کد خبر: 1100143 A

 دانلود رایگان هنر شفاف اندیشیدن از رولف دوبلی

نویسنده:رولف دوبلی
ترجمه :آلا بحرانی,اسما بحرانی
تایپ شده با کیفیت بالا 
261 صفحه
فرمت :PDF

دانلود کتاب

در پاییز 2004، یک شخص بانفوذ رسانه­ اروپایی من را به مونیخ دعوت کرد تا در آن­چه "تبادل غیررسمی روشنفکران" توصیف شد شرکت کنم. من هرگز خودم را "روشنفکر" ندانسته بودم - من در رشته بازرگانی تحصیل کرده بودم که واقعاً مرا تغییر داد - اما دو رمان ادبی هم نوشته بودم و حدس می­زدم که حتماً مرا برای چنین دعوتی واجد شرایط کرده باشد.

نسیم نیکلاس طالب، پشت میز نشسته بود. در آن زمان، او یک تاجر ناشناخته در وال استریت بود که به فلسفه گرایش داشت. من به عنوان مرجع روشفکری انگلیسی و اسکاتلندی به ویژه فلسفه دیوید هیوم به وی معرفی شدم. بدیهی است که من با شخص دیگری اشتباه گرفته شده بودم. با این حال مات و مبهوت لبخندی مردد به اطراف اتاق زدم و اجازه دادم سکوت حاصل از آن به عنوان اثبات مهارت فلسفی من عمل کند. دانلود رایگان هنر شفاف اندیشیدن از رولف دوبلی ناگهان، طالب یک صندلی خالی را بیرون کشید و صندلی را تکان داد. من نشستم. پس از یک گفتگوی سرگرم کننده درباره هیوم، گفتگو به سرعت به وال استریت تغییر کرد. ما از اشتباهات سیستماتیک در تصمیم­گیری که مدیر عاملان و رهبران کسب و کارها - اعم از خود ما -  مرتکب می­شوند متعجب شدیم. ما درمورد این واقعیت که به نظر می رسد اتفاقات غیرمنتظره با نگاه به گذشته بسیار محتمل­تر است، گپ زدیم ما درمورد این­که چرا سرمایه گذاران نمی­توانند سهام خود را وقتی به زیر قیمت خرید سقوط می­کنند، رها کنند، خنده­مان گرفت.

 دانلود رایگان هنر شفاف اندیشیدن

به دنبال این واقعه، طالب برای من صفحاتی از دست نوشته خود، گوهر یک کتاب، ارسال کرد که من در مورد آن نظر دادم و بخشی از آن را نقد کردم. این­ها در ادامه بخشی از پرفروش­ترین کتاب بین المللی وی ، "قوی سیاه" را تشکیل دادند. این کتاب طالب را به لیگ تمام ستاره­های روشنفکری تبدیل کرد. در همین حال، رغبتم بیش­تر شد، شروع به فراگرفتن کتاب ها و مقالاتی کردم که توسط دانشمندان علوم شناختی و اجتماعی در مورد موضوعاتی مانند "مکاشفات و تعصبات" نوشته شده بود، و همچنین مکالمات ایمیلم را با تعداد زیادی از محققان افزایش دادم و شروع به بازدید از آزمایشگاه­های آنها کردم. تا سال 2009 فهمیدم که در کنار کار رمان نویسی، دانشجوی روانشناسی اجتماعی و شناختی شده­ ام

 دانلود هنر شفاف اندیشیدن از رولف دوبلی

 

عدم تفکر شفاف، یا آن­چه متخصصان آن را "خطای شناختی" می­نامند، انحراف سیستماتیک از مطلوبیت، منطق - تفکر و رفتار منطقی است. منظور من از "سیستماتیک" این است  دانلود رایگان هنر شفاف اندیشیدن از رولف دوبلی که این­ها فقط اشتباهات گاه به گاه در قضاوت نیستند، بلکه اشتباهات معمول هستند، موانع منطقی که ما با گذشت زمان و بارها و بارها دچار لغزش می­شویم و الگوها را در طول قرن­ها تکرار می­کنیم. به عنوان مثال، بسیار رایج است که ما دانش خود را دست بالا می­گیریم تا این­که آن را دست کم بگیریم. به همین ترتیب، خطر از دست دادن چیزی بیش از چشم انداز دستیابی به سود مشابه، ما را تحریک می­کند. در حضور افراد دیگر ما تمایل داریم رفتار خود را با رفتار آن­ها تنظیم کنیم، نه برعکس. حکایات باعث می­شود که توزیع آماری (نرخ پایه) پشت آن را نادیده بگیریم، نه برعکس. خطاهایی که ما مرتکب می­شویم بارها و بارها از همان الگو پیروی می­کنند، در یک گوشه خاص آن­ها را جمع کنید، یک گوشه مشخص مانند این­که در یک گوشه لباس­های کثیف را قرار می­دهید در حالی که در گوشه دیگر لباس­های نسبتاً تمیز قرار می­گیرند (یعنی آن­ها در "گوشه اعتماد به نفس زیاد" جمع می­شوند، نه "گوشه اعتماد به نفس کم") .

 دانلود هنر شفاف اندیشیدن از رولف دوبلی

برای جلوگیری از قمارهای بیهوده با ثروتی که در طول کار ادبی­ام جمع کرده بودم، شروع به جمع آوری لیستی از این اشتباهات شناختی سیستماتیک، همراه با یادداشت­ها و حکایات شخصی کردم - بدون این­که بخواهم هرگز آن­ها را منتشر کنم. این لیست در ابتدا به گونه­ای طراحی شده بود که فقط توسط من استفاده شود. برخی از این خطاهای فکری قرن­هاست که شناخته شده­اند. برخی دیگر در چند سال گذشته کشف شده­اند. برخی با دو یا سه نام متصل به خود می­آیند. من اصطلاحاتی را که بیش­ترین کاربرد را دارند انتخاب کردم. به زودی فهمیدم که چنین مجموعه­ای از مشکلات نه تنها برای تصمیم­گیری در مورد سرمایه­گذاری بلکه برای امور تجاری و شخصی نیز مفید است. هنگامی که لیست را تهیه کردم، احساس آرامش و شفافیت بیش­تری کردم. من زودتر متوجه خطاهای خودم شدم و قبل از این­که آسیب دائمی وارد شود، می­توانم مسیر را تغییر دهم. و برای اولین بار در زندگی­ام توانستم بفهمم که دیگران ممکن است در خطاهای سیستماتیک بسیار مشابه باشند. با لیست مجهز خود، دانلود رایگان هنر شفاف اندیشیدن از رولف دوبلی  اکنون می­توانستم در برابر کشش آن­ها مقاومت کنم - و شاید حتی در معاملاتم برتری کسب کنم. اکنون من دسته­ها، اصطلاحات و توضیحاتی داشتم که می­توانم با آن­ها شبح بی­خردی را دور کنم. از روزهای پرواز بادبادک بنجامین فرانکلین، دفعات تکرار رعد و برق، قدرت یا صدای آن کم­تر نشده است - اما نگرانی آن­ها کمتر شده است. الان دقیقاً این احساسی است که من نسبت به بی­خردی خودم دارم.

دوستان خیلی زود از خلاصه داستان من مطلع شدند و ابراز علاقه کردند. این امر منجر به ارائه یک ستون هفتگی روزنامه در آلمان، هلند و سوئیس، ارائه­ های بی­شمار(بیش­تر به دکترهای داروسازی، سرمایه­گذاران، اعضای هیئت مدیره، مدیر عاملان و مقامات دولتی) و در نهایت ارائه این کتاب شد.

 دانلود هنر شفاف اندیشیدن

لطفاً هنگام مطالعه این صفحات، سه مورد را در نظر داشته باشید: اول، لیست مغالطه­های این کتاب کامل نیست. بدون شک موارد جدید کشف خواهد شد. دوم، اکثر این خطاها مربوط به یکدیگر هستند. این نباید باعث شگفتی شود. از این گذشته، تمام مناطق مغزی به هم پیوند خورده­اند. پیش بینی­های عصبی از منطقه­ای به منطقه دیگر در مغز حرکت می­کنند. هیچ منطقه­ای به طور مستقل عمل نمی­کند. سوم، من در درجه اول یک داستان نویس و یک کارآفرین هستم، نه یک دانشمند اجتماعی. من آزمایشگاه خودم را ندارم که بتوانم روی اشتباهات شناختی آزمایشاتی انجام دهم و هم­چنین کارکنان محققی ندارم که بتوانم برای پیش بینی اشتباهات رفتاری اعزام شوم. در نوشتن این کتاب، من خودم را مترجمی می­دانم که وظیفه­اش تفسیر و ترکیب مطالبی است  دانلود رایگان هنر شفاف اندیشیدن از رولف دوبلی که من  خوانده­ و آموخته­ام- تا آن را به گونه­ای که دیگران درک می­کنند بیان کنم. احترام بسیار من برای محققانی است که در دهه­های اخیر، این خطاهای رفتاری و شناختی را کشف کرده­اند. موفقیت این کتاب اساساً ادای احترام به تحقیقات آن­ها است. من بسیار مدیون آن­ها هستم.

این یک کتاب خودآموز نیست. در این­جا "هفت قدم برای زندگی بدون خطا" را پیدا نخواهید کرد. خطاهای شناختی خیلی ریشه دوانده­اند تا بتوانیم خود را کاملاً از شر آن­ها خلاص کنیم. ساکت کردن آن­ها نیاز به اراده فوق بشری دارد، اما این حتی یک هدف شایسته نیست. همه خطاهای شناختی خطرناک نیستند و حتی برخی از آن­ها برای داشتن یک زندگی خوب ضروری هستند. اگرچه این کتاب ممکن است کلید خوشبختی نباشد، اما حداقل به عنوان بیمه­ای در برابر ناراحتی بیش از حد ناشی از خود عمل می­کند.

در واقع، آرزوی من کاملاً ساده است: اگر ما بتوانیم بزرگ­ترین اشتباهات در تفکر - در زندگی خصوصی، در محل کار یا دولت - را بشناسیم و از آن­ها فرار کنیم، ممکن است جهشی در رفاه را تجربه کنیم. ما به هیچ زیرکی اضافی، هیچ ایده جدید، هیچ ابزار غیر ضروری، هیچ بیش فعالی دیوانه وار احتیاج نداریم - تمام آن­چه که ما نیاز داریم بی­خردی کم­تری است.

 دانلود هنر شفاف اندیشیدن

 

دوام نگری

ریک به هر کجا نگاه کند، ستاره­های راک را می­بیند. آن­ها در تلویزیون، در صفحات نخست مجلات، در برنامه­های کنسرت و سایت­های آنلاین طرفداران ظاهر می­شوند. ترانه­های آن­ها در بازار، در لیست پخش او، در ورزشگاه، اجتناب ناپذیر است. ستاره­های راک همه جا هستند. تعداد زیادی از آن­ها وجود دارند. و آن­ها موفق هستند. ریک با انگیزه داستان­های بی­شماری از قهرمانان گیتار، گروهی را راه­اندازی می­کند. آیا او آن را بزرگ خواهد کرد؟ احتمال آن کسری بالاتر از صفر است. دانلود رایگان هنر شفاف اندیشیدن از رولف دوبلی او مانند بسیاری دیگر به احتمال زیاد در گورستان نوازندگان شکست خورده قرار خواهد گرفت. این محل دفن 10 هزار برابر بیش­تر از صحنه نوازندگان را در خود جای داده است، اما - به استثنای سوپراستارهای شکست خورده - هیچ روزنامه نگاری علاقه­ای به شکست ندارد. این باعث می­شود که گورستان از نظر افراد خارجی غیرقابل مشاهده باشد.

در زندگی روزمره، از آن­جا که پیروزی بیش از شکست مشهود است، شما به طور سیستماتیک شانس موفقیت خود را دست کم می­گیرید. به عنوان یک فرد خارجی، شما (مانند ریک) در معرض یک توهم قرار می­گیرید، و اشتباه می­کنید که چه­قدر احتمال موفقیت واقعاً ناچیز است. ریک مانند بسیاری دیگر قربانی دوام نگری است.

انتهای پیام/
دانلود کتاب رولف دوبلی هنر شفاف اندیشیدن دانلود رایگان هنر شفاف اندیشیدن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر