کد خبر: 1118914 A

لوستر از آن دست وسایلی است که در مرکز خانه همه ما است و همین مسئله باعث می‌شود که اگر یک لامپ آن بسوزد یا سوسو بزند، زندگی ما مختل شود و خانه نمای بدی پیدا کند. تمامی لوسترها بیش از دو شعله دارند و در واقع ما برای روشن کردن متقارن محیط به بیش از یک لامپ برای آن‌ها نیاز داریم.

از طرف دیگر ارتفاع لوسترها معمولاً بلند است و دسترسی به آن‌ها دشوار. بنابراین سوختن لامپ آن‌ها هر چند وقت یکبار می‌تواند برای ما دردسر ایجاد کند، اما راه حل این مشکل چیست و چطور می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

در ادامه این مقاله قرار است که راهنمای خرید کاملی برای لامپ های لوستر ارائه دهیم که این مشکلات به حداقل برسد. در انتها نیز بهترین برندهایی که لامپ لوستری تولید می‌کنند را معرفی می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

تکنولوژی ساخت لامپ

تا چند سال پیش همه ما مجبور به استفاده از لامپ‌های رشته ای بودیم. لامپ‌های رشته ای پرمصرف بودند، نور خیلی زردی داشتند. تازه وقتی طول عمر تقریبی 1000 ساعتی را به این معایب اضافه کنیم، متوجه عمق فاجعه می‌شویم. البته با گذشت زمان و اختراع لامپ‌های کم مصرف فلورسنت، این لامپ‌ها تقریباً جایگزین تمامی لامپ‌های رشته‌ای شدند اما لامپ‌های فلورسنتی برای لوستر چندان زیبا نبود و کمتر مورد توجه قرار گرفت.

بهترین نوع لامپ برای لوستر، لامپ‌هایی هستند که با تکنولوژی ال ای دی ساخته می‌شوند. لامپ ال ای دی، تنوع طراحی، طول عمر بیش از 10000 ساعت و رنگ نورهای مختلفی دارد. 

لامپ‌های ال ای دی که برای لوستر طراحی می‌شوند به دو دسته کلی تقسیم‌پذیر هستند: معمولی و فیلامنتی. لامپ لوستری فیلامنتی، طراحی مشابه با لامپ های رشته‌ای کلاسیک دارد، باعث زیباتر شدن لوستر می‌شود. این لامپ‌ها طول عمری مشابه با لامپ‌های LED معمولی دارند. تنها ایرادی که می‌توان به این نوع وارد کرد، قیمت گران‌تر در مقایسه با مدل‌های معمولی است.

نوع حباب

حباب لامپ‌ها بسیار متنوع هستند اما به طور کلی در لوسترها دو نوع حباب استفاده می‌شود: شمعی و اشکی.

لامپ شمعی، طراحی باریک و ظریفی دارد و باعث افزایش زیبایی لوستر می‌شود. لامپ اشکی که در بازار به آن شمعی اشکی نیز گفته می‌شود، به همان شکل شمعی است با این تفاوت که قسمت بالای آن، مانند اشک است. 

نوع سرپیچ لامپ لوستری

پیش از اقدام به خرید لامپ لوستر، نوع سرپیچ را مشخص کنید. به طور کلی سرپیچ لوستری در مقایسه با چراغ‌های تک لامپ کوچکتر است. در لوسترهای کلاسیک مانند لوستر کریستال و برنزی، سرپیچ‌ها از نوع E14 است. البته در لوسترهای جدید و لوسترهای چوبی از سرپیچ نوع E27 نیز استفاده می‌شود. 

اندازه سرپیچ با توان نیز رابطه مستقیم دارد، معمولاً لامپ ال ای دی با سرپیچ E14 تا توان 7 وات در بازار موجود است و برای توان‌های بزرگتر از سرپیچ E27 استفاده می‌شود. یکی از دلایل به کارگیری سرپیچ E14 در لوسترها، تعداد زیاد شعله بوده است، زیرا هم کوچکتر هستند، هم اینکه تعداد بالای شعله‌ها کنار یکدیگر نور زیادی تولید می‌کنند.

رنگ نور

انتخاب رنگ نور بسیار سلیقه‌ای است. لامپ‌های موجود در بازار که محبوب‌تر هستند، در سه رنگ آفتابی (زرد)، مهتابی (سفید) و طبیعی (ترکیب سفید و زرد) تولید می‌شوند. رنگ نور را بهتر است با توجه به نوع اتاق انتخاب کنید و آنچه که باعث آسایش‌تان می شود. البته توصیه می‌شود که تمامی لامپ‌های لوستر را از یک رنگ نور خریداری نکنید و ترکیبی از رنگ‌های مختلف را در لوستر استفاده کنید تا نورپردازی بهتری داشته باشید.

البته رنگ نور، به نوع کاربری اتاق هم بستگی دارد، به طور مثال نور آشپزخانه بهتر است طبیعی و سفید باشد، نور مناسب اتاق خواب، طبیعی مایل به زرد است و نور مناسب پذیرایی، طبیعی است.

توان لامپ

همانطور که در بالاتر نیز گفته شد، لامپ‌های شمعی و اشکی طراحی شده برای لوسترها تا توان 7 وات و با سرپیچ E14 هستند. باید به این نکته توجه کنید که توان لامپ، میزان مصرف آن را نشان می‌دهد نه مقدار روشنایی. رابطه مستقیمی بین مقدار روشنایی و توان لامپ نیست و این موضوع به برند و کیفیت ساخت لامپ بستگی دارد.

به طور کلی لامپ‌های ال ای دی موجود در بازار به ازای هر وات، 80 تا 100 لومن نور ایجاد می‌کنند. مقدار روشنایی مورد نیاز برای هر کدام از اتاق‌ها بر حسب لومن به صورت زیر است:

  • اتاق پذیرایی: 1500 تا 3000 لومن
  • آشپزخانه: 4000 تا 8000 لومن
  • اتاق خواب: 1500 تا 4000 لومن
  • اتاق کار: 3000 تا 6000 لومن
  • دستشویی و حمام: 4000 تا 8000 لومن

بهترین برند لامپ لوستر کدام است؟

امروزه انواع لامپ لوستر در بازار عرضه می‌شود و هر کدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. به سراغ لامپ های هر برندی که می‌روید در ابتدا از گارانتی آن اطمینان حاصل کنید. اگرچه لامپ ال ای دی طول عمر بالایی دارد اما ممکن است به دلیل نوسانات برق، بعد از یک مدت دیگر روشن نشود و اگر گارانتی نداشته باشد مجبور به دور انداختن آن می‌شوید.

مورد دیگری که در خرید لامپ باید به آن توجه کنید، مقدار لومن لامپ است، بین دو لامپ با توان یکسان، لامپی که لومن بالاتری دارد، نور بیشتری تولید می‌کند و کیفیت ساخت بالاتری دارد.

برای خرید آنلاین لامپ لوستر به فروشگاه اینترنتی آرتا الکتریک مراجعه کنید. تمامی برندهای مطرح و باکیفیت لامپ در فروشگاه موجود است و به سراسر ایران ارسال می شوند. مزیت خرید آنلاین لامپ از آرتاالکتریک، ارسال سریع، گارانتی ویژه تعویض برای بسیاری از برندها و مشخصات فنی دقیق است که باعث آسان شدن انتخاب می‌شود. آرتا الکتریک، فروشگاه اینترنتی روشنایی و برق است که انواع چراغ، لامپ، لوستر، وسایل برق خانگی و صنعتی را با بهترین قیمت بازار عرضه می‌کند.

انتهای پیام/
برق زیبایی شعله طول عمر های تک
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر