداری کنید.

معرق‌کاری

هرچند که به نظر می‌رسد معرق‌کاری از هند به ایران آمده است، ولی ذوق و سلیقه‌ی هنرمندان ایرانی آثاری متفاوت را خلق کرده است. این هنر در آغاز، تلفیقی از چوب و فلز بود و به شیوه‌ی امروزی انجام نمی‌شد. ایرانیان، برخلاف هنرمندان هندی، برای ساخت آثار معرق از چوب‌های متفاوت با رنگ‌های مختلف بهره می‌برند. در بازار شیراز می‌توانید بهترین نمونه‌های معرق‌کاری دست هنرمندان با ذوق شیرازی را خریداری کنید.

ظروف و اشیای نقره

نقره‌کاری یکی از شاخه‌های فلزکاری است و هنرمندان شیرازی این اشیا را با ذوق و دقت فراوان تولید می‌کنند. بنابراین، بلیط هواپیما شیراز را تهیه کنید، در بازار شهر قدمی بزنید و سوغات خود را از میان انواع گلدان، قندان، فنجان و سایر ظروف و اشیای جذاب انتخاب کنید.

منبت‌کاری

منبت‌کاری هنر کنده‌کاری و حکاکی روی چوب است. انواع محصولات منبت‌کاری را می‌توانید در شیراز خریداری کنید.

قلم‌زنی

قلم زنی نیز هنر حکاکی و ایجاد نقوش روی اشیای مختلف فلزی از قبیل طلا، مس، نقره و برنج است. با گشتی در بازار شیراز می‌توانید بهترین اشیای فلزی قلم‌زنی شده را پیدا کرده و بخرید.

میناکاری

میناکاری هنر تزئین ظروف و اشیای فلزی با مواد رنگی است. امروزه هم بیشتر ظروف مسی را به این روش تزئین می‌کنند. میناکاری، هنری آزمایشگاهی است که خطوط و نقش و نگار را به کمک آتش روی ظرف ایجاد می‌کنند. قدمت این هنر به پنج هزار سال می‌رسد و دوران اوج و شکوفایی آن در ایران، در زمان صفویان بوده است.

شیشه‌گری

شیشه‌گری و تولید ظروف شیشه‌ای در ایران و شیراز تاریخی طولانی دارد. در موزه‌ها می‌توانید آثار شیشه‌ای قدیمی را ببینید. هنرمندان شیشه‌گر شیرازی هنوز آثار زیبایی را به بازار این شهر عرضه می‌کنند. پس اگر بلیط چارتر شیراز خود را تهیه کرده‌اید، آثار شیشه‌گران ماهر شیراز را فراموش نکنید.

زیرانداز نمدی

نمد از موی شتر، بز یا گوسفند تهیه می‌شود. درست کردن زیرانداز نمدی کار زمان‌بری است، زیرا این محصول تاروپود ندارند و از در هم تنیدن پشم ایجاد می‌شود. یکی از خاصیت‌های پشم این است که قابلیت در هم تنیده شدن دارد و در نهایت بافتی محکم و بادوام ایجاد می‌کند.

گلیم، جاجیم و قالی

گلیم و جاجیم و قالی هر منطقه‌ای طرح و نقشه‌ی خاصی دارد. روستاییان و عشایر استان فارس در کنار گلیم، قالی‌هایی از الیاف پنبه، پشم و ابریشم نیز می‌بافند و به بازار عرضه می‌کنند.

گیوه

اگر دوست دارید این پاپوش سنتی را امتحان کنید، به بازارچه‌های شیراز سر بزنید. البته گیوه‌های امروزی با ظاهری مدرن‌تر تهیه می‌شوند که برای سبک زندگی امروزی مناسب هستند. بنابراین، تهیه‌ی بلیط ارزان چارتری از آس چارتر و خرید گیوه‌ی زیبای شیرازی را در دستور کار خود داشته باشید.

ظروف و اشیای سرامیکی

در چند سال گذشته، استهبان فارس به عنوان منطقه ویژه‌ی تولید سفال سرامیک انتخاب شد. همچنین، سفال سرامیک این شهر مانند بخشی از میراث استان فارس در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسید. در شیراز می‌توانید این محصولات سرامیکی را از فروشگاه‌های سوغات خریداری کنید.

 

شیراز شهر عشق، شعر و شراب همواره از مهم‌ترین مقاصد گردشگران ایرانی و خارجی بوده است. این شهر سوغات فراوانی دارد که زیبایی و رنگارنگی خاصی به بازار آن بخشیده‌اند. بنابراین، توصیه‌ی آس چارتر این است که هم با تهیه‌ی بلیط چارتر شیراز سفری پر از آرامش و ایمن را تجربه کنید و هم از بازار شیراز سوغات‌های متنوعی برای اطرافیان خود خریداری کرده و خوشحالشان کنید.

 

 

انتهای پیام/
بلیط چارتر شیراز بلیط ارزان چارتری شیراز بلیط ارزان چارتری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر