کد خبر: 1103980 A

قیمت ورق سیاه همانند دیگر مقاطع فولادی با توجه به چندن عامل مختلف تغییر می‌کند. با توجه به اهمیت این عوامل و تاثیر آن‌ها بر زمان و میزان خرید، در ادامه به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

ورق سیاه به عنوان یکی از کالاهای اساسی فلزی در بازار بورس کالا عرضه می‌شود. قیمت ورق سیاه از عوامل متعددی تاثیر می‌پذیرد و وابسته به آن‌ها تغییر خواهد کرد. پس از قیمت‌های صعودی و تحرکات بیش از حد بازار در سال گذشته، علیرغم انتظار کاهشی بودن قیمت‌ها، در سال جاری نیز با افت و خیزهای بسیار بازار روبرو شدیم. نوسانات شدید قیمت ورق سیاه در بورس و بازار آزاد متاثر از چندین عامل مختلف است. در ادامه این عوامل عنوان می‌شوند.

ورق سیاه چیست؟

برای بررسی بهتر قیمت ورق سیاه در بورس، ابتدا به‌طور خلاصه به سوال ورق سیاه چیست و چه کاربردهایی دارد پاسخ خواهیم داد. 

ورق سیاه یا ورق گرم از محصولات فلزی پرکاربرد در حوزه‌های مختلف به ویژه ساختمان‌سازی است. از آن‌جایی که حین تولید در دمای بالا بر روی سطح ورق اکسیدهای سطحی تشکیل شده و رنگ سیاه به آن می‌بخشند، ورق گرم به ورق سیاه هم معروف است.

در تولید ورق سیاه از تختال یا اسلب به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود. تفاوت در گرید ماده اولیه ورق سیاه موجب تفاوت در کیفیت و در نتیجه گرید ورق سیاه شده است. بر اساس استانداردهای مختلف ورق سیاه در دو گروه معمولی و صنعتی تولید و به بازار عرضه می‌شود. سه گرید ST37 و ST52 از رایج‌ترین گریدهای ورق سیاه هستند.

انواع ورق سیاه در ساخت بدنه خودرو، تولید رینگ و چرخ، تولید مصالح ساختمانی، تولید آبگرمکن، تانکر سازی، کشتی‌سازی و ساخت مخازن مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق سیاه ST37  به عنوان یکی از پرکاربردترین انواع ورق سیاه صنعتی در ساختمان‌سازی، ساخت سوله، سدسازی و ساخت مخازن کاربرد دارد.

ورق سیاه موجود در بازار با ضخامتی در محدوده 1.5 میلی‌متر تا 100 میلی‌متر قابل تهیه است. شرکت پیشرو صنعت نفت آسیا(آیرومارت) ورق سیاه را در انواع گرید و ضخامت عرضه می‌کند.

قیمت ورق سیاه در بورس

بورس کالا چیست؟

بازار بورس کالا یکی از انواع بازار بورس است که با فضایی سازمان یافته، معامله کالاهای مشخص در آن صورت می‌گیرد. در بورس کالا معاملات مختلف میان عرضه‌کنندگان و خریداران بواسطه کارگزاران انجام می‌شود.

در بورس کالا، تولیدکنندگان و بازرگانان مواد اولیه از نوسانات قیمتی در امان خواهند بود و با اطمینان بیشتر از قیمت‌ها آینده تولیدات خود را مشخص می‌کنند. از سوی دیگر، مصرف‌کنندگان مواد اولیه را از تولیدکنندگان مطمئن با قیمتی موثق تامین می‌کنند. در بورس محصولات عرضه شده ابتدا بازرسی شده و قیمت‌گذاری می‌شوند.

با کمک این بازار بورسی، کالاهای خاص به صورت سازمان‌یافته معامله می‌شوند و دادوستد های نقدی و آتی کالاها با قانون‌مندی بهتری پیش خواهد رفت. ضمنا کالاها بر مبنای عرضه و تقاضا قیمت‌گذاری خواهند شد. در بازار بورس کالا واسطه‌ها حذف شده و خرید و فروش به صورت مستقیم انجام می‌شود.

از ویژگی‌های دیگر معامله در چنین بازاری، کاهش نوسان قیمت‌ها و امکان استفاده از ابزارهای مختلفی چون معاملات سلف، آتی و ... خواهد بود. از این طریق معامله‌گران و تحلیل‌گران نیز آمار و اطلاعات مربوط به معاملات را در دسترس خواهند داشت.

تیرآهن، میلگرد، نبشی، سیم فولادی، ورق سیاه، ورق روغنی، ورق گالوانیزه، انواع شمش و دیگر محصولات فولادی در دسته تولیدات صنعتی و معدنی قرار گرفته و از محصولات قابل معامله در این بازار هستند.

ورق سیاه در بورس کالا

در بورس کالا، ورق سیاه تولید شده اغلب توسط یکی از کارخانجات فولاد مبارکه اصفهان، نورد و لوله اهواز، فولاد کاویان، نورد و تولید قطعات فولادی و مجتمع فولاد گیلان عرضه می‌شوند. فولاد مبارکه ورق سیاه را مطابق با استاندارد BS EN 10025 در گریدهای مختلف تولید می‌کند. معمولا محصولات این کارخانه در گرید‌های St37، St37-2، St44، St52-3 و St52-3 CU3 در ضخامت 2 تا 15 میلی‌متر به بازار محصولات فولادی عرضه می‌شوند.

قیمت ورق سیاه متاثر از چیست؟

قیمت ورق سیاه همانند دیگر مقاطع فولادی با توجه به چندن عامل مختلف تغییر می‌کند. با توجه به اهمیت این عوامل و تاثیر آن‌ها بر زمان و میزان خرید، در ادامه به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

اثر قیمت سنگ آهن بر قیمت ورق سیاه

تقریبا 20 درصد از قیمت فولاد خام به ماده اولیه آن، یعنی سنگ آهن اختصاص می‌یابد. در نتیجه، نوسان قیمت سنگ آهن بر روی ورق سیاه تاثیرگذار خواهد بود. تامین سنگ آهن در جهان عموما توسط کشورهای صادرکننده اصلی چین، استرالیا، هند و برزیل صورت می‌گیرد. تغییرات اقتصادی در هر یک از این کشورها از جمله نرخ تبدیل ارز، نرخ بهره و تورم، قیمت سنگ آهن و ورق سیاه را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

تاثیر نرخ بهره، نرخ ارز و تورم جهانی

سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد به واسطه وام‌های بلند مدت یا کوتاه مدت و در راستای آن، تغییرات در نرخ بهره، بر فعالیت صنعت فولاد موثر خواهد بود. با افزایش نرخ بهره و کاهش تقاضا، تجمع کالا در انبار افزایش و فروش کاهش می‌یابد. در این راستا شرکت‌ها برای جبران خسارات مالی با قیمت پایین‌تری مقاطع فولادی چون ورق سیاه را روانه بازار می‌کنند.

نرخ ارز که متاثر از قیمت‌گذاری‌های داخلی و مسائل خارجی است، بر بازار داخلی تاثیر می‌گذارد. با افزایش نرخ ارز قیمت ورق سیاه سیر صعودی می‌یابد. مسائل داخلی کشورها و همچنین تورم جهانی، از جمله عوامل دیگر افزایش قیمت محصولات فولادی چون ورق سیاه است.

عرضه و تقاضا در بازار

بازار مسکن و صنعت خودرو، از زمینه‌های مهم مصرف ورق سیاه هستند. با تغییر تقاضا در این زمینه‌ها به عنوان بازارهای اصلی مصرف ورق سیاه، قیمت ورق سیاه تغییر می‌یابد.

کیفیت و فضای رقابتی تولید

عامل موثر دیگر رشد فناوری‌های مورد استفاده در تولید ورق سیاه است. استفاده از فناوری‌های نوین در ساخت ورق سیاه، فضای میان برندهای مختلف را رقابتی می‌کند. 

اثر قیمت جهانی فولاد بر قیمت ورق سیاه

قیمت جهانی فولاد و محصولات فولادی چون ورق سیاه از تعرفه گمرکی کشورها نیز متاثر می‌شود. سیاست‌های تجاری، اقتصاد جهانی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، عوارض واردات و صادرات کشورهایی چون چین و آمریکا و در نهایت سیاست‌های حمایتی دولت‌ها از صنعت فولاد داخلی، بر قیمت جهانی فولاد تاثیر می‌گذارد که در نتیجه، ورق سیاه به عنوان یکی از مقاطع وابسته به این قیمت خواهد بود.

فولاد و دوستی با محیط زیست

با شدت یافتن تولید مقاطع فولادی در سطح جهان، آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از آن نیز شدت یافت. با لزوم توجه به قوانین زیست محیطی در خصوص تولید فولاد بدون کربن دی‌اکسید و عوارض عدم توجه به آن منجر به رشد قیمت ورق سیاه و دیگر مقاطع در بازار شد. در این خصوص، می‌توان ضایعات آهن و قراضه‌های فولادی و میزان دسترسی به آن، موجودی انبار بازارهای اصلی معاملات فولاد و جایگزینی دیگر فلزات به جای ورق سیاه، را موثر بر قیمت آن تلقی کرد.

نامگذاری ورق سیاه در بورس کالا

به طور کلی بورس کالا به سه گروه محصول تقسیم می‌شود:

  • Hard مانند قطعات فلزی، فولادی، طلا و ...
  • Soft مانند ذرت، گندم و ...
  • انرژی مانند نفت و گاز

بر اساس نوع کالاهای فولادی، محصولات ورق نورد گرم شده با نام HR و ورق نورد سرد با عبارت CR معرفی می‌شوند.

ورق گرم HR ورق‌های با ضخامت 1.5 تا 16 میلی‌متر که عرضی برابر با 200 تا 3000 میلی‌متر دارند را شامل می‌شود. پیش از این، در کشور به دلیل عدم همسان‌سازی از دو نماد HB و HC استفاده می‌شد. این دو نوع ورق، عرض و ضخامت‌های متفاوت با هم دارند. در نهایت جهت همسان‌سازی قیمت‌ها و ایجاد سبد خریدی متشکل از هر دو نوع ورق سیاه، پیشنهاد شد همچو بازارهای جهانی از نماد HR، برای این سبد استفاده شود. در حال حاضر فولاد مبارکه از HRC برای این محصول خود استفاده می‌کند در حالی که نورد و لوله اهواز هنوز هم از علائم B و C محصولات خود را معرفی می‌کند.

قیمت گذاری ورق سیاه در بورس کالا

همانطور که پیش از این گفته شد، قیمت ورق سیاه متاثر از شمش فولادی است. در بورس کالا شمش فولادی بر اساس قیمت CIS و دلا نیمایی قیمت‌گذاری می‌شود.

فرمول قیمت گذاری شمش فولادی در بورس کالا به قرار زیر است:

متوسط دلار نیمایی در هفته   بیلت CIS  (0.8-0.95) = قیمت شمش فولادی

ضریب با توجه به شرایط و توسط کارشناسان مشخص می‌شود. بر اساس قیمت نهایی شمش فولادی در بورس کالا، قیمت ورق سیاه تعیین می‌شود. بدیهی است که قیمت‌ها بر اساس واحد ارائه می‌شوند و با افزایش وزن ورق سیاه ، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت.

اختلاف قیمت در بازار بورس کالا و بازار آزاد

مقاطع فولادی در بورس کالا بر اساس قیمت پایه شمش، قیمت‌گذاری می‌شوند. قیمت پایه شمش خود نیز متاثر از نرخ دلار نیمایی است. تفاوت بین دلار نیمایی و دلار آزاد منجر به تفاوت قیمت مقاطع در بازار بورس و بازار آزاد می‌شود.

از طرف دیگر، برخی سودجویان از بورس کالا مقاطع فولادی را خریداری کرده و در بازار آزاد آن‌ها را به قیمتی بالاتر به فروش می‌رسانند.

با آیرومارت به بازار اطمینان کنید

با توجه به نوسان اخیر بازار، توصیه می‌شود خریدهای خود را به بهترین زمان موکول کنید و مطابق با نیاز خود خرید کنید. مشاورین و کارشناسان آیرومارت با بررسی شرایط بازار و تحلیل قیمت‌ها، شما را در این خصوص راهنمایی خواهند کرد.علاوه بر مشاوره تخصصی به مشتریان و عرضه ورق سیاه و انواع مقاطع فولادی، خدمات جوشکاری، برشکاری، خمکاری و ... عرضه می‌کند. این مجموعه تمام نیازهای شما را در هر کجای ایران که باشید، تامین می‌کند.

انتهای پیام/
قیمت ورق سیاه آیرومارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر