کد خبر: 1109112 A

اگر سری به زندگی‌ نامه افراد مشهور و موفق بزنید؛ اگر تنها یک عامل مشترک در آنجا بیابید تلاش و کوشش مستمر است و تلاش و کوشش مستمر جز با برنامه ریزی، میسر نیست. دفتر برنامه ریزی و دفتر بولت ژورنال از بهترین ابزارها و روش‌های برنامه‌ریزی و سپس پایبند ماندن به آن است. اگر به تاریخچه دفتر و دفترچه‌های برنامه ریزی رجوع کنید متوجه خواهید شد که این دفاتر اولین بار توسط افراد خلاق برای رسیدن به هدف‌های کوچک و بزرگشان ساخته شده است.

به عنوان مثال دفتر بولت ژورنال اولین بار توسط فردی به نام رایدر کرول طراحی و ساخته شد. رایدر که دارای اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز بود راه نجات خود را در دفتر بولت ژورنالی که خود طراحی کرده بود یافت و توانست از آن پس بیشتر متمرکز بماند و به هدف‌هایش برسد. رایدر کرول اکنون یک یوتیوبر موفق است. در این مطلب ابتدا قرار است بدانیم دفتر برنامه ریزی و دفتر بولت ژورنال چیست؟ کاربرد آنها را توضیح داده و سپس مزایای استفاده از آن‌ها را به طور کلی مرور کنیم.

دفتر برنامه ریزی چیست؟

دفتر برنامه ریزی که این روزها به بخشی از زندگی بسیاری از افراد تبدیل شده، یک دفتر از پیش طراحی شده است که افراد می‌توانند در آن اهداف کوتاه و بلند مدت خود را تعیین کرده و برای رسیدن به آن‌ها برنامه‌ریزی کنند. دفاتر برنامه ریزی در انواع هفتگی، ماهانه و سالانه برای انواع نیازها و سلیقه‌ها عرضه می‌شوند.

دفتر بولت ژورنال چیست؟

بولت ژورنال در واقع یک روش برای رسیدن به اهداف و متمرکز ماندن قلمداد می‌شود و به دفتری که این روش در آن پیاده می‌شود دفتر بولت ژورنال گفته می‌شود. در دفتر بولت ژورنال افراد تمامی جنبه‌های زندگی خود را مورد سنجش قرار می‌دهند و علاوه بر نوشتن برنامه‌هایشان در آن می‌توانند موارد متنوعی نظیر جملات انگیزشی و روتین مراقبت از پوست خود را نیز در آن ثبت کنند. همچنین می‌توانند عکس‌های مورد علاقه خود را در آن بچسبانند و آن دفتر را به نمادی از زندگی، احساسات و برنامه‌های خود تبدیل کنند.

کاربرد دفتر برنامه ریزی و دفتر بولت ژورنال چیست؟

همان طور که احتمالاً می‌دانید کاربرد این دو دفتر در طراحی یک برنامه کارساز، پایبند ماندن و عمل به آن و در آخر رسیدن به هدفی است که برنامه‌های برای آن طراحی شده‌اند. در مورد دفتر بولت ژورنال، این هدف می‌تواند کلی‌تر و مجموعه‌ای از اهداف کوچک و بزرگ شخصی زندگی هر فردی باشد و در مورد دفتر برنامه ریزی، این هدف معمولاً واحد و یک جانبه است؛ مانند موفقیت در زمینه تحصیلی، کاری و ...

این دفاتر مزایای بسیاری دارند که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم.

  • آرامش ذهنی و ایجاد تعادل

اولین فایده مهم این دفاتر، ایجاد آرامش در ذهن است. حتماً تا به حال شرایط پر تنشی را تجربه کرده‌اید آن هم به دلیل شلوغی ذهن و ترس از خوب پیش نرفتن کار‌ها و استرس مدام که همه وجودتان را فرا گرفته باشد و حتی خواب شما نیز به هم بریزد. اما اگر تمامی وظایف خود و مدت زمان لازم برای انجام آن‌ها را از قبل مشخص کرده باشید و بدانید خبری از کم آوردن وقت نیست، استرس‌های مضر شما از بین می‌روند و خواب شما به حالت نرمال باز می‌گردد. همچنین با این کار، به تعادلی نسبی بین زندگی و وظایف خود می‌رسید و می‌توانید بهتر از زمان خود استفاده کنید.

  • رقابت با خود

بزرگ‌ترین دوست هر شخصی خود همان شخص است و همچنین بزرگ‌ترین دشمن هر شخصی نیز می‌تواند خودش باشد! انسان زمانی که خود را با بقیه مقایسه کند هیچگاه نمی‌تواند پیشرفتی بکند و دشمن خود واقع می‌شود. بهترین مقایسه، مقایسه الان خود، با گذشته است. در واقع تنها کسی که افراد باید با آن رقابت کنند، خودش است. با استفاده از دفتر برنامه ریزی و یا بولت ژورنال، می‌توان هر روز عملکرد خود را اندازه گیری کرد و با خودِ هفته، ماه و سال قبل مقایسه و رقابت کرد تا به خواسته قلبی رسید.

  • شناخت نقاط ضعف و قوت

با نوشتن برنامه‌ها، عمل به آن‌ها و ارزیابی‌شان می‌توان واقع بین‌تر بود و نسبت به نقاط چالشی سر راه آگاه‌تر بود. اگر مدت زمانی تعیین شده برای انجام کاری برای آن کافی نباشد می‌توان آن را افزایش داد تا به مهارت کافی در آن رسید و همچنین با کم کردن مدت زمان اضافی برای نقاط قوت، می‌توان به مدت زمان آزاد بیشتری دست یافت.

  • تقویت روحیه و انگیزه

هیچ چیزی به اندازه نگاه کردن به یک برنامه تکمیل شده لذت بخش نیست. در واقع این لذت، پاداش تلاش بی وقفه است و این پاداش، انگیزه‌ای برای ادامه دادن است. در واقع بدون داشتن یک برنامه مناسب، گاهاً توقعات افراد نسبت به خودشان اغراق‌آمیز می‌شود و هیچ‌ وقت از خودشان راضی نیستند چرا که آن هدف بزرگ و پر شکوه ملکه ذهنشان است و تا به آن نرسند هیچ وقت حس موفقیت به آن‌ها دست نمی‌دهد. اما با عمل به یک برنامه واقع گرایانه، تصور کردن "انجام برنامه هر روز" به عنوان یک هدف و سپس عمل به آن، حس رسیدن و موفقیت را هر چند کم، در وجودشان روشن می‌کند، احساس رضایت بیشتری می‌کنند و در نتیجه با روحیه بالاتری در مسیر رسیدن به هدف تلاش می‌کند.

در مورد این دفاتر، مسئله طراحی زیبا و کیفیت بالای آن‌ها حائز اهمیت است چرا که طراحی زیبا سبب افزایش انگیزه می‌شود و کیفیت بالا از این لحاظ مهم است که هر فردی قرار است برای مدت طولانی همیشه به همراه خود داشته باشد.

ناچو مرجعی برای خرید دفتر بولت ژورنال و برنامه ریزی با طراحی‌های دوست داشتنی و باکیفیت

اگر تصمیم گرفته‌اید در مسیر رسیدن اهدافتان، از دفتر برنامه ریزی و بولت ژورنال استفاده کنید پیشنهاد ما به شما تهیه آن‌ها از گروه هنری ناچو است. گروه هنری ناچو در زمینه آثار هنری فعالیت می‌کند که به محض ورود به سایت دلنشنین آن خلاقیت‌های آن شما را جذب می‌کند‌.  گروه هنری ناچو عرضه‌کننده دفترهای رنگارنگ، شیک، با کیفیت، زیبا و متنوع مطابق با انواع سلیقه‌هاست.

 

انتهای پیام/
دفتر برنامه ریزی گروه هنری ناچو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر