کد خبر: 1116628 A

یونیت دندانپزشکی ، یکی از مهم ترین و اساسی ترین تجهیزات دندانپزشکی به شمار می رود به گونه ای که از آن به عنوان قلب هر مطب یاد می شود .همچنین اولین وسیله ای است که توجه بیمار را به خود جلب می کند .

اجزای یونیت دندانپزشکی

هر یونیت دندانپزشکی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم :

پایه و بازوی یونیت

هر یونیت دارای یک پایه و بازو بوده که تمامی قطعات مربوط به آن ، بر روی آن نصب می گردند . استقامت مکانیکی بازو باید به گونه ای طراحی شود که سیستم ما دارای حداقل وزن ، بدون لرزش و یک سیستم متعادل باشد .

صندلی

هر صندلی دو موتور دارد که ، یک موتور برای بالا و پایین کردن و قسمت نشیمن گاه ، و موتور دیگر برای جابجایی پشتی مورد استفاده قرار می گیرد . از نظر ساختاری و فیزیکی صندلی ها دارای سه دسته مختلف Z -U یا I – X می باشند .

چراغ

هر چراغ باید از نوری سرد ، سفید و بدون سایه برخوردار باشد و تا حد لازم در برابر آب نیز مقاوم باشد . رنگ نور باید مانند نور آفتاب باشد زیرا نور زرد رنگ و نا مناسب موجب خستگی چشم دندان پزشک می شود . به طور کلی بهترین نور ، نور تابیده شده از لامپ های کوارتز – هالوژن می باشد.

میزان شدت نور به جنس و نوع شیشه منعکس کننده ، که در پشت لامپ قرار دارد ، بستگی دارد و معمولا شدت نور از 8000 تا 24000 لوکس قابل تنظیم می باشد .

میز کنسول دندانپزشک یا تابلت

در کنار صندلی دندان پزشک قرار می گیرد . چپ یا راست بودن آن قابل تغییر می باشد . روی این میز یک سری دکمه برای کنترل صندلی و قسمت های مختلف یونیت وجود دارد . این بخش مهم ترین قسمت هر یونیت محسوب می شود زیرا تمامی ابزار های تراشکاری و برشکاری بر روی آن قرار دارد .

هر تابلت دارای قسمت های مختلفی همچون صفحه کلید ، محل قرارگیری اینسترومنت ها ، شلنگ ها و سیم ها می باشد . یونیت های پیشرفته نیز دارای نگاتوسکوپ می باشند که فیلم های گرفته شده از رادیو گرافی را میتوان مشاهده کرد .

  مطلب پیشنهادی: معرفی یونیت دندانپزشکی

مهم ترین قسمت هر تابلت کنترل بلوک آن می باشد که واحدی می باشد که وظیفه قطع و وصل و انتقال آب و هوا به اینسترومنت ها را بر عهده دارد . همه اینسترومنت های تابلت این خاصیت را دارند که هیچ گاه دو تای ان با هم فعال نمی شوند . برای مثال اگر دو اینسترومنت به طور همزمان باهم برداشته شوند ، اینسترومنتی فعال می شود که از هولدر خود زودتر خارج شده است .

میز دستیار

دکمه های تابلت بر روی میز دستیار نیز وجود دارد . هولدر هایی بر روی میز ها یونیت برای نگهداری لایت کیور ، اینسترومنت ها ، پوآر ، بزاق کش ، ساکشن و .... قرار دارد . طریقه قرار گیری اینسترومنت ها بر روی هلدر به این گونه است که با برداشتن و قرار دادن اینسترومنت ها ، میکروسوئیچی که در ان قسمت وجود دارد عمل کرده و موجب عملکرد و قطع عملکرد اینسترومنت ها می شود .

همچنین کنترل فشار آب و هوا توسط پیچ هایی که در زیر میز قرار دارند ، انجام می شود . شلنگ هایی در داخل تابلت وجود دارد که وظیفه ان انتقال آب و هوا از تابلت به مهره های توربین است . همینطور وظیفه کشیدن آب و خون و بزاق بیمار را نیز بر عهده دارد . طبق استاندارد اروپایی شلنگ سبز برای آب ، شلنگ آبی برای هوا و شلنگ سفید برای مخلوط آب و هوا مورد استفاده قرار می گیرند .

کاسه کراشوار و دوش آب لیوان

جنس کراشوار نباید به گونه ای باشد که مواد ضد عفونی یا دندان پزشکی باعث تغییر رنگ ان شوند . به طور کلی کاسه کراشوار از جنس های سنگی ، چینی و سرامیکی بوده که یک دوش آب نیز به ان متصل است تا آب مورد نیاز برای شست وشوی دهان بیمار را تامین کند . این آب می تواند به صورت مستقیم از آب شیر تهیه شود و یا از یک منبع آب تغذیه شود .

از ویژگی های دستگاه های جدید یونیت دندان پزشکی این است که از آب گرم نیز میتوان در کراشوار استفاده کرد .

ساکشن

یونیت دندانپزشکی نیازمند یک سیستم مکنده قوی است تا از اتلاف وقت جلوگیری شود و دید کافی و مناسب برای دندانپزشک وجود داشته باشد . ساکشن توسط سیستم سه راهی ساکشن به صورت مکش انجام میگیرد که آب از مسیر خود منحرف شده و با ورود به فاضلاب ، در مسیر خلا ایجاد شده و مکش صورت میگیرد .

برای خرید یک یونیت دندانپزشکی خوب باید عواملی ک در تهیه ان موثرند را بشناسیم :

 • قیمت یونیت
 • زیبایی و جذابیت آن
 • استاندارد ها و کیفیت
 • نحوه کارکرد یونیت
 • امکانات آن
 • موارد مرتبط با نصب آن
 • خدمات پس از فروش

 

بهترین برند های یونیت دندانپزشکی

مهم ترین نکته ای که در هنگام خرید یونیت دندانپزشکی باید به آن توجه کنیم این است که چه برندی میخواهیم تهیه کنیم؟ امروزه شرکت های ایرانی نیز همانند شرکت های خارجی محصولات با کیفیت و دارای آپشن های بسیاری را به بازار عرضه کرده اند . برند های ایرانی از قیمت های مناسب و کیفیت خوب برخوردارند و گزینه مناسبی برای خرید محسوب می شوند .

برند های محبوب ایرانی 

 • یونیت دندانپزشکی فروز دنتال
 • یوینت دندانپزشکی شیک طب
 • یونیت دندانپزشکی دنتوس
 • یونیت دندانپزشکی پارس دنتال

برند های محبوب خارجی 

 • یونیت دندانپزشکی میلیونیکو
 • یونیت دندانپزشکی ویتالی
 • یونیت دندانپزشکی دیپلمات

برند های ذکر شده بهترین برند های یونیت دندانپزشکی به شمار میروند که هر کدام از ویژگی های خاص خود برخودار است .

یونیت دندانپزشکی شیک طب

از طراحی زیبا و فوق العاده ای برخوردار بوده . تابلت آن 4 شلنگ و از سمت بالا می باشد همچنین قابلیت متصل کردن شلنگ پنجم را نیز دارد . دارای زیر سری 2 محوره بوده و روکش های ان از قابلیت شست و شو برخوردارند . از دیگر ویژگی های این برند داشتن مخزن آب اظطراری و آبگرمکن می باشد . یک سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش دارد .

یونیت دندانپزشکی فیروز دنتال

این نوع یونیت شامل دسته صندلی متحرک بوده و تابلت آن به میکروموتور مجهز می باشد . از دیگر ویژگی های یونیت فیروز دنتال سیستم حذف صدا و 5 شلنگ از بالا می باشد .

یونیت دندانپزشکی دنتوس

از بهرتین برند ها بوده و محبوبیت آن باعث شده به دیگر کشور ها نیز صادر شود . از مهم ترین ویژگی های این برند میتوان به صندلی فول اتوماتیک ، سیستم دو منظوره مخزن آب ، پدال تک زبانه ، دارای جنس بدنه آلومینیوم یک دست ، روکش سلفون کامل و ... را میتوان نام برد .

یونیت دندانپزشکی پارس دنتال

میز دستیار از قابلیت کنترل کامل صندلی برخوردار است . تابلت ان دارای شلنگ کلوینی و زیر سری آن 2 محور حرکتی دارد . کاسه کراشوار ان از جنس چینی میباشد. مجهز به سیستم آبگرمکن بوده و پوشش بسیار ضخیمی دارد . همچنین سیستمی دارد که از برگشت بزاق به دهان جلوگیری می کند .

یونیت دندانپزشکی میلیونیکو

سلخت کشور سوییس بوده و همانند برند شیک طب تابلت ان 4 شلنگ از بالا و قابلیت نصب شلنگ پنجم را نیز دارد . دارای زیر سری 3 محور بوده و همچنین سیستم ایمنی توقف نیز دارد . پدال ان نیز چند منظوره بوده و از ویژگی های مهم ان داشتن آبگرمکن و تابوره و مخزن آب اضطراری است .

 یونیت دندانپزشکی ویتالی

همانند برند قبلی ساخت کشور سوییس است که ویژگی های ان نیز مانند برند میلیونیکو می باشد .

یونیت دندانپزشکی دیپلمات

از قابلیت هایی همچون پدال چند منظوره ، سیستم توقف ایمنی و قابلیت تنظیم شدت نور برخوردار است . تابلت ان 3 شلنگ بوده و قابلیت اتصال شلنگ 3 و 4 را نیز دارد . زیر سری ان نیز مانند دو برند قبلی 3 محوره است .

نحوه مراقبت از یونیت دندانپزشکی

 • بعد از اتمام کار با یونیت ، راغ و کلید قطع و وصل را خاموش کرده و یونیت را در وضعیت zero position قرار دهید .
 • بعد از اتمام کار ، رسوبات داخل شلنگ را با فشردن کلید برگشت ساکشن تخلیه کنید .
 • شیر آب و هوای یونیت را بعد از تمام شدن کار خود حتما ببندید .
 • چراغ یونیت را در هنگامی که با آن کار نمی کنید ، خاموش کنید .
 • فیلتری که داخل کراشوار قرار دارد را تمیز کنید .
 • برای کارایی بیشتر بهتر است محور های صندلی را هر چند وقت گریس کاری کنید .
 • اگر آب منطقه از املاح زیاید برخوردار است ، یک دستگاه سخت گیر در مسیر آب قرار دهید .
 • قبل و بعد از اتوکلاو روغن کاری کنید .
 • علامت اتوکلاو ایبل روی هندپیس و توربین حتما باشد یعنی دقت شود که قابل اتوکلاو باشد .
 • بعد از اتمام کار فرز را حتما خارج کنید .

همچنین شما دوستان عزیز میتوانید برای خرید رادیوگرافی دندانپرشکی از وبسایت جهان دنتال اقدام کنید .

  منبع: جهان دنتال، بهترین سایت خرید تجهیزات دندانپزشکی

انتهای پیام/
جهان دنتال خرید تجهیزات دندانپزشکی خرید رادیوگرافی دندانپرشکی یونیت دندانپزشکی دیپلمات یونیت دندانپزشکی ویتالی یونیت دندانپزشکی میلیونیکو یونیت دندانپزشکی پارس دنتال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر