کد خبر: 1114000 A

ساده ترین راه برای تمایز بین سیم و کابل این است که سیم معمولاً قابل مشاهده است، در حالی که یک کابل عموما عایق بندی می شود.

هنگام خرید سیم و کابل باید توجه داشت که در وهله اول قیمت کابل یا وزن آن به تنهایی معیار مناسبی برای تشخیص خوب یا بد بودن کابل نیست. در واقع هر کابلی که وزن زیادی داشته باشد یا قیمت آن بالاتر باشد، الزاما از مواد و متریال با کیفیت ساخته نشده است.

به دو یا چند رشته عموما فلزی که در کنار یکدیگر قرار دارند یا به هم بافته و پیچیده شده اند کابل گفته می شود. کابل در الکترونیک، واسطه ای است که اطلاعات از طریق آن معمولاً از یک دستگاه شبکه به دستگاه دیگر منتقل می شود.

معمولا در روکش کابل ها از جنس PVC استفاده می شود که عایق الکتریسیته بوده و غیر قابل اشتعال می باشد. علاوه بر این مزیت ها هنگام خرید سیم و کابل ارزانی PVC و سادگی تولید آن بسیار مورد توجه قرار می گیرد که باعث استفاده فراوان از این ماده پلاستیکی در ساختمان کابل ها می شود.

 بعضی اوقات، یک شبکه فقط از یک نوع کابل استفاده می کند. اما بطور معمول شبکه های دیگر انواع مختلفی از کابل ها را استفاده می کنند. نوع کابلی که در هر شبکه استفاده می شود، بر اساس وضعیت، موقعیت مکانی و سایز شبکه مورد انتخاب قرار می گیرد. در این مقاله به شما خواهیم گفت که تفاوت سیم و کابل در چیست و  معیار های اصلی انتخاب آنها کدام است. با ما همراه باشید.

تفاوت بین سیم و کابل چیست؟

سیم و کابل دو اصطلاحی هستند که در زمینه های برق و ارتباطات استفاده می شوند. این دو اغلب می شوند باهم اشتباه گرفته می شوند اما در واقع، کاملاً متفاوت هستند. تفاوت اصلی بین سیم و کابل این است که سیم یک رسانای واحد و تک است. در حالی که یک کابل گروهی از هادی های عایق بندی شده می باشد که بطور موازی و به هم تابیده به جریان در می آیند و یک مجموعه را تشکیل می دهند.

ساده ترین راه برای تمایز بین سیم و کابل این است که سیم معمولاً قابل مشاهده است، در حالی که یک کابل عموما عایق بندی می شود. جهت خرید سیم و کابل از طریق مراجعه به وب سایت پارسا کابل یا راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

kyfdyi

 

بررسی 3 نوع کابل با بیشترین استفاده

کابل آلومینیومی

کابل آلومینیومی در توزیع برق ساختمان های مسکونی،  توزیع برق محلی، خطوط انتقال نیرو و همچنین برای سیم کشی برق بعضی هواپیماها مورد استفاده قرار می گیرد.. مهم ترین نکته برای انتخاب کابل آلومینیوم میزان مقاومت الکتریکی است که هر چه کمتر باشد مناسب تر و بهتر است. نکته دوم هم در نظر گرفتن قیمت و صرفه اقتصادی است که از این بابت قیمت کابل آلومینیوم در مقایسه با سیم های مسی بسیار کمتر است.

کابل های آلومینیومی اگرچه مقاومت بیشتری نسبت به کابل های مسی دارند، دارند اما به نسبت فلز مس که این روزها بسیار گران قیمت شده ارزان تر و در دسترس تر هستند. همچنین چگالی فلز آلومینیوم به دلیل اینکه حدودا 30% مس می باشد، از نظر وزنی سبک تر است. همین سبک بودن باعث راحتی در حمل و نقل و جابجایی این کابل ها می شود.

انواع و سایز های مختلفی از کابل های آلومینیومی وجود دارند که هر کدام در زمینه های متفاوت و گسترده ای قابل استفاده هستند. مثلا از کابل های خودنگهدار آلومینیومی هم برای برق سه فاز و هم برای برق تک فاز می توان استفاده کرد.

همچنین می توان آنها را برای انتقال برق از پست های برق فرعی به سیستم های خانگی و صنعتی و کشاورزی به کار برد. از کابل آلومینیومی 4 *25 در کانال، لوله های برق و داخل زمین و از کابل آلومینیومی 16*4 برای انتقال برق در مسافت های کوتاه می توان استفاده کرد.

کابل جوشکاری

کابل جوشکاری عنصر اصلی مورد نیاز در فرآیند جوشکاری می باشد. هر چه این کابل با کیفیت تر باشد، کیفیت جوش بیشتر و مصرف برق کمتر خواهد شد. چرا که در مدت زمان کوتاه تری به نتیجه دلخواهمان می رسیم. کابل جوش یا جوشکاری در کلاس ها و رده های مختلفی تولید می شود و کاربردهای متفاوتی دارد.

کابل جوشکاری برای استفاده در مدارهای جوشکاری الکتریکی استفاده می شود. این کابل از یک رسانای استاندارد که سایز بندی های مختلفی دارد به همراه یک لایه عایق حرارتی نئوپرن تشکیل شده است.

 

کابل کنترل (فرمان)

کابل کنترل یا فرمان، کابلی است که برای انتقال سیگنال های دیجیتال مانند فرمان تابلو برق و باز و بسته کردن کلیدها و سیگنال های آنالوگ مانند جریان های عبوری از خطوط و سایر تجهیزات و سیگنال دیجیتال کاربرد دارد. وظیفه اصلی کابل کنترل ارسال نتایج اندازه گیری جریان، توان، انرژی و… در تجهیزات است.

استفاده از کابل فرمان دارای مزایای زیادی است که از جمله آن میتوان به مدیریت و کاهش اتلاف انرژی، افزایش مقاومت کابل فرمان، نصب راحت مدار های جدید و پایداری در برابر ولتاژ رعد و برق اشاره کرد.

 

کابل افشان

از کنار هم قرار دادن چند رشته سیم و روکش کردن آنها کابل افشان یا نرم تولید می شود. جنس هادی این کابل فلز مس است که دارای قدرت خمش بالایی است و رسانایی بسیار بالایی دارد.

بیشترین استفاده از کابل افشان نرم برای تجهیزات متحرک با طول مسیر کم مانند پریز های برق صنعتی و تجهیزاتی که نیاز به انعطاف پذیری زیادی دارند مانند سیم کشی خانه ها می باشد. استفاده از کابل های انعطاف پذیر یا افشان برای اتصالات بلند اصلا مناسب نبوده و در صورت به کار گیری این کابل امکان بروز مشکل خواهد بود.

کابل افشان دارای انواع مختلفی است که هر کدام دارای کاربرد های مختلفی می باشند. کابل افشان قدرت، کابل افشان لاستیکی، کابل افشان دریایی و کابل افشان نسوز از انواع کابل های انعطاف پذیر هستند

_khfckhy

 

کیفیت سیم و کابل

یکی از شاخص های مهم و اساسی برای تعیین کیفیت سیم و کابل، مقاومت هادی است. مقاومت هادی بیشتر مربوط به جنس هادی استفاده شده مسی یا آلومینیومی می شود. بیشترین چیزی که روی هزینه کابل تاثیر می گذارد هادی مصرفی در آن می باشد.

عدم انتخاب درست حین خرید سیم و کابل موجب می شود که کیفیت هادی کابل که اصلی ترین قسمت آن است بر اساس استاندارد های جهانی نباشد. در نتیجه کابل کارایی مورد نظر را نخواهد داشت و حتی منجر به خطراتی همچون آتش سوزی می شود.

پارسا کابل ارائه دهنده انواع سیم و کابل با بالاترین کیفیت و رعایت استاندارد های جهانی، آماده عرضه برترین خدمات فروش سیم و کابل مورد نظر شما خریداران گرامی می باشد. جهت خرید محصولات پارسا کابل از طریق شماره تلفن 02133932821 با ما در تماس باشید.

 

 

 

انتهای پیام/
خرید سیم و کابل کابل آلومینیوم کابل جوشکاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر