کد خبر: 1103509 A

موتور ویبره بدنه یک موتور الکتریکی لرزشی است و در صنایعی استفاده میشود که نیاز به ضربه، لرزش و ارتعاش دارند.

این لرزش می تواند شدید و عمیق  و یا کوچک و سبک باشد. این میزان بستگی به نینوع کار و نیاز آن صنعت دارد. نحوه کارکرد و مکانیزم موتور ویبراتور بدنه  به این صورت است که وزنه ای با نسبت چگالی بالا بر روی شافت روتور آن نصب گردیده است. این وزنه حدود ۲۵ تا ۵۰ درجه از ۳۶۰ درجه محور را پر می کند. این موضوع بستگی به نوع موتور ویبره دارد.  به حرکت افتادن موتور سبب انتقال مرکز ثقل و منتج به  ایجاد ارتعاش و لرزش در کل ویبره می گردد. با این توضیح و معرفی به بررسی نکات بیشتری درباره این ابزار صنعتی پرکاربرد میپردازیم.

الکترو ویبره بدنه چگونه کار میکند؟

موتور ویبره همانند بسیاری دیگر از تجهیزات صنعتی از یک الکتروموتور تشکیل شده است. این الکتروموتور به عنوان منبع تغذیه این دستگاه ها شناخته می شود. در کنار الکتروموتور یک وزنه با نسبت چگالی بالا روی محور قرار می گیرد که موجب جابه جایی مرکز ثقل دستگاه می شود. وزنه قرار گرفته شده بر روی محور معمولا 25 تا 50 % از کل محور را اشغال می کند. در زمان چرخش با سرعت بالا این وزنه موجب لرزش و ارتعاش کل دستگاه می شود.

موتور ویبره می تواند کمک زیادی به فرآیند غربال گری در صنایع مختلف بکند. این تجهیزات می تواند در کنار سیلوها، شناورها، انبارک ها، قیف های صنعتی بزرگ، تجهیزات غربال گری و تجهیزات انتقال و فشرده سازی قرار بگیرد.

چه معیارهایی هنگام انتخاب موتور ویبراتور مهم است؟

همانطور که می دانید، موتور ویبراتور وسیله ای الکتریکی است که در صنایع مختلفی مانند مهندسی عمران در جهت لرزش انواع قالب های بتونی و میزهای ویبراتور در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی و کارخانه آرد سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

نام دیگر این ویبراتورهای صنعتی موتور ویبره، الکترو ویبره و ویبره بدنه است. یکی از مهم ترین موارد هنگام خرید ویبراتور، انتخاب و خرید درست آن می باشد. برای خرید این محصول همه کاره معیارهایی وجود دارد که در صورت رعایت آنها میتوانید خریدی مطمئن داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم این معیارهای مهم را به شما معرفی کنیم و آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

راهنمای انتخاب موتور ویبره بدنه

موتور ویبره بدنه برقی به صورت سه‌فاز یا تک‌فاز با سرعت چرخش 750، 1000، 1400 و یا 3000 دور در دقیقه تولید می‌شوند. لازم به ذکر است که سرعت چرخش پایین‌تر، ضربه‌های کمتر اما قوی‌تر و سرعت چرخش بالاتر، ضربه‌های بیشتر ولی سبک‌تری را موجب می‌گردند. در ضمن، موتور ویبره‌ بدنه‌ها‌ی موجود در بازار با قدرت ضربه 10 الی 10000 کیلوگرم هستند. به طور کلی برای خرید موتور ویبراتور دو معیار مهم وجود دارد:

  • ضربه یا نیروی گریز از مرکز در ویبره بدنه
  • سرعت یا دور موتور ویبراتور بدنه
  • توان ویبره بدنه
  • آمپراژ موتور ویبراتور صنعتی
  • خدمات پس از فروش موتور ویبراتور صنعتی

در این قسمت از مقاله قصد داریم در مورد انواع دستگاه ها و ماشین های صنعتی که در آنها از موتور ویبراتور استفاده می شود صحبت کنیم، تا شما در هنگام خرید آگاهی بیشتری نسبت به آن داشته باشید. 

انتخاب موتور ویبره ی مناسب برای میز ویبره

یکی از مهم ترین کاربردهای موتور ویبره در میز ویبره اعمال می شود. میز ویبره یک میز صنعتی است که دارای یک صفحه و چهار پایه می باشد. صفحه ی میز روی چهار پایه فنردار سوار شده است و می تواند به راحتی لرزش داشته باشد.

زمانی که قطعات نیاز به لرزش داشته باشند، روی این صفحات قرار می گیرند و توسط ویبراتورها مرتعش می شوند. توجه داشته باشید موادی که فشرده تر هستند و چگالی بیشتری دارند باید با فرکانس بالاتری ویبره شوند. در مقابل، موادی که باد دار و سبک هستند فرکانس ارتعاش کمتری نیاز دارند. برای نصب ویبراتور ها بر روی میز ویبره دو روش وجود دارد: نصب روتاری و نصب خطی.

کارایی دیگر میزهای ویبره در زمینه ی فشرده سازی بتن یا پودر در جهت افزایش سرعت، پر کردن خودکار، تراکم شن و ماسه، قالب گیری، مرتب سازی، تخلیه مخزن و تست مقاومت هستند.

موتور ویبراتور بدنه

استفاده از ویبراتور روی صفحات لرزاننده

در اینجا منظور ما صفحات و غربال های ارتعاشی است. از غربال برای اندازه گیری و مرتب سازی مواد استفاده می شود. برای الک کردن دانه های بزرگ سرعت کند و دامنه ی حرکت بیشتر لازم است.( 1000 تا 1500 دور در دقیقه). در مقابل برای ایجاد حباب در دانه های ریز سرعت بیشتر و دامنه ی حرکت کمتری لازم است.( 3000 تا 3600 دور در دقیقه). برای ویبراتورهای روی الک، میتوان از دو روش نصب تک ویبراتور و دو ویبراتور استفاده کنید.

انتخاب بدنه ی موتور ویبراتور بر روی جهنده یا قیف

همانطور که می دانید جهنده ها همان قیف های بزرگ صنعتی هستند که در صنایعی مانند سیمان و بتن، مواد شیمیایی و غذایی و بسیاری از صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. این محصول اندازه ها و شکل های مختلفی دارد.

گاهی اوقات ممکن است مواد در هنگام تخلیه رها شوند که این موضوع به دلیل سایش بین مواد با بدنه ی قیف و همچنین سایش بین خود مواد اتفاق بیفتد. این مشکل با کمک لرزش بدنه به راحتی حل می شود.

ازآنجا که گاهی ممکن است نصب یک ویبراتور کافی نباشد، اندازه و قطرهای آن معیار بسیار خوبی برای تصمیم گیری در مورد تعداد آنها می باشد. به عنوان مثال اگر قطرها کمتر از 4.5 متر باشد باید از یک ویبراتور استفاده کنید. اگر قطر قیف بین 4.5 تا 5 متر باشد باید از دو ویبراتور کمک بگیرید.

در صورتی هم که قطر قیف بیشتر از5 متر باشد باید از 3 ویبراتور استفاده کنید. نیرو و لرزشی که توسط بدنه ی ویبراتور ارتعاش می شود باعث از بین رفتن سایش بین بدنه و مواد موجود در آن می شود.

بنابراین برای انتخاب قدرت و توان ویبراتور، در ابتدا باید وزن موادی که قرار است با بدنه ی شیب دار قیف در تماس باشند را محاسبه کنید. به این نکته توجه داشته باشید که قدرت موتور ویبره در یک قیف مربعی شکل بیشتر است، اما محل نصب و نحوه ی انجام کار آن کاملا شبیه به همان قیف مخروطی است.

انتخاب بدنه ی موتور ویبره در نوار نقاله و ناودان ها

کاربرد کانالهای ارتعاشی، تسطیح و همگن سازی مواد است. توجه داشته باشید که هرچه مواد بیشتر باشد ارتعاش کمتری لازم است.

ویبراتور صنعتی

انتخاب ویبراتور بدنه برای قالب بتن

انتخاب این قطعه کاملا به نوع قالب اطراف ویبراتور بستگی دارد. به عنوان مثال اگر قالب بتن افقی باشد، سرعت مورد نیاز 3000 دور در دقیقه است. در مقابل اگر قالب بتن عمودی باشد سرعت ویبراتور مورد نیاز  باید 6000 دور در دقیقه باشد. در این مواقع نیاز به کانورتور و موتور ویبراتورهای با فرکانس بالا میباشد.

میزان تاثیر ارتعاش بدنه به شکل بتن، با توجه به وزن بتن در نظر گرفته می شود. خوب است بدانید هرچه بتن سخت تر شود به نیرو و مقاومت و ضربه ی بیشتری نیاز دارد.

نکات مهم هنگام انتخاب موتور ویبراتور برقی

برای اتصال الکتریکی موتور ویبره بدنه نکات مهمی وجود دارد که باید آنها را در نظر داشته باشید. یکی از مهمترین این نکات بررسی روش های اتصال پل ها در ترمینال جعبه برق برای موتور ویبره تک فاز و سه فاز است. کاربر دستگاه همچنین باید بداند که چطور یک موتور ویبراتور تک فاز را به سه فاز تبدیل کند.

موتور ویبراتور در کارگاه های صنعتی به دو شکل تک فاز و سه فاز کار می کنند. برای موتور ویبراتور سه فاز، اغلب برق سه فاز در اولویت است. اما در برخی موارد دسترسی به برق سه فاز امکان پذیر نیست. در چنین شرایطی باید از برق تک فاز استفاده شود. توجه داشته باشید که استفاده از برق سه فاز عمر موتور ویبراتور را نیز افزایش می دهد.

از ویژگی های مهم دیگر در انتخاب ، محاسبه و تعیین موتور ویبراتور بدنه ، سرعت موتور یا تعداد دوری که موتور در یک دقیقه می زند می باشد. دورهای موجود در بازار که کاربرد بیشتری دارند دورهای ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ و ۳۰۰۰ دور بر دقیقه ، می باشند. تفاوت این موتور ها در دامنه حرکتی که می توانند ایجاد کنند می باشد. به این صورت که هر چه دور موتور بالاتر باشد ضربه ها ریزتر وارد شده در نتیجه حرکت قطعه مورد ارتعاش و دامنه حرکتی آن کمتر خواهد بود.

قیمت موتور ویبره برقی

قیمت موتور ویبراتور ها به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله نوع موتور بستگی دارد. قبل از خرید باید در مورد برند و کیفیت آن اطلاعات کامل داشته باشید. بازرگانی لرزان صنعت ( www.larzansanat.com ) یکی از شرکتهای فعال در زمینه تامین انواع ماشین آلات صنعتی و ساختمانی میباشد که میتوانید از کارشناسان این شرکت در این زمینه مشاوره بگیرید.

انتهای پیام/
موتور ویبره الکترو ویبره بازرگانی لرزان صنعت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر